مجله تاپ‌ناز‌

فهرست مشاغل سخت و زیان آور کشور اعلام شد

هیات وزیران در جلسه امروز خود، فهرست مشاغل سخت، زیان آور و درجه بندی آنها را تعیین کرد.

هیات دولت فهرست مشاغل سخت وزیان آور را اعلام کرد

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، هیات وزیران در جلسه روز چهارشنبه خود ، فهرست مشاغل سخت و زیان آور و درجه بندی آنها در بنیاد شهید و امور ایثارگران، بیمارستان ها و سایر مراکز بهداشتی و درمانی مشمول قانون «نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و معلولین عادی و شاغلین مشاغل سخت و زیان آور» را تعیین کرد.

به موجب این تصمیم، در بنیاد شهید و امور ایثارگران، متصدیان پست های سازمانی پرستار، بهیار، کمک بهیار که به صورت تمام وقت در مراکز خاص درمانی جانبازان اشتغال به کار دارند، به لحاظ سخت و زیان آور بودن درجه سه محسوب شده و سه ماه سنوات خدمت ارفاقی به ازای هر سال به آنان تعلق می گیرد.

متصدیان پست سازمانی مددکار اجتماعی نیز که به صورت تمام وقت در مراکز خاص درمانی جانبازان اشتغال به کار دارند، در درجه دوم مشاغل سخت و زیان آور قرار داشته و مشمول دو ماه سنوات خدمت ارفاقی به ازای هر سال خواهند بود و متصدیان پست سازمانی پزشک شاغل در مراکز خاص درمانی جانبازان به صورت تمام وقت نیز در ردیف مشاغل سخت و زیان آور درجه یک و مشمول یک ماه سنوات خدمت ارفاقی به ازای هر سال است.

هیات دولت در ادامه جلسه که به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور برگزار شد ، با هدف ارایه تسهیلات و تشویقات برای تولید مسکن، تامین منابع مالی برای این بازار و ایجاد رونق در تولید، آیین نامه اجرایی مربوط به قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن را به تصویب رساند.

فهرست مشاغل سخت و زیان آور کشور اعلام شد

هیات دولت فهرستی از مشاغل سخت و زیان آور و درجه بندی آنها را اعلام کرد

راه اندازی شرکت های تامین سرمایه در تولید انبوه مسکن، جذب مشارکت و سرمایه سرمایه گذاران خارجی در تولید انبوه، ایجاد بازار رهن ثانویه و انتشار اوراق مشارکت به پشتوانه تسهیلات رهنی و سایر ابزارهای مالی اسلامی با سررسیدهای مختلف، استفاده از صندوق های سرمایه گذاری مشترک در داخل و خارج با هدف جذب منابع برای تولید انبوه و استفاده از شرکت های واسپاری (لیزینگ) در تامین منابع مالی تولید مسکن به صورت اجاره و اجاره به شرط تملیک از دیگر هدف های تصویب این آیین نامه اجرایی بود.

در مواردی از این آیین نامه به شرکت های لیزینگ اجازه داده شده است که به منظور تامین مالی بخش مسکن تملیک در چارچوب قانون اقدام به انتشار اوراق بهادار کنند و یا در صورتی که سرمایه گذاران در این حوزه موجب ورود فناوری نوین فاقد مشابه داخلی، یا ارتقای مدیریت و ظرفیت بنگاهی و یا ورود سرمایه و منابع مالی با منشا خارجی شوند، موارد تشویقی تا سفف 50 درصد هزینه صدور پروانه ساختمان مسکونی، بیمه کارگران و انواع دیگر بیمه نامه های تولید مسکن در سقف اعتبارات مصوب مربوطه تامین و پرداخت می شود.

در مواد دیگری نیز وزارت کشور مکلف شد از طریق شهرداری ها برای صدور پروانه ساختمان مسکونی از طریق سرمایه گذاری خارجی با اولویت اقدام کند.

موسسات اعتباری نیز موظف شدند در چارچوب مقررات ابلاغی بانک مرکزی، اعطای تسهیلات بخش مسکن در پروژه های انبوه سازی که توسط آنها اجرا می شود را در اولویت قرار دهند.

هیات دولت به شهرداری ها نیز اجازه داد با استفاده از ظرفیت انبوه سازی به منظور تامین منابع مورد نیاز جهت احیای بافت های فرسوده شهری و سایر پروژه های انبوه سازی، نسبت به انتشار اوراق مشارکت و سایر ابزارهای مالی اسلامی با در نظر گرفتن سقف تعیین شده در قوانین بودجه سنواتی اقدام کنند.

با تصویب هیات وزیران، بدهی سازمان تأمین اجتماعی به دولت بابت خرید سهام شرکت ذوب آهن اصفهان و نیز خرید سهام شرکت هلدینگ خلیج فارس از طریق شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، به میزان مورد تأیید سازمان خصوصی سازی، از طریق صدور اوراق تسویه خزانه، از محل مطالبات قطعی شده سازمان تأمین اجتماعی از دولت (به میزان مورد تأیید سازمان حسابرسی) قابل تسویه است.

با تصویب دولت، مبلغ هفتاد میلیارد ریال اعتبار و تسهیلات بانکی برای نوسازی و مقاوم سازی بافت فرسوده شهر دوگنبدان در استان کهگیلویه و بویراحمد اختصاص یافت.

هیات دولت همچنین با اصلاح نمانکلاتور سیستم هماهنگ شده سازمان جهانی گمرک موافقت کرد.

دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت را موظف کرد اصلاحات سیستم هماهنگ شده را در جدول تعرفه گمرکی ضمیمه مقررات صادرات و واردات 1396 اعمال نماید.

طبق کنوانسیون بین المللی سیستم هماهنگ شده توصیف و کدگذاری کالا و نیز قانون امور گمرکی، کشورهای عضو این کنوانسیون (در حال حاضر 153 کشور) باید اصلاحات لازم را در جداول تعرفه ای و آماری خود اعمال نمایند.

جدول طبقه بندی کالا برای تعرفه های گمرکی مندرج در ضمایم کتاب مقررات صادرات و واردات براساس «نمانکلاتور سیستم هماهنگ شده» سازمان جهانی گمرک تدوین شده است.

نمانکلاتور، زبان مشترک و وسیله ای بین المللی برای تمامی کشورها در تجارت بین المللی می باشد و اعمال به موقع اصلاحات علاوه بر الزامات قانونی موجب تسهیل تجارت و جمع آوری آماری قابل مقایسه در سطح بین المللی می شود.

هیات وزیران در ادامه همچنین نسبت به اعلام نظر و تعیین نماینده درخصوص تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس شورای اسلامی اقدام کرد.

فهرست مشاغل سخت و زیان آور اعلام شد

مطالب مشابه را ببینید!