مجله تاپ‌ناز‌

علت‌ روشن نشدن اسپرسو ساز | بررسی 6 دلیل اصلی ای آن

علت روشن نشدن اسپرسو ساز

اسپرسو سازها از جمله دستگاه‌های پرکاربرد در خانه‌ها و کافی‌شاپ‌ها هستند که برای تهیه یک فنجان قهوه با کیفیت مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال، ممکن است گاهی اوقات با مشکل روشن نشدن این دستگاه‌ها مواجه شویم. در این مقاله به بررسی علت‌های رایج روشن نشدن اسپرسو ساز و راه‌حل‌های آن می‌پردازیم.

اصلی ترین دلایل روشن نشدن اسپرسو ساز

چرا اسپرسو ساز روشن نمیشه؟ در پاسخ این سوال می توان یکی از موارد زیر را نام برد:

  1. برق دستگاه اسپرسو ساز قطع شده است
  2. کابل ارتباطی برق دچار اتصال کوتاه یا قطعی شده است.
  3. خرابی کلید پاور علت روشن نشدن اسپرسو ساز است.
  4. فیوز برق ورودی اسپرسو ساز و قهوه ساز قطع شده است.
  5. معیوب بودن ترموستات دلیل روشن نشدن اسپرسو ساز است.
  6. برد الکترونیکی اصلی اسپرسو ساز و قهوه ساز معیوب شده است.

این 6 مورد از اصلی ترین دلایل روشن نشدن قهوه ساز و اسپرسو ساز ها هستند که در ادامه در رابطه با چگونگی و راه حل های مناسب برای رفع این مشکل و تعمیر اسپرسو ساز توضیحات مفصلی ارائه خواهد شد.

قطعی برق دستگاه اسپرسو ساز اولین دلیل روشن نشدن اسپرسو ساز

در بسیاری از موارد قطع بودن شدت جریان الکتریکی اسپرسو ساز دلیل روشن نشدن اسپرسو ساز است؛ برای اطمینان از وجود دوشاخه برق اندازه گیری شود؛ اینکار با استفاده از دستگاه مولتی متر و تست ولتاژ انجام می شود.

اگر به ابزارا مولتی متر دسترسی ندارید تست می توانید از یک وسیله برقی مانند سشوار یا شارژر موبایل استفاده کند و مطمئن شوید ولتاژ مورد نیاز برای کار کرد اسپرسو ساز در دستگاه شما وجود دارد.

چنانچه دوشاخه برق ولتاژ 220 ولت را دارد برای عیب یابی مشکل روشن نشدن اسپرسو ساز و قهوه ساز به سراغ مراحل بعدی بروید.

مرحله دوم برای عیب یابی علت روشن نشدن اسپرسو ساز

کابل برق را با دقت بررسی کنید، قطعی در کابل برق اسپرسو ساز یا ایجاد یک اتصال کوتاه در کابل برق می تواند باعث روشن نشدن دستگاه شما باشد.

برای تست کابل برق باید پیچ های قاب اسپرسو ساز باز شود و دوشاخه کابل برق تا مسیر ورودی برد توسط تست بیزر (بوق) مولتی متر چک شود.

پیشنهاد می شود برای اینکار از خدمات پس از فروش نمایندگی های مجاز استفاده کنید، برای استفاده از خدمات کافیست با توجه به برند دستگاه با نمایندگی مربوطه تماس بگیرید؛ به عنوان مثال برای  تعمیر دستگاه گوسونیک  از خدمات پس از فروش گوسونیک در تهران استفاده کنید.

خرابی کلید پاور اسپرسو ساز و قهوه ساز

در بسیاری از مدل ها یک کلید پاور برای کنترل قطع و وصل شدن برق دستگاه وجود دارد؛ این کلید در قسمت پایین دستگاه در دوطرف اسپرسو و قهوه ساز یا در قسمت پشت تعبیه شده است.

این کلید می تواند در اثر اتصال کوتاه یا خرابی پلاتین ها عملکرد درستی نداشته باشد و دلیل روشن نشدن قهوه ساز و اسپرسو ساز ما باشد.

در صورت خرابی کلید پاور اسپرسو ساز باید آنرا تعویض و یک کلید پاور جدید جایگزین شود.

قطعی فیوز برق ورودی اسپرسو ساز

در مرحله سوم برای عیب یابی اسپرسو ساز به سراغ فیوز برق ورودی دستگاه می رویم؛ برای جلوگیری از وارد شدن نوسنات برق به برد اصلی یک فیوز برروی برد برق ورودی تعبیه شده است؛ در صورتی که نوسنات برق و تغییرات آمپر در برق ورودی وجود داشته باشد این فیوز برای جلوگیری از آسیب دیدن برد اصلی و سایر قطعات اسپرسو ساز قطع می شود.

برای تست فیوز باید از تست بیزر (بوق) بین دو سر فیوز استفاده کرد؛ چنانچه فیوز سوخته باشد با تعویض فیوز برق مشکل روشن نشدن اسپرسو ساز شما برطرف خواهد  شد.

قطع جریان برق توسط ترموستات اسپرسو ساز و قهوه ساز

دو عدد ترموستات درون اسپرسو ساز و قهوه ساز قرار گرفته است؛ این دو ترموستات وظیفه قطع جریان برق در زمان بالا رفتن دمای اسپرسو ساز را برعهده دارند؛ چنانچه دما در دستگاه بیش از اندازه بالا رود ترموستات مسیر برق را قطع می کند تا آسیب رسیدن به قطعات و همچنین آتش گرفتن احتمالی دستگاه جلوگیری کند. 

ممکن است در اثر اتصال کوتاه، وارد شدن رطوبت یا قطع شدن پلاتین های ترموستات اسپرسو ساز خاموش و دیگر روشن نشود.

برای عیب یابی این مشکل و تعویض ترموستات باید حتما دلیل خرابی ترموستات و دلیل بالا رفتن دما تشخیص داده شود و سپس ترموستات تعویض شود.

خرابی برد الکترونیکی یکی از دلایل اصلی روشن نشدن قهوه و اسپرسوساز

یکی از مهم ترین عوامل روشن نشدن اسپرسو ساز و قهوه ساز خرابی برد الکترونیکی است؛ این مشکل معمولا در قسمت منبع تغذیه برد الکترونیکی اسپرسو ساز بوجود می آید.

تعمیر برد الکترونیکی اسپرسو ساز در 80% مواقع قابل انجام است و با تعویض قطعات منبع تغذیه مشکل روشن نشدن اسپرسو ساز برطرف می شود.

لینک پیشنهادی : علت کار نکردن قهوه ساز

نتیجه‌گیری

روشن نشدن اسپرسو ساز می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که برخی از آن‌ها به سادگی قابل رفع هستند و برخی دیگر نیاز به تخصص دارند. با بررسی اولیه و انجام راه‌حل‌های ذکر شده می‌توانید بسیاری از مشکلات را شناسایی و رفع کنید. در صورت عدم رفع مشکل، بهتر است با یک تکنسین مجرب تماس بگیرید تا دستگاه به طور حرفه‌ای بررسی و تعمیر شود.

نکات کلیدی برای نگهداری از اسپرسو ساز

  • بررسی منظم سیم برق و پریز برق
  • تمیز کردن منظم مخزن آب و پمپ
  • استفاده از آب تصفیه شده برای جلوگیری از تشکیل رسوب
  • نگهداری و سرویس منظم دستگاه توسط تکنسین مجرب

با رعایت این نکات، می‌توانید از عملکرد بهتر و طول عمر بیشتر اسپرسو ساز خود اطمینان حاصل کنید.

مطالب مشابه را ببینید!