مجله تاپ‌ناز‌

طرز تهیه فالوده کرمانی بسیار خوشمزه در منزل

فالوده یکی از دسرهای خوشمزه ویژه فصل گرما است که در ایران بسیار محبوب است و البته در مناطق مختلف کشور به شیوه های مشابه با کمی تفاوت سرو می شود و در این مطلب هم طرز تهیه فالوده کرمانی را به شما آموزش می دهیم.

طرز تهیه فالوده کرمانی خوشمزه

فالوده کرمانی در فصل تابستان بسیار محبوب است. می توانید این فالوده خوشمزه را در منزل درست کنید و در فصل تابستان در ضیافت ها و مهمانی ها برای پذیرایی استفاده کنید.

با شروع گرما خیلی از افراد به مصرف بستنی خانگی و دسرهای سرد مانند اسموتی و یخ در بهشت علاقه پیدا می کنند. این نوشیدنی های گوارا و خوشمزه پیشنهادی عالی برای رفع عطش و رها شدن از گرمای وحشتناک تابستان می باشند.

مواد لازم برای تهیه فالوده کرمانی

 • نشاسته : ۱ پیمانه
 • آب : ۵ پیمانه
 • گلاب : یک سوم لیوان
 • شربت قوام آمده : ۱ پیمانه

طرز تهیه فالوده کرمانی خوشمزه

برای تهیه فالوده کرمانی در ابتدا نشاسته را آماده کنید، نشاسته را در یک لیوان آب سرد حل کنید و خوب هم بزنید تا یک مایه یکدست داشته باشیم و حالت تکه تکه نباشد، حالا 4 پیمانه آب سرد را روی شعله قرار دهید تا جوش بیاید، نشاسته را به آرامی اضافه کنید، با شعله کم بر روی حرارت قرار دهید هم بزنید تا بوی خامی آن بروید. سپس نشاسته را خوب تا به صورت غلیظ و کشدار شود و به شکل دایره در وسط قابلمه قرار می دهیم. این کار 10 دقیقه وقت می خواهد.

فالوده کرمانی

در ظرفی آب و یخ زیاد بریزید و آن را نزدیک چرخ گوشت بگذارید پنجره چرخ گوشت را به آن وصل کنید و مایه فالوده را درون چرخ بریزید و ظرف یخ را طوری قرار دهید که رشته های فالوده درون آن بریزد مرتب به آرامی آن را زیر و رو کنید.

این کار را با دستکش انجام دهید تا دست یخ نزند. به جای چرخ گوشت از صافی استیل هم می توانید استفاده کنید، به این طریق که مواد را در صافی استیل ریز بافت بریزد و به وسیله پشت قاشق مواد را از صافی عبور دهید و درون ظرف آب یخ بریزید.

مطلب پیشنهادی: فالوده هندوانه | روش تهیه فالوده هندوانه خوشمزه و خنک برای روزهای گرم تابستان

فالوده کرمانی

در مرحله بعد طرز تهیه فالوده کرمانی، کمی یخ در ظرفی بریزید و شربت قوام یافته، مقداری گلاب و فالوده آماده شده ار هم به آن اضافه کنید و با نصف لیمو ترش آن را تزیین کنید. از رنگ غذا هم می توانید استفاده کنید.

فالوده کرمانی

فالوده کرمانی

فالوده کرمانی

مواد لازم برای تهیه شربت قوام آمده

 • شکر :۱ پیمانه
 • آب : ۱ پیمانه

فالوده کرمانی

طرز تهیه شربت فالوده

درون ظرف شکر بریزید و با یک پیمانه آب حل کنید و بر روی حرارت قرار دهید تا مقداری شربت قوام پیدا کند.

فالوده کرمانی

فالوده کرمانی

فالوده کرمانی

نکات خاص برای تهیه فالوده کرمانی

 1. برای تهیه شربت این نوع فالوده، نیاز نیست که شربت غلیظ شود پس همین که شکر با آب روی حرارت حل شود کافی است.
 2. مایه فالوده را در چرخ گوشت بریزید و یک ظرف یخ زیر آن بگذارید تا مایه درون ظرف یخ بریزید.
 3. مقدار شیرینی فالوده کرمانی به ذائقه شما بستگی دارد، در صورت تمایل می توانید کمی شکر افزودنی به این فالوده را کمتر یا بیشتر بگیرید.
 4. وقتی که فالوده آماده شد، می توانید فالوده را جدا از شربت درون ظرف درب دار قرار دهید و با اضافه کردن یک لیوان آب به آن، در داخل یخچال نگهداری کنید.
 5. برای آب کش کردن مایه فالوده، باید آن را به صورت داغ، درون آب کش بریزید. با این کار فالوده براحتی از درون سوراخ های آب کش عبور می کند و در درون ظرف یخ به شکل گلوله های ریز سفت می شود.
 6. فالوده کرمانی را به مدت 30 دقیقه درون یخچال قرار دهید تا خنک شود و سپس با شربت سرو کنید.
 7. در تهیه فالوده می توانید که تخم شربتی و خاکشیر را هم استفاده کنید.

 

فالوده کرمانی

نکته: در مصرف فالوده زیاده روی نکنید و اگر دچار دیابت هستید باید به شدت مراقب باشید.

مطالب مشابه را ببینید!