عکس احتمالی چهره اسیدپاشی اصفهان منتشر شد!

عکس احتمالی چهره اسیدپاشی اصفهان منتشر شد!

عکس بازسازی شده چهره اسیدپاشی اخیر اصفهان منتشر شد

فرمانده نیروی انتظامی درخصوص انتشار تصویری از متهم احتمالی اسیدپاشی، گفت: با مشخصاتی که قربانیان و یا آنهایی که در معرض تهدید قرار گرفته بودند، از متهم تصویری ترسیم و تصویر نگاری کرده و آن را بررسی می کنیم، این عکس‌ها تنها به عنوان سرنخ‌ هستند.

به گزارش ایسنا، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در حاشیه همایش پدافند غیرعامل، در خصوص آخرین اقدامات صورت گرفته در ناجا در راستای پدافند غیرعامل، اظهار داشت: خوشبختانه ما توانسته‌ایم ادبیات پدافند غیرعامل را در نیروی انتظامی در قالب فعالیت‌های خود بومی‌سازی کنیم برای مثال در پاسگاه‌های مرزی سعی کردیم بطوری غنی سازی کنیم که در مواقع بحران کمترین آسیب به نیروها وارد شود.

وی ادامه داد: این پاسگاه‌ها باید از نظر موقعیت، نقشه، مصالح و سیستم‌های هشدار‌دهنده ایمنی در سطح بالایی باشند؛ همچنین در شهرها نیز اگر حوادث طبیعی و غیرطبیعی رخ داد نباید کلانتری ما اولین جایی باشد که امداد‌خواه باشد، باید شرایطی وجود داشته باشد که اگر بحرانی به وجود آمد این واحد بتواند توانمند بوده و این مسئله به طور کامل متناسب با اولویت‌ها ما عملیاتی شده است.

فرمانده ناجا خاطرنشان کرد: البته برنامه های پدافندی ما متناسب با اولویت ها است و در این خصوص تهران را در اولویت قرار داده ایم؛ اگر سوخت و یا برق قطع شد و یا زلزله‌ای اتفاق افتاد ابزارهایی وجود داشته باشد که بتوانیم آمادگی خود را تضمین کنیم، لذا برنامه مفصلی انجام شده است البته همه اینها در ابتدای راه قرار دارد.

احمدی‌مقدم تأکید کرد: در حوزه سایبری و ایمن‌سازی سامانه‌های وسیعی که در اختیار داریم و ایمنی‌سازی در مقابل هکر‌ها و مشکلاتی که در سازمان‌ها به وجود خواهد آمد، تضمین بخش سوخت و انرژی دستگاه‌ها و حوزه‌های مختلف دیگر که شامل 50 عنوان می‌شود و در نیروی انتظامی اقداماتی صورت گرفته شده است و یا در ابتدای راه قرار داریم؛ پدافند غیرعامل خوشبختانه امروز به متن فعالیت‌های ما وارد شده است و گستره مطلوبی در کشور پیدا کرده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص آخرین تحقیقات مرتبط با حوادث اسید‌پاشی در اصفهان نیز گفت: همچنان در حال بررسی موضوع و سرنخ‌ها هستیم و هنوز به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم.

فرمانده نیروی انتظامی در پاسخ به سوالی درباره دستگیری مظنونانی در خصوص این حادثه نیز افزود: اگر کسی دستگیر شود و اعتراف کند و ما در این باره به قطعیت برسیم حتما به سرعت به رسانه‌ها و افکار عمومی اطلاع رسانی می کنیم؛ ممکن است از هر کسی به موجب‌ ظن و گمان تحقیقاتی صورت بگیرد اما به معنای این نیست که این افراد عامل اسیدپاشی هستند.

فرمانده نیروی انتظامی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص وقوع اسیدپاشی در شهرهای دیگر از جمله تهران نیز گفت: ما در هیچ شهر دیگری چنین حادثه‌ای نداشتیم، در تهران نیز یک نفر اقدام به تهدیداتی در این رابطه کرده بود که دستگیر شد. متأسفانه افرادی با انگیزه شوخی، ماجراجویی، آزار و اذیت و آب به آسیاب دشمن ریختن، خیال می ‌کنند که می‌توانند فضای ناامنی را در کشور ایجاد کنند.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: ما حتی در اصفهان حادثه‌ای داشتیم که خانمی ادعا کرده بود مورد اسید‌پاشی قرار گرفته، اما پس از تحقیقات از وی مشخص شد، مایع شوینده توسط این فرد به روی خودش ریخته شده اما این خانم برای جلب نظر دیگران و هیاهو راه انداختن ادعای اسیدپاشی کرده بود. این مسئله انقدر پیچیده نیست که با انجام دادن دو سه حادثه در اصفهان کل مردم احساس ناامنی کنند.

احمدی‌مقدم گفت: ما در اصفهان فضا را تحت کنترل خود داریم تا حادثه دیگری اتفاق نیفتد و با قوت نیز به دنبال کشف مسئله هستیم اما منتظریم تا پرونده به پایان خود برسد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره برخی آب‌پاشی‌ها در تهران که به قصد آزار و اذیت انجام می‌شود نیز گفت: این مسئله نیز در قالب همان بحث قرار می‌گیرد که برخی با ایجاد هیاهو به دنبال ایجاد ناامنی در جامعه هستند.

فرمانده ناجا در خصوص فراخوان تجمعات در واکنش به اسیدپاشی در اصفهان نیز گفت: هر تجمعی باید با مجوز قانونی باشد و پلیس به هیچ وجه اجازه تجمع غیرقانونی را نمی‌دهد البته تمام این تلاش‌ها منشاء واحد دارد که به دنبال ترویج فضای ناامنی در کشور هستند. خوشبختانه هیچکدام از این فراخوان‌ها با اقبال چندانی روبرو نشده است.

براساس گزارش سایت پلیس، وی درخصوص انتشار تصویری از متهم احتمالی اسیدپاشی، تصریح کرد: با مشخصاتی که قربانیان و یا آنهایی که در معرض تهدید قرار گرفته بودند، از متهم تصویری ترسیم و تصویر نگاری کرده و آن را بررسی می کنیم. این عکس‌ها تنها به عنوان سرنخ‌ هستند و ما فعلا نمی‌توانیم در این خصوص مطلبی را قطعی اعلام کنیم چرا که متهم در همه جا با چهره باز دیده نشده است و ما تمام سرنخ‌ها را دنبال می‌کنیم و امیدواریم به زودی به نتیجه برسیم.
فرمانده نیروی انتظامی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با تلاش برای ایجاد ناامنی در مناطق شرقی کشور نیز گفت: ما چیز جدیدی در آنجا نداریم و حرف ها همان حرفهای گذشته است. در اعترافات گروهک ریگی دیدید که به کدام سازمان‌ها و دستگاه‌های خارجی متصل هستند و ماموریت می‌گیرند، گروه جیش‌الظلم نیز بازسازی شده همان گروهک سابق است و تلاش دشمن این است که فضا را به سمتی ببرد که کشور ایران را که درمنطقه امن است ناامن جلوه دهد، زیرا جمهوری اسلامی ایران مورد حسد است و نمی‌خواهند این شرایط ادامه پیدا کند لذا اقدامات کوچکی را این گروه در مناطق مرزی انجام می‌دهند که با بزرگنمایی زیاد روبرو می‌شود.

فرمانده نیروی انتظامی در خصوص تشکیل شورای عالی فضای مجازی و تأخیر برگزاری آن نیز گفت: جلسه این گروه قرار بود تشکیل شود اما ظاهرا به دلیل عدم آمادگی دستور کار، لغو شد اما کارگروه‌های این شورا و دبیرخانه در حال فعالیت هستند و حتی یکی از سران قوا نیز می‌تواند به جای رئیس‌جمهور آن را تشکیل دهد.

خسارت برخورد ساده‌انگارانه با فضای سایبر از اصابت موشک سنگین تر است
فرمانده نیروی انتظامی در همایش ملی پدافند غیرعامل نیز گفت: برخورد ساده‌انگارانه با موضوع سایبری و دادن میزبانی داده‌ها و بسترهای انتقال به خارجی ها، خساراتی بیشتر از اصابت موشک به تاسیساتمان دارد.

وی ضمن تسلیت به مناسبت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) با اشاره به اینکه دیدگاه دفاعی ایران و انقلاب اسلامی متأثر از مکتب اسلام و مبتنی بر بازدارندگی است، اظهار داشت: پدافند غیر عامل برای جلوگیری از کارآمد بودن ضربه دشمن است و توان ما باید به گونه‌ای باشد که دشمن بداند اگر ضربه ای وارد کرد، ضربه محکمتری دریافت می کند؛ پدافند غیرعامل یعنی جلوگیری از اینکه ضربه دشمن ضربه کارآمدی باشد.

احمدی مقدم تصریح کرد: برخی از افراد به اجرای رزمایش و آشکار سازی سلاح ها انتقاد دارند، این در حالی است که این امر باعث می شود تا دشمنان قدرت پاسخگویی ما را بدانند و به دلیل اشتباه در برآورد دست به خطا نزنند.

وی با بیان اینکه امروز تهدیدات دشمن بسیار فراتر از تهدیدات نظامی است، خاطرنشان کرد: امنیت یکی از اساسی ترین نیازهای بشر است گرچه برخی از دانشمندان نیازهای فیزیولوژیکی را در تقدم می دانند اما این یک حقیقت است که اگر امنیت وجود نداشته باشد حتی مردم از غذای خود نیز گذشته و امنیت را طلب می کنند چراکه حتی کسب معیشت نیز در صورت نبود امنیت امکان پذیر نیست.

وی افزود: در همه بحران‌ها اولین اصل قدرت پیش‌بینی و بعد قدرت پیشگیری و پس از آن توان مهار و کنترل و در پایان قدرت ترمیم و بازسازی است.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: امنیت روانی جامعه بسیار مهم است و تلاش و همت دشمن این است که ارتباط حکومت و مردم تضغیف شده و افکار عمومی را در اختیار بگیرد و این یک جنگ است.

وی تصریح کرد: برخورد ساده‌انگارانه با موضوع سایبری و دادن میزبانی داده‌هایمان و بسترهای انتقال به خارجی ها، خساراتی بیشتر از اصابت موشک به تاسیساتمان دارد.

احمدی‌مقدم تأکید کرد: پدافند غیرعامل بخش بسیار مهمی از شرایط ایجاد امنیت در برابر بروز محرک‌های بی‌تعادلی است، اگر بتوانیم پدافند غیرعامل را مثل عامل امنیت و زیست‌محیطی که به طرح‌های عمرانی، ملی و بخش خصوصی افزوده شده بیفزاییم هزینه‌های اجرای آن کاهش می‌یابد.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به تأسیس پلیس فتا، تصریح کرد: پلیس در چند سال اخیر گام های بلندی در دفاع از مردم برداشته و حفاظت از مردم توسط ناجا تنها در افزودن گشت های پلیسی خلاصه نمی شود؛ سارقین در اتاق های خود نشسته اند و با اقدامات خود قربانیان زیادی می گیرند.

فرمانده ناجا ادامه داد: خوشبختانه سازمان پدافند غیرعامل به خوبی توانسته در جامعه و سازمان‌های اجرایی و نظامی و … این مهم را مطرح کرده و گفتمان سازی کند.

وی افزود: در مذاکرات هسته‌ای آنها می‌گویند فوردو باید تعطیل شود چون ما نمی‌توانیم آن را بزنیم و به جایی بیایید که ما توان زدن آن را داشته باشیم و این خیلی جالب است. در حالیکه آنها با قطع کردن شبکه‌های ماهواره‌ای ما و ارسال امواج مزاحم و تحریم اقتصادی جنگی را علیه ما آغاز کرده‌اند.

احمدی‌مقدم در ادامه به اقدامات ناجا در راستای پدافند غیر عامل نیز اشاره کرد و گفت: باید در ناجا شرایطی فراهم کنیم که در هر موقعیتی فعالیتمان مختل نشود و گام‌های بزرگی نیز در این حوزه برداشته شده که 50 عنوان برنامه عملیاتی شده و در دست اقدام، موید همت نیروی انتظامی در این خصوص است؛ باید به دنبال این باشیم که سازه‌هایمان را ترمیم و اصلاح کرده تا در صورت بروز حوادث موثر عمل کنیم.

مطالب مشابه را ببینید!