مجله تاپ‌ناز‌

عوارض جراحی پلک یا بلفاروپلاستی (از تورم تا بسته نشدن پلک ها)

عوارض جراحی پلک

یکی از دغدغه های افرادی که قصد عمل جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی را دارند عوارض این کار است. یکی از مهم ترین عضو هایی که در زیبایی افراد بیشترین تاثیر را دارد، چشم ها میباشد و پلک شما یکی از مهم ترین قسمت های چشم است. چشم ها میتوانند نشان دهنده سن و حتی خیلی از حالات خلقی و هیجانی فرد باشند. اگر کوچک ترین مشکلی در آن به وجود بیاید ممکن است تاثیر خیلی بدی روی زیبایی شما بگذارد.

خیلی ها برای خلاصی از مشکلاتی مثل پف زیر پلک یا افتادگی و چین و چروک به عمل بلفاروپلاستی روی می آورند. بعد از عمل جراحی بینی، شایع ترین جراحی زیبایی در ایران عمل جراحی پلک میباشد. افزایش زیبایی بدون ریسک نیست و انجام هر جور عمل زیبایی ممکن است دارای عوارض خاص خود باشد.

اما عوارضی که بعد از جراحی پلک اصولی و درست ممکن است به آن دچار شوید خیلی کم است و این جراحی را در لیست کم عوارض ترین انواع جراحی قرار میدهد. برای این که عوارض این جراحی را بدانید بهتر است اول با خود عمل بلفاروپلاستی  آشنا شوید. در این مقاله علاوه بر برسی عوارض به راهکارهایی جهت کاهش آنها هم پرداخته میشود. پس در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

جراحی پلک چیست؟

بسیاری از متقاضیان این جراحی به دلیل پوست اضافی و افتادگی پلک ها به این عمل روی آورده اند. این جراحی با لیفت و سفت کردن پوست نواحی اطراف چشم، ظاهر جوان تر و جذاب تر یا حتی هوشیار تر را در صورت شما به وجود می آورد. برای از بین بردن موانعی که جلوی دید فرد را به خاطر پلک افتاده گرفته هم از بلفاروپلاستی استفاده میشود. در طول این عمل ممکن است عضلات، پوست اضافی و در بعضی موارد بافت چربی از قسمت هایی از پلک پایینی و بالایی برداشته شود. گاهی فقط این عمل شمال برداشتن پوست اضافی از پلک هاست. البته این عمل را با جراحی رفع افتادگی پلک که جراحی پتوز نام دارد اشتباه نگیرید.

بلفاروپلاستی یا همان بالا بردن پلک یا لیفت پلک شامل سفت کردن تاندون ها و عضلات پلک بالا که باید طبق مسئولیتشان پلک را بالا نگه دارند، سفت شده تا مشکل فرد برطرف شود. زمانی که پوست اضافی باعث سنگینی و افتادگی پلک باشد، بلفاروپلاستی باعث رفع این مشکل میشود.

پس این دو جراحی در عین حال که مشکل افتادگی پلک را برطرف میکنند، با یکدیگر تفاوت هایی دارند. البته ممکن است ضرورتی از نظر پزشکی برای جراحی پلک وجود نداشته باشد و بلفاروپلاستی زیبای صورت گیرد که این عمل باعث جوانی و زیبایی صورت شما میشود. در اثر تجمع چربی یا افزایش سن ممکن است پلک بالا و حتی گاهی پلک پایین، متورم شده، پف کند و دچار افتادگی شود. شل شدن پوست پلک با گذر زمان و افزایش سن، عضلاتی ضعیف داشته که بالشتک های چربی مربوط به آن با تورم کردن بیشتر در چشم هستند. این قضیه باعث کاهش جذابیت و زیبایی صورت و چشم ها شده و شما را خسته نشان میدهد.

عوارض جراحی پلک یا بلفاروپلاستی (از تورم تا بسته نشدن پلک ها)

برسی عوارض جراحی پلک

به عقیده بسیاری از جراحان مدت زمانی که برای بهبودی بعد از عمل لازم است و هزینه ای که صرف آن میشود در مقایسه با چیزی که فرد به دست می آورد ناچیز است. اما این عمل مثل باقی عمل ها عوارض خود را دارد. بخیه های جراحی در بیشتر مواقع یک هفته بعد از عمل برداشته شده و شخص قادر به شروع دوباره زندگی عادی است. با این که این دوره بهبودی کوتاه به نظر می آید اما در روزهای بعد از عمل فرد عوارض جانبی موقتی را تجربه خواهد که در بیشتر موارد نیازی به کمک پزشک هم ندارند.

توجه داشته باشید که عوارض گفته شده در این مطلب در صورتی که بعد از جراحی پلک مراقبت های لازم را انجام دهید سریع خوب میشود و یا اصلا دچار این مشکلات نخواهید شد. البته مهارت جراحی که پیش او این کار را انجام میدهید به تجربه کردن یا نکردن این موارد ارتباط دارد.

اشک ریختن و سختی پلک زدن

در طی این عمل و تغییراتی که بر روی پلک ها به وجود می آید ممکن است در روزهای بعد از عمل به خاطر تورم ناشی از جراحی، باز و بسته کردن چشم و پلک زدن به راحتی انجام نشده و باعث ناراحتی افراد بشود. اما این مشکل با خوب شدن زخم های جراحی و کمتر شدن تورم از بین میرود. در بعضی مواقع مخصوصا اگر فرد پلک پایینش را عمل کرده باشد، چون حفره اشکی تحریک شده ممکن است دچار اشک ریزی شود که موقتی است. اما اگر طولانی تر بود با عوارض دیگری شما را درگیر کرد به پزشک مراجعه کنید.

تورم اطراف چشم

در چند روز اول بعد از جراحی پلک ممکن است دچار یکی از رایج ترین عوارض آن یعنی تورم در قسمت های اطراف چشم بشوید. همین طور که اشاره شد تورم باعث سختی در پلک زدن و باز و بسته کردن چشم افراد هم میشود. برای کاهش اثر تورم بهترین کار استفاده از کمپرس یخ میباشد. بسته یخ را در اولین روزهای بعد از عمل در نواحی اطراف چشم قرار داده تا شاهد بهبود تورم باشید. این عارضه به خاطر جمع شدن مایع چشمی است و کره چشم را متورم کرده و باعث ناراحتی فرد میشود. اما این تورم موقت است و طی چند هفته رفع خواهد شد. باز هم اگر با پایداری این عارضه مواجه شدید یا تحمل آن خیلی سخت بود، با پزشک خود مشورت کنید.

حساسیت به نور و تاری دید

این موضوع یک عارضه جانبی موقتی دیگر است که ممکن است شما بعد از جراحی پلک و در دوره بهبودی آن را برای چند روز تجربه کنید. حواستان باشد که به چشم خود فشار نیاورید و از چیزهای مضری مثل صفحه گوشی و تلویزیون کمتر استفاده کنید. خیلی کم پیش می آید اما افرادی درست بعد از عمل جراحی دچار نابینایی موقت یا دوبینی میشوند که فقط ساعاتی این حالت را تجربه میکنند. به حساسیت نور چشم ها در روزهای بعد از عمل توجه داشته باشید. اگر در معرض نور قرار بگیرید ممکن است چشم شما دچار اشک ریزی شود. پس استفاده از عینک آفتابی و قرار نگرفتن در نور شدید خورشید از جمله کارهایی است که برای جلوگیری از این عارضه جانبی میتوان انجام داد.

Pelk

کبودی اطراف چشم

یکی دیگر از عوارضی که احتمال وقوع آن وجود دارد، به وجود آمدن کبودی بعد از عمل است که شاید تا پیشانی و گونه ها هم گسترش یابد. بعد از عمل پوست نواحی اطراف چشم متورم و پف دار میشود و شما در این مدت نمیتوانید نتیجه عمل خود را مشاهده کنید. این تورم مدت زمان پایداری متفاوتی دارد اما حداکثر هفت تا ده روز طول میکشد و به تدریج از شدت تورم کم شده و شما قادر به دیدن نتایج جراحی خواهید بود.

مشکلات محل جراحی

وقتی که برش جراحی در محلی دقیق صورت نگیرد و با فرد در مراقبت های بعد از جراحی کوتاهی کند، شاید محل برش به صورت زخم دائمی باقی بماند. البته که این مشکل فقط در جراحی پلک اتفاق نمی افتد و هر جراحی ممکن است این مشکل را داشته باشد. اما اگر دچار عفونت شدید به پزشک مراجعه کرده تا رسیدگی های لازم را انجام دهد. بعد از عمل جراحی و در محل جراحی ممکن است شاهد ایجاد میلیا یا کیست های ریز سفید رنگ باشید.

این کیست ها خود به خود از بین رفته و بی خطر میباشند. اما از پزشک هم برای برداشتن آنها میتوانید کمک بگیرید. عمل خارج کردن این کیست ها بسیار ساده است. اگر بعد از عمل شاهد خونریزی در محل جراحی بودید، پزشک برای مشخص کردن علت خونریزی محل زخم را باز کرده و جلوی خونریزی را میگیرد. یکی از عواملی که سبب خونریزی میشود، وجود لخته خون است.

احساس درد

بافت های ناحیه پلک در طول عمل جراحی دچار تغییرات زیادی شده و تحریک میشوند. پس طبیعی است که شما در دوران نقاهت خود احساس درد کنید. این درد میتواند فقط در هنگام پلک زدن یا به صورت پیوسته باشد که با گذشت چند روز به تدریج از شر آن خلاص میشوید.

باز شدن محل برش

بعد از این که بخیه ها را کشیدید یا در صورت باز و بسته کردن پلک ها ممکن است به خاطر جوش نخوردن درست پوست، زخم پلک ها باز شود که پزشک برای دوباره بستن زخم از بخیه زدن یا چسب های مخصوص استفاده میکند.

سوزش چشم

بعد از عمل جراحی چشم ممکن است شما عوارضی مثل خشکی، قرمزی یا سوزش چشم را تجربه کنید. پزشک برای مرطوب نگه داشتن چشم ها قطره اشک مصنوعی تجویز میکند. کاری که شما نباید انجام دهید خاراندن و مالش چشم ها است، این کار پوست اطراف چشم را تحریک کرده و بهبودی را به تاخیر می اندازد.

بسته نشدن کامل چشم

اگر به میزان مساوی از هر دو چشم بافت برداشته نشود، مشکل عدم تقارن و اگر مقدار این برداشتن بافت خیلی زیاد باشد دچار شیار یا فرو رفتگی در پلک ها خواهید شد. اگر مقدار زیادی از پوست در جراحی پلک بالا برداشته شده، پلک نمیتواند چشم را به طور کامل پوشش دهد، این موضوع سوزش، خشکی چشم و دیگر مشکلات چشمی را به همراه دارد. اگر از پوست پلک پایین مقدار زیادی برداشته شود، در موارد خفیف به علت فشار به حفره اشکی، دچار اشک ریزی دائمی میشوید و در موارد شدید زیاد از حد کشیدن بودن پلک پایین علاوه بر تاثیر منفی روی زیبای، مشکلات چشمی دیگری را هم به وجود می آورد.

مطلب مشابه: افتادگی پلک چیست؟ علائم و تمام روش های درمان آن

مطالب مشابه را ببینید!