مجله تاپ‌ناز‌

علت بزرگی سینه در آقایان

دلیل بزرگی سینه در آقایان فقط به یک عامل مرتبط نیست و موارد بسیاری دست به دست هم می‌دهند تا این مشکل برای مردان به وجود می‌آید. این مشکل حتی در سنین نوجوانی برای برخی پسران دیده می‌شود که اغلب به دلیل اختلالات هورمونی این مورد بروز پیدا کرده و اعتماد به نفس آن ها را تخریب می‌کند. شرایط متفاوتی برای هر آقا وجود دارد که ترشح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می‌دهد و افزایش یا کاهش هورمون های دیگر مانند استروژن نیز را به وجود می‌آورد. در این مقاله به علت بزرگ شدن پستان مردانه و نقش هورمون ها و زمان مراجعه به پزشک پرداختیم.

علت بزرگی سینه در آقایان

بررسی علل مختلف بزرگی سینه در مردان (ژنیکوماستی)

بزرگی سینه در مردان یا ژنیکوماستی، به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. برخی از علل این وضعیت شامل موارد زیر می‌شوند:

· برخی از مردان بر اثر عوامل ژنتیکی به بزرگی غیرطبیعی سینه دچار می‌شوند.

· افزایش وزن و چاقی می‌تواند باعث افزایش چربی در سینه‌ها و بزرگی آن‌ها در مردان شود.

· تغییرات در سطح هورمون‌ها، به ویژه افزایش هورمون استروژن در بدن مردان، سبب بزرگی سینه خواهد شد. این نوسانات هورمونی ممکن است در مواردی مانند مصرف مواد مخدر، استفاده از داروهای هورمونی یا بیماری‌های هورمونی ناشی از وجود غده ها رخ دهد.

· برخی از بیماری‌هایی که با تغییرات هورمونی همراه هستند، مانند هیپرتیروئیدیسم یا کم‌کاری غده‌های جنسی که در نهایت این مشکل را رقم می‌زنند.

· مصرف برخی داروها نظیر داروهای ضد افسردگی، داروی اعصاب، شیمی درمانی، داروهای سرطان پروستات و …. نیز باعث بزرگ شدن سایز سینه در مردان می‌شود.

نقش هورمون ها، داروها و چاقی در بروز ژنیکوماستی

ژنیکوماستی در واقع همان افزایش بافت پستان در مردان است که به دلیل تغییرات در تعادل هورمون‌ها، استفاده از برخی داروها و همچنین چاقی رخ می‌دهد. در زیر نقش هر یک از این عوامل را به طور مختصر توضیح دادیم.

  • · نقش هورمون ها در بزرگی سینه مردان:

1. تعادل بین هورمون‌های استروژن (هورمون زنانه) و تستوسترون (هورمون مردانه) نقش مهمی در بروز ژنیکوماستی دارد. افزایش استروژن و در مقابل، کاهش تستوسترون می‌تواند علت بزرگ شدن سينه مردان و ژنیکوماستی برای آقایان باشد.

2. در سنین نوجوانی دوران بلوغ، تغییرات هورمونی ممکن است به طور موقت باعث بروز ژنیکوماستی شود که معمولاً بعد از چند ماه تا چند سال خود به خود برطرف می‌شود اما این احتمال وجود دارد که این مشکل برای فرد تا سنین بزرگسالی هم باقی بماند و از بین نرود.

3. با افزایش سن، میزان تستوسترون در مردان کاهش یافته و در نتیجه، احتمال بروز ژنیکوماستی افزایش می‌یابد.

علت بزرگی سینه در آقایان
  •  نقش داروها در ژنیکوماستی

1. داروهایی مانند استروئیدهای آنابولیک و آندروژن‌ها به خصوص در ورزشکاران برای افزایش حجم عضلانی موجب افزایش استروژن و بروز ژنیکوماستی خواهد شد.

2. داروهای آرام بخش و ضد اضطراب می‌توانند تعادل هورمونی را تحت تاثیر قرار دهند.

3. بعضی از داروهای قلبی مانند اسپیرونولاکتون که یک داروی مدر و ضد فشار خون است، باعث بروز ژنیکوماستی خواهد شد.

  • · نقش چاقی و اضافه وزن در ژنیکوماستی

1. در افراد چاق، بافت چربی اضافه می‌تواند باعث افزایش تبدیل آندروژن‌ها به استروژن شود، که این امر به نوبه خود می‌تواند باعث بروز ژنیکوماستی گردد.

2. افزایش بافت چربی در ناحیه پستان، بزرگ شدن ظاهر پستان را برای آقایان به همراه دارد که در واقع نوعی ژنیکوماستی می‌باشد.

بزرگی سینه آقایان در دوران بلوغ، میانسالی و کهنسالی: علل و راه حل ها

بزرگی سینه در آقایان می‌تواند در دوران‌های مختلف زندگی مانند دوره بلوغ یا همان سنین 15 سالگی و میانسالی و پیری به دلایل گوناگونی رخ دهد.

همانطور که بیان شد، در دوران بلوغ، تعادل هورمونی بدن دچار تغییرات شدیدی می‌شود. افزایش موقتی سطح استروژن و کاهش نسبی تستوسترون، بزرگی سینه در نوجوانان را به همراه دارد که این حالت معمولاً موقتی است و پس از چند سال برطرف می‌شود اما اگر تا بزرگسالی ادامه داشت و برطرف نشد، باید تحت جراحی ژنیکوماستی قرار بگیرد. در صورت تداوم مشکل یا نگرانی‌های بیشتر، می‌توانید راهنمایی‌های مفیدی از بهترین جراح ژنیکوماستی دریافت کنید.

علت بزرگی سینه در آقایان

با افزایش سن و شروع دوره میانسالی، میزان تستوسترون در بدن کاهش یافته و هورمون های زنانه نیز کمی افزایش می‌یابند که البته ممکن است به دلیل مصرف برخی داروها در طول سال های گذشته باشد. همچنین، بیماری‌های مزمن مانند سیروز کبدی و نارسایی کلیوی نیز تعادل هورمونی بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند. اگر عامل به وجود آورنده این مشکل، مصرف داروهای درمانی باشد نیز احتمال دارد که برخی از آن ها بازنگری و جایگزین شوند. مدیریت و درمان بیماری‌های زمینه‌ای به کاهش علائم کمک می‌کند و داروهایی برای کنترل هورمون ها تجویز می‌شود که اگر نتیجه ای دریافت نشد، عمل جراحی برای برداشتن بزرگی سینه مردان انجام خواهد شد.

در سنین بالا، افزایش وزن و تجمع چربی در ناحیه سینه می‌تواند به بزرگ شدن سینه‌ها منجر شود و کاهش سطح تستوسترون در این دوره همچنان وجود دارد. حفظ وزن سالم و کاهش بافت چربی به بهبود این مشکل کمک بزرگی می‌کند اما در این دوره به دلیل سخت تغییر کردن بافت های چربی و …..، انجام جراحی ژنیکوماستی توصیه می‌شود تا نتیجه سریعتر حاصل گردد.

تاثیرات بزرگ شدن سينه مردان

و سلامت روان و راهکارهای مقابله

ژنیکوماستی در آقایان، تأثیرات جدی بر سلامت روان مردان دارد که شامل مسائل روحی، اجتماعی و عاطفی خواهد بود اما با استفاده از راهکارهای مختلف از جمله مشاوره روانشناسی، پشتیبانی اجتماعی، ورزش و مدیریت وزن یا انجام عمل درمانی نیز می‌توان با این مشکل مقابله کرد.

نگرانی از دیده شدن توسط دیگران این احساسات و نگرانی برای مردان را تشدید می‌کند و همچنین احساس نارضایتی از بدن و کاهش اعتماد به نفس بر روابط جنسی فرد، تأثیر منفی می‌گذارد.

چه زمانی باید برای بزرگی سینه در مردان به پزشک مراجعه کرد؟

در این قسمت مواردی ذکر شده‌اند که در صورت بروز آن‌ها برای آقایان، مراجعه به پزشک توصیه می‌شود.

· اگر بزرگی سینه همراه با درد، حساسیت یا ناراحتی باشد.

· اگر سینه‌ها به سرعت بزرگ شوند یا تغییرات ناگهانی در اندازه و شکل آن‌ها رخ دهد.

· زمانی که توده یا برآمدگی غیر طبیعی در ناحیه سینه یا زیر بغل احساس شود.

· هر گونه ترشح غیر طبیعی از نوک سینه آقایان به ویژه اگر همراه با خون یا لکه خونی باشد، باید جدی گرفته شود.

· اگر علائمی از عدم تعادل هورمونی مانند کاهش میل جنسی، ناتوانی جنسی یا سایر تغییرات هورمونی احساس کردید.

· اگر بزرگی سینه منجر به مشکلات روحی، اجتماعی یا کاهش کیفیت زندگی و کاهش اعتماد به نفس شما شده باشد.

در صورتی که احساس کردید نیاز به مشاوره با بهترین جراح ژنیکوماستی را دارید، می‌توانید از دکتر علی کربلایی خانی مشاوره فوری بگیرید. برای اخذ نوبت و دریافت مشاوره با شماره کلینیک ایشان در تهران 02188192611 و یا شماره کلینیک ایشان در کرج 02632265569 ارتباط برقرار نمایید.

مطالب مشابه را ببینید!