مطالب علمی

عکس های عجیب انسان هایی که 15 سانتی متر قد دارند!

عکس های عجیب انسان هایی که 15 سانتی متر قد دارند!

دانشمندان در سال ۲۰۰۳ در شیلی اکتشاف شگفت‌انگیزی انجام دادند. این اسکلت کوچک به نظر اسکلت انسان است، اما دارای ویژگی‌های عجیبی است که دانشمندان را برای ۱۱ سال به چالش کشیده است. زمانی که برای اولین بار تصاویر این موجود که به «اتا» معروف است در اینترنت منتشر شد، بسیاری تنها توضیحی که به ذهن شان رسید «آدم فضایی» بود. این موجود اسکلت یک بیگانه‌ی فضایی است! اما خوشبختانه دانشمندان بعد از چند سال اجازه یافتند که آزمایش‌هایشان را روی این موجود شروع کرده و یافته‌هایشان را در سال ۲۰۱۳ منتشر کردند.

عجیب‌ترین واقعیت درباره‌ی اتا این است که او تنها ۱۵ سانتی‌متر قد دارد. این باعث شد بسیاری متقاعد شوند که این اسکلت باقی‌مانده‌ی یک نوزاد نابالغ، یا یک جنین است که (شاید به خاطر مرگ مادر) زودتر از زمان زایمان به دنیا آمده است. اما آزمایش بر روی استخوان و حالت فیزیکی آن‌ها نشان داد که این موجود در هنگام مرگ بین ۶ تا ۸ سال سن داشته، یعنی آدمی پانزده سانتی‌متری که هشت سال بر روی زمین زیسته است.

عکس های عجیب انسان هایی که 15 سانتی متر قد دارند!

اما قد اتا تنها موردی نبود که دانشمندان را متحیر کرده بود. انسان دارای ۱۲ استخوان دنده است درحالی‌که این موجود تنها ۱۰ دنده داشت. از طرفی جمجمه‌ی این ارگانیسم نیز دارای نشانه‌هایی از اوکسی‌سفالی است که باعث شکل مخروطی آن شده است.

بررسی‌ها با اشعه ایکس، کت اسکن و نمونه‌گیری ژنتیکی همه‌ی گمانه‌ها مربوط به این‌که اتا موجودی فرازمینی یا حتا گونه‌ی دیگری از ”نخستی‌ها“ست را باطل کرد. بررسی‌های بعدی جنین نبودن اتا را قطعی ساخت. او دارای دندان بوده است و استخوان‌هایش کاملاً رشد کرده و بقایای قلب و شش‌ها هنوز درون قفسی سینه‌اش مشاهده می‌شود.

عکس های عجیب انسان هایی که 15 سانتی متر قد دارند!

اما چطور انسانی ۱۵ سانتی‌متری تا ۸ سالگی زنده مانده و چرا مومیایی شده است؟ چند فرضیه در این رابطه مطرح‌شده است که البته هیچکدام کاملاً قانع‌کننده نیستند:
دورفیزم یا کوتولگی: این احتمال وجود دارد که اتا مبتلابه شدیدترین نوع کوتولگی بوده باشد، هرچند کوتاه قدترین فردی که تابه‌حال ثبت‌شده است ۵۶٫۶ سانتی‌متر قد داشته، و با این‌که هیچ نشانه‌ی ژنتیکی مبنی بر این نقص تابه‌حال در ژنوم این انسان یافت نشده است.

پروگریا یا پیرکودکی: شاید اتا جنین کوچکی بوده مبتلابه نوع شدیدی از پروگریا که نشانگان پیری را خیلی زود در انسان نمایان می‌کند. هرچند بازهم هیچ نشانه‌ای از این اختلال تاکنون در ژنوم این موجود یافت نشده.

عکس های عجیب انسان هایی که 15 سانتی متر قد دارند!

مومیایی شدن: ممکن است اتا جنین مرده‌ای باشد که خیلی زودتر از موعد به دنیا آمده، یا به‌صورت ناخواسته سقط شده باشد، سپس به حالت نامناسبی خشک و مومیایی شده باشد، و شکل عجیب جمجمه حاصل این موضوع است. هرچند این فرضیه دو دنده‌ی کمتر و وجود دندان‌ها را توضیح نمی‌دهد.

چیزی که ما به‌صورت قطعی می‌دانیم این است که اتا انسان بوده. داده‌ها درباره‌ی این موجود هنوز بسیار مقدماتی و ابتدایی است، باید منتظر ماند تا اطلاعات بیشتری در مجلات علمی منتشرشده و با بررسی و تأیید سایر دانشمندان  هماهنگ شود. تا تأیید نشدن داده‌ها از طرف منابع علمی گوناگون اطمینان حاصل کردن از حقیقت ماجرا ناممکن است.

عکس های عجیب انسان هایی که 15 سانتی متر قد دارند!

نوشته های مشابه