مجله تاپ‌ناز‌

نکات مهم در فروش خودرو که باید قبل از معامله در نظر داشته باشید

فروش خودروی دست دوم چالش ها و سختی های خودش را دارد و فروشنده باید اطلاعات کافی را داشته باشد تا در معامله ضرر نکند یا به دردسر نیفتد. در فرآیند فروش خودرو، مدت زمانی که طول می کشد تا خودروی شما به فروش برسد به قیمتی که برای خودروی خود در نظر می گیرید بستگی دارد. ما در این مطلب قصد داریم مهم ترین نکات فروش خودرو را برای شما ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید.

مهم ترین نکات در فروش خودرو

نکات مهم در فروش خودرو که باید قبل از معامله در نظر داشته باشید

آگاهی از وضعیت سلامت خودرو

مالک خودرو باید به طور کامل در جریان وضعیت سلامت و نقاط ضعف فنی خودرو باشد و قبل از فروش ماشین خود را تمیز و آماده سازی کند. برای مثال ایراد های ظاهری بدنه را رفع کند، تعمیرات فنی را انجام دهد و داخل کابین، صندوق عقب و بیرون ماشین را کاملا تمیز کند.

اگر مالک ماشین، اولین مالک آن نباشد و در گذشته از فرد دیگری آن را خریداری کرده باشد، بهتر است قبل از اقدام به فروش ماشین، آن را نزد یک کارشناس خودرو یا مکانیک قابل اطمینان ببرد و از وضعیت سلامت آن آگاه شود و با تعمیرات لازم از افت قیمت ماشین جلوگیری کند چون معمولا هزینه رفع ایرادات بسیار کمتر از افت قیمت خودروی دست دوم است.

نوع ماشین

نوع خودروی شما، در مدت زمان فروش و قیمت نهایی تاثیر بسیار زیادی دارد. برای مثال سدان های خانوادگی محبوبیت زیادی دارند و همین باعث شده که این خودروها در بازار خودروی دست دوم سریع تر و با قیمت مناسب تری به فروش برسند.

در حالی که ماشین هایی مانند کامیونت، وانت بار، ون و کامیون ها مشتری های خاصی دارند و نسبت به خودروهای سواری مشتری های کمتری دارند. معمولا بازار ماشین های اسپرت و کوپه با شروع فصل سرما و بارش برف و باران با رکود مواجه می شود.

پیدا کردن مشتری برای ماشین های کلکسیونی به زمان بیشتری نیاز دارد و قیمت گذاری این ماشین ها کار پیچیده ای است. از طرف دیگر این نوع ماشین ها در صورت پیدا شدن یک خریدار خوب می توانند با قیمت مناسب و باور نکردنی به فروش برسند.

مطلب مشابه: راهنمای خرید خودروی دست دوم و نکات بسیار مهم که قبل از خرید باید بدانید

نکات مهم در فروش خودرو که باید قبل از معامله در نظر داشته باشید

تعیین قیمت ماشین برای فروش

برای تعیین ارزش ماشین برای فروش لازم است که به چند عامل مهم توجه داشته باشید:

  • مدل و سال خودرو
  • وضعیت لاستیک ها
  • مسافت پیموده شده

روش اول قیمت گذاری: سایت های آگهی آنلاین ماشین منبع مناسبی برای آگاهی از قیمت ماشین می باشند و برای مشخص کردن قیمت خودروی کارکرده می توان به آگهی های مشابه در وبسایت ها و اپلیکیشن ها مراجعه کرد. اما توجه داشته باشید که دلالان خودرو قیمت های بالاتری نسبت به فروشندگان مستقیم خودرو اعلام می کنند.

روش دوم قیمت گذاری: قیمت اکثر ماشین های دست دوم را می توان از طریق قیمت مدل های صفر یا بالاترین مدل موجود در بازار به روش محاسبه افت قیمت بدست آورد. در این روش به ازای هر سال کارکرد خودرو و بسته به تعداد و مطلوبیت خودرو در بازار، کارکرد بیش از حد، رنگ شدگی یا تعویض قطعات بدنه درصدی از قیمت کم می شود.

روش سوم قیمت گذاری: علاوه بر این روش ها می توان از افرادی که در زمینه خرید و فروش خودرو تجربه بیشتری دارند پرس و جو کرد.

روش صحیح معرفی خودرو

فروشنده باید روش درست معرفی خودرو و بازاریابی را بداند چون این یکی از مهم ترین بخش ها در فروش است. یکی از بهترین روش ها برای تبلیغ فروش ماشین، سایت های اینترنتی هستند. علاوه بر این شبکه های اجتماعی نیز می توانند آگهی فروش خودروی شما را بین مخاطبان و کاربران زیادی گسترش دهند.

یک روش دیگر، تبلیغات شفاهی و حضوری توسط دوستان، همکاران، فامیل و اقوام در هنگام فروش خودرو است که می تواند در فروش آن تاثیرگذار باشد. همچنین می توانید از دوستان و آشنایان خود بخواهید آگهی فروش شما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

مطلب مشابه: بیمه بدنه خودرو | مزایا و معایب بیمه بدنه و نحوه انتقال دادن بیمه بدنه

انتخاب متن مناسب برای آگهی

از متن طولانی درباره ویژگی های ماشین در آگهی خودداری کنید و در زمان تماس تلفنی و مراجعه حضوری توضیحات کامل را به مشتری بدهید چون تجربه نشان داده است که هر چقدر هم مشخصات ماشین را در آگهی ذکر کنید، مشتریان همچنان در تماس تلفنی و حضوری دوباره درمورد ویژگی های ماشین پرس و جو می کنند.

میزان تخفیف به خریدار

نوع و مدل خودرو در فرایند فروش بسیار مهم است. معمولا خودروهای خوش فروش و رند مشتری های زیادی در بازار دارند ولی اگر خودروی شما خوش فروش نیست احتمالا فروش آن مدت زیادی به طول می انجامد. در این صورت می توانید با تخفیف جزئی در قیمت خودرو، سریع تر آن را بفروشید.

فروش ماشین طبق عرف بازار

همیشه در روند قیمت گذاری موارد استثنایی هم وجود دارد. اما شما تحت هر شرایطی انصاف، تعادل و منطق را در قیمت گذاری مد نظر قرار دهید. این نکته را در نظر داشته باشید که قیمت خودرو را برای فروش به گونه ای انتخاب کنید که در زمان انجام معامله بتوانید تا حدی دست خود را باز بگذارید چون هر چقدر هم قیمت خودرو شما برای فروش مناسب باشد باز هم خریداران درخواست تخفیف می کنند. همچنین از شگرد دلالان برای فروش خودروی دست دوم خودداری کنید.

مسائل فنی و حقوقی فروش خودرو

روند اداری در هنگام فروش خودرو بسیار اهمیت دارد. مراحل اداری شامل برگه خلافی، مراجعه به مراکز تعویض پلاک، معتبر بودن بیمه شخص ثالث و مواردی از این قبیل را حتما به طور کامل انجام دهید. فروشنده لازم است که تمام مسائل فنی و حقوقی فروش خودرو را بداند و از روش تنظیم درست و اصولی اسناد و مدارک مانند قولنامه، تعویض پلاک، شیوه انتقال وجه و تحویل ماشین، سند زدن و… آگاه باشد. اگر خودتان تجربه تنظیم اسناد و مدارک معامله را ندارید، حتما از افراد متخصص کمک بگیرید.

مطلب مشابه: نحوه تمیز کردن خودرو و روش های حرفه ای شستن ماشین

مطالب مشابه را ببینید!