مجله تاپ‌ناز‌

با فواید شگفت انگیز رقص آشنا شوید (تاثیرات مثبت رقص بر سلامت بدن)

رقص یک فعالیت بسیار شاد و مفرح است که باعث بهبود وضعیت عمومی بدن می‌ شود. همچنین به شادابی و بهبود روحیه افراد کمک بسیار بزرگی می‌ کند. رقص یک فعالیت جدید نیست بلکه هزاران سال است در میان مردم وجود دارد. قدیمی‌ ترین و دور افتاده‌ ترین مناطق و قبایل در دنیا نیز دارای رقص و حرکات موزون مربوط به خود هستند.

تحقیقاتی در مورد فواید و خاصیت‌ های رقص برای سلامت روان و سلامت عمومی بدن انجام شده است. این تحقیق ها به افراد کمک می‌ کنند که متوجه شوند رقص چه فواید و مزایایی برای سلامت آن ها دارد و چگونه بر سلامت آن ها تاثیر می گذارد. برای آگاهی از این فواید آن می‌ توانید ادامه مقاله را همراه ما باشید.

با فواید شگفت انگیز رقص آشنا شوید (تاثیرات مثبت رقص بر سلامت بدن)

رقص چیست؟

رقص حرکات موزون بدن است که همراه با موسیقی و در فضاهای معین برای بیان ایده یا احساس به کار می‌ رود. این حرکات هزاران سال است که قسمتی از آداب فرهنگ و رسوم تمام جوامع بوده و هر جامعه‌ ای با هدف خاصی آن را انجام می‌ دهد. به طور کلی رقص به سه دسته انفرادی، دو نفره و دسته جمعی تقسیم می‌ شود که هر کدام از این موارد تاثیرات بسیار زیادی بر بدن انسان‌ ها دارند.

رقص با هر هدف و نوعی که انجام شود از آداب و مناسک عبادی گرفته تا ابراز مخالفت‌ های سیاسی، برای تفریح و ابراز خصوصیات فردی برای سلامتی انسان فواید بسیار زیادی دارد. در این مقاله به مهم‌ ترین و بهترین فواید رقص اشاره شده است.

بهبود عملکرد سیستم قلبی عروقی و ریه‌ ها

در هنگام رقصیدن اندام‌ ها و عضلات به خون بیشتری نیاز دارند. به همین دلیل زمانی که می رقصند افراد ضربان قلب شان بالا می‌ رود. در هنگام رقص ضربان قلب صد بار در دقیقه می باشد. افزایش ضربان قلب باعث بهتر شدن گردش خون در تمام عضلات و ارگان‌ ها می‌ شود. در این هنگام علاوه بر بافت‌ های حرکتی به ارگان‌ های ریه، طحال، کلیه، کبد و قلب نیز خون بیشتری می‌ رسد.

این امر باعث می‌ شود که عملکرد این ارگان‌ ها بهبود یابد. به عنوان نمونه خون با سرعت بیشتر و موثرتری در رگ های غذا دهنده، عروق کرونری یا قلب جریان می یابد. این عوامل موجب می‌ شوند که از سکته‌ های قلبی در افراد پیشگیری شود.

علاوه بر این افزایش جریان خون در مغز می‌ تواند از سکته‌ های مغزی جلوگیری کند. افزایش جریان خون ریوی موجب افزایش بهبود اکسیژن در ریه‌ ها شده و عملکرد ریه‌ ها را بهبود می‌ بخشد. استقامت قلبی و عروقی نشانه سلامت کل بدن می‌ باشد.

هرچه قدرت کارایی قلب در اکسیژن رسانی به عضلات بیشتر باشد استقامت قلبی فرد بیشتر می‌ باشد. این در حالتی رخ می‌ دهد که فرد دارای بدنی سالم‌ تر و پرتوان‌ تر باشد. به همین دلیل است که افزایش خون رسانی و انجام تمریناتی برای بالا رفتن ضربان قلب بسیار مهم می‌ باشد.

بهبود عملکرد مغز

تحقیقات گسترده‌ ای در مورد تاثیر رقص بر عملکرد مغز انجام شده است. این تحقیقات نشان می‌ دهند که رقصیدن از تحلیل رفتن ماده سفید مغز جلوگیری می‌ کند. علاوه بر این موجب بهبود عملکرد آن می‌ شود. ماده سفیدی که در مغز وجود دارد دارای بافت نگهدارنده می باشد و از تحلیل رفتن مغز در اثر افزایش سن جلوگیری می‌ کند. همچنین باعث کاهش سرعت عملکرد مغز و مشکلات حافظه می‌ شود.

رقصیدن می‌ تواند این فرایند را تا حد زیادی به تعویق بیندازد. یک تحقیق مقایسه‌ ای ۶ ماهه در این مورد انجام داده شده است. در این تحقیق افراد مسنی که پیاده‌ روی و تمرینات کششی انجام می‌ دادند از تحلیل رفتن ماده سفید مغزی در امان نبودند. اما کسانی که در طول هفته سه بار می‌ رقصیدند در طی مطالعه وضعیت بهتری در ماده سفید مغزشان داشتند.

با فواید شگفت انگیز رقص آشنا شوید (تاثیرات مثبت رقص بر سلامت بدن)

جلوگیری از افسردگی و درمان افسردگی

به طور کلی رقص یک فعالیت بسیار شاد و مفرح است. رقصیدن می‌ تواند تعادل مواد شیمیایی که در مغز وجود دارند را تغییر دهد. هنگام رقصیدن در مغز ماده سروتونین افزایش می‌ یابد. سروتونین از ابتلا به افسردگی جلوگیری می‌ کند. افرادی که دچار افسردگی هستند در مغزشان سروتونین کمتری ترشح می‌ شود.

علاوه بر سروتونین در هنگام رقص ترشح ماده نوراپی نفرین را در بدن افزایش می‌ یابد. نوراپی نفرین انرژی را در فرد افزایش می‌ دهد. زمانی که انرژی افراد افزایش یابد افراد از غم اندوه دور می شوند. همچنین انرژی آن ها بالا رفته و به انجام فعالیت هایی ترغیب می‌ شوند. در این صورت افسرده نخواهند شد و اگر افسرده باشند افسردگی رو به بهبود می رود.

افزایش اعتماد به نفس

رقصیدن با داشتن حالات موزون و بسیار جذاب موجب جلب توجه در جمع می شود. رقص باعث می‌ شود که جسارت، جرات و اعتماد به نفس افراد افزایش یابد. اگر رقص به صورت دو نفره و در بین دو جنس مخالف انجام شود باعث بالا رفتن اعتماد به نفس هر دو می‌ شود.

رقصیدن یک روش درمانی است که افراد برای رفع ترس و بالا بردن روابط اجتماعی خود می‌ توانند از آن استفاده کنند. روانشناسان به افرادی که دچار اجتماع هراسی هستند و از روابط اجتماعی می‌ ترسند پیشنهاد می‌ کنند که در میان جمع برقصند.

رقصیدن یک هنر است اغلب افرادی که این هنر را دارند دارای اعتماد به نفس بیشتری می‌ باشند. زیرا می‌ توانند راحت‌تر از سایر افراد توجه‌ ها را به خود جلب نمایند. علاوه بر این دیدن رقص برای سایر افراد خوشایند می‌ باشد.

بنابراین معمولاً افراد از کسانی که در میان جمع می‌ رقصند تعریف می‌ کنند و همین تعریفات اعتماد به نفس آن ها را بالاتر می‌ برد. در نهایت موجب بهبود روابط عمومی آن ها می‌ شود.

افزایش آرامش روانی

رقصیدن باعث کاهش استرس و اضطراب و افزایش آرامش روانی در افراد می‌ شود. رقصیدن موجب می‌ شود که افراد استرس و اضطراب خود را فراموش کنند. همچنین برای افرادی که دارای شغل‌ های پراسترس هستند یا بیماری‌ های روانی و اضطرابی دارند پیشنهاد می‌ شود از رقصیدن به عنوان یک روش موثر استفاده کنند.

در هنگام رقص هورمون شادی در بدن ترشح شده و اضطراب و استرس افراد کاهش می‌ یابد. علاوه بر این با تخلیه انرژی باعث می‌ شود که افراد به آرامش روانی و روحی بسیاری برسند.

لاغری بدن

رقص یکی از بهترین و مهیج‌ ترین روش‌ ها برای کاهش وزن و لاغری می‌ باشد. این راه لاغری و کاهش وزن رکورددار بیشترین سوزاندن کالری می‌ باشد. به طور کلی رقص را جز ورزش‌ های مهیج و بسیار کم نظیر به حساب می‌ آورند.

در طول رقص تمام عضلات بدن درگیر هستند. رقص و حرکات موزون یکی از انتخاب‌ های بسیار مناسب برای رسیدن به اندام ایده‌آل و کالری سوزی بالا می‌ باشند. علاوه بر سوزاندن کالری و لاغری انجام این فعالیت می‌ تواند حال افراد را بسیار خوب کند.

بسیاری از افراد حوصله ساعت‌ ها ورزش یا رفتن به باشگاه را ندارند. آن ها می‌ توانند از رقص به عنوان یک جایگزین بسیار عالی استفاده کنند. همچنین رقص به دلیل خاصیت‌ ها و فواید بی‌ نظیری که دارد انگیزه آن ها را برای ورزش کردن چندین برابر می‌ کند. بدن برای لاغر شدن به حرکات هوازی و حرکات بی‌ هوازی احتیاج دارد. رقص‌ ها دارای حرکات هوازی هستند و هم دارای بی‌ هوازی می‌ باشند. هر رقصی می‌ تواند قسمت خاصی از بدن را تا حد زیادی درگیر کند و موجب لاغر شدن آن قسمت شود.

فواید رقص برای کودکان

با فواید شگفت انگیز رقص آشنا شوید (تاثیرات مثبت رقص بر سلامت بدن)

رقص برای کودکان از جمله فعالیت‌ های بسیار مهم و تاثیرگذار است. رقص سلامت جسمانی را در کودکان بهبود می‌ بخشد و یک ورزش عالی برای آن ها است. بچه‌ هایی که از سنین پایین رقصیدن را یاد می‌ گیرند در بزرگسالی فعال‌ تر هستند و انگیزه بیشتری دارند.

علاوه بر این این فعالیت موجب می‌ شود که کودکان دچار رشد عاطفی شده و از لحاظ عاطفی تقویت شوند. یادگیری رقص در کودکان موجب می‌ شود که جامعه پذیرتر باشند و راحت‌ تر در اجتماع با دیگر افراد ارتباط بگیرند.

علاوه بر این می‌ تواند خلاقیت کودکان را نیز تا حد زیادی تقویت کند. کودکی که می‌ تواند در جمع به راحتی برقصد، رشد شناختی پیدا کرده و با بالا رفتن سنش این رشد شناختی در وی افزایش می‌ یابد. در کل بهترین فایده رقص برای کودکان رشد عقلی و جسمی او می‌ باشد.

تاثیر رقص بر چاکراها

رقصیدن راهکار بسیار عالی برای رهایی از تنش می‌ باشد. همچنین از رقص می‌ توان برای فعال کردن حس‌ های خوب و تسکین استرس استفاده نمود. رقص یک راهکار بسیار عالی برای حضور در بدن است که چاکراهای ریشه بسیار بهبود می‌ بخشد. برای خانم‌ ها حرفه ای شدن در رقص حسی یا رقص شکم هم می‌ توانند فضای رحم آن ها را سالم‌ تر نگه دارد، هم به چاکراهای ریشه آن ها کمک می‌ کند.

علاوه بر این حرکات چاکرای گلو از بسیاری از رقص‌ های باستانی که در گذشته وجود داشتند الهام گرفته شده است. فرهنگ‌ های مختلفی در سراسر کره زمین صدا و رقص را در هم ترکیب می‌ کنند تا آگاهی روح را بالا ببرند. دلیل بالا بردن آگاهی روح با این موارد تاثیر رقص بر چاکراها می‌ باشد.

درمان با رقص

تحقیقات مختلفی که بر روی رقص انجام گرفته شده‌ اند نشان می‌ دهند یک ساعت رقصیدن بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ کالری از فرد انرژی می‌ گیرد. میزان کالری سوزانده شده در هنگام رقص به نوع رقصیدن بستگی دارد. این کالری معادل میزان کالری مصرف شده در ورزش‌ هایی مانند بیسبال یا والیبال می‌ باشد.

برای رقصیدن افراد باید تمام عضلات ارادی بدن خود را به کار بگیرند. به همین دلیل تداوم رقص و عادت کردن به آن انعطاف پذیری و قدرت عضلات را در فرد افزایش می‌ دهد. علاوه بر این رقص از جمله مواردی است که تعادل بین عضلات و مغز را بهبود می‌ بخشد. این موارد در سنین بالا دارای اهمیت بسیار زیادی هستند.

اغلب افراد تصور می‌ کنند مصرف کافی ویتامین د و کلسیم می‌ تواند از پوکی استخوان در سنین بالا جلوگیری کند. اما این تصور کاملاً نادرست است. استحکام استخوان‌ ها علاوه بر اینکه احتیاج به تغذیه مناسب احتیاج دارد به تحرک و فشار وارد کردن به استخوان‌ ها نیز نیاز دارد.

رقصیدن موجب می‌ شود که در همه جهات استخوان‌ ها حرکت کرده و بر آن ها فشار وارد شود. بنابراین پوکی استخوان و شکستن استخوان‌ ها در سنین بالا جلوگیری می‌ کند. تمامی مواردی که ذکر شدند می‌ توانند کمک کنند که افراد بدن سالم‌ تری داشته باشند و کمتر به بیماری‌ های مزمن مبتلا شوند. درمان افراد با رقص بر مبنای فعالیت‌ های فیزیکی و رها کردن بدن از کرختی و بی‌ حوصلگی می‌ باشد.

بهبود حالت روحی افراد

با فواید شگفت انگیز رقص آشنا شوید (تاثیرات مثبت رقص بر سلامت بدن)

رقص یکی از مواردی است که برای روح انسان بسیار مفید می‌ باشد. این فعالیت می‌ تواند حالت‌ های خوشبینی و شادی را در افراد ایجاد کند. علاوه بر این می‌ توانند باعث ایجاد احساسات مثبت و افزایش خوشبینی در افراد شود.

همچنین هماهنگ کردن رقص با موسیقی خلاقیت مغز را تشویق می‌ کند و فرصت ابراز خلاقیت و نوآوری را برای افراد فراهم می‌ سازد. رقصیدن و مشارکت در رقصیدن به همراه موسیقی به بهبود بخشیدن تعاملات اجتماعی کمک می‌ کند.

رقص‌ های اجتماعی می‌ توانند ارتباط بین انسان‌ ها را تقویت کنند. افرادی که به رقصیدن و گوش دادن به موسیقی علاقه دارند انگیزه و انرژی بیشتری برای انجام کارهای خود دارند. افرادی که به رقصیدن علاقه دارند زودتر از سایر افراد به هدف‌ ها و آرزوهای خود می‌ رسند. زیرا انرژی بیشتری برای تلاش دارند. رقص یکی از مواردی است که به افراد کمک می‌ کند از لحظه حال زندگی خود لذت ببرند و زندگی پر لذتی داشته باشند.

به طور کلی موسیقی و انجام حرکات موزون تاثیرات بسیار مثبتی بر روی روح و جسم انسان دارد. می‌ تواند کیفیت زندگی آن ها را بالا ببرد. تحقیقات نشان داده‌ اند که حرکات موزون و موسیقی تفکرات مزاحم را از انسان دور می‌ کنند. همچنین می‌ توانند جسم انسان را چالاک کرده و انرژی آن ها را افزایش دهد.

فواید کلی رقصیدن برای بدن و سلامتی

رقص از جمله فعالیت‌ های بسیار مفید برای بدن می‌ باشد. این فعالیت‌ ها فواید و مزایای بسیاری برای بدن دارند که شامل موارد زیر هستند.

 • قدرت عضلانی افراد را افزایش می‌ دهد.‌
 • استقامت بدن و تناسب اندام‌ های حرکتی را بهبود می‌ بخشد.
 • آمادگی جسمانی را تا حد زیادی افزایش می‌ دهد.
 • باعث بهبود وضعیت عضلات بدن می‌ شود.
 • کنترل وزن را راحت‌ تر می‌ کند.
 • استحکام استخوان‌ ها را بالا برده و خطر ابتلا به پوکی استخوان را تا حد زیادی کاهش می‌ دهد.
 • چالاکی و انعطاف پذیری و تناسب بدن را بهبود می‌ بخشد.
 • باعث بالا بردن تعادل بدن می‌ شود.
 • اعتماد به نفس فیزیکی افراد را بالا می‌ برد.
 • عملکرد ذهنی را بهبود می‌ بخشد.
 • سلامت عمومی افراد را بهبود می‌ دهد.
 • اعتماد به نفس و عزت نفس را تا حد زیادی در افراد بالا می‌ برد.
 • مهارت‌ های اجتماعی را بهبود می‌ بخشد.

مطالب مشابه را ببینید!