مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرافی علی ضیا مجری ایرانی و اطلاعات درباره زندگی شخصی و هنری اش

بیوگرافی علی ضیا

سید علی ضیا ، متولد ۲۶ شهریور ۱۳۶۴ در شهرت کاشان می باشد، محل زندگی وی اکنون تهران است، او تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان گرفته است.

شروع فعالیت

 سید علی مجری، تهیه کننده و گوینده رادیو  است که فعالیت خود را از سال ۱۳۸۵ شروغ کرده و تاکنون ادامه داده، او فرزند سید حسین ضیاء و شهره احدیت است.

خانواده

پدر او نقاش فرش و مادرش نویسنده و ویراستار آثار ادبی است ، « سیامو» یکی از کتاب هایی است که توسط مادر علی به رشته تحریر درآمده ، او همچنین خواهری  بزرگتر از خودش به نام شیما دارد.

علی ضیا از کودکی در فضای فرهنگی پرورش پیدا کرده و وابستگی خاصی که  به خانواده اش دارد زبان زده عموم مردم است؛ علی ضیا هربار در کنار مادرش کتابی را مطالعه کرده و آن را نقد میکنند، او در اکثر مجامع ادبی، کنسرت ها و تئاتر به همراه مادرش  دیده می شود، خانواده علی ضیا در در کاشان زندگی می کردند که اخیراً به خاطر نزدیکی به فرزندشان و رفت آمد های زیاد علی ضیا به تهران آمد و اکنون در این شهر زندگی می کنند.

ali ziya 9 e1668681318352

شروع فعالیت

علی ضیا از طریق نویسندگی وارد رادیو جوان شد و در برنامه کاملاً جوانانه که خود علی ضیا نوشته بود، با لهجه کاشانی یک آیتم طنز را خواند؛ آقای زاهدی صدای علی که در برنامه آخرش از رادیو جوان پخش شد را شنید و با آن تماس گرفت و خواست که بخشی از برنامه گزینه جوان را اجرا کند و پس از پذیرفته شدن در تست گویندگی و اجرای برنامه گزینه جوان را برعهده بگیرد، و به دلایلی از جمله اختراعی که به نام علی ضیا ثبت شده بود اجرای برنامه گزینه جوان به او پیشنهاد شد، اولین برنامه ای که به طور زنده از او بر روی آنتن رفت برنامه گزینه جوان بود که در آن خوش درخشید.

شرکت در کلاس های فن بیان

علی قبل از ورود به تلویزیون نزد حمید سمندریان آموزش هایی را در مورد فن بیان دیده بود و مدتی نیز در تمرینات تئاتر حاضر شد تا فن بیان و حرکات بدنی اش متناسب شود و همچنین در نظر سنجی سه ستاره یکی از برنامه های تلویزیونی شبکه سه سیما به عنوان یکی از سه مجری برتر بیست سال اخیر انتخاب شد.

بیوگرافی علی ضیا

ترانه سرایی

علی ضیا در یکی از مصاحبه های خود گفت زمانی که حس ترانه سرایی به سراغم می آید ترانه می نویسم و هیچ وقت اینگونه نبوده که زمان خاصی را برای ترانه نویسی بگذارم ، در برنامه هایی که خودم حضور دارم از دوستان ترانه سرا خواهش می کنم تا ترانه تیتراژ را به من بگویند تا فقط نظر من در برنامه حاکم نباشد.

بیوگرافی علی ضیا

اختراعات

ساخت موتور، یک موتور نیم دوار به دست علی ضیا و یکی از دوستانش، که قابلیت کارکردن با انواع سوخت را داشت و این سوخت ها به گونه ای بودند که ضریب تراکم یکسان دارند و می توانند توان یکسان بدهند.

ali ziya 6 e1668681414867

حاشیه ها

در پایان شهرآورد ۱۳۸۱ علی ضیا در میان هواداران پرسپولیس که در کافه از تهران گرد هم جمع شده بودند حضور داشت و در شعارها با آنها همصدا شد که پرویز مظلومی از او شکایت و منجر به ممنوع التصویری او شد ، اما بلافاصله بعد از آنکه علی ضیا ممنوع تصویر شد پرویز مظلومی شکایت خود را پس گرفت که دلیل این مسئله مختلط بودن آن گردهمایی و انجام رفتارهای نامناسب از سوی ضیا اعلام شده است.

بار دیگر که علی ضیا در حادثه منا حضور داشت شایعاتی همچون مرگ علی ضیا در مراسم حج در فضای مجازی پخش شد که بعد از این حادثه علی ضیا با انتشار تصویری در منا سلامت خودش را اعلام کرد.

بیوگرافی علی ضیا

علایق علی ضیا

همانطور که قبلاً در این مقاله بیان کردیم علی ضیا یک پرسپولیسی دو آتیشه است ، او همچنین عاشق لباس خریدن و خرید کردن است و به لباس های جین علاقه فراوانی دارد، استایل اسپرت و کت و شلواری که زیاد به چشم میخورد هم از استایل‌های مورد طبع و خوشایند او است .

از دوستان نزدیک علی ضیا میتوان به بنیامین بهادری اشاره کرد، او طرفدار موسیقی سنتی است و صدای علیرضا قربانی برای دلپذیر و مورد پسند است .

از ورزش های مورد علاقه او می‌توان به والیبال و پیاده روی اشاره کرد که اکثرا انجام می دهد.

ali ziya 10 e1668681462773

سمت ها 

 • مدیریت بازرگانی شرکت مهندسی بازرگانی مبین تهران
 • مدیر بازاریابی شرکت مهندسین مشاور محرکیان
 • گوینده شبکه جوان رادیو در سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۸
 • مجری شبکه سوم سیما از سال ۸۸ تاکنون
 • مدیر پروژه موسسه خیریه فاطمه الزهرا
 • دبیر اجرایی که همایش دانشجویی کشوری مکانیک
 • او نیز تجربه بازیگر مهمان در سریال دفترخانه شماره ۱۳ و بازیگری در چند اپیزودی رابطه را دارد.

بیوگرافی علی ضیا

مجری گری

 • یک یک
 • فرمول یک
 • رادیو هفت
 • برنامه نیمروز
 • گزینه جوان
 • ویتامین ۳
 • ویژه برنامه تحویل سال نو
 • با اجازه خدا
 • نبش جنت آباد
 • بعضی ها
 • امشب
 • اینجا آینده
 • هزار و یک شب
 • خوشا شیراز

افتخارات علی ضیا

1ـ برگزیده شده در جشنواره خوارزمی با طرح موتور نیم دوار که قبل تر در مقاله ذکر شد.

2ـ کسب رتبه اول استانی ورتبه دوم کشوری در جشنواره خوارزمی

3ـ  گواهینامه پذیرش علمی اختراع از سوی هئیت علمی ومعاونت آموزشی دانشگاه آزاد کاشان

4ـ علی ضیا یکی از اعضای انجمن مخترعین کشور است.

بیوگرافی علی ضیا

مصاحبه با علی ضیا

 انرژی

علی ضیاء در مصاحبه ی خود به انرژی اش در اجرا اشاره کرد و گفت این مطمئنا لطف و عنایت خداست که به من کمک و انرژی ام را تامین می کند. گاهی اوقات واقعا خسته یا ناراحت می شوم  ، اما با دیدن ، صحنه ی اجرا دوربین یا میکروفن انرژی مضاعفی در خود احساس می کنم و این که با مطالعه و تحقیق سعی می کنم خودم را به روز نگه دارم و همیشه با دادن اطلاعات جدید و نو به مخاطب رضایت او را جلب کنم و خسته کننده نباشم. بیننده و مخاطبین برنامه ی من گناهی ندارند که چهره عبوس یا ناراحت مرا تحمل کند، بنابراین در مقابل بیننده فیلم بازی نمی کنم و سعی می کنم همواره شادی و انرژی خود را به مخاطب انتقال دهم تا شاید برنامه ی جذاب تری را داشته باشیم که مخاطب در طول برنامه احساس خستگی نکند، چون مخاطب ما باهوش است و اگر چیزی بگویی که به آن اعتقاد نداشته باشی یا بخواهی نشاطی ظاهری یا اطلاعات فرآوری نشده را به او تحویل دهی مطمئنا می فهمید و همه چیز برای همه آشکار است و آن را درک خواهد کرد. من برای شعور مخاطبم احترام زیادی قائلم و سعی می کنم از بهترین لباس هایم برای اجرا استفاده کنم.

مجری و گوینده

گوینده فردی است که متکی به متن است، در حالی که مجری فردی است که خودمختار است و اتکای خاصی به متن ندارد. در رادیو هم سعی میکردم متن ها را  بخوانم، ولی آن را به زبان خودم و در راستای متن اصلی برای مخاطبین بیان می کردم، گویندگی انقدر سخت است که نباید حتی یک واو را در جمله جابه جا کند. اما در برنامه ای که ما در تلویزیون اجرا می کنیم متن هایی که گفته می شود با هماهنگی گروه و اتاق فکر است و عقل جمعی تصمیم می گیرد چه چیزی در حال حاضر باید روی آنتن گفته شود و این یک حسن است که از قبل درباره صحبت ها فکر و به آنها پرداخته می شود.

بیوگرافی علی ضیا

مطالعه

بیشتر به صورت کلی مطالعه می کنم اما در زمینه های زیادی مطالعه دارم که می توان به رمان، جامعه شناسی، فلسفه، هنر و… اشاره کرد اما بیشتر ترجیح می دهم در فضای نشریات مطالعه داشته باشم، زیرا اعتقاد دارم مجری تلویزیون فردی است که باید اطلاعات فراوان و وسیعی داشته باشد تا آن را به مخاطبانش منتقل کند.

بیوگرافی علی ضیا

آینده

به نظر من آینده ساخته می شود از کارهایی که امروز انجام می دهیم . من قصد دارم آینده را خودم بسازم به امید خداوند، دوست دارم خودم اسطوره باشم و برای بهتر شدنم تلاش کنم ، برای کشورم مفید باشم و برای شهرم کاشان کارهای زیادی انجام دهم.

مطالب مشابه را ببینید!