مجله تاپ‌ناز‌

نکات مهم برای پخت فسنجان خوشمزه + رازهای خوشمزه شدن این غذا

نکات مهم برای پخت فسنجان خوشمزه + رازهای خوشمزه شدن این غذا

یکی از خورش های اصیل و خوشمزه ایرانی فسنجان می باشد.‌ این غذای فوق العاده خوش طعم چاشنی متفاوتی از طعم و مزه های مختلف است. محبوبیت این خورش محدود به مرزهای این کشور نیست. هم اکنون خورشت فسنجان در سراسر دنیا بیشترین میزان از محبوبیت را کسب کرده است. نکات مهم برای پخت فسنجان باید حتما مورد توجه قرار بگیرند. تحت چنین شرایطی موفق به پخت خوشمزه ترین فسنجان دنیا خواهید شد.

باید به نکات کلیدی مختلف در طبخ فسنجان توجه کرد. تحت چنین شرایطی جشنواره ای از طعم ها و مزه های مختلف را می توان به ارمغان آورد. این غذای بی نظیر با طعم ترش و شیرینی که دارد؛ شما را مجذوب خود خواهد کرد. در سایه رعایت نکات مهم و ضروری در پخت فسنجان موفق به پخت اصولی و استاندارد این غذای ایرانی خواهید شد. بسیاری از سرآشپزهای حرفه ای این نکات مهم را در پخت فسنجان رعایت می کنند. در پخت این غذا باید به کوچک ترین نکات مهم نیز توجه داشت. با دانستن چند نکته می توان مسیر پخت راحت و بدون دغدغه ای را ترسیم کرد.

نکات مهم برای پخت فسنجان خوشمزه

نکات مهم برای پخت فسنجان خوشمزه + رازهای خوشمزه شدن این غذا

تمامی نکات مهم برای پخت فسنجان باید یکی پس از دیگری در فرایند پخت اجرا شوند. هنگام پخت خورش فسنجان باید به تمامی نکات مهم و کاربردی حین پخت توجه داشت. در سایه رعایت چنین نکاتی می توان بدون داشتن مهارت کافی فسنجان خوشمزه ای را پخت. بسیاری از نوعروسان رویای پخت خوشمزه ترین فسنجان دنیا را در سر دارند. برای پخت این غذا به بهترین شکل ممکن باید حین پخت برخی از نکات مهم را فراموش نکنید.

نحوه پخت در میزان خوشمزگی این غذا بی تاثیر نیست. همچنین برای خوشمزه شدن این غذا باید حوصله و دقت بیشتری به خرج داد. تحت چنین شرایطی غذای شما همراه با عنصر عشق طبخ خواهد شد. بر اساس مقاله های مختلفی که در حوزه آشپزی منتشر شده است؛ موارد ذیل جزء نکات مهم در پخت فسنجان هستند.

با رعایت این موارد می توان چارچوب جدیدی از خوشمزگی را برای این غذا به وجود آورد. همچنین برای طبخ بهتر فسنجان باید مواد اولیه مورد نیاز را نیم ساعت قبل از یخچال خارج کرد. با پخت یک فسنجان به صورت حرفه ای می توانید میزان مهارت خود در آشپزی را به دیگران ثابت کنید.

مطلب مشابه: طرز تهیه خورش فسنجان رشتی غذای بی نظیر مجلسی

خرد کردن گردوها به صورت کامل

نکات مهم برای پخت فسنجان خوشمزه + رازهای خوشمزه شدن این غذا

یکی از نکات مهم برای پخت فسنجان خرد کردن گردو ها به صورت ریز و یکدست می باشد. تحت چنین شرایطی روغن گردوها خارج خواهد شد و طعم متفاوتی را در خورشت شما به وجود خواهد آورد. همچنین از گردوهای سفید و تازه نیز می توان برای پخت این خورش استفاده کرد. به طور کلی باید از مقدار مناسبی گردو برای پخت این خورشت کمک گرفت. در غیر این صورت طعم خورش خوشمزه نخواهد بود. به طور کلی برای پخت فسنجان ۴ نفر ۳۰۰ گرم گردو کافی می باشد. هرچقدر گردوها ریزتر خرد شوند؛ طعم بهتری خورش خواهد داشت.

نکته

در استفاده از گردو برای این خورش نباید زیاده روی کرد. استفاده بی مورد از گردو در این خورش می تواند موجب تلخ شدن مزه این خورش شود. همچنین تا حد امکان گردوی تازه را خود خرد کرده و به این غذا اضافه نمایید. تحت چنین شرایطی خورش طعمی متفاوت از اصالت خواهد داشت. مغز گردو را حتما سه الی چهار چرخ کنید؛ زیرا تحت چنین شرایطی هنگام خوردن این غذا مزه گردو را به خوبی احساس خواهید کرد.

استفاده از گوشت به مقدار کافی

نکات مهم برای پخت فسنجان خوشمزه + رازهای خوشمزه شدن این غذا

فسنجان اصیل ایرانی با گوشت اردک پخته می شود. برای پخت این خورش باید گوشت اردک را از چند ساعت قبل بپزید. افرادی که ذائقه غذایی متفاوتی دارند؛ از ترکیب گوشت گوساله و گوسفندی می توانند استفاده کنند. ترکیبات گوشت گوساله و گوسفندی باعث خوش طعم شدن خورش خواهد شد. از نکات مهم برای پخت فسنجان می توان به گوشت به مقداری کافی و نرمال اشاره کرد.

همچنین به جای گوشت قرمز از گوشت مرغ نیز می توان استفاده کرد. هیچ محدودیتی در استفاده از گوشت برای این خورشت وجود ندارد. هم اکنون خورش فسنجان مجلسی با گوشت چرخ‌ کرده آماده می شود. در این خورش گوشت چرخ کرده را به صورت قلقلی کرده و در داخل خورش قرار می دهند. تحت چنین شرایطی از نظر ظاهری نیز خورش فسنجان توجه هر فردی را به خود جلب خواهد کرد.

اگر مقدار گوشت کمتر از ۳۰۰ گرم برای ۴ نفر باشد؛ طعم آن در خورش احساس نخواهد شد. هیچ محدودیتی در استفاده از انواع گوشت برای این خورش وجود ندارد. بر اساس ذائقه و نظر شخصی می توان بهترین نوع گوشت را جهت طبخ به این غذا اضافه کرد.

اضافه کردن یک قاشق چای خوری شکر

نکات مهم برای پخت فسنجان خوشمزه + رازهای خوشمزه شدن این غذا

راز خوشمزه شدن فسنجان اضافه کردن یک قاشق چای خوری شکر می باشد. از نکات مهم برای پخت فسنجان اصیل ایرانی استفاده از شکر به مقدار کافی است. تحت چنین شرایطی طعم خورش ترش و ملس خواهد بود. یکی از علل اصلی محبوبیت این غذا طعم ترش و شیرین آن می باشد. به نوعی این تضاد در طعم توانسته چاشنی جدیدی از خوشمزگی را به وجود بیاورد.

شکر را باید در مراحل میانی پخت خورش اضافه کرد. در غیر این صورت شکر نمی تواند طعم خورش را تغییر دهد. نکته: استفاده بی مورد و بیش از حد شکر می تواند طعم و رنگ خورش را تغییر دهد. استفاده بی مورد از شکر باعث قهوه ای شدن رنگ خورش خواهد شد. برای ایجاد چاشنی بی نظیری از زیبایی می توان یک قاشق چای خوری شکر را با چند قطره آبلیمو مخلوط کرده و سپس به خورش اضافه کرد. تحت چنین شرایطی طعم بی نظیر خورش هر فردی را سرمست خواهد کرد.

مطلب مشابه: آموزش طرز تهیه خورشت فسنجان جا افتاده با مرغ غذای شمالی

اضافه کرده آلو بخارا

نکات مهم برای پخت فسنجان خوشمزه + رازهای خوشمزه شدن این غذا

یکی از تکنیک های قدیمی و محبوب برای لعاب دار شدن و خوشمزه شدن خورش فسنجان، استفاده از آلو بخارا می باشد. از نکات مهم برای پخت فسنجان می توان به استفاده از آلو بخارا خشک شده استفاده کرد. تحت چنین شرایطی مزه خورش کاملا ملس و ترش خواهد شد.

همچنین بر اساس تعداد نفرات باید از آلو بخارا استفاده کرد. برای پخت فسنجان چهار نفره، فقط ۴ عدد آلوبخارا کافی می باشد. در استفاده از آلوبخارا نیز نباید زیاده روی کرد. در غیر این صورت طعم فسنجان ترش و ملس خواهد شد. به جای آلو بخارا می توان از آبلیمو نیز استفاده کرد. اضافه کردن نمک به مقدار کافی نیز می تواند میزان ملس و ترشی خورش را کنترل کند.

اضافه کردن یک لیوان آب سرد

نکات مهم برای پخت فسنجان خوشمزه + رازهای خوشمزه شدن این غذا

راز خورش فسنجان خوشمزه که یک وجب روغن دارد؛ اضافه کردن آب سرد می باشد. از نکات مهم برای پخت فسنجان می توان به اضافه کردن آب سرد یا چند تکه یخ را مراحل پایانی پخت اشاره کرد. اضافه کردن آب بیش از حد به خورش پیش از پخت می تواند طعم آن را تغییر دهد. به نوعی فسنجان طعم آبکی به خود خواهد گرفت؛ به همین دلیل آب فسنجان باید به صورت تدریجی اضافه شود.

در غیر این صورت طعم آن مطابق با میل و ذائقه ایرانی نخواهد بود. ۱۵ الی ۲۰ دقیقه قبل از اتمام پخت، آب سرد را باید به خورش اضافه کرد. آب سرد به نوعی به خورش شوک وارد خواهد کرده و در اثر این شوک فسنجان روغنی و خوشمزه تر می شود. بسیاری از آشپزان حرفه ای برای خوشمزگی بیشتر خورش خود از این‌ روش استفاده می کنند. همچنین در مقاله های مختلف آشپزی نیز بارها به این نکته اشاره شده است.

استفاده از ادویه به مقدار کافی

تنها چاشنی که به خوشمزه شدن این خورش کمک خواهد کرد؛ انواع ادویه می باشد. از نکات مهم برای پخت فسنجان می توان به انواع ادویه اشاره کرد. در پخت این خورش باید از ادویه به مقدار کافی استفاده شود. استفاده بی مورد از هرگونه ادویه در فسنجان می توان تعادل ها طعم و مزه را تغییر دهد.

از ادویه های ضروری اسن خورش می توان به: نمک، فلفل، آویشن، زردچوبه، فلفل قرمز و پاپریکا اشاره کرد. هر فردی بر اساس ذائقه خود می تواند در مقادیر مختلف از انواع ادویه استفاده کند. همچنین ترکیب ادویه ها با یکدیگر باعث طعم بهتر خورش پس از پخت خواهد شد. از سبزیجات معطر شمالی نیز می توان برای پخت فسنجان کمک گرفت. در مراحل اولیه و میانی پخت باید ادویه ها به ترتیب اضافه شوند. در غیر این صورت طعم خورش خوشمزه نخواهد بود.

تخصیص وقت کافی برای پخت خورش

خورش فسنجان به مدت زمان بیشتری برای پخت نیاز دارد. از نکات مهم برای پخت فسنجان می توان به در نظر گرفتن وقت کافی جهت پخت اشاره کرد. به نوعی تحت چنین شرایطی خورش کاملا جا افتاده و خوشمزه می شود. به طور کلی فسنجان بین ۵ الی ۶ ساعت روی حرارت مستقیم اجاق گاز پخته می شود. هرچقدر میزان حرارت بیشتر باشد؛ در مدت زمان کوتاه تری خورش آماده خواهد شد.

نکته

پخت خورش فسنجان در زودپز نیز امکان پذیر است.‌ در این صورت خورش در بازه زمانی کوتاه تری آماده خواهد شد. ولی طعم آن با وقتی که در بازه زمانی طولانی تری پخته می شود؛ بسیار فرق خواهد داشت. در سایه پخت تدریجی تمامی مواد اولیه، ادویه ها و حتی گوشت خورش به آرامی طعم یکدیگر را می گیرند.

برای پخت یک خورش فسنجان خوشمزه باید صبور بود. در غیر این صورت خورش پخته شده قوام و لعاب لازم را نخواهد داشت. برای پخت فسنجان به بهترین شکل ممکن می توان از تابه ها و حتی قابلمه های مسی کمک گرفت. تحت چنین شرایطی طعم بی نظیر فسنجان هر فردی را مجذوب خود خواهد کرد.

استفاده از یک عدد سیب زمینی

گاهی اوقات برای ایجاد لعاب بیشتر در خورش فسنجان مجلسی باید از سیب زمینی استفاده کرد. یک عدد سیب زمینی متوسط به راحتی می تواند لعاب خورش فسنجان را تا حد قابل توجهی افزایش دهد. به نوعی از نکات مهم برای پخت فسنجان استفاده از سیب زمینی متوسط می باشد. برای این کار ابتدا باید سیب زمینی را پوست کنده و به ۵ الی ۶ تکه نسبتا بزرگ تقسیم کرد.

در ادامه سیب زمینی را در مراحل میانی پخت باید به خورش اضافه نمایید. تحت چنین شرایطی لعاب خورش بیشتر از هر زمانی خواهد بود. در نهایت پس از اتمام خورش باید زمینه را خرج کرد. در برخی از شهرهای شمالی ایران سیب زمینی های پخته شده را به شکل پوره در می آورند. این پوره نیز به همراه خورش فسنجان سرو می شود. برای سرو این خورش به شیوه ای متفاوت و سنتی می توان از این روش نیز کمک گرفت.

اضافه کردن رب انار به مقدار کافی

نکات مهم برای پخت فسنجان خوشمزه + رازهای خوشمزه شدن این غذا

چاشنی اصلی این خورش که طعم ترش و ملس را به وجود می آورد؛ رب انار می باشد. از رب انار اصیل و خوشمزه ایرانی باید به مقدار کافی استفاده کرد. از نکات مهم برای پخت فسنجان می توان به اضافه کردن رب انار در مراحل اولیه و میانی پخت اشاره نمود. همچنین رب انار تازه می تواند چاشنی بی نظیری از خوشمزگی را در این غذا به وجود بیاورد.

همچنین در استفاده از رب انار نیز نباید زیاده روی کرد.‌ تحت چنین شرایطی طعم غذا تغییر پیدا می کند و مزه ترشی در خورش بیشتر احساس خواهد شد. برای ایجاد خوشمزگی بیشتر در این خورش می توان از روغن های طبیعی نظیر: زیتون و کنجد نیز استفاده کرد. این خورش کالری بسیار کمی داشته و از ارزش غذایی فوق العاده بالایی برخوردار می باشد.

به همین دلیل فسنجان یکی از غذاهای محبوب ایرانی است. رب انار را پیش از اضافه کردن به این خورش حتما باید با آب رقیق کرد. فقط یک قاشق چای خوری آب برای رقیق کردن رب کافی می باشد.

استفاده از پیاز به مقدار کافی

برای پخت خورش ایرانی باید از پیاز به مقدار کافی استفاده کرد. پیاز به عنوان یک عنصر کلیدی نقش بسیار مهمی در خوشمزه شدن خورش دارد.‌ به همین دلیل باید از پیاز به مقدار کافی برای خوشمزه شدن این خورش کمک گرفت.

از نکات مهم برای پخت فسنجان می توان به استفاده پیاز نگینی سرخ شده اشاره کرد. پیاز را حتما با زردچوبه، نمک و فلفل باید در روغن سرخ کرد. تحت چنین شرایطی پیازها طعم متفاوت و خوشمزه را در خورش به وجود خواهد آورد.

کلام آخر

هنگام پخت فسنجان باید به بسیاری از نکات مهم و کلیدی توجه داشت. تحت چنین شرایطی هر فردی موفق به پخت فسنجان خوشمزه ای خواهد شد. از نکات مهم برای پخت فسنجان می توان به اضافه کردن مواد اولیه در مراحل مختلف اشاره کرد. تحت چنین شرایطی طعم خورش کاملا ترش و ملس خواهد بود. همچنین در استفاده از گردو، رب انار، شکر و روغن در این غذای ایرانی نباید زیاده روی کرد. همچنین این خورش ایرانی اصیل برای پخت به ۵ الی ۶ ساعت زمان نیاز دارد. در صورتی که مدت زمان پخت کمتر از ۵ ساعت باشد؛ طعم خورش ایده آل نخواهد بود.

مطلب مشابه: طرز تهیه خورش آلو با گوشت و مرغ؛ دستور تهیه دقیق و مرحله به مرحله

مطالب مشابه را ببینید!