مجله تاپ‌ناز‌

عوامل تاثیرگذار بر قیمت تیرآهن 18

عوامل تاثیرگذار بر قیمت تیرآهن 18

در سراسر جهان، مصالح فلزی مثل تیرآهن نقشی حیاتی در صنایع مختلف ایفا می‌کنند. این مصالح به عنوان اصلی‌ترین رکن ساختمان‌ها و پروژه‌ها، وظیفه ساخت سازه، تحمل وزن و مقاومت در برابر نیروهای برشی و … را بر عهده دارند. از آنجایی که تیرآهن 18 از جمله تیرآهن‌های پرکاربرد برای مهندسان و مجریان پروژه‌های عمرانی است، قیمت آن نیز تاثیر زیادی در هزینه‌های ساخت و ساز دارد. عوامل بسیاری بر تعیین قیمت روز تیرآهن 18 تاثیر گذار هستند که بررسی آن‌ها چشم‌انداز کلی از قیمت آن به ما می‌دهد.  

قیمت روز تیرآهن ۱۸

تیرآهن سایز 18 یکی از پرمصرف‌ترین پروفیل‌ها در صنعت ساخت و ساز است. همان‌طور که می‌دانید، تمامی ساختمان‌ها از تیرآهن به عنوان اسکلت اصلی استفاده می‌کنند. از آنجایی که این محصول کارایی و تقاضای بالایی دارد، قیمت آن به صورت لحظه‌ای و روزانه محاسبه می‌شود.  

قیمت تیرآهن 18 به چه عواملی وابسته است؟

همان‌طور که گفته شد، عوامل بسیاری بر قیمت تیرآهن 18 تاثیر مستقیم دارند؛ عواملی مثل سیاست‌های خارجی و داخلی، نوسانات نرخ ارز، کیفیت و ویژگی محصول، قیمت نفت، تورم، قیمت آهن خام، هزینه‌های مربوط به حمل و نقل، سایز آهن و تیرآهن، میزان عرضه و تقاضای آهن، وضعیت مسکن، وضعیت آب و هوا و فصل، بورس کالا و … . تمامی این عوامل نقش پررنگی بر قیمت روز تیرآهن 18 دارند.

 1. میزان تقاضا

یکی از عوامل اصلی و مهم در زمینه افزایش تقاضا برای تیرآهن، وضعیت اقتصادی جامعه است. به عنوان مثال، زمانی که جامعه در شرایط رکود یا افول اقتصادی قرار دارد، ساخت و ساز و دیگر فعالیت‌های مرتبط با آن با مشکلات مواجه خواهند شد و در نهایت افت خواهند کرد. تمامی این عوامل باعث کاهش تقاضا برای تیرآهن خواهند شد. در صورتی که تقاضا برای این محصول بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

 • وزن تیرآهن

اندازه‌های تیرآهن شامل ارتفاع، طول، ضخامت و عرض آن، بر قیمت روز تیرآهن 18 تاثیر می‌گذارند. در واقع، اندازه‌های تیرآهن متناسب با نیاز خریدار تغییر می‌کنند و بر اساس آن تولید می‌شوند.

 • قیمت ارز

با افزایش نرخ ارز، ارزش پول ایران کاهش می‌یابد و این امر باعث افزایش قیمت کالاهایی مانند تیرآهن می‌شود. به علاوه با افزایش نرخ ارز، تولیدکنندگان بیشتر به صادرات تمایل پیدا می‌کنند تا به فروش داخلی، این موضوع به طور مستقیم بر میزان عرضه و تقاضا تاثیر می‌گذارد و باعث افزایش قیمت تیرآهن می‌شود.

 • برند و کیفیت تیرآهن

کیفیت و برند محصول، از عواملی هستند که بر قیمت تیرآهن ۱۸ تاثیر می‌گذارند. در واقع، بازار تیرآهن، بازاری رقابتی است. اگر کیفیت محصول پایین‌تر از رقبای دیگر باشد، خریداران به سمت محصولاتی باکیفیت‌تر متمایل خواهند شد. کیفیت و فرآیند تولید تیرآهن، افزایش تعداد مشتریان را به همراه خواهد داشت. استفاده از دستگاه‌های پیشرفته و ارتقا کیفیت نیز می‌تواند باعث افزایش قیمت این محصول فولادی شود.

 • قیمت جهانی

تعیین قیمت تیرآهن به عواملی چون کاهش یا افزایش قیمت جهانی مقاطع فولادی وابسته است. عواملی همچون میزان تقاضا و عرضه، سیاست‌های کشورها، موجودی انبارها، وقایع بزرگ جهانی مانند جنگ یا شیوع بیماری کرونا نیز بر قیمت تیرآهن تاثیر دارند.

 • تورم

کاهش ارزش پول ملی و افزایش نرخ تورم از عواملی هستند که تاثیر مستقیم بر قیمت تیرآهن دارند. تورم سبب افزایش هزینه‌های تولید، حمل و نقل و سایر هزینه‌های مربوط به تیرآهن می‌شود. همه این عوامل در تعیین قیمت تیرآهن نقش مهمی دارند. علاوه بر این، تورم باعث افزایش تقاضا می‌شود و در نهایت، تعادل عرضه و تقاضا را به هم می‌زند که باعث افزایش قیمت روز تیرآهن 18 می‌شود.

معتبرترین کارخانه های تولیدکننده تیرآهن 18

کارخانه‌های مختلف در کشور، سایزهای متنوعی از تیرآهن را تولید می‌کنند. به عنوان مثال، کارخانه ذوب آهن اصفهان که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تیرآهن و تیرآهن ۱۸ اصفهان شناخته می‌شود، تیرآهن IPE را در سایزهای 12، 14، 16، 20، 22، 24، 27 و 30 تولید می‌کند و کارخانه فولاد یزد نیز از سایزهای 14 تا 24 را به بازار عرضه می‌کنند. از دیگر کارخانه‌های معتبر تولیدکننده تیرآهن 18 می‌توان به کارخانه‌های زیر اشاره کرد:

 • فولاد ظفرناب
 • فولاد کوثر در شهر اهواز
 • فولاد فردوس باختر
 • فولاد خوزستان
 • فولاد کرمانشاه
 • فولاد ماهان
 • کارخانه فولاد فایکو
عوامل تاثیرگذار بر قیمت تیرآهن 18

مشخصات و کاربرد تیرآهن سایز ۱۸

تیرآهن سایز 18 اغلب طبق استاندارد IPE تولید می‌شود. ساخت این محصول به شکل I با بال‌هایی با ضخامت ثابت انجام می‌گیرد. استاندارد IPE که در اروپا رواج دارد، مورد استقبال بسیاری از عرضه‌کنندگان و تولیدکنندگان ایرانی نیز قرار گرفته است. ساخت تیرآهن 18 با استانداردهای INP و CPE‌ نیز امکان‌پذیر است که کارایی خاص و کمتری در صنایع مختلف دارد.

از مهم‌ترین کاربردهای تیرآهن 18 می‌توان به صنعت ساخت و ساز اشاره کرد. به طور کلی، این مقطع در احداث ساختمان‌های مسکونی، برج‌ها، پل‌ها و معابر شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سازه‌ها شامل اسکلت‌های فلزی، تیرهای فرعی و اصلی، پوشش سقف و خرپاهای مختلف هستند که از تیرآهن با سایز ۱۸ ساخته می‌شوند.

وزن تیرآهن 18

بر اساس جدول اشتال تیرآهن‌های IPE، وزن هر متر از تیرآهن ۱۸ با بال‌های ۹۱ میلی‌متری، تقریبا 16/19 کیلوگرم است. با توجه به این موضوع، وزن هر شاخه‌ی ۱۲ متری تقریبا ۲۳۰ کیلوگرم خواهد بود. وزن تیرآهن با توجه به ضخامت و آلیاژ آن متغیر است و باید در هنگام استفاده از جدول اشتال، به این نکته توجه شود.

خرید تیرآهن سایز ۱۸

با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد تیرآهن ۱۸ باید گفت میزان تقاضای این محصول و در نتیجه قیمت روز تیرآهن 18، روزبه‌روز رو به افزایش است. قطعا این سوال برای خریداران پیش می‌آید که، تیرآهن سایز 18 را از کجا بخریم؟ برای خرید تیرآهن سایز ۱۸ می‌توانید از سایت‌های معتبر استعلام قیمت بگیرید و به صورت آنلاین محصول مورد نیاز خود را خریداری کنید، همچنین می‌توانید از کارخانه‌های فولاد یزد، فولاد اهواز، ذوب آهن اصفهان، فولاد بناب و دیگر کارخانه‌های معتبر کشور بهترین تیرآهن‌ها و مقاطع فولادی مورد نیاز را تهیه فرمایید.

جمع‌بندی

با توجه به ویژگی‌های تیرآهن سایز 18 می‌توان این محصول را به عنوان محصولی پر مصرف با کارایی بالا دانست. عوامل بسیاری همچون نوسانات دلار و ارز، کیفیت محصول، وزن، قیمت آهن، تورم و … بر قیمت روز تیرآهن ۱۸ تاثیر می‌گذارند. پیش از خرید، بهتر است تمامی این عوامل را در نظر گرفت.

مطالب مشابه را ببینید!