مجله تاپ‌ناز‌

علت بزرگ شدن بینی در دوران بارداری چیست؟

بزرگ شدن بینی در دوران بارداری

دوران بارداری باعث بوجود آمدن مشکلاتی برای خانم ها می شود. یکی از این مشکلات بزرگ شدن بینی است که در زنان باردار بسیار دیده می شود.

 

دلیل بزرگ شدن بینی در دوران بارداری چیست؟

در آخرین ماه های بارداری نشانه های زیادی بر بدن زنان حامله ظاهر می شود. یکی از شایع ترین تغییرات روی صورت بوجود آمدن لک و جوش و همچنین التهاب بینی است که ممکن است خانم ها بسیار ناراحت کند.
خانم هایی که نگران زیبایی شان هستند با ظهور این علائم اعتماد به نفس شان را از دست می دهند؛ اگر شما هم در گروه این افراد هستید، پیشنهاد می کنیم پیش از گم کردن دست و پای تان این مطلب را بخوانید. دکتر بهروز باریک بین، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص زنان و فوق تخصص نازایی و لاپاراسکوپی به شما می گویند این تغییرات چطور ایجاد می شوند و برای برطرف شدن شان چقدر باید صبر کنید.

بزرگ شدن بینی در دوران بارداری

مشکلات خاص دوران بارداری

 

راه حل مشکلات بارداری:

بینی تان دوبرابر شده؟
در زمان بارداری تقریبا تمام اعضای بدن دچار تورم می شوند حتی مخاط لثه آنقدر ورم می کند که گاهی دچار خونریزی می شود. وضعیت مخاط بینی هم به همین صورت است و این مشکل تا جایی پیش می رود که افرادی که بینی شان را جراحی کرده اند، گاهی در زمان بارداری تنفس برای شان سخت می شود.
مشکل از کجا می آید؟
از این خونریزی ها و دشواری که درنفس کشیدن با آن روبه رو می شوید نترسید. توضیح دلیل این اتفاق ساده است؛ در بارداری حدود 2 تا 5/22 لیتر به حجم خون اضافه شده و عروق کمی گشاد می شوند؛ گذشته از این از عروق مقداری مایع خارج می شود که باعث تورم تمام اندام های بدن از جمله بینی می شود.
چقدر طول می کشد؟
همه افراد دچار تورم بینی یا دیگر مشکلات زیبایی نمی شوند زیرا گیرنده های هورمونی در افراد مختلف، متفاوت عمل می کنند. اما اگر این مشکل سراغ شما بیاید، احتمالا تا 8 هفته بعد از زایمان دست از سرتان برنمی دارد.

بعد از زایمان مقداری خون (حدود 500 سی سی تا یک لیتر) از دست می رود اما یک لیتر اضافه باقیمانده 8 هفته طول می کشد تا کاهش پیدا کند. به طور کلی تمام تغییرات بارداری پس از گذشت 8 هفته از زایمان تقریبا برطرف می شوند.
صورت تان پر از جوش شده؟
در زمان بارداری، هورمون های مردانه یا آندروژنیک از جفت ترشح می شوند. بنابراین از آنجایی که هورمون های مردانه زیاد می شوند جوش های صورت هم در این دوران افزایش می یابند.
مشکل از کجا می آید؟
این موضوع ربطی به جنسیت جنین ندارد؛ یعنی جنین چه دختر باشد و چه پسر هورمون هایی زیادی توسط جفت ترشح می شود طوری که ما می گوییم توفان هورمونی اتفاق می افتد و مشکل با برگشتن بدن به حالت تعادل برطرف می شود.

 

بزرگ شدن بینی در دوران بارداری

دوران بارداری و مشکلاتی که در پی دارد

چقدر طول می کشد؟
این حالت بعد از 22ونیم ماهگی رخ می دهد و برای بهبود آن فقط می توان از محلول های موضعی تجویز شده توسط متخصص پوست (با اطلاع از بارداری) بهره برد و به هیچ وجه نباید از داروها و آنتی بیوتیک های ممنوعه در بارداری استفاده کرد. البته ترشح جفت و اندازه آن در افراد مختلف، متفاوت است و همه دچار افزایش جوش نمی شوند. به طور کلی این مشکل معمولا با خروج جفت از بدن به تدریج برطرف می شود.
پای چپ تان واریسی شده؟
پای واریسی از مشکلات شایع دوران بارداری است. اگر در سال های قبل از باردار شدن تان پای این مشکل به زندگی تان وارد شده، احتمالا در دوره بارداری هم شاهد شدید تر شدنش خواهید بود. گذشته از این، اگر در خانواده شما کسانی سابقه ابتلا به واریسدارند، بعید نیست که شما هم در 9 ماه بارداری درجاتی از آن را تجربه کنید.
مشکل از کجا می آید؟
از آنجایی که در بارداری حجم خون 5/22 لیتر افزایش پیدا می کند، عروق و به خصوص سیاه رگ ها گشاد می شوند تا بتوانند این میزان خون را در خود جای دهند. علاوه بر این رحم چون در بارداری بزرگ می شود، روی عروق اندام تحتانی که می خواهند از پشت رحم رد شوند و به طرف کبد و بعد به سمت قلب بروند، فشار ایجاد می کند. این فشار فیزیکی از نیمه دوم سه ماهه دوم افزایش پیدا می کند و باعث می شود عروق نتوانند خون را به خوبی به طرف قلب برگردانند بنابراین واریس ها به خصوص در پای چپ به شدت تشدید می شوند.
چقدر طول می کشد؟
اگر واریس باعث تخریب دریچه های عروق شود، بعد از زایمان هم باقی می ماند اما اگر دریچه سالم بماند اغلب بعد از زایمان برطرف می شود.اگر در سنین بالا باردار شده اید یا سابقه واریس در خود و خانواده تان دارید، حتما از اوایل سه ماهه دوم از جوراب های ضد واریس استفاده کنید و در حمام دوش آب سرد را آرام از مچ پا به طرف بالا بیاورید. همچنین بهتر است روزی 30 دقیقه پیاده روی با کفش راحت داشته باشید و برای مدت طولانی در حالت نشسته یا ایستاده قرار نگیرید.
صبور باشید!
مشکلات پوستی بارداری چه زمانی به وجود می آیند و تا چه موقع با شما می مانند؟

 

بزرگ شدن بینی در دوران بارداری

دوران بارداری و مشکلاتی که در پی دارد

پوست تان لک و تیره شده؟
900 درصد زنان باردار در هفته های اول تا چهاردهم بارداری دچار درجاتی از افزایش تیرگی پوست می شوند. البته این تغییر در خانم هایی که موی تیره و پوست سبزه دارند بیشتر دیده می شود. همچنین مناطقی مانند نوک سینه ها، نواحی تناسلی، خط میانی دیواره شکم، زیر بغل و کشاله ران ها بیشتر دچار تیرگی می شوند.
چقدر طول می کشد؟
این تغییر رنگ ها معمولا بعد از بارداری از بین می رود اما ممکن است درجاتی از آن باقی بماند. علاوه بر این، 700 درصد زنان در نیمه دوم بارداری دچار ماسک بارداری در صورت می شوند. این تیرگی عموما لب بالا، گونه ها، پیشانی و چانه را گرفتار می کند و به دنبال تماس با آفتاب تشدید می شود. نواحی تیرگی هم معمولا به رنگ قهوه ای و اغلب دوطرفه و قرینه هستند. ماسک بارداری هم ممکن است بعد از زایمان از بین برود یا به درجاتی باقی بماند.
صورت تان پرمو شده است؟
بیشتر زنان در بارداری به درجاتی از پرمویی به خصوص در صورت دچار می شوند. همچنین موهای سر در این دوران پرپشت تر می شود و ریزش مو کاهش پیدا می کند.
چقدر طول می کشد؟
پرمویی دوران بارداری تحت تاثیر عوامل هورمونی است و در عرض 66 ماه پس از زایمان برطرف می شود اما پس از زایمان در فاصله سه تا پنج ماه ریزش مو افزایش پیدا می کند. هرقدر هم زایمان سخت تر و طولانی تر باشد و با خونریزی شدیدتری همراه باشد، ریزش مو بیشتر خواهد بود. اما برخلاف عقیده عموم شیر دادن به نوزاد تأثیری در روند آن ندارد. در کل این حالت نیاز به درمان نداشته و رشد مجدد طبیعی مو در عرض شش ماه تا یک سال کامل می شود و تراکم موها به حالت پیش از بارداری بازمی گردد.
پوست تان ترک برداشته؟
استریا یا ترک پوست از مشکلات زیبایی شایع در بارداری است. این خطوط در 900درصد زنان باردار در ماه های ششم و هفتم بارداری ابتدا در دیواره شکم ظاهر می شود و بعدا به میزان کمتری روی سینه ها و سایر نواحی نمایان می شود. علت پیدایش آنها را به مجموعه ای از تغییرات هورمونی، کشش بیش از اندازه پوست و پارگی برخی الیاف بافت نگهدارنده آن نسبت می دهند. این خطوط معمولا به رنگ صورتی تا ارغوانی هستند و گاهی خارش مختصری دارند.
چقدر طول می کشد؟
رنگ خطوط روی شکم معمولا مدتی پس از زایمان تبدیل به رنگ پوست می شود و مختصری فرومی روند و سرانجام چروکیده می شوند. این ترک ها از بین رفتنی نیستند اما با بعضی لیزرها مثل لیزرهای فراکشنال اربیوم گلس (آیکون) و رادیوفرکوئنسی فراکشنال و همچنین میکرونیدلینگ (سوزن درمانی) می توان آنها را کاهش داد.

 

بزرگ شدن بینی در دوران بارداری

دوران بارداری و مشکلاتی که در پی دارد

خال های تان تغییر کرده اند؟
در طول بارداری خال های تیره ممکن است بزرگ تر یا تیره تر شوند. باید توجه داشت این تغییرات به طور کم و بیش یکسان و متناسب در تمام خال های بدن صورت می گیرد بنابراین اگر یکی از خال ها تغییرات واضح در اندازه یا رنگ پیدا کند یا دچار علائمی مثل خارش، سوزش یا خونریزی شود، حتما باید توسط متخصص پوست مورد بررسی قرار گیرد.
چقدر طول می کشد؟
گفتیم که به محض دیدن این نشانه ها باید با متخصص پوست مشورت کنید. نمی توان گفت این مشکلات چند ماه با شما می ماند و چه زمانی از روی پوست تان محو می شود. برای باخبر شدن از این موضوع باید نوع مشکل و دلیل دقیق ایجاد آن را با کمک متخصص پیدا کنید.
زگیل درآورده اید؟
آویزهای پوستی ضایعاتی هستند که اندازه آنها از سر یک سوزن تا یک نخود متفاوت است و به صورت زواید برجسته به رنگ پوست یا کمی تیره تر در دوطرف صورت، گردن، قسمت فوقانی سینه و زیر سینه ها دیده می شوند. این آویزها به زگیل شباهت دارند و نباید با آن اشتباه گرفته شوند.
چقدر طول می کشد؟
آویزهای پوستی گرچه با ظاهرشان شما را آزار می دهند اما خوشبختانه در ماه های آخر بارداری ظاهر شده و زیاد با شما نمی مانند. این ضایعه ها پس از زایمان به طور نسبی یا کامل ناپدید می شوند.

علت بزرگ شدن بینی در دوران بارداری چیست؟

مطالب مشابه را ببینید!