مجله تاپ‌ناز‌

از بین بردن فرورفتگی فرش (سه روش ساده برای صاف کردن فرش)

قرارگیری اجسام سنگین مانند کمد و یا مبل به صورت مستقیم بر روی فرش می تواند باعث فشردگی پرزهای  آن شود و در قالی شما ایجاد فرو رفتگی کند. در ادامه سهروش برای از بین بردن فرو رفتگی ارائه می شود.

چنانچه شما هم مشاهده کردید که بخشی از فرش منزل به دلیل قرار گرفتن یک شی سنگین مانند مبل روی آن دچار فرو رفتگی شده است با استفاده از این 3 روش ساده می توانید این فرو رفتگی ها را از بین ببرید.

سه روش خوب و ساده از بین بردن فرورفتگی فرش

فرش یکی از اجزای ثابت در دکوراسیون و منزل هر ایرانی است و می تواند حجم زیادی از هر اتاق را بگیرد و ممکن است با آلودگی، سوختگی و یا خرابی بالایی همراه باشد. شاید شما هم با این صحنه مواجه شده اید که بخشی از فرش منزل به دلیل وزن سنگین وسیله روی آن فرو رفتگی پیدا کرده و پرزهای آن به صورت خوابیده در آمده است.

در این وضع وقتی که تصمیم بگیرید دکوراسیون منزل را دچار تغییر کنید، آن بخش از فرش که زیر وسایل بوده و به وضوح خود را نمایان می کند، نگران نباشید زیرا چند روش ساده برای از بین بردن فرو رفتگی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم ولی بهترین راهکار پیشگیری است به این صورت که بین وسیله و فرش ارتباط مستقیم ایجاد نشود و از تکه ای موکت و یا مقوامی کوچک زیر پایه های وسیله ای مانند مبل یا کمد بهره برد. اجسام سنگین مانند مبل و یا کمد به صورت مستقیم روی فرش های پرز دار مانند قالی قرار داده شوند، پرز فرش به آرامی فشرده شده و روی قالی یا فرش فرو رفتگی به وجود می آید که ظاهر زشتی در فرش ایجاد می کند. در ادامه سه روش برای از بین بردن فرو رفتگی فرش را توضیح می دهیم.

از بین بردن فرورفتگی فرش (سه روش ساده برای صاف کردن فرش)

استفاده از بخار شو

چنانچه در منزل بخار شو دارید می توانید آن را برای فرش آماده کنید. در غیر این صورت می توانید آن را اجاره کنید. سپس طبق دستورالعمل، بخار شو را فعال کنید و بهتر است از آب جوشیده برای پر کردن مخزن استفاده کنید. در ادامه از سری حوله ای بخار شو؛ استفاده کنید و روی بخش فرو رفته فرش بکشید. بهتر است 5 ثانیه آن را در این محل قرار دهید. در آخر با استفاده از برس قالی شویی یا یک مسواک کهنه در خلاف جهت خواب فرش آن را بکشید تا الیاف تخت شده به صورت اولیه برگردد.

استفاده از یک یا چند تکه یخ

پیش از هر کاری از روی مشخصات فرش که معمولا روی پارچه ای در زیر آن نوشته شده است، نوع الیاف آن را ببینید. فرو رفتگی در الیاف مصنوعی که معمولا شامل نایلون، الفین یا پلی استر است را می توان با استفاده از تکه ای یخ رفع کرد. به این ترتیب با توجه به میزان فرو رفتگی یک یا چند تکه یخ را در محل فرو رفتی قرار دهید تا به آرامی آب شود.

بعد از ذوب شدن یخ، با یک قاشق یا سکه روی پرزهای فرش کشیده تا به حالت اولیه اش برگردد. دقت کنید که قالب یخ باید فرو رفتگی را خوب پوشش دهد از این رو برای فرو رفتگی بزرگتر از قطعات یخ بیشتری استفاده کنید. در ادامه حدود 2 ساعت صبر کنید تا یخ ذوب و جذب فرش شود.

در ادامه وقتی فرش مرطوب است با یک مسواک کهنه یا چنگال و سکه روی پرز فرش بکشید تا به حالت اولیه برگردد. در آخر فرش با اسفنج تمیز کنید تا رطوبت بیش از حد از بین برود و بافت فرش احیا شود. با توجه به اندازه پرزهای فرش ممکن است نیاز باشد این رویه را چند بار تکرار کنید تا نتیجه مطلوب حاصل شود. پیش از تلاش مجدد اجازه بدهید که فرش خوب خشک شود.

استفاده از اتو بخار

برای از بین بردن فرو رفتگی فقط کافی است که یک حوله تمیز را تا کنید و روی بخش فرو رفته فرش بگذارید و سپس با اتو بخار روی آن بکشید تا به شکل اولیه برگردد. اگر اتو بخار قدرت کمی دارد کمی حوله را تم کنید. در صورتی که اتو بخار ندارید حوله را نم دار کنید و با اتوی معمولی روی فرش بکشید. این کار را تا محو شدن کامل فرو رفتگی ادامه بدهید.

پیشگیری از ایجاد فرورفتگی روی فرش

برای پیشگیری از فرو رفتگی فرش می توان 2 روش ساده زیر را به کار بست و مانع از آسیب دیدن فرش شد.

یک تکه مقوا یا موکت

پایه های مبل و یا کمد را با یک تکه مقوای کوچک و تا شده یا تکه ای موکت کهنه زیر پایه ها بپوشانید.

پد فرش

برای تغییر دکوراسیون منزل شاید مجبور هستید که بعضی از وسایل سنگین را روی فرش قرار دهید. در این شرایط برای پیشگیری از باقی ماندن آثار پایه مبل یا هر وسیله سنگین دیگری روی فرش از پد فرش کمک بگیرید. پد یا ترمز فرش مانع از سر خوردن فرش می شود و از ایجاد فرو رفتگی روی فرش هم پیشگیری می کند.

وقتی که زیر فرش یک پد قرار می دهید، پد می تواند وزن وسیله را به خود جذب کند و مانع از ایجاد آثار پایه مبل روی فرش شود. در موقع خرید پد یا ترمز فرش به این موضوع باید دقت کنید که این محصولات با ضخامت های متنوع ارائه می شوند. با توجه به نوع فرشی که دارید، پد مناسب با ضخامت کافی را بخرید.

مطالب مشابه را ببینید!