مجله تاپ‌ناز‌

فواید تنبلی برای رسیدن به هدف و تقویت ذهن! آیا تنبلی سودی دارد؟

از دیرباز تاکنون سخت کوشی و تلاش تشویق شده و تنبلی نکوهش شده است. همه افراد به نوعی تنبل هستند اما تنبلی به معنی انجام ندادن کارها و در خانه ماندن و خوابیدن نیست. اگر کمی به حقیقت این موضوع نگاه کنیم خواهیم فهمید که فواید تنبلی زیاد است. در حقیقت افراد زیادی هستند که از نظر عامه مردم افرادی تنبل هستند اما در واقع به موفقیت های زیادی دست یافته اند و در برخی از ویژگی ها نسبت به سایر افراد برتری دارند.

فواید تنبلی برای رسیدن به هدف و تقویت ذهن! آیا تنبلی سودی دارد؟

اگر این اتفاق برای شما هم پیش آمده که فردی تنبل خطاب شده اید نیازی به غصه خوردن نیست و باید بدانید که دادن لقب تنبل به بیشتر افراد حرف درستی نیست. شاید بیشتر افراد این احساس تنبلی را داشته باشند و بابت آن عذاب وجدان داشته باشند. اما اگر نگاهی به تاریخچه بیشتر دانشمندان بیندازید خواهید دید که آن ها در زندگی خود تنبل بوده اند و همین تنبلی باعث شده است تا دست به نوآوری و خلاقیت بزنند.

تنبل بودن همیشه نشانه بدی نیست. اصلا چه اشکال دارد که گاها به جای پرسه زدن در کوچه و خیابان، در خانه لم بزنید و کتاب بخوانید یا فیلم ببینید. در این مطلب قصد داریم تا با نشان دادن فواید تنبلی کمی از دغدغه ی شما بکاهیم و باعث شویم تا شما نسبت خود احساس بهتری پیدا کنید.

آیا تنبلی فایده دارد؟

افرادی که دارای نشانه های تنبلی هستند همیشه با فواید تنبلی و نشانه های آن آشنایی ندارند. حتی بیشتر این افراد خود را انسان تنبلی خطاب نمی کنند. اما به احتمال زیادی درصد زیادی از افراد تنبل هستند و ترجیح می دهند که به جای سفر و بیرون رفتن در خانه بمانند و قهوه خود را در آرامش سرو کنند. اگر تنبل هستید پس کاملا به نفع شماست چون امکان دارد شما به فردی مبتکر و خلاق تبدیل شوید.

بیشتر دانشمندان از قبیل چرچیل، کارل مارکس، چارلز داروین و … که موفقیت های زیادی کسب کرده اند تنبل بوده اند. این افراد برای خلق ایده های خلاقانه خود هرگز عجله ای نکرده اند و با آرامش کامل توانسته اند با تحقیقات علمی به موفقیت های باورنکردنی دست پیدا کنند.

تنبلی به چه معنا است؟

تنبلی به معنی طی کردن لحظه های زندگی بدون هدف و برنامه نیست. در واقع تنبلی به معنی بیکاری است یعنی فرد در یک زمان خاص علاقه ای به انجام کار ها ندارد و دوست دارد استراحت کند.

پروفسور آمریکایی آرنولد لوگویگ تجزیه و تحلیل خود را روی بیش از 1000 نفر انجام داده که توانسته اند موفقیت های بزرگ در زندگی کسب کنند. بر اساس نتایج این تحقیقات تنها داشتن استعداد طبیعی در رسیدن به موفقیت کارساز نیست. فرد باید بداند که چگونه لحظات زندگی خود را سپری کند و از وقت خود به نحو احسن استفاده کند. شاید این ایده در دنیای توسعه یافته ی امروز کمی عجیب به نظر برسد که چطور با تنبلی می توان به جایی رسید. اما حتی انیشتین هم تنبلی را عاملی برای رسیدن به خلاقیت و موفقیت خود معرفی کرده است.

فواید تنبلی کدامند؟

فواید تنبلی برای رسیدن به هدف و تقویت ذهن! آیا تنبلی سودی دارد؟

در دنیای پر دغدغه امروز تمرکز کردن روی موضوعات مختلف مشکل است از این رو برای رسیدن به پیشرفت لازم است که بتوان روی موضوعی تمرکز و توجه کرد. در نتیجه برای تمرکز کردن و افزایش خلاقیت لازم است که گاهی تنبل بود و استراحت کرد.

ایجاد طرح و برنامه‌ های هدفمند با تنبلی

یکی از فواید تنبلی ایجاد طرح و برنامه های هدفمند است. شاید از خودتان بپرسید که چگونه با تنبلی کردن می تواند برنامه ای هدفمند داشت؟ بر اساس تحقیقاتی که در این خصوص انجام شده زمانی که انسان پریشان است 14 بار بیشتر از مواقعی که تمرکز دارد به آینده فکر می کند. در زمان استراحت هم بیشتر از 7 بار روی اهداف بلند مدت تمرکز و فکر می کند. البته تمرکز کردن با عمل کردن به اهداف دو پروسه کاملا متفاوت هستند. زمانی که ذهن در حال استراحت است اهداف خود را مشخص می کند و برای عملی کردن این اهداف در اولین فرصت، آن ها را به خاطر می سپارد.

ارزیابی انرژی فایده ای دیگر برای تنبلی

بازیابی انرژی از فواید تنبلی است که برای هر کسی ضرورت دارد. زمانی که ما روی استراحت کردن و تنبلی تمرکز می کنیم ذهن شروع به فعالیت می کند. به زبانی ساده تر در زمان استراحت ذهن اجازه سرگردانی دارد. وقتی در این تایم مجبور نباشید به افکار خود جهت دهید و روی یک موضوع خاص تمرکز کنید باعث می شود تا انرژی از دست رفته شما ترمیم شود. بازیابی انرژی باعث می شود تا در شرایط دیگری بتوان عمیق تر تمرکز کرد.

بازیابی انرژی به فرد تنبل کمک می کند تا کاری رضایت بخش، آسان و همیشگی را همزمان با استراحت انجام دهد. برای بازیابی انرژی لازم نیست فقط دراز بکشید و هیچ کاری انجام ندهید. شما در این تایم می توانید یک سرگرمی خلاقانه داشت باشید مثلا می توانید قهوه بنوشید و به یک موزیک دلخواه گوش دهید. یا حتی می توانید دویدن را انتخاب کنید. در تحقیقات اخیر به این نتیجه رسیده اند که اگر یک کار به صورت روتین و همیشگی انجام شود فرد به ایده های خلاقانه ای دست پیدا می کند.

خلق ایده‌های خلاقانه

یکی از ارزشمندترین فواید تنبلی، خلق ایده های خلاقانه است. مغز انسان زمانی که در حالت استراحت و آرامش قرار دارد می تواند به سه مقصد ذهنی گذشته، حال و آینده متصل شود. در چنین حالتی ایده های خلاقانه ی متعددی به ذهن انسان خطور می کند.

در مواقعی که انسان تنها روی یک موضوع تمرکز می کند امکان ایده پردازی محدود می شود. گاها در زمان استراحت ایده هایی به ذهن افراد تنبل خطور می کند که از آن برای رفع یک مشکل استفاده می کنند. زمانی که ذهن تمرکز چندانی روی موضوعات مختلف ندارد و فرد در حالت استراحت است امکان خلق ایده های خردمندانه و ارزشمند بیشتر است.

مزیت های تنبلی برای ذهن

فواید تنبلی برای رسیدن به هدف و تقویت ذهن! آیا تنبلی سودی دارد؟

همه افراد به فرصتی برای تنبل بودن نیاز دارند تا افزایش بهره وری با استراحت صورت بگیرد. برای اینکه کارها بهتر و سریع تر به نتیجه برسند باید امکان استراحت بیشتری را برای خود فراهم کنیم. شاید از نظر شما در تایم استراحت هیچ کار مفیدی انجام نمی شود اما این تایم برای ریکاوری مغز و ذهن انسان بسیار مفید است و بعد از آن کارها موثرتر به نتیجه می رسند.

به طور کلی برای خلق ایده های خلاقانه لازم نیست مبتکر و دانشمند باشید شما فقط کافیست زمان بیشتری را برای تنبل بودن صرف کنید تا فکرتان آزاد شود. استراحت دادن به مغز می تواند ایده های جدید خلق کند. در زمان استراحت می توانید برای هدف های و برنامه های آینده خود راهکارهای موثری را پیدا کنید. گاها هیچ کاری انجام ندادن بهتر است از آن است که تمام کارها با هم و بدون هدف انجام شوند.

دلایل موفقیت افراد تنبل

فواید تنبلی برای افرادی که تنبل خطاب می شوند یا نشانه های تنبلی را دارند زیاد هستند و غالبا این افراد به موفقیت های چشمگیری هم دست پیدا می کنند. در زیر به چند مورد از دلایل موفقیت این افراد اشاره می کنیم:

افراد خلاق تنبل هستند

یکی از مشخصه های اصلی افراد تنبل خلاقیت آن هاست. زمانی که یک فرد تنبل در حال انجام کاری باشد سعی می کند تا نهایت خلاقیت را برای انجام آن کار به کار بگیرد. در واقع این افراد دنبال راهی هستند که زمان خود را برای انجام کارهای غیر ضروری هدر ندهند. این افراد بلافاصله سر اصل مطلب می روند.

مثلا اگر کارمندی تنبل باشد راه های متعددی را برای بهینه سازی و خودکار سازی فرایندهای تکراری در کار خود پیدا می کند. کار تکراری یکی از اصلی ترین معضلات افراد تنبل است و به دنبال راهی هستند تا کارهای خسته کننده و ناامید کننده را با شیوه ای جدیدتر انجام دهند.

راحت طلبی یکی از فواید تنبلی است

 افرادی که تنبل خطاب می شوند و یا زیاد از حد تنبل هستند تمام تلاش خود را می کنند تا زندگی را راحت تر کنند چون نمی توانند زمین را حفاری کنند. در نتیجه تلاش می کنند تا دستگاهی اختراع کنند تا بتواند زمین را حفاری کند. در واقع این افراد برای راحتی خود راه های ساده تر و بهتری را اختراع می کنند. مثلا حوصله انجام تمیزکاری خانه به شیوه های قدیمی را نداشتند از این رو جارو برقی را اختراع کردند. بر هیچکس پوشیده نیست که بیشتر اختراعات کاربردی در عصر حاضر توسط افراد تنبل اختراع شده است.

افراد تنبل باهوش هستند

وقتی فردی بتواند راهی پیدا کند که تمام وظایف خود را به موقع انجام دهد اما در عمل هیچ کاری انجام نداده باشد باهوش است. این فرد توانسته است کوتاه ترین و راحت ترین راه را برای انجام کارها پیدا کند و وظایف خود را در زمان درست به خوبی انجام داده است. معمولا در بیشتر مجموعه ها دو دسته کارمند فعالیت می کنند باهوش و تنبل، سخت کوش و محتاط که اگر کارمند در دسته ی افرادی باشد که هم باهوش است و هم تنبل است قطعا سازنده ترین کارمند محسوب می شود.

یکی از فواید تنبلی داشتن زندگی آرام است

به طور کلی افرادی که زرنگ خطاب می شوند در انجام کارها عجله می کنند و مسائل را با شیوه های مختلف حل و فصل میکنند. اما این مشخصه ها در افراد تنبل دیده نمی شود. این افراد عجله ای در انجام کار ندارند و به هیچ وجه از یک شاخه به شاخه ی دیگری نمی پرند. انجام مسائل به آرامی و بدون هیچ عجله ای مشخصه اصلی افراد تنبل است. بیشتر افراد عادی تمرکز خود را در زمان آشفتگی و کارهای زیاد از دست می دهند. اما این اتفاق در افراد تنبل به ندرت دیده می شود و هیچ نگرانی بابت انجام کارها ندارند. در نتیجه در آرام ترین وضعیت ممکن کار خود را انجام می دهند.

افراد تنبل برای انجام کارهای جدید آمادگی دارند

همانطور که گفته شده افراد تنبل میانه خوبی با کارهای خسته کننده ندارند. از این رو تمایل دارند تا کارهای جدید را انجام دهند. وجود ایده های زیاد در ذهن این افراد باعث شده تا معمولا خلاق باشند. در ذهن این افراد افکار و مسئولیت های مشترک وجود ندارد و متفاوت تر از سایر افراد فکر می کنند. به طور کلی برای افراد تنبل فرآیند انجام کار خسته کننده نیست و تنها چیزی که اهمیت زیادی دارد خروجی کار است.

از فواید تنبلی داشتن تایم دقیقی برای استراحت است

بیشتر افراد تنبلی را با استراحت زیاد یکی می دانند. استراحت کردن درست یکی از فواید تنبلی است. افراد تنبل انرژی خود را برای انجام کارهای مختلف مدیریت می کنند. اگر انرژی زیادی را صرف کارهای کوچک کنید برای برنامه های بزرگ انرژی نخواهید داشت.

در واقع یکی از دلایلی که افراد عادی را دچار استرس می کند همین مسئله است. نداشتن برنامه ریزی صحیح روی انرژی باعث می شود تا افراد زودتر پیر شوند و حافظه آن ها ضعیف تر شود. بیشتر دانشمندان بر این باورند که شب بیداری و یا داشتن ورزش های سنگین بخصوص بعد از 40 سالگی می تواند تهدیدی برای سلامتی باشد. پس تمام تلاش خود را بکنید تا بتوانید آرام باشید.

استفاده از تکنولوژی برای راحتی بیشتر

اگر نگاهی به امکانات عصر حاضر بیندازیم خواهیم دید که بیشتر افراد به نوعی تنبل هستند و تکنولوژی به افراد این اجازه را می دهد تا به نوعی تنبل باشند. وجود نرم افزار های مختلف و کاربردی باعث شده تا به صورت غیر حضوری بیشتر کارها انجام شود. با این برنامه ها کارها با سرعت بیشتری انجام می شود. از آنجا که افراد تنبل بیشتر به دنبال این ابزارها هستند و از وجود آنها مطلع هستند در نتیجه برای انجام دادن سریع کارها از آن ها استفاده می کنند.

افراد تنبل همیشه ساده ترین راه ها را برای انجام کار انتخاب می کنند

مثلا ساعت ها وقت خود را برای نوشتن یک متن صرف نمی کنند و آن را به یک ویراستار یا یک شخص دیگر می سپارند. یا اینکه خریدهای اینترنتی و کارهای آنلاین خود را در بستر اینترنت و در خانه انجام می دهند و ساعت ها وقت خود را صرف بیرون رفتن و خرید نمی کنند.

شناخت کافی در مورد اهداف یکی دیگر از دلایل موفقیت افراد تنبل و فواید تنبلی است

وقتی روی هدف متمرکز می شوند برای رسیدن به آن تمامی کارهای خود را اولویت بندی می کنند. این افراد به هیچ وجه دنبال این نیستند که به اولویت های دیگران توجه کنند چون تنبلی اجازه این کار را به آن ها نمی دهد. تمرکز بر روی اولویت های شخصی باعث می شود تا در کوتاه ترین زمان ممکن بتوانند به اهداف خود برسند.

مطالب مشابه را ببینید!