مجله تاپ‌ناز‌

فریاد زدن بر سر کودک چه عوارضی دارد و چه تاثیری بر رفتار کودک دارد؟

فریاد زدن بر سر کودک

کودک دارای شخصیتی آسیب پذیر است و با این وجود بعضی از والدین اصلا دقت نمی کنند و رفتارهای اشتباه انجام می دهند مصلا بر سر کودک فریاد می زنند در صورتی که نمی دانند این فریاد زدن چه اثرات مخربی بر رفتار کودک دارد.

پدر و مادر باید در رفتار با کودکشان دقت داشته باشند و بدانند که از چه الفاظ و واژه هایی استفاده می کنند. هر والدینی قبل از اینکه صاحب فرزند شود باید اطلاعات و آگاهی خود در زمینه فرزندپروری درست را افزایش دهد به این دلیل که نداشتن آگاهی در جامعه امروز باعث می شود که شما و فرزندتان از بقیه عقب تر بمانید.

فریاد زدن بر سر کودک می تواند تاثیرات مخربی بر روی کودک داشته باشد و این ممکن است در دراز مدت فرزند شما را به فردی پرخاشگر، بی اعتماد، ترسو و با اعتماد به نفس پایین تبدیل کنید که در این بخش به عوارض فراد زدن روی کودک اشاره می کنیم.

تاثیرات بد و مخرب فریاد زدن سرد کودک

شاید بعضی ها به این موضوع توجه نداشته باشند که کودک هم دارای قوه عقل و فهم است و همان رفتاری را باید با او داشت که با یک فرد بزرگسال داریم و به همین دلیل است که بعضی از والدین چون فکر می کنند کودک آنها نمی تواند مانند یک انسان کامل درک کند، حق دارند روی او فریاد بکشند، این در صورتی است که با این کار روح کودک خود را جریحه دار می کنند و زمینه را برای مشکلات روحی او ایجاد می کنند.

در اینجا بهتر است ابتدا به سراغ والدینی برویم که این رفتار را انجام نمی دهند در واقع این والدین از شما والدین آگاه، بالغ و مسولیت پذیر هستند که با کودک خود به عنوان فردی با تشخص رفتار می کنند و سعی دارد تا در هر زمینه ای شخصیت درونی کودک خود را حفظ کنند و به آن اهمیت دهند. به طبع این والدین در مقایسه با والدینی که فریاد زدن بر سر کودک را راحت تر ین شیوه می دانند از فرزندانی موفق و سالم تر برخوردار هستند.

اما والدین نیز با دیدن رفتاری زشت از سوی کودک است که دست به پرخاشگری می زنند و با فریاد زدن بر سر کودک این خشم را نشان می دهند به همین علت باید چگونگی ترک عادت زشت کودکان و توصیه های که والدین باید بدانند را برای آن ها ارائه داد و آن ها را بیشتر در این زمینه آگاه نمود.

شیوه های تربیتی در جوامع مختلف دنیا نشان می دهد که هر خانواده ای از شیوه تربیتی خاص خود برای فرزندان برخوردار است برخی از والدین بدون قاعده و قانون با فرزند خود برخورد می کنند، برخی به شدت تحت قانون قرار می دهند و برخی دیگر نیز سعی می کنند با مدیریت و برنامه ریزی به حفظ قانون و استقلال اعضای خانواده توجه کنند. بی شک گزینه سوم نوع شیوه موفق تربیتی است که در بیشتر جوامع دنیا با نتایج مثبت خود همراه بوده است. در اینجا با اشاره به عوارض و تاثیرات منفی فریاد زدن بر سر کودک به والدین کمک می کنیم تا از شیوه تربیت مناسبی برای تربیت کودک خود استفاده کنند.

ترس

زمانی که یک فرد بزرگسال بر روی کودک فریاد می کشد موجب ایجاد ترس و دلهره در کودک خواهد شد از سوی دیگر موجب می شود تا کودک دیگر همانند یک دوست به شما نگاه نکند و این می تواند میان شما فاصله عاطفی ایجاد کند. برای اینکه کودک شما با ترس مواجه نشود باید بیشتر با او هم صحبت شوید و بیش از هر چیز به شخصیت و دیدگاه های کودک خود احترام بگذارید.

روابط بدون اعتماد

فریاد زدن بر سر کودک موجب می شود تا در آینده او نتواند روابطی درست و سازنده برقرار کنند زیرا از میان نزدیک تریت اعضای خانواده با سرزنش مواجه شده است. برای پیشگیری از این اتفاق باید خطاها و اشتباهات کودک خود را بدون سرزنش و با ملایمت حل کنید. والدین برای ساختن ساختاری درست از ارتباطات کودک و تقویت عزت نفس با راهکارهای علمی باید تلاش بیشتری داشته باشند و عزت نفس  کودک خود را با تحسین و تشویق او بالاتر ببرند.

پرخاشگری

پرخاشگری و دیگر فتارهای مخرب مانند دروغگویی، حسادت، افسردگی و … می تواند در اثر فریاد زدن بر سر کودک ایجاد شود. جالب است بدانید برخی از این کودکان در آینده افرادی کینه توز و انتقام گیر خواهند شد بنابراین زمانی که رفتاری اشتباه از کودک می بینید به جای داد زدن رفتار اشتباه مشابه آن و تاثیرات منفی آن را برای او بازگو کنید و اجازه دهید کودک به رفتار اشتباهش پی ببرد.

مشکلات جسمانی و عصبی

اغلب این کودکان به دلیل اینکه در کودکی فشار عصبی و شوک عصبی را در اثر فریاد زدن تحمل می کنند در آینده دچار مشکلا میگرنی و سردردهای عصبی خواهند شد. قرار گرفتن این کودکان در معرض استرس موجب می شود تا سیستم دفاعی بدن و اعصاب آن ها دچار اختلال شود. والدین باید توجه کنند که فریاد زدن بر سر کودک می تواند این عارضه را داشته باشد بنابراین باید محیطی دور از استرس و امنیت روانی برای کودک خود فراهم کنند.

فریاد زدن بر سر کودک

روش های متوقف کردن فریاد روی کودک

  • در هنگام عصبانیت به خودتان مسلط شوید وصبر بیشتری به خرج دهید
  • با کودکتان درباره احساسات شخصی او و خودتان صحبت کنید
  • آرامش را مهم ترین قاعده خانه قرار دهید
  • کودک را متوجه عواقب اشتباه کنید

بعضی از پدر و مادران ممکن است با وجود این راهکارها هنوز نتوانند کنترل شخصی داشته باشند و بعد از فریاد زدن سر کودک دچار عذاب وجدان شوند. در این مواقع از کودکتان عذرخواهی کنید و او را متوجه این موضوع کنید که خستگی و انجام کار اشتباه از سوی او شما را ناراحت می کند.

 

 

مطالب مشابه را ببینید!