مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرافی فاطمه معتمد آریا | زندگی شخصی ازدواج عکس های فاطمه معتمدآریا همسرش

در این بخش بیوگرافی فاطمه معتمد آریا بازیگر زن معروف ایرانی را ارائه کرده ایم. در ادامه اطلاعات در مورد زندگی شخصی و هنری این بازیگر خوب را گردآوری کرده ایم با ما همراه باشید.

بیوگرافی فاطمه معتمدآریا

فاطمه معتمدآریا متولد 7 ابان سال 1340 در شهر تهران است او بازیگر سینما ایران است. پدرش فرمانده ایستگاه آتشنشانی محله دزاشیب شمیران بود.

فاطمه معتمد آریا

همکاری با کارگردانان معروف

او در فیلم های کارگردانان معروف ایرانی همچون بهرام بیضایی، رخشان بی اعتماد، بهمن فرمان آرا، ایرج طهماسب و محسن مخملباف ایفای نقش کرده است و بسیار مورد ستایش قرار گرفته است.

فاطمه معتمد آریا

شروع فعالیت هنری

او از سال 1353 وارد کانون پرورش فکری کودک و نوجوان شد. در سال 1355 به عنوان هنرجوی هنر در دانشسرای هنر قبول شد که در نهایت در سال 1358 فارغ التحصیل شد. همزمان در گروه تائتر دانشجویان در دانشکده هنرهای زیبا هم فعالیت داشت.

فاطمه معتمد آریا

ازدواج با حامد احمد و پسرش نریمان

فاطمه معتمدآریا در سال 1360 با حامد احمد ازدواج کرد و حاصل ازدواج آنها یک پسر به نام نریمان است. پسرش فیلمساز است.

فاطمه معتمد آریا

ماجرای خواستگاری فاطمه معتمدآریا از همسرش

در خانه یکی از دوستانم بودم و دیدم همسرم با یکی پابرهنه در حیاط بازی می کند و پرسیدم کیست؟ گفتند که تازه از سوئد آمده و با سواده … من هم گفتم ببینم چقدر سواد دارد و مقداری راجع به سینما و ادبیات حرف زدیم و چند روز بعد مادرم گفت یکی از دوستانت زنگ زده که صدایش مثل آلن دلون است.

چند دفعه ای همدیگر را دیدیم و بعد از دو ماه به احمد گفتم با من ازدواج میکنی؟ گفت من باید برگردم سوئد. گفتم ولش کن حالا بیا یک سال با هم زندگی کنیم لااقل کمیته ما را نمیگیرد. اگر نخواستی بعد از یک سال جدا میشویم.احمد گفت فکر خوبیست. باید چه کنم؟ الان برویم پیش پدرت؟
گفتم:برویم.
یک موتور هوندا داشت؛ سوارش شدیم و آمدیم نیاوران. پدر من آدم منظم و بادیسیپلینی بود. ناگهان دید یک آدم ژولیده آمده جلوی در.
گفتم:دوست من میخواهد با شما حرف بزند.
گفت:بفرمایید.
احمد گفت:من آمدم خواستگاری دخترتان.
پدرم گفت:شما پدر و مادر ندارید؟
احمد گفت:پدر نه اما مادر دارم.
پدرم گفت:پس تشریف ببرید و با مادر بیایید !
و بالاخره با احمد ازدواج کردم و الان 35 سال است با هم زندگی میکنیم.

فاطمه معتمد آریا

عروسک گردانی و نخستین فیلم او

او با عروسک گردانی در مجموعه مدرسه موش ها در سال 1360 شروع به فعالیت کرد. متعاقب آن در سال 1362 سریال محله برو بییا ضبظ شد. فیلم جدال در سال 1364 نخستین فیلم او بود. پس از آن در سال 1365 در فیلم جهیزیه ای برای ربابف تحفه های بازی کرد.

بخوانید : بیوگرافی رویا نونهالی

فاطمه معتمد آریا

نخستین سریال وی

در سال 1369 نخستین سریال تلویزیونی اش را با عنوان گل پامچال بازی کرد، او نخستین زن عضو هیئت مدیره خانه سینما است.

فاطمه معتمد آریا

همکاری با ایرج طهماسب و حمید جبلی

فاطمه معتمدآریا با بازی هایی که در کنار ایرج طهماسب و حمید جبلی داشت بسیار معروف تر شد. این سه با همکاری در فیلم هایی مانند کلاه قرمزی و پسرخاله، کلاه قرمزی و سروناز، دختر شیرینی فروش، یکی بود و یکی نبود و زیر درخت هلو یکی از موفق تبرین گروه های هنری در سینمای ایران هستند.

فاطمه معتمد آریا

جنجال در برنامه هفت 

در برنامه جمعه شب برنامه هفت در تاریخ 8 بهمن سال 1389 که امین تارخ به عنوان مهمان در آن برنامه حضور داشت مصاحبه ای با فریماه فرجامی انجام شد که در آن مصاحبه فریماه فرجامی حال و روز خوشی نداشت و گفت که فاطمه معتمدآریا فردی مغرور است که خودش را می گیرد. در واکنش به پخش این مصاحبه، تارخ به حمایت از فاطمه معتمدآریا برای فریدون جیرانی و برنامه او اظهار تاسف کرد. بعد از آن رخشان بنی اعتماد در بیانیه ای این گونه تحرب شخصیت را محکوم کرد و سپس شورای تهیه کنندگان و دیگر اصناف هنری هم این حرکت برنامه هفت را محکوم کردند. او در برنامه بعد از معتمدآریا معذرت خواهی کرد ولی گفت که پخش این مصاحبه از ظرفیت جامعه هنری ایران بیشتر بوده است.

ممنوع التصویر شدن فاطمه معمتدآریا

فاطمه معتمدآریا در خرداد سال 1389 در جشنواره کن بدون حجاب و با مچ بند سبز دیده شد که باعث شد ممنوع التصویر شود. او تا زمستان سال 1392 ممنوع التصویر بود و در این مدت در دو فیلم قصه ها و پریناز بازی کرد و پروانه نمایش گرفتند و فیلم قصه ها در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد. معتمداریا در واکنش به این خبر، شعور و درک بالای مسئولان فرهنگی دولت یازدهم ایران را از عوامل بازگشت به سینمای ایران به دوران قابل احترام خود معرفی کرد.

فاطمه معتمد آریا

فحاشی به فاطمه معمتدآریا در کاشان

در تاریخ 4 بهمن سال 1394 فاطمه معتمدآریا و کاوه ابراهیم پور، کارگردان فیلم یحیی سکوت نکرد به کاشان رفتند و در مراسم اکران فیلم گروهی معترض به آنها فحاشی و ناسزاگویی کردند و خواستار خروج آنها از شهر شدند که با کمک نیروی انتظامی جلسه به روال عادی برگشت. فاطمه معتمدآریا در این مورد گفت :

من با اینکه کسی با کار من و حرفه‌ام و حتی خود من مخالف باشد مشکلی ندارم ولی رفتارهای تهاجمی، توهین، بی‌احترامی، دروغ، تهمت و بی‌قانونی را نمی‌پذیرم و این اتفاقی است که در آنجا افتاد و من علاقه‌ای هم به بیان و شرح جزئیات اتفاقات ناخوشایند ضدفرهنگی ندارم.

به گفتهٔ کاوه ابراهیم‌پور، بعد از پایان جلسه، هنگامی که آن‌ها سوار اتومبیل شده بودند، چند نفر از مهاجمان روی سقف اتومبیل آن‌ها رفته و قصد داشتند با شکستن شیشه‌ها وارد خودرو شوند که نیروی انتظامی مانع آن‌ها شد. در پی این حادثه وزیر ارشاد، رئیس سازمان سینمایی، رئیس خانه سینما، شورای مرکزی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران و شماری از هنرمندان سینما واکنش نشان داده و آن را محکوم کردند.

برداشتن روسری

فاطمه معتمدآریا در مراسم ختم امین تارخ، روسری را از سر برداشت و بدون حجاب سخنرانی کرد. او چنین گفت:

این روز‌ها همه حالشان بد است و حال ما بدتر از همه… امین، پدر فرزندانی بود که این روزها یکی یکی پرپر می‌شوند

او در اعتراض به مرگ مهسا امینی و قضیه گشت ارشاد، روسری را از سر برداشت.

بخوانید: بیوگرافی آزاده زارعی

مطالب مشابه را ببینید!