عکس هایی از هیجان انگیزترین مسیرهای رانندگی در دنیا

بعضی از جاده‌ها در سراسر دنیا به حدی جذاب و مهیج هستند که خود به‌تنهایی مقصد و حتی جاذبه‌ی گردشگری به شمار می‌آیند. برای آشنایی با هیجان‌انگیزترین جاده‌های دنیا برای رانندگی پرهیجان  با کجارو همراه باشید.

در بعضی موارد، هدف از مسافرت فقط رانندگی و روبرو شدن با مخاطرات مسیر است و مهم نیست که این مسیر به کجا منتهی می‌شود. اگر از دوستداران رانندگی پرهیجان هستید، مطمئنا از طی کردن جاده‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند، لذت خواهید برد.

بزرگراه شماره ۱ معروف به Big Sur، کالیفرنیا، ایالات‌متحده

بزرگراه شماره ۱ معروف به Big Sur، کالیفرنیا، ایالات‌متحده

این بزرگراه در نزدیکی شهر بیگ سور و در امتداد قسمت‌های مرکزی خط ساحلی نامنظم و پرپیچ‌وخم کالیفرنیا واقع شده و از سن سیمون (San Simeon) تا کارمل (Carmel) امتداد دارد. بزرگراه بیگ سور به دلیل گذشتن از روی دره‌های خطرناک و چشم‌انداز بی‌نظیر برخورد امواج کف‌آلود اقیانوس آرام با صخره‌های ساحلی سیاه‌رنگ، یکی از مقصدهای محبوب رانندگی پرهیجان به شمار می‌آید.

در ساعات اوج ترافیک، بیگ سور ازدحام زیادی دارد. اگر حوصله‌ی ترافیک سنگین و حرکت لاک‌پشتی حاصل از تجمع خودروها را ندارید، می‌توانید به جاده‌ی ناسیمینتو (Nacimiento) به فرگوسن (Fergusson) در غرب بیگ سور تغییر مسیر بدهید و از مناظر حیرت‌انگیز و چشم‌نواز آن لذت ببرید.

Deals Gap معروف به دم اژدها، تنسی، ایالات‌متحده

دیلز گپ آمریکا

دیلز گپ (جاده‌ی ۱۲۹) یکی از هیجان‌انگیزترین مسیرهای رانندگی در حاشیه‌ی اقیانوس اطلس است. این جاده‌ی ۱۸ کیلومتری با حدود ۳۱۸ پیچ، هیچ مسیر فرعی، خروجی یا تقاطعی ندارد و در تمام طول آن می‌توان به‌راحتی و با خیال آسوده رانندگی کرد. البته سرعت‌گیرهای زیاد اجازه‌ی بالا رفتن از سرعت مجاز به راننده‌ها نمی‌دهند. اگر موفق به بازدید از این جاده شدید، بازدید از درخت شرم (Tree of Shame) را فراموش نکنید. این درخت با قطعات موتورسیکلتی که در این مسیر تصادف کرده، تزیین شده است و خطرات رانندگی بی‌مهابا را به بیننده‌ها یادآوری می‌کند.

نوربورگرینگ نوردش‌لایفه (Nurburgring Nordschleife)، آلمان

نوربورگرینگ آلمان

این جاده‌ی ۲۱ کیلومتری بدنام‌ترین پیست اتومبیلرانی در دنیا است و دوستداران رانندگی سریع و پرهیجان می‌توانند با پرداخت ۲۴ یورو از آن استفاده کنند. جکی استوارت (راننده مشهور فرمول یک) این پیست را جهنم سبز توصیف کرده است که دلیل این نام‌گذاری چشم‌انداز بسیار زیبا در کنار پیچ‌های فوق‌العاده خطرناک مثل پیچ Caracciola Karussell یا Flugplat است. پیچ Flugplat که نام آن به معنای باند پرواز است، خودروهای مسابقه‌ای را عملا به پرواز درمی‌آورد. حتی مایکل شوماخر هم از ۱۵۴ پیچ این پیست خاطره‌ی خوبی ندارد.

White Rim Trail، یوتا، ایالات‌متحده

وایت ریم آمریکا

باوجوداینکه مسیر مواب (Moab) در ایالت یوتا برای علاقه‌مندان رانندگی در جاده‌های ناهموار شهرت بیشتری دارد ولی مسیر ناشناخته‌ی وایت ریم به‌مراتب جذاب‌تر است. این مسیر ۱۶۱ کیلومتری حلقوی، در پارک ملی Canyonlands (سرزمین دره‌ها) واقع شده و رانندگی در آن فقط با خودروهای دو دیفرانسیل پرقدرت امکان‌پذیر است. مسیر وایت ریم از میان مجموعه‌ای از چشم‌اندازی‌های بدیع نظیر طاق‌های سنگی، دره‌های عریض و دشت‌های وسیع و چشم‌نواز می‌گذرد. این مسیر بسیار دورافتاده و بکر است و برای عبور از آن باید تجهیزات کامل به‌خصوص آب به‌اندازه‌ی کافی همراه داشته باشید.

Ruta 40، آرژانتین

روتا ۴۰ آرژانتین

روتا ۴۰ یکی از طولانی‌ترین بزرگراه‌های دنیا است و از ۲۰ پارک ملی و گذرگاه‌های بی‌شمار در رشته‌کوه آند می‌گذرد. اگر زمان کافی برای بازدید کامل از این بزرگراه ۴۸۳۰ کیلومتری نداشته باشید، می‌توانید فقط از قسمت‌های جنوبی آن بازدید کنید که با حدود ۴۸۷۰ متر ارتفاع از سطح دریا، مناظری حیرت‌انگیز و منحصربه‌فرد دارد.

مسیر کوهستانی San Juan، کولورادو، ایالات‌متحده

سن خوان آمریکا

جاده‌ی زیبای سن خوان با ۳۸۰ کیلومتر طول، دارای نفس‌گیرترین گذرگاه‌های کوهستانی در آمریکای شمالی است. این مسیر که شهرهای دورانگو (Durango) و ریجوی (Ridgway) را به هم متصل می‌کند، از چند شهر معدنی، چندین پرتگاه سرگیجه‌آور و جاده‌ی ۵۵۰ معروف به بزرگراه یک‌میلیون دلاری می‌گذرد. جاده‌ی ۵۵۰ به دلیل پیچ‌های بسیار تند و نداشتن نرده‌ی محافظ، مسیر موردعلاقه‌ی راننده‌های ماجراجوی آمریکایی است.

جاده‌ی Conor، ایرلند

جاده‌ی کانر ایرلند

در ایرلند تا زمانی که در سمت چپ جاده باقی بمانید، رانندگی امن و بدون هیجان است. ولی اگر به دنبال هیجان و روبرو شدن با خطر هستید، جاده‌ی کانر مقصد موردنظر شماست. این جاده از انتهای جنوبی شبه‌جزیره‌ی دینگل (Dingle) آغاز می‌شود و تا خلیج براندون (Brandon) امتداد دارد، جاده‌ی پرپیچ‌وخم و باریک کانر از کنار مناظر سرسبز و چند دریاچه‌ی زیبا می‌گذرد و چشم‌انداز آن داستان‌های کودکانه را به خاطر می‌آورد.

Great Ocean Road، استرالیا

گریت اشن استرالیا

جاده گریت اشن را می‌توان نمونه‌ی تعدیل‌شده‌ی بیگ سور در نیمکره‌ی جنوبی دانست. این جاده‌ی ساحلی ۲۴۴ کیلومتری از کنار جاذبه‌های طبیعی بسیار گیرا مثل دره‌ی دریاچه‌ی آرد (Loch Ard) و ساحل دوازده فرستاده (Twelve Apostles) می‌گذرد و مناظر بدیع آن در کنار آسمان آبی و تمیز، عاشقان رانندگی پرهیجان و همین‌طور دوستداران آرامش در آغوش طبیعت را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند.

جاده‌ی دسترسی به کوه فوجی، ژاپن

کوه فوجی ژاپن

مسیر دسترسی به کوه فوجی از دور جلوه‌ای اثیری و آرامش‌بخش دارد ولی در حقیقت این جاده پرپیچ‌وخم محل تولد رشته‌ی دریفتینگ و مسیر موردعلاقه‌ی عاشقان رانندگی پرهیجان برای آزمودن خودروهای تقویت‌شده مخصوص رانندگی در جاده‌های خطرناک است. رانندگی شبانه در این جاده اصلا توصیه نمی‌شود ولی در طول روز و در صورت داشتن مهارت کافی در رانندگی، طی کردن پیچ‌وخم‌های غیرقابل‌پیش‌بینی مرتفع‌ترین جاده در کشور ژاپن، لذتی مافوق تصور دارد.

بزرگراه قراقروم، بین چین و پاکستان

بزرگراه قراقروم پاکستان

ساخت این بزرگراه که با نام بزرگراه دوستی نیز شهرت دارد توسط چین، ۲۷ سال زمان برده است ولی خطرات احتمالی آن در چشم به هم زدنی می‌تواند به از دست دادن زندگی منتهی شود. این بزرگراه ۱۲۸۷ کیلومتری کشور چین را از طریق مناطق کوهستانی قراقروم به پاکستان متصل می‌کند و یکی از مرتفع‌ترین مسیرهای سنگ‌فرش دنیا است. بزرگراه قراقروم از جاده‌ی باستانی ابریشم و همین‌طور مناطق مسکونی دورافتاده مثل شهر ایبت آباد (آخرین اقامتگاه بن‌لادن) می‌گذرد.

جاده‌ی Stelvio، ایتالیا

جاده‌ی استلویو ایتالیا

این جاده‌ی کوهستانی با ۲۷۴۳ متر ارتفاع در دامنه‌ی آلپ ایتالیا، باوجود داشتن تنها ۲۴ کیلومتر طول دارای ۴۸ پیچ تند و خطرناک است و به همین دلیل دوچرخه‌سوارها و موتورسوارهای ماجراجو علاقه‌ی زیادی به آن دارند. رانندگی در جاده‌ی استلویو کاملا بستگی به قدرت و امنیت خودروی شما دارد. به‌عنوان مرتفع‌ترین جاده‌ی آسفالت در رشته‌کوه آلپ، بیشتر دوچرخه‌سوارها موفق به رسیدن به انتهای آن می‌شوند.

بزرگراه Transfagarasan، رومانی

بزرگراه ترانس‌فاگاراسان رومانی

بزرگراه ترانس‌فاگاراسان در دهه‌ی ۸۰ قرن بیستم و برای مرتبط کردن ترانسیلوانیا (Transylvania) به والاشیا (Walachia) از میان مناطق کوهستانی صعب‌العبور ساخته شد. این بزرگراه در مسیر خود از چندین پل و تونل می‌گذرد و عاشقان رانندگی پرهیجان به عبور از آن علاقه‌ی زیادی دارند.

جاده‌ی Turini، فرانسه

جاده‌ی تورینی فرانسه

این جاده‌ی نفس‌گیر و هیجان‌انگیز در آلپ فرانسه، محل برگزاری مسابقات معتبر مثل تور دو فرانس و رالی مونت‌کارلو است. جاده‌ی تورینی میزبان سه رقابت اتومبیلرانی بین‌المللی است و رالی کلاسیک و مشهور ریویرا (Riviera) فرانسه نیز در این جاده برگزار می‌شود. رانندگی و گشت‌وگذار در این جاده برای عموم آزاد است.

جاده‌ی خاردونگ، هندوستان

جاده‌ی خاردونگ هندوستان

این جاده با عبور از کنار یک قله‌ی ۵۳۶۰ متری، یکی از مرتفع‌ترین مسیرهای ماشین‌رو در تمام دنیا است. جاده‌ی خاردونگ که درگذشته محل عبور قافله‌های شتر و اسب بود، دارای مناظری وحشت‌آور ازجمله پیچ‌های تند، یخچال‌های طبیعی و قله‌های خشن و ناهموار است و در آن می‌توان انواع حیوانات بارکش و وسیله‌های حمل‌ونقل عجیب مشاهده کرد. مسافرت در این جاده به‌ جرئت و جسارت زیاد و البته واکسیناسیون کامل برای بیماری‌های شایع در منطقه نیاز دارد.

خلیج Amalfi، ایتالیا

خلیج آمالفی ایتالیا

خلیج آمالفی علاوه بر شهرهای ساحلی زیبا و چشم‌نواز، به خاطر جاده‌ی مارپیچ SS163 که بعد از گذشتن از تپه‌های نامنظم منطقه به دریای تیرنی (Mare Tirreno) منتهی می‌شود، شهرت زیادی دارد. وقتی موفق عبور از قسمت‌های ابتدایی جاده شدید که به دلیل رانندگی جسورانه‌ی محلی‌ها و ازدحام گردشگران کمی خطرناک و البته پرهیجان است، می‌توانید از مناظر زیبای جاده و در آخر سکوت دل‌چسب ساحل و بستنی اصیل ایتالیایی لذت ببرید.

جاده -تونل Guoliang، چین

جاده – تونل گولیانگ چین

بعضی از جاده‌ها به دلیل مسیر مارپیچی و پیچ‌های تند شهرت دارند و تعدادی صرفا به خاطر چشم‌انداز مبهوت‌کننده و تأثیرگذار. جاده – تونل گولیانگ در استان هینان چین متعلق به دسته‌ی دوم است. این تونل که تنها ۱۲۰۰ متر طول دارد به دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهستانی تائی‌هانگو، فوق‌العاده خیره‌کننده و جذاب است.

گذرگاه Sani، آفریقای جنوبی

1358868158_0!!-!!Sani pass

آفریقای جنوبی مملو از جاده‌های زیبا با مناظر بی‌نظیر و مسحورکننده است ولی جذابیت ویژه‌ی گذرگاه سانی را در هیچ نقطه‌ی دیگری از این کشور نمی‌توان دید. این گذرگاه خطرناک که شهرهای کوازولو –ناتال (KwaZulu-Natal) و لسوتو (Lesotho) را به هم مرتبط می‌کند، پر از بازمانده‌ی خودروهایی است که به دلیل نداشتن استحکام یا مهارت دچار حادثه شده‌اند. البته گردشگران بی‌باکی که با وسیله‌ نقلیه‌ی مناسب از این جاده عبور می‌کنند، از مناظر منحصربه‌فرد آن و همین‌طور افتخار به اتمام رساندن مسیر بهره‌مند خواهند شد.

خلیج غربی ایسلند جنوبی، نیوزیلند

ایسلند جنوبی نیوزیلند

در سرزمینی که صحنه‌های زیبای سه‌گانه‌ی ارباب حلقه‌ها در آن به تصویر کشیده شده، می‌توان چشم‌اندازهایی استثنایی و بی‌نظیر پیدا کرد. در مسیر کارامیا (Karamea) به هاست (Haast)، مناطق ساحلی بکر و دست‌نخورده‌ای وجود دارد که نظیر آن‌ را در هیچ جای دیگر دنیا نمی‌توان دید؛ ازجمله سواحل مختص منطقه‌ی تاسمانی، سبزه‌زارهای بی‌انتها و چشم‌انداز خیره‌کننده‌ی آلپ نیوزیلند.

Trollstigen یا نردبان غول‌های کوه‌نشین، نروژ

ترول‌اشتیگن نروژ

قلمرو وایکینگ‌ها الهام‌بخش تعداد زیادی از آثار ریچارد واگنر (آهنگ‌ساز آلمانی) بود و ترول‌اشتیگن مصداقی بارز از آن نیرویی است که باعث جاودانگی واگنر شده است. بالا رفتن از شیب ۹ درصدی این جاده، گذشتن از ۱۱ پیچ تند آن، تماشای آبشار Stigfossen و دره‌ی آن، تجربه‌ای است که در تمام عمر لذت آن را به یاد خواهید داشت.

بزرگراه Denali، آلاسکا، ایالات‌متحده

 بزرگراه دنالی آلاسکا

بزرگراه ۲۱۷ کیلومتری دنالی (جاده‌ی شماره ۸ آلاسکا) محلی بسیار مناسب برای دیدن سرزمین‌های دور از دسترس آلاسکا و زیبایی وحشی این سرزمین منجمد است. اگر جاده‌ی ناهموار شنی و فقدان هرگونه خدمات ایمنی مشکلی برایتان نباشد، می‌توانید سری هم به کوه McKinley بزنید و از چشم‌انداز خیره‌کننده آن لذت ببرید. متأسفانه به دلیل شکار بی‌رویه بیشتر حیوانات بومی این منطقه تقریبا منقرض شده‌اند ولی هنوز در گوشه و کنار آن جاذبه‌های زیادی برای دوستداران رانندگی پرهیجان وجود دارد.

کجارو

مطالب مشابه را ببینید!