مجله تاپ‌ناز‌

فنجان قاعدگی چیست و روش استفاده از فنجان قاعدگی چگونه است؟

 

فنجان فاعدگی یا کاپ قاعدگی وسیله برای جمع آوری خون حاصل از عادت ماهیانه خانم ها است که باید در واژن قرار بگیرد. از فنجان می توان به جای تامپون و یا نوار بهداشتی استفاده کرد. طرز تهیه استفاده از این وسیله شبیه به استفاده از تامپون است.

روش استفاده از فنجان قاعدگی

فنجان قاعدگی چیست و روش استفاده از فنجان قاعدگی

فنجان قاعدگی یا کاپ قاعدگی Menstrual cup رفی قابل انعطاف است که در دوران قاعدگی در واژن قرار می گیرد. این محصول بهداشتی زنانه می تواند  ترشحات قاعدگیرا جذب کند. هدف از این وسیله جلوگیری نشت جریان قاعدگی روی لباس است.

فنجان قاعدگی می تواند ترشحات را جمع آوری کند. این فنجان از سیلیکون پزشکی قابل انعطف ساخته می شود و از دو بخش قیف و ساقه تشکیل می شود.

ساقه برای قرار دادن و برداشتن آن در درون مهبل استفاده می شود. هر 4 تا 12 ساعت فنجان باید برداشته شود و تخیله شود و پس از شستشو دوباره سراجایش قرار داده شود.

پس از هر دوره استفاده، فنجان باید حداقل ۵ دقیقه با آب جوش شستشو داده شود و تا برای استفاده در ماه آینده محل رشد عوامل بیماری‌زا نباشد.

برخلاف تامپون‌ها و نوارهای بهداشتی، فنجان‌ها به جای جذب، مایع قاعدگی را جمع می‌کنند. یک فنجان قاعدگی تا پنج سال یا بیشتر قابل استفاده است. این مسئله باعث می‌شود تا هزینه‌های بلندمدت آن کمتر از تامپون‌ها یا نوارهای یکبار مصرف باشد، گرچه که هزینهٔ اولیهٔ آن بالاتر است. گفته می‌شود فنجان‌های قاعدگی چون مصرف کمتری دارند، برای محیط زیست نیز مناسب‌ترند اما این مسئله نیاز به بررسی دارد. با توجه به اینکه فنجان قاعدگی قابل استفاده مجدد است، مصرف آن به میزان قابل توجهی پایین‌تر است و زباله‌های تولید شده از چرخه قاعدگی را کاهش می‌دهد. این محصول هیچ اتلاف روزانه‌ای ندارد اما تجزیه‌پذیر هم نیست.

بیشتر شرکت‌های تولیدکننده فنجان قاعدگی، آن را در دو اندازهٔ بزرگ و کوچک به فروش می‌رسانند. فنجان قاعدگی بدون رنگ و شفاف فروخته می‌شود، اما چند شرکت نیز فنجان‌های رنگی مانند صورتی یا بنفش را ارائه می‌کنند.

گفته می‌شود استفاده از فنجان‌های قاعدگی در مقایسه با دیگر گونه‌های قاعدگی گزینهٔ امن‌تری است.

برای استفاده از فنجان قاعدگی باید این مراحل را دنبال کنید.

فنجان قاعدگی به این شکل در واژن قرار می‌گیرد که ابتدا با دست فشرده شده و لبه‌های آن به هم چسبانده می‌شود و سپس وارد واژن می‌شود.

فنجان در واژن معمولاً خود به خود باز می‌شود و به دیواره می‌چسبد.

اگر فنجان خود به خود باز نشد، کاربر می‌تواند آن را یک دور با دست بچرخاند تا اطمینان حاصل کند که کاملاً باز شده و درست قرار گرفته‌است.

فنجان باید در اطراف گردن رحم قرار گیرد. اگر به درستی وارد شود، فنجان نباید نشت کند یا باعث احساس ناراحتی شود. در مقایسه با تامپون، فنجان قاعدگی باید در کانال واژینی پایین‌تر قرار گیردو ساقهٔ آن باید کاملاً داخل واژن باشد. تکنیک‌های مختلف تاشو برای قراردادن فنجان قاعدگی وجود دارد.

اما روش‌های معمول عبارتند از C-fold، و همچنین پانچ کردن پایین.

اگر روان‌کننده برای قرار دادن ضروری باشد، باید از روان‌کنندهٔ واتربیس (برپایه آب) استفاده شود. زیرا روان‌کنندهٔ سیلیکون‌بیس می‌تواند برای سیلیکون فنجان مخرب باشد.

پس از ۴ تا ۱۲ ساعت (بسته به مقدار جریان قاعدگی)، فنجان باید تخلیه شود. پیشنهاد این عمل با کشیدن مستقیم ساقه انجام نشود. زیرا که می‌تواند می‌تواند مکش ایجاد کند.

پس از تخلیه، فنجان قاعدگی باید پیش از استفادهٔ دوباره حتماً شستشو داده شود.

برای شستشو می‌توان آن را با صابون شست و در انتهای دوره چند دقیقه در آب جوش قرار داد تا کاملاً تمیز شود.

راه‌حل‌های استریلیزاسیونی که معمولاً برای بطری‌های نوزاد و تجهیزات پستان رایج است، برای استریل‌کردن فنجان نیز کاربرد دارد. دستورالعمل‌های تمیز کردن فنجان در هر نام تجاری متفاوت است.

 

در این مطلب اطلاعاتی در مورد فنجان قاعدگی خواندید می توانید در بخش دیگر تاپ ناز در مورد نوار بهداشتی و تامپون هم بخوانید.

مطالب مشابه را ببینید!