مجله تاپ‌ناز‌

فواید خنده که از آن ها بی خبر هستید [ تاثیرات شگفت انگیز بر سلامت ]

فواید خنده که از آن ها بی خبر هستید [ تاثیرات شگفت انگیز بر سلامت ]

خنده در سلامت عمومی بدن و سلامت روان تاثیر بسیاری دارد. به طور کلی می‌ توان گفت که خندیدن بهترین درمان انسان ها است که موجب نزدیک شدن افراد را به هم می‌ شود. خنده باعث ایجاد تغییرات مثبت عاطفی و فیزیکی در بدن افراد می‌ شود.

مزیت های خندیدن

اغلب مردم خندیدن را یک واکنش غیر ارادی به چیزهای لذت بخش و خنده‌ دار می‌ دانند. این نظریه تا حدودی درست است اما اغلب افراد به این نکته توجه نمی‌ کنند که خنده همیشه یک واکنش غیر ارادی نیست. بلکه افراد می‌ توانند به صورت ارادی و آگاهانه نیز بخندند. مطالعات علمی بسیاری بر روی خنده و لبخند انجام شده است.

این مطالعات علمی نشان می‌ دهد که یک لبخند واقعی معمولاً به نظر تمام مردم جذاب است. مطالعات دیگری که در مورد خنده انجام گرفته است. این تحقیقات نشان می‌ دهند که چگونه لبخند زدن می‌ تواند باعث بهبود حال افراد شود. این مطالعات رابطه گسترده بین خنده طول عمر و سلامت جسمی را نشان می‌ دهد.

مهم‌ تر از تمام این موارد این است که در این تحقیقات ثابت شده است خندیدن چه واقعی باشد چه غیر واقعی می‌ تواند تاثیرات کوتاه مدت و بلند مدت مشابهی را بر روی سلامت جسمی و روحی افراد بگذارد. در ادامه این مقاله مطالب جذابی در مورد خندیدن و تاثیر و فواید آن بر روی بدن آورده شده است.

لبخند زدن بسیار جذاب است

فواید خنده که از آن ها بی خبر هستید [ تاثیرات شگفت انگیز بر سلامت ]

لبخند زدن می‌ تواند افراد را جذاب‌ تر از آنچه که هستند نشان دهد. به طور طبیعی انسان‌ ها به کسانی جذب می‌ شوند که به آن ها لبخند بزنند و خوش رو باشند. حالت‌ های منفی که در چهره به وجود می‌ آید، مانند جدی بودن، اخم کردن و ترش رویی برعکس عمل می‌ کنند و اطرافیان را از فرد دور می‌ کنند.

بنابراین افرادی که دوست دارند نظر نزدیکان را به خود جذب کنند سعی کنند بیشتر بخندند و اغلب اوقات لبخند به لب داشته باشند. این نکته مخصوص افرادی است که برای اولین بار در یک مکان یا یک جمع حضور یافته‌ اند. اولین تصویر از این افراد اگر با لبخند باشد همیشه ماندگار است و او را یک فرد خوش خلق و مهربان نشان می‌ دهد.

خنده استرس را کاهش می‌ دهد

افرادی که همیشه لبخند می‌ زنند و خندان هستند هرگز چشمه خسته و عصبی به خود نمی‌ گیرد. علاوه بر این این افراد کمتر از سایر افراد دچار استرس می‌ شوند. لبخند زدن حتی اگر واقعی نباشد می‌ تواند استرس را در افراد تا حد زیادی کاهش دهد. زمانی که افراد استرس دارند سعی کنند بخندند.

حتی اگر خنده‌ شان غیر واقعی باشد نیز تاثیر خود را خواهد گذاشت. در این حالت می‌ توانند استرس و اضطراب خود را کنترل کرده و بر آن غلبه کرد. به طور کلی خندیدن برای خود فرد و اطرافیانش فواید بسیاری دارد. همه افراد می‌ توانند از آن برای سلامتی بیشتر استفاده کنند.

بهبود حال عمومی

به افراد پیشنهاد می‌ شود که در زمان ناراحتی یا عصبانیت سعی کنند بخندد. این کار به احتمال بسیار بالایی می‌ تواند حال آن ها را بهتر کند. خندیدن حتی اگر الکی باشد مغز افراد را گول می‌ زند و موجب می‌ شود که فرد احساس بهتری داشته باشد. خندیدن از جمله مواردی است که انتقال دهنده‌ های عصبی حال خوب را در بدن ترشح شود. این انتقال دهنده‌ ها دوپامین و سروتونین نام دارند.

دوپامین و سروتونین موجب کاهش علائم افسردگی شده و در حال خوب افراد تاثیر بسیار زیادی دارد. دوپامین و سروتونین را اغلب افراد هورمون شادی می‌ خوانند. به طور کلی می‌ توان خنده را یک داروی ضد افسردگی طبیعی و بدون عوارض در نظر گرفت.

مطلب مشابه: فواید خیال پردازی | خیال پردازی و مزایای زیادی که برای ذهن دارد

خندیدن مسری است

فواید خنده که از آن ها بی خبر هستید [ تاثیرات شگفت انگیز بر سلامت ]

تحقیقات بسیاری بر روی خندیدن انجام گرفته است. طی این تحقیقات نشان داده شد که خنده نیز مانند خمیازه کشیدن یک امر مسری می باشد. تنها کافی است که یک فرد در جمع لبخند بزند. با توجه به مسری بودن آن تمام افراد جمع لبخند می‌ زنند و حتی اگر یک فرد با صدای بلند در جمع بخندد بقیه جمع نیز شروع به خندیدن می‌ کنند. خندیدن نه تنها می‌ تواند حال عمومی فرد را بهبود دهد. بلکه می‌ تواند حال و هوای طرف مقابل و اطرافیان را نیز تغییر دهد و به طور کلی فضای جمع را شادتر کند.

قسمتی در مغز وجود دارد که مسئولیت کنترل حالت‌ های چهره و خندیدن را بر عهده دارد. این قسمت معمولاً به صورت ناهوشیار و خودکار عمل می‌ کند. به همین دلیل است که خنده یک نفر موجب خندیدن دیگر افراد در جمع می‌ شود. حتی اغلب کارگردان‌ ها برای فیلم‌ های کمدی خود در پس زمینه فیلم‌ ها صدای خنده پخش می‌ کنند تا مخاطب به خندیدن ترغیب کنند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

خندیدن می‌ تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. لبخند از جمله مواردی است که می‌ تواند سلامت را در افراد بهبود ببخشد. لبخند زدن موجب ایجاد حال خوب در افراد می‌ شود. این حال خوب می‌ تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و موجب شود افراد عملکرد بهتری داشته باشند.

همه افراد زمانی که می‌ خندند و لبخند می‌ زنند حال خوبی دارند و مغز آن ها آرامش بیشتری را تجربه می‌ کند. همین امر موجب می‌ شود که سیستم ایمنی بهتر از سایر مواقع عمل کند. دلیل علمی آن نیز آزاد سازی انتقال دهنده‌ های خاص عصبی می‌ باشد.

کاهش فشار خون

یکی از مواردی که بر فشار خون بسیار تاثیر دارد و موجب کاهش آن می‌ شود خندیدن می‌ باشد. زمانی که افراد می‌ خندند فشار خونشان تا حد زیادی کاهش پیدا می‌ کند. افرادی که دستگاه اندازه‌ گیری فشار را در خانه دارند می‌ توانند این مورد را امتحان کنند. آن ها می‌ توانند چند دقیقه در آرامش بنشینند فشار خون خود را اندازه بگیرند.

سپس بعد از یک دقیقه خندیدن و حتی لبخند زدن بار دیگر فشار خون خود را توسط دستگاه اندازه بگیرند. در این صورت متوجه تغییر فشار خون خود تحت تاثیر خندیدن می‌ شوند. علاوه بر این افراد می‌ توانند چند دقیقه بنشینند و یک کتاب را شروع به خواندن سپس کتاب را برداشته و به مدت ۶۰ ثانیه لبخند بزنند.

بار دیگر کتاب را بردارند و شروع به خواندن کنند. در این صورت است که متوجه تغییر ایجاد شده در عملکرد مغز و احساس خود خواهند شد. با این کار آن ها با آرامش بیشتری خواندن را شروع کرده و مطالب را بهتر متوجه می شوند.

تجربه حس خوب

فواید خنده که از آن ها بی خبر هستید [ تاثیرات شگفت انگیز بر سلامت ]

لبخند زدن از جمله مواردی است که باعث می‌ شود افراد حس بهتری در زندگی داشته باشند. تحقیقات نشان داده‌ اند که خندیدن باعث می‌ شود که اندروفین و سروتونین در مغز تولید شود. اندروین یک مسکن طبیعی است و برای بدن بسیار مفید می‌ باشد.

اندروفین و سروتونین هر دو انتقال دهنده عصبی هستند که باعث می‌ شوند افراد احساس بهتری داشته باشند. علاوه بر این در زمان درد خندیدن می‌ تواند درد را تا حد زیادی کاهش دهد. زیرا در بدن فرد اندورفین تولید می‌ شود. به بیان ساده‌ تر می‌ توان گفت که خندیدن یک مسکن و یک آرامبخش بسیار قوی و بدون ضرر می باشد.

اکسیر جوانی

می‌ توان از خنده به عنوان یک اکسیر جوانی نام برد. خندیدن باعث می‌ شود که افراد جوان‌ تر از حالت معمول دیده شوند. نه تنها لبخند زدن می‌ تواند افراد را جذاب کند و توجه اطرافیان را به او جذب کند بلکه می‌ تواند باعث جوان‌ تر دیده شدن فرد شود. در هر لبخند زدن تعدادی از عضلات صورت به کار گرفته می‌ شود.

این عضلات زمانی که کشیده می‌ شوند پوست صورت را می کشند یا آن را به اصطلاح لیفت می کنند. همین امر موجب می شود که فرد جوان‌ تر از حالت عادی به نظر بیاید. می‌ توان به جای لیفتینگ صورت در طول روز چندین بار لبخند زد تا همیشه پوستی شاداب سفت و صاف داشته باشند.

موفق‌ تر به نظر برسید

لبخند زدن از جمله مواردی است که باعث می‌ شود افراد موفق‌ تر به نظر برسند. تحقیقاتی که در مورد لبخند انجام شده‌ اند نشان می‌ دهند که افرادی که لبخند می‌ زنند دارای اعتماد به نفس بیشتری نسبت به سایر افراد هستند. این افراد بیشتر از سایرین در شغل خود ارتقا پیدا می‌ کنند و امکان موفقیت آن ها بسیار بیشتر از افراد دیگر است.

به همه افراد پیشنهاد می‌ شود در جلسات و قرار های کاری خود لبخند زدن را امتحان کنند. لبخند زدن موجب می‌ شود که اطرافیان نسبت به فرد واکنش بهتری داشته باشند و زودتر حرف‌ های او را بپذیرند.

مطلب مشابه: فواید کتاب خواندن | کتاب خوانی و خواص آن بر زندگی و مغز انسان

خوش بین بمانید

می‌ توان به جای افکار منفی و ناراحت کننده و فکر کردن به یک موضوع تلخ لبخند زدن را امتحان کرد. لبخند زدن باعث می‌ شود که افراد همیشه و در طول زندگی خوش بین باقی بمانند و افکار منفی از آن ها دور شود. حتی در مواقعی که لبخند غیر واقعی و آگاهانه باشد باز هم مغز به سایر نقاط بدن پیغام زندگی خوب است را می‌ فرستد. بنابراین خندیدن می‌ تواند از استرس اضطراب بدبینی و ناراحتی افراد را دور نگه دارد.

تاثیر خنده بر سلامت روان

فواید خنده که از آن ها بی خبر هستید [ تاثیرات شگفت انگیز بر سلامت ]

خنده حال افراد را بسیار خوب می‌ کند و احساس مثبت ناشی از خندیدن تا چندین ساعت در بدن فرد باقی می‌ ماند. شوخ طبعی به افراد کمک می‌ کند تا در زمان‌ های سخت زندگی فرد امیدوار باشد و دیدگاه مثبت و خوش بینانه‌ ای داشته باشد. خنده می‌ تواند نشان دهنده شهامت و قدرت باشد و به افراد کمک می‌ کند تا معنای واقعی امید را در قلب خود پیدا کنند.

در سخت‌ ترین زمان‌ ها خنده و حتی یک لبخند غیر واقعی می‌ تواند به افراد کمک کند که حس بهتری نسبت به زندگی داشته باشند. علاوه بر خندیدن، شنیدن صدای خنده نیز می‌ تواند عملکرد مغز را تقویت کرده و مغز را برای سرخوشی آماده کند. تحت تاثیر خنده حتی خنده غیر واقعی احساسات ناراحت کننده در مغز متوقف می‌ شوند. زمانی که افراد می‌ خندند هرگز احساس عصبانیت و غمگینی نمی‌ کنند.

حتی در زمانی که افراد در این حالات قرار دارند خندیدن به آن ها کمک می‌ کند که آرام شوند و انرژی مثبت شان افزایش یابد. خندیدن از جمله مواردی است که کمک می‌ کند افراد در زندگی سخت امروزی غرق نشوند. همچنین می‌ تواند تاثیرات بسیار عمیقی بر سلامت روان افراد داشته باشد.

بهبود وضعیت خواب

خنده می‌ تواند کیفیت خواب افراد را بهبود ببخشد. افرادی که در لذت بردن از خواب شبانه دچار مشکل هستند می‌ توانند از خنده به عنوان یک داروی موثر استفاده کنند. خندیدن باعث می‌ شود که بدن سطح بالاتری از ملاتونین را تولید کند. ملاتونین به افراد کمک می‌ کند که خواب بهتری در طول شب داشته باشند.

تحقیقاتی که در زمینه بی‌ خوابی انجام شده‌ اند نشان می‌ دهند که خندیدن الگوی خواب را بهتر می‌ کند. اغلب روانشناسان برای درمان بی‌ خوابی خنده و لبخند زدن را پیشنهاد می‌ کنند. افرادی که دچار مشکل خواب هستند می‌ توانند با اعضای خانواده یا دوستان خود در طول روز بیشتر بخندند. این امر موجب می‌ شود که سطح استرس و اضطراب آن ها کاهش یافته و شبانه بتوانند خواب عمیق‌ تر و آرام‌ تری را تجربه کنند.

کنترل دیابت

خنده می‌ تواند دیابت را کنترل کند. این امر ممکن است به دلیل انرژی مصرف شده توسط عضلات معده در زمان خندیدن باشد. علاوه بر این خنده می‌ تواند به افراد دیابتی کمک کند که از عوارض مربوط به رگ‌ های عروقی در امان بمانند. افرادی که مبتلا به دیابت نوع دو هستند روزانه حداقل ۳۰ دقیقه بخندند یا برنامه‌ های کمدی بیشتری ببینند تا وضعیت آن ها بهبود یابد.

مراقبت از قلب

از جمله مواردی است که می‌ تواند از سلامت قلب محافظت کند. قلب یک عضله است و با ورزش کردن قوی‌ تر شده و دارای عملکرد بهتری می‌ شود. خندیدن از جمله عواملی است که می‌ تواند عضله قلب را قوی‌ تر کرده و موجب سلامتی قلب شود. در هنگام خندیدن بافتی که در قسمت داخلی رگ‌ های خونی وجود دارد منبسط می‌ شود.

همین امر موجب می‌ شود که جریان خون عروقی افزایش یابد. انبساط قسمت داخلی رگ‌ ها نقش بسیار مهمی در مبارزه با تصلیب شرایط و کنترل حمله قلبی دارد. خنده دارای اثر آرامبخش است و می‌ تواند فشار خون را پایین بیاورد.

پایین آمدن فشار خون باعث بهبود عملکرد قلب می‌ شود. به طور کلی ۱۵ دقیقه خنده در طول روز می‌ تواند قلب افراد را سالم نگه دارد و از ابتلای آن ها به بیماری‌ های قلب عروقی جلوگیری کند.

کاهش علائم افسردگی

خنده می‌ تواند علائم افسردگی را نیز کاهش دهد. در هنگام خندیدن سطح هورمون‌ های استرس که کورتیزول و اپینفرین نام دارند در بدن کاهش می‌ یابد. همچنین هورمون‌ هایی که تقویت کننده سلامت بدن هستند در بدن افزایش می‌ یابند.

خنده می‌ تواند یک تمرین کامل برای گردش خون و تحریک عضلات باشد. این موارد به نوبه خود می‌ توانند علائم جسمی مانند استرس را تا حد زیادی کاهش دهند. در زمان مشکلات و بروز استرس‌ های بسیار شدید و علائم افسردگی می‌ توان با مشاهده کردن چند فیلم کمدی احساسات بهتری در خود ایجاد کرد.

تاثیر خنده بر روابط اجتماعی

خنده روابط اجتماعی را تا حد زیادی تقویت می‌ کند و موجب جذب دیگران به سمت افرادی که خنده رو هستند می‌ شود. خندیدن و لبخند زدن روحیه کار تیمی را در افراد تقویت می‌ کند و به خنثی کردن درگیری‌ ها کمک بسیار زیادی می‌ کند. بخند زدن و روی خوش پیوندهای گروهی را ترویج می‌ دهد.

مطلب مشابه: فواید گوش دادن به موسیقی؛ اثرات شگفت انگیز آهنگ بر ذهن و سلامت بدن

مطالب مشابه را ببینید!