مجله تاپ‌ناز‌

فواید سفیداب برای سلامت و زیبایی پوست + ماسک های مفید سفیداب

سفیداب یا روشور به عنوان یک لایه بردار طبیعی پوست از زمان های قدیم استفاده می شد که شبیه به توپ های سفید یا زرد در حمام ها وجود داشت. این ماده ترکیبی از نوعی گل و چربی حیوانی است که با مالیدن روی پوست، سلول های مرده را پاک می کند و باعث تمیزی و جوانسازی پوست می شود. در ادامه همراه ما باشید تا فواید این فراورده را بررسی کنیم.

از زمان های گذشته استفاده از سفیداب در حمام بسیار رایج بود. این فرآورده با پاکسازی سلول های مرده پوست باعث پاکیزه شدن و روشن تر شدن پوست می شود. می توانید از سفیداب به جای انواع ماسک لایه بردار استفاده کنید و پوستی نرم و بسیار لطیف داشته باشید.

تمام فواید سفیداب

روشور یکی از روش های قدیمی برای زیباسازی پوست است و برای استحمام میان ایرانیان استفاده می شد. با افزایش محصولات آرایشی و بهداشتی، دیگر مانند قبل از سفیداب استفاده نمی شود. اگر با فواید این فرآورده آشنا شوید ممکن است که به فکر تهیه آن بیفتید و در حمام استفاده کنید. استفاده از سفیداب در میان کشورهای اسلامی هم از زمان های قدیمی رایج بود.

سفیداب از نوعی گل و چربی حیوانی که از نخاع حیوان حاصل می شود به نوعی از بهترین نرم کننده و شوینده پوست تبدیل می شود که باعث حذف و پاکسازی سلول های مرده پوست می شود و پوست را روشن و نرم می کند و تعریق بدن را کم می کند. فقط باید زمان استحمام کمی سفیداب روی پوست بمالید تا سلول های جدید فرصت رشد پیدا کنند و شادابی و طراوت پوست را برای شما به ارمغان بیاورند. بهره گیری از سفیداب مختص استحمام نیست و در گذشته یکی از لوازم هفت گانه آرایش زنان بوده است و با اصطلاح سرخاب همراهی دیرینه دارد.

در زمان قدیم اصطلاح سرخاب سفیداب به معنی آرایش بانوان بوده و از سفیداب به صورت پودر سفید کننده در آرایش استفاده می کردند. در حال حاضر شامپوهایی بر پایه سفیداب در کشور تولید می شود. خود این ماده هنوز با روش های سنتی تولید و عرضه می شود. از نظر فرمول، کیفیت بسته بندی و عرضه هیچ تغییر خاصی هم نداشته است.

فواید سفیداب

فواید عالی سفیداب برای پوست و سلامت

رفع جوش های بعد از اصلاح

مردان پس از هر بار اصلاح صورت خود ممکن است با جوش روبرو شوند و برای جلوگیری از این موضوع مقداری سفیداب را با عرق بید مخلوط می کنند و به صورت می زنند. قبل از خشک شدن پوست آن را بشویید. این مخلوط با طبع سردی که دارد از ایجاد شدن جوش جلوگیری می کند.

بهبود آسیب های اشعه خورشید

همان گونه که می دانید تابش مستقیم نور خورشید روی پوست اثرات مضری دارد و بیماری های پوستی مختلف را سبب می شود یکی از روش های جلوگیری از این بیماری های استفاده مستمر از سفیداب است. بعضی از اطبای سنتی آن را عاملی برای پیشگیری از سرطان پوستی می دانند. افرادی که بنا به دلایل مختلف بیشتر در معرض تابش مستقیم اشعه خورشید هستند و پوستشان آسیب دیده است در زمان حمام کردن از سفیداب استفاده کنند.

رفع تعریق

افرادی که بدنشان تعریق زیادی دارد می توانند موقع استحمام کمی سفیداب را بر روی بدن به ویژه نقاطی که بیشتر دارای تعریض می شود بمالند و خوب ماساژ دهند. این ماده باعث بهبود سلول های پوست و جوانسازی پوست می شود و باعث می شود مانند سابق عرق نکنید.

فواید سفیداب

رفع لک و جوشهای پوستی

دیگر فایده مفید سفیداب این است که مانند ماده ضدعفونی عمل می کند و برای افرادی که پوست چرب دارند و بدنشان بسیار جوش می زند مفید است. در موقع استحمام سفیداب را بر روی پوست و نقاطی که بیشتر جوش می شوند بمالید تا اثر آن را ببینید. افرادی که می خواهند برای جوش صورت خود از آن استفاده کنند موقع استفاده از تماس آن با چشمان خود خودداری کنند.چشمان خود را بهتر است که ببندید.

 

انواع ماسک های سفیداب

برای استفاده به صورت ماسک باید سفیداب را پودر کنید.

ماسک شیر، روغن زیتون و سفیداب

با استفاده از ماسک شیر، روغن زیتون و سفیداب می توانید پوست صورت خود را روشن کنید. باید تمام مواد را با هم مخلوط کنید و سپس روی صورت قرار دهید و پس از 15 دقیقه بشویید. شیر و روغن زیتون خواص ترمیم کنندگی دارند و با ترکیب شدن با سفیداب بسیار موثرتر می شوند.

ماسک سفیداب و گلاب

در یک ظرف کمی سفیداب را با چند قاشق گلاب مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید. سپس این خمیر را یک شب تا صبح استراحت دهید و صبح موقع استحمام آن را آرام روی صورت بزنید و پس از این که کمی خودش را گرفت چند دقیقه ای صورت را به فرم دورانی ماساژ دهید و سپس بشویید.

ماسک خیار و سفیداب

برای تهیه کردن این ماسک سفیداب پودر شده را با کمی نمک و با چند برش خیار رنده شده مخلوط کنید و در موقع استحمام روی پوست صورت بزنید و پس از ده دقیقه بشویید.

چند نکته برای استفاده از سفیداب

برای کودکان از سفیداب استفاده نکنید زیرا پوست آنها حساس است و اگر مایل هستید از آن استفاده کنید بهتر است از لیف های اطیف و نرم برای این کار استفاده کنید تا کودک بیمار نشود.

بهترین روش استفاده از سفیداب مالیدن آن روی یک لیف نرم است و در ادامه لیف را خیلی آرام روی پوست بکشید تا سفیداب موثر واقع شود.

افرادی که برای نخستین بار می خواهند از ماسک های این فرآورده استفاده کنند بهتر است که در ابتدا ناحیه کوچکی از پوست آن را امتحان کنند و اگر با حساسیت روبرو نشدند می توانند از آن بهره ببرند.

بعضی از پزشکان پوست و مو اعتقاد دارند که در فرآیند لایه برداری پوست با سفیداب اگر خراش و یا زخمی ایجاد شود می تواند باعث حساسیت پوستی طولانی مدت و تب مالت شود زیرا این فرآورده از نخاع گوسفند و دیگر حیوانات تهیه می شود.

مطالب مشابه را ببینید!