مجله تاپ‌ناز‌

غمگینی بعد از رابطه جنسی ؛ چرا مردان پس از رابطه جنسی حس غمگینی دارند؟

غمگینی بعد از رابطه جنسی برای بعضی از مردان اتفاق می افتد. بعضی از آقایان به دلایل مختلفی پس از رابطه جنسی احساس نوعی پوچی و غم دارند و به یک نوع تشویش گرفتار می شوند. اندوه ایجاده شده بقدری عمومیت دارد که بعضی از شخصیت های بزرگ مانند ارسطو، اسپینوزا و نیچه در مورد آن حرف زده اند. به نظر متفکرین، مشکل اصلی، تهی شدن و بلعیده شدن شور زندگی توسط آمیزش جنسی است.

غمگینی پس از رابطه جنسی به چه دلیل است؟

به نظر فروید، سکس نوعی فرار از سرنوشت محتوم بشر تنها و تک افتاده است. انسان از طریق رابطه جنسی به دنبال یک اتحاد عمیق و پناهبردن به یک نفر دیگر می باشد و برای لحظاتی کوتاه آن را می چشدو ولی متاسفانه خیلی سریع بعد از رابطه جنسی، تازه می فهمد که این تنهایی پایانی ندارد.

غمگینی بعد از رابطه جنسی

غمگینی بعد از رابطه جنسی

روانشناس انگلیسی Anthony Stone می گوید این واکنش روانی پس از سکس که نام علمی آن post-coital sadness می باشد و در حقیقت نوعی حس پوچی گذرا است. او اضافه می کند که : مدام در کلینیک شاهد مردانی بودم که از سکس حرف می زدند و می شود به راحتی حدس زد که سرشار از انرژی هستند. مثل طاووسی که به هر قیمتی خواهان جلب توجه است و …

چرا پس از رابطه جنسی مردان غمگین و ناراحت می شوند؟

ولی در پایان روز وقتی که مرد میل جنسی اش برآورده شد احساسی شبیه به افسردگی را تجربه می کند زیرا قدرتش تمام شده است. این نوع افراد حس ضعف و ناچیزی دارند. مانند تفنگ که شلیک شده است و فشنگی درون آن باقی نمانده است. بعضی از آقایان پس از سکس، لحظات بی برنامه و بی هدفی خواهند داشت.

روانشناس آمریکایی ریچارد فریدمن یک قدم برگ بر می دارد و تلاش می کند ففل و انفعلات را در مسیر ترس و تشویش ارزیابی کند. از نظر او، در حین سکس، ترش و تشویش برای لحظاتی توسسط امیگدال مورد پوشش و کنترب قرار می گیرد.ولی وقتی رابطه جنسی به پایان می رسد ترس و نگرانی به یکباره بر می گردد به همان میزانی که قبلا بود.

تمام مردان و حتی خانم ها به یک اندازه با این مشکل روبرو نیستند. خیلی ها، فقط دقایق و ساعاتی از غمگین یا پشیمان یا دلسرد بودن را تجربه می کنند. بعضی ها رفتار افسرده ها را در پیش می گیرند و به همین دلیل می توانند به موسسات خدمات روانشناسی و روان درمانی بروند.

افسردگی بعد از رابطه جنسی

شاید کمتر درباره این موضوع صحبت شده باشد، اما افسردگی بعد از رابطه جنسی، چیزی است که افراد زیادی آن را تجربه می کنند. بنابراین داشتن اطلاعاتی پیرامون افسردگی بعد از رابطه جنسی ممکن است برای شما مفید باشد.
برای عده ای پیش می آید، که بعد از رابطه جنسی احساس خوبی ندارند، حس می کنند، عصبی هستند یا بدخلق می شوند و برخلاف انتظارشان حسی که باید از رابطه دریافت کنند چیز متفاوتی است. به جای اینکه انرژی روحی خوبی داشته باشند احساس غم می کنند و حوصله ندارند یا بی قرار می شوند. در این مواقع انرژی رابطه جنسی به شکلی دیگر نمایان شده. به این وضعیت افسردگی بعد از رابطه جنسی یا (PCD) گفته می شود. یا دیسفوریا، اصطلاحی که برای توصیف غم، ناراحتی، اضطراب و پرخاشگری بعد از رابطه جنسی بکار می رود.

اینفوگرافیک افسردگی بعد از رابطه جنسی

غمگینی بعد از رابطه جنسی ؛ چرا مردان پس از رابطه جنسی حس غمگینی دارند؟

علائم افسردگی رابطه

تجربه ی احساسات مرتبط با افسردگی، بعد از ارضای نیاز جنسی و واکنش های احساسی منفی، به محرک های محیطی است، که برای آن هیچ دلیل خاصی پیدا نمی کنید. مثل کج خلقی های بی دلیل، نداشتن حوصله و انرژی، حس پوچی، ناراحتی که نمی دانید علتش چیست. آشفتگی روحی، به این خاطر که نمی دانید، دلیل این حالات چیست. همچنین در این مورد مطالعه مقاله عذاب وجدان پس از رابطه جنسی توصیه می شود.

علل افسردگی بعد از رابطه جنسی

این که بعد از ارتباط جنسی چرا عده ای افسرده می شوند دلایل یکسانی ندارد و دلایل قطعی هم ذکر نشده اما بنا بر احتمالات و پس از تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که شاید عوامل زیر کمابیش در پیدایش افسردگی پس از رابطه جنسی موثر باشد.

1-تغیرات هورمونی

رابطه جنسی یک رابطه بسیار نزدیک و صمیمی است، که در طول آن، هورمون آکسی توسین(هورمون عشق) و دوپامین و پرولاکتین ترشح شده باعث می شود،  احساساتی مانند عشق  را تجربه کنید، حس شادی و صمیمیت بکنید، بدن و روح شما، هم زمان درگیر این احساس خوشایند لحظه ای قرار بگیرد.  بعد از اتمام رابطه، همه چیز فروکش می کند و ترشح هورمون ها کاهش می یابد، تا بدن به حالت اول خود بر گردد، و ذهن و احساس شما از این توقف ناگهانی به احساس افسردگی می رسد.

2-تابوی فرهنگی

ممکن است، انسان در فرهنگی بزرگ شده باشد، که رابطه جنسی در آن، یک کار مذموم و بد شمرده می شود، حس تناقض، میان انجام دادن کاری که به شکل غریزی منبع لذت است و تابویی که به تو می گوید، کارت اشتباه است و تو را تحت فشار روانی قرار می دهد، باعث احساس گناه می شود و شخص ناخودآگاه خودش را سرزنش می کند. نزدیکی، با افکار آزاردهنده،  بیشتر از این که لذت به همراه داشته باشد، آشفتگی و ناراحتی به بار می آورد. اگر شخص نتواند مشکل خود را حل کند، و هر بار با احساس گناه و عذاب وجدان به رابطه ادامه بدهد، ممکن است دچار افسردگی شود.

3-عدم نیاز به رابطه جنسی

اگر به هر دلیلی از نظر احساسی یا فیزیکی آماده ی رابطه جنسی نباشید، این کار برای شما فشار روانی به وجود می آورد. شاید با رابطه جنسی ارضا هم بشوید. اما تضمینی برای اینکه از نظر روحی در وضعیت خوبی باشید، ندارد. تمایلی که در پیش زمینه ی احساسی شما وجود ندارد، رابطه را به کاری اجباری تبدیل می کند، که می تواند عاملی برای احساس افسردگی بعد از آن باشد.

4-احساس منفی نسبت به پارتنر

به عنوان یک دلیل احتمالی دیگر، می توانیم به رابطه ای اشاره کنیم که در آن یکی از طرفین، نسبت به پارتنر خود حس خوبی ندارد. به این دلیل که در رابطه جنسی، نمی تواند او را راضی کند و به اوج برساند. به اصطلاح او را جا می گذارد در حالی که باید همزمان و گام به گام، هر مرحله را پیش بروند، تا هر دو به اوج لذت برسند. اگر یکی پیش برود، بدون این که بخواهد یا بتواند، شریک جنسی خود را تامین کند، حس منفی شکل گرفته، هم در طول رابطه و هم بعد از آن، احساس سرخوردگی و افسردگی می آورد. در این رابطه مشاوره جنسی پاسخگوی سوالات و پرسش های شما خواهد بود.

مطلب مشابه: هنگام رابطه جنسی با همسراتان این کارهای غلط را نکنید

5-آسیب جنسی در گذشته

برای فردی که تجربه رنج آوری از رابطه جنسی، از قبل داشته باشد و مورد تجاوز جنسی یا آزار جنسی قرار گرفته باشد، برقراری ارتباط بعدی بسیار سخت خواهد بود. زیرا او احساسات آسیب پذیر خود را به رابطه بعدی منتقل می کند. حتی اگر با پارتنر خود، مشکلی نداشته باشند، امکان دارد احساس گناه بکند. بودن در شرایط یا موقعیتی که گذشته را تداعی می کند، می تواند محرکی برای تجربه ی دوباره احساس شرم و ناراحتی باشد و فرد را به افسردگی بکشاند.

6-استرس

در شرایطی که فرد استرس زیادی تجربه می کند، کار استرس زایی دارد، یا انسان مضطربی است، یعنی استرس در زندگی او به مدت طولانی وجود دارد، انجام رابطه جنسی ممکن است، به صورت موقت او را از فضای ناراحتی و اضطراب خارج کند، اما بعد از آن دوباره همان شرایط برمی گردند. زمانی که مضطرب می شوید، هورمون کورتیزول ترشح می شود و شما را در وضعیت آماده باش قرار می دهد و اگر مدت زمان تجربه استرس، بالا باشد، به مرور انرژی زیادی از دست می دهید. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.
رابطه جنسی نمی تواند، نه آنقدر که باید، بر شما تاثیر بگذارد و نه بعد از آن، مدت زیادی روحیه شما را ساپورت کند. مخصوصا اگر در نتیجه ی  اضطراب ها به افسردگی مبتلا شده باشید، بعد از رابطه جنسی احساس افسردگی و خمودی می کنید. استرس به صورت های دیگر هم می تواند، روی رابطه جنسی تاثیر بگذارد. برخی از مردان بخاطر استرس به زود انزالی دچار می شوند، و نمی توانند از رابطه لذت ببرند و شریک جنسی خود را راضی کنند. تبعات این نارضایتی می تواند تجربه افسردگی باشد.
برای کسب اطلاعات در زمینه درمان زود انزالی کلیک کنید.

7-مشکلات فیزیکی

ممکن است از بدن خود راضی نباشید و  این در طول رابطه، روی احساس شما تاثیر منفی بگذارد . یا یک مشکل جسمی داشته باشید، که نگذارد از رابطه لذت ببرید و یا این که بعد از رابطه جنسی، دچار مشکلات جسمی بشوید که باعث شود احساس افسردگی و ناراحتی بکنید. مثلا مشکل زود انزالی یا دیر انزالی از بیماری های جسمی هستند، که بسیار روی سطح رابطه جنسی تاثیر می گذارند.
در هر دو صورت ذکر شده انرژی روانی زیادی از طرفین گرفته می شود. چون استرس می گیرند و نگران این هستند، که قرار است، نزدیکی چطور پیش برود و بار روانی روی کسی که نمی تواند شریکش را تامین جنسی کند، بسیار زیاد است. استرس به وجود آمده، خودش مشکلات دیگری می آورد. در برخی زنان هم مشکلات جسمی مانند درد در طول رابطه یا هنگام دخول یا بعد از اتمام رابطه، می تواند خیلی آزار دهنده و مشکل ساز باشد.

درمان افسردگی بعد از رابطه جنسی

افسردگی بعد از رابطه، می تواند مشکلات روحی یا جسمی زیادی به وجود بیاورد. بنابراین باید به دنبال راهی برای از بین بردن آن باشید. اگر بخواهید همینطور به رابطه ادامه بدهید، یک جایی اوضاع خیلی بدتر خواهد شد.  بهترین پیشنهاد این است، که برای درمان افسردگی اول به دنبال علت آن بگردید.

1-پرسش از خود

برای پیدا کردن دلیل حال بد خود، با فکر کردن به دلایل احتمالی آن و با پرسش از خود سعی کنید، مسائل را بهتر ارزیابی کنید. ممکن است وقتی سوالات واضحی از خود می پرسید، پاسخ مناسبی هم برای آن پیدا کنید. تا از این سردرگمی دربیایید. می توانید با این سوالات شروع کنید. برای آگاهی بیشتر در این رابطه مشاوره افسردگی می تواند پاسخگوی تمام سوالات شما باشد.

  • از چه چیزی ناراحت هستم؟
  • آیا این افسردگی من، ارتباطی با رفتار همسرم دارد و او محرک حال من است؟
  • آیا اتفاقی یا آسیبی از گذشته برای من تداعی شده؟
  • آیا مشکل جسمی دارم، ضعف یا بیماری که موجب افسردگی باشد؟
  •  در نهایت به این فکر کنید که چند بار این اتفاق برای شما تکرار شده؟

2- افسردگی بعد از رابطه جنسی  | تعامل با همسر

بهتر است قبل از هر چیزی، مشکل خود را با شریک جنسی خود مطرح کنید.با این کار جلوی سوءتفاهم های احتمالی را می گیرید. چون او متوجه حال بد شما می شود و اگر علتش را نداند، ممکن است این حال بد را، به خودش نسبت بدهد و فکر کند در رابطه با شما کامل نیست. یا نمی تواند شما را راضی کند. از طرفی بیان مشکلات، می تواند کمی حال شما را بهتر کند. به هر حال بهتر از این است، که یک مشکل را با پنهان کاری و به تنهایی به دوش بکشید. و بعد به کمک هم، علت مشکل را بررسی کنید، تا برای آن راه حل متناسبی پیدا کنید.

 2-درمان مشکلات جسمی

اگر مسئله شما به ناراحتی های جسمی مربوط می شود، از قبیل انزال دیررس، زود انزالی، دردهای شکمی، درد در ناحیه واژن موقع سکس یا سوزش واژن هنگام نزدیکی می توانید با مراجعه به متخصص، مشکل خود را حل کنید و هر اقدامی لازم است، انجام دهید. زیرا این معضلات، می تواند برای شما نگرانی و استرس، حین رابطه، یا افسردگی بعد از رابطه ایجاد کند.

3-پیگیری مسائل و اختلافات رابطه

گستره ی مسائل روحی و اختلافات بین زوجین زیاد است و به انحاء مختلف می تواند به رابطه جنسی آسیب بزند. در صورتی که با همسرتان ارتباط خوبی ندارید، از نظر عاطفی و روحی از هم فاصله دارید، این مشکلات حل نشده باعث می شود، تمایل به برقراری رابطه از دو طرف کاهش پیدا کند، رابطه با سردی پیش برود، ارتباط جنسی صدمه می بیند. افسردگی، پیامد این نوع ارتباط خواهد بود. اول باید سوءتفاهم ها و اختلافات و مشکلات روابط زناشویی خود را حل کنید. چون ریشه ناراحتی همین جاست.

4-افسردگی بعد از رابطه جنسی | خود مراقبتی

افسردگی بعد از رابطه جنسی اغلب یک اتفاق زودگذر است. به این نکته توجه کنید و هر گاه به آن دچار شدید، این را یادآوری کنید ،که به زودی خوب می شوید .اگرچه ممکن است لحظات سختی را پشت سر بگذارید. ولی قرار نیست زیاد طول بکشد.
زمانی که دچار حالات افسردگی می شوید و احتمالا بارها تکرار می شود، به این فکر کنید چه چیزی حالتان را خوب می کند. خود مراقبتی، می تواند قسمتی از مشکل شما را کم کند. ممکن است بتوانید، با کمی پیاده روی سرحال شوید، یا کمی بخوابید، تفریح کنید، یا هر کاری که با روحیات شما سازگار است و می دانید که، می تواند شما را بهبود ببخشد و از حس بد شما بکاهد.

5-خودداری از رابطه زمانی که نیاز ندارید

هر زمانی که احساس می کنید به رابطه جنسی احتیاج ندارید، خودتان را مجبور به انجام آن نکنید. رابطه جنسی، یک رول دو طرفه برای رسیدن به آرامش و لذت است.آمادگی برای رابطه زناشویی را جدی بگیرید. اگر بخواهید آن را انجام دهید، به این دلیل که فکر می کنید، وظیفه شما است یا از روی اجبار به این رابطه تن بدهید، بسیار بدتر است ،از انجام ندادن آن. زیرا هیچ یک نمی توانید به خوبی از آن انرژی بگیرید.

6-درمان اضطراب

اضطراب می تواند به شکلی کاملا جدی رابطه جنسی را تحت تاثیر قرار دهد. علت اضطراب را جستجو و آن را درمان کنید. رابطه جنسی همراه با استرس، به شکل لذت بخش و مطلوبی پیش نمی رود. ممکن است اضطراب روی عملکرد جنسی بدن شما تاثیر بگذارد و بخاطر آن دچار برخی از مشکلات جنسی مردان، مانند زود انزالی شوید. اضطراب شما می تواند به شریک جنسی خود انتقال پیدا کند و هیچ کدام نتوانید رابطه جنسی خوبی تجریه کنید.

7-افزایش اعتماد به نفس

اگر شما مشکل اعتماد به نفس دارید، ممکن است نتوانید در رابطه باز و گشاده رفتار کنید. نگران دیده شدن بدنتان باشید. با قسمتی از بدن خود مشکل داشته باشید. همه این ها مانع لذت شما می شود. و هر حسی که یک نفر در رابطه جنسی تجربه می کند، به طرف مقابل منتقل می شود. بنابراین توصیه می شود، این مشکل خود را به روش های روان درمانی، مشاوره، شرکت در کلاس های افزایش اعتماد به نفس حل کنید.

8-روان درمانی افسردگی بعد از رابطه جنسی

برای درمان مشکلات روحی که به خود شخص و به تجربیات ناگوار گذشته او برمی گردد، مناسب ترین کار، مراجعه به روان درمانگر، برای کنار آمدن با تجارب تلخ و گذشتن از آنها است. کسی که در گذشته مخصوصا در کودکی آسیب های روحی و جنسی دیده باشد، مورد آزار جنسی قرار گرفته باشد، آسیب آن حادثه را تا سال ها در ذهن خود نگه می دارد.
تا وقتی آن دردها را با خود حمل می کند، نمی تواند رابطه جنسی خوبی داشته باشد. ممکن است بعد از رابطه، خاطرات گذشته او را آزار بدهد و با یادآوری آنها بارها و بارها خود را رنج بدهد. تا وقتی نتواند از تله های ناراحتی خلاص شود، از رابطه جنسی هیچ لذتی نمی برد و به افسردگی مبتلا خواهد شد.

مطالب مشابه را ببینید!