مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرافی علیرضا خمسه + در مورد زندگی شخصی و هنری و عکس های او و همسرش

علیرضا خمسه یکی از بازیگران معروف ایرانی است که اخیرا در مجموعه پایتخت ایفای نقش کرده است. او 67 سال سن دارد. در این بخش بیوگرافی کامل علیرضا خمسه و اطلاعاتی در مورد زندگی شخصی و هنری او می خوانید. در ادامه عکس های علیرضا خمسه و همسرش را مشاهده می کنید.

photo 2024 04 18 18 37 53

بیوگرافی علیرضا خمسه

علیرضا خمسه متولد 9 بهمن سال 1331 در شهر تهران است او بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون است. او 4 برادر و 4 خواهر دارد. پدر او کارمند اداره برق بود.

او فارغ التحصیل رشته روانشناسی از دانشگاه شهید بهشتی است.

او بازیگری را با فیلم یزدگرد شروع کر و برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد مکمل از بیست و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر در سال 1387 به دلیل بازی در فیلم بیست شد.

علیرضا خمسه

تولد

علیرضا خمسه فرزند اول یک خانواده اصالتا زنجانی با ۴ خواهر و ۴ برادر کوچکتر از خود می باشد که در خیابان پامنار تهران متولد شده است

پدرش کارمند اداره برق و مادرش خانه دار بود ، در حالی فرزند اول است که سه فرزند قبلی والدینش بعد از به دنیا آمدند فوت کردند

مهاجرت به فرانسه و بازگشت به ایران

او در سال 1357 به کشور فرانسه رفت و یک سال و نیم در مدرسه ون سن، اتلیه اگوستوبوال و آتلیه سیته یونیورسیته پاریس، دوره های مربوط به پانتومیم، حرکات بدنی و بازیگری را آموخت.

در سال 1359 به ایران برگشت و در سال 1360 برای نخستین بار مقابل دوربین رفت و در فیلم مرگ یزدگرد بازی کرد.

علیرضا خمسه

آغاز بازیگری

خمسه سال ۱۳۶۰ در ۲۹ سالگی اولین بار با فیلم مرگ یزدگرد جلوی دوربین رفت تا اینکه سال ۱۳۶۷ با سریال هوشیار و بیدار به شهرت رسید. با فیلم آپارتمان شماره ۱۳ در سال ۱۳۷۰ از جشنواره فیلم پیونگ یانگ کره جایزه بهترین بازیگر را گرفت تا اینکه سال ۱۳۷۲ با فیلم من زمین را دوست دارم درخشید

بازی در آثار کمدی و طنز

نوع خطوط چهره او و تسلط بر حرکات صورت و نرمی ای که در حرکت بدنش وجود دارد، از همان ابتدای ورود او به فعالیت بازیگری، توجه کارگردانان کمری را به خود جلب کرد و پس از فیلم یزدگرد در برنامه هایی مانند نوروزنامه، هوشی و موشیف بورزید و بخندید، حواستو جمع کن و نگاه سوم قطعات نمایشی طنز را اجرا کرد.

علیرضا خمسه

ازدواج اول

علیرضا خمسه سال ۱۳۶۲ وقتی ۳۱ ساله و تازه فعالیت بازیگری اش را شروع کرده بود ازدواج کرد که این زندگی بعد از تولد پسرش احمدرضا به طلاق ختم شد

ازدواج دوم

خمسه در سال ۱۳۷۲ در ۴۱ سالگی برای دومین بار با مروارید پور شفیقی ازدواج کرد که ثمره این زندگی دو دختر بنام های درسا و گلسا می باشد.

مروارید پورشفیقی: ما همسایه بودیم ، پدرم با او دوست بود چون پدرم خلبان است خمسه هم به عنوان یک فرد شناخته شده خیلی وقت‌ ها با پدرم برخورد داشت

وقتی علیرضا از من خواستگاری کرد پدرم کاملا مخالف بود اما در حال حاضر یکی از دوست‌ های خوب همسرم است و ارتباط خوبی با هم دارند.

مروارید پورشفیقی از گریمور های سینما و تلویزیون بود که بخاطر تربیت بچه ها قید کار را زد و حالا می گوید هیچ وقت پشیمان نمی شود

بازی در فیلم روز باشکوه

در سال 1367 او در فیلم روز باشکوه به کارگردان کیانوش عیری در کنار بازیگرانی همچون علی نصیریان، ایرج طهماسب و گوهر خیراندیش ایفای نقش کرد. این فیلم با استقبال خوبی روبرو شد ولی بازی در سریال هوشیار و بیدار در سال 1367 باعث شد که او بین مخاطبات کوچک و بزرگ مشهور شود.

علیرضا خمسه

در کنار شهاب تیام

بازی در فیلم لنگرگاه

در سال 1367 او در نقشی متفاوت در فیلم لنگرگاه به کارگردانی کیومرث پوراحمد ایفای نقش کرد که در نقشی متفاوت در این فیلم ظاهر شد. د این فیلم او نقش حمزه را بازی کرد که در مسافرخانه ای در شهر بندرعباس کار می کرد و پناهگاه دو نوچوان ده بود که از تهران فرار کرده بودند.

علیرضا خمسه

علیرضا خمسه و همسرش

بازی در فیلم آپارتمان شماره 13

در سال 169 در فیلم آپارتمان شماره 13 به کارگردانی یدالله صمدی در کنار جمشید اسماعیل خانی ایفای نق =ش کرد. او در این فیلم صاحب آپارتمانی در تهران بود که برای فروش آن از کرمان به تهران می رود. او با بیان حرفه ای لهجه کرمانی و بازی روانی که داشت، توانست جایزه بهترین بازی را از جشنواره فیلم پیونگ یانگ کره شمالی در سال 1992 دریافت کند. این فیلم نامزد 7 سیمرغ و برنده 2 سیمرغ شد.

علیرضا خمسه

بازی در فیلم من زمین را دوست دارم

در سال 1372 در فیلم من زمین را دوست دارد به کارگردانی ابوالحسن داوودی بازی کرد. در این فیلم او نقش مردی فضایی را با گریمی متفاوت بازی کرد.

بازی خوب علیرضا خمسه و تروکاژهای تصویری این فیلم باعث استقبال زیاد تماشاگران شد. در همین سال حسن هدایت فیلم چشم شیطان را با ژانری اکشن ساخت که با دیگر کارهای علیرضا خمسه تفاوت داشت و نقش اول را وی بازی کرد. در این فیلم او بازی پر تنش و فعالی داشت و باعث شد که کاندید بهترین بازیگر نقش اول مرد در سال 1372 شود. چشم شیطان نامزد 5 سیمرغ شد و 3 سیمرغ گرفت. در همان سال او سریال بشین، پاشو، بخند برای گروه کودک و نوجوان شبکه 2 کارگگردانی کرد و در سال 1378 در سریال تلویزونی می گی نه؟ نگاه کن! حضور پیدا کرد.

علیرضا خمسه

بازی در فیلم بیست

در سال 1387 او در فیلم بیست ایفای نقش کرد و به دلیل بازی خوبی که در این فیلم داشت جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد مکمل را از بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر دریافت کرد.

علیرضا خمسه

بازی در نقش باباپنجعلی در سریال پایتخت

او در سریال پایتخت 1 تا 5 در نقش متفاوت در نقش باباپنجعلی که پدر نقی معمولی است بازی کرد که این سریال هم بسیار مورد پسند بینندگان قرار گرفت. او عاشق ان نقش است. می گوید نقش بابا پنجعلی از طرف مردم بسیار استقبال شد به همین دلیل و همچنین تفاوت سنی و رفتاری آن با خودم خیلی دوستش دارم

علیرضا خمسه

زندگی با برادر ناتنی!

یکی از نکات جالبی که علیرضا خمسه در یکی از گفتگوهایش گفت، زندگی با با برادر ناتنی در حدود 34 سال بود.

این برادر از نظر ظاهری با آنها تفاوت داشت و روزی او پسری را ملاقات می کند که شبیه به برادرانش بود. روز تولد او با برادرشان یکی بود و با تست ژنتیک فهمیدند که این فرد برادرشان است و در بیمارستان جا به جا شده اند.

سفر را دوست دارم

من به‌ شدت اهل مسافرتم و به همه جای دنیا سفر کرده‌ ام ، در ایران بیشتر از همه جا به رشت علاقه دارم چون خانواده همسرم آنجا هستنددوستان زیادی در رشت داریم جای بسیار خوش آب و هوایی است و من آنجا را بسیار دوست دارم

مطالب مشابه را ببینید!