مجله تاپ‌ناز‌

فواید عینک طبی؛ دلایل استفاده از عینک های طبی

امروزه تعداد زیادی از افراد به دلیل مشکلات و ضعف بینایی از عینک طبی استفاده می کنند. استفاده از عینک طبی خواهان شرایط و ویژگی هایی است. اگر این شرایط رعایت نشود ممکن است که فرد آسیب جدی ببیند.

عینک طبی حتما باید توسط پزشک تجویز شود. این نوع عینک به گونه ای طراحی شده است پس از برخورد نور آن را دور یا نزدیک می کند و شخص می تواند به خوبی اطراف را ببیند.

فواید استفاده از عینک طبی

فواید عینک طبی؛ دلایل استفاده از عینک های طبی

این عینک به افرادی که عیوب انکساری چشم دارند کمک می کند تا دید خود را اصلاح کنند. علائمی که نشان می دهد فرد نیاز به عینک دارند در افراد مختلف متفاوت است.

عینک طبی دید را بهبود می بخشد

افراد که ضعف بینایی دارند با استفاده از عینک طبی می توانند دید خود را اصلاح کنند. عینک با تمرکز نور روی نقاط درستی در شبکیه چشم بینایی را بهبود می بخشد. حتی استفاده از عینک های طبی می تواند میگرن های ناشی از خستگی چشم را درمان کند. افرادی که چشمان ضعیفی دارند عینک از وسایل ضروری است که همیشه باید به همراه داشته باشند.

کسانی که ضعف بینایی دارند و عینک نمی زنند معمولا دچار سردرد، سرگیجه، عدم تعادل و تاری دید هستند. استفاده نکردن از عینک در طولانی مدت باعث بیشتر شدن انحرافات بینایی می شود. عینک برای همه سنین مناسب است و از چشم محافظت می کند.

محافظت عینک طبی از چشم در مقابل نور خورشید

عینک طبی از چشم و پوست پلک در مقابل اشعه های مضر نور خورشید محافظت می کند. درصد بالایی از اشعه های مضر خورشید از طریق پوست نازک پلک جذب می شود. پلک ها به دلیل حساس و نازک بودن معمولا به ضد آفتاب حساسیت نشان می دهند.

سرطان پوست از شایع ترین سرطان ها است که اشعه های خورشید احتمال ابتلا به ان را افزایش می دهد. محافظت از پوست اطراف چشم بسیار حیاتی و مهم است. با استفاده از این عینک ها در برابر تابش مستقیم به پلک محافظت می شود.

مطلب مشابه: فواید استفاده از عینک آفتابی و دلایل ضروری بودن آن

عینک طبی خواندن را آسان تر می کند

افراد در سنین مختلفی امکان دارد که به عینک طبی احتیاج پیدا کنند اما این نیاز در سنین بالا بیشتر دیده می شود. به طور معمول از سن چهل به بالا چشم ها کیفیت بینایی خود را از دست می دهند. این پیر چشمی مطالعات و خواندن و نوشتن را برای افراد دشوار می کند.

کسانی که مبتلا به پیر چشمی هستند و یا در مطالعه و خواندن نوشتن دچار مشکل هستند می توانند از عینک های طبی استفاده کنند. عینک مطالعه معمولا برای همه افراد در همه سنین مناسب است. حتی کسانی که ضعف بینایی ندارد ولی در هنگام خواندن و نوشتن دچار مشکل می شوند عینک های طبی مخصوص مطالعه گزینه خوبی هستند.

بالا بردن کیفیت زندگی با عینک طبی

افرادی که دچار مشکل بینایی هستند برای شرکت در بیشتر مراسم ها بدون عینک طبی دچار مشکل می شوند. این افراد بدون عینک از مراسمات، جشن ها، کنسرت ها، مسابقات ورزشی و سینما ها دچار مشکل می شوند و هیچ لذتی نمی برند. اما استفاده از عینک دید ان ها را بازیابی میکند. عینک به افراد کمک می کند که از تفریحات خود نهایت استفاده را ببرند و زندگی برایشان لذت بخش تر باشد.

دنیای اطراف پر از جاذبه ها و دیدنی هایی است که لازم است انسان با دیدی شفاف ان ها را بنگرد. همچنین عینک به راحتی با هر تیپی ست می شود و کیفیت استایل افراد را بالا می برد. معمولا عینک افراد را متشخص تر و دقیق تر نشان می دهد. روانشناسان عقیده دارند افرادی که سر کار از عینک استفاده می کنند از نظر سایر مردم قابل اعتماد تر هستند.

رفع حساسیت به نور با عینک طبی

استفاده از عینک طبی حساسیت به نور را کاهش می دهد. برخی از افراد با قرارگیری در تاریکی و با تغییر ناگهانی میزان نور نمی توانند اجسام اطراف خود را تشخیص دهند. همچنین بعضی از افراد در نور های شدید افت قدرت بینایی شدیدی دارند. این موضوعات نشان دهنده این است که چشم ها قدرت انطباق نور را ندارند. معمولا این مشکل در سن های بالا رایج تر است. برای رفع این مشکل می توان از عینک های طبی مخصوص استفاده کرد.

رفع سر دردهای مکرر با عینک طبی

یکی از راه های رفع سردرد های مکرر عینک طبی است. سردرد ها معمولا می توانند دلایل مختلفی داشته باشند. ضعیف بودن چشم ها یکی از رایج ترین دلایل سردرد است. افرادی که در استفاده از کامپیوتر، گوشی همراه یا مطالعه طولانی مدت دچار سردرد می شوند ضعف بینایی دارند. این افراد بهتر است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنند و با تهیه عینک های طبی سردرد های خود را کاهش دهند.

مطلب مشابه: انتخاب عینک آفتابی با توجه به فرم صورت مرد و زن

لنز بهتر است یا عینک طبی؟

فواید عینک طبی؛ دلایل استفاده از عینک های طبی

معمولا بیشتر پزشکان عینک طبی را به لنز ترجیح می دهند. همچنین عینک قیمت بسیار مناسب تری از لنز دارد. افراد می توانند مدت زمان بیشتری از عینک طبی استفاده کنند اما لنز ها باید هر چند وقت یک بار تعویض شوند. عینک ها چون خارج از چشم قرار می گیرند معمولا بر خلاف لنز احتمال ایجاد عفونت های چشمی را ندارند.

لنز ها در استفاده های طولانی مدت چشم ها را خشک می کنند اما عینک ها این مشکل را ندارند. همچین عینک ها چون بر روی چشم قرار می گیرند از چشمها در مقابل آلودگی محافظت می کنند. علاوه بر این برای استفاده از عینک دست با چشم ارتباط مستقیم ندارد اما در مورد لنز همین ارتباط دست باعث الوده شدن چشم می شود.

ویژگی های عینک طبی

عینک طبی از چند بخش عدسی و فریم تشکیل شده است. عدسی لنز یا همان شیشه عینک است که مهم ترین قسمت عینک به شمار می آید. این قسمت از عینک قسمت درمانی بیمار است یعنی درمان چشم و بهبود بینایی توسط لنز و عدسی انجام می گیرد. فریم که معمولا به آن قاپ می گویند نگهدارنده عدسی است.

در هنگام خرید عینک باید به جنس و طراحی فریم کاملا توجه شود. کیفیت فریم عینک بر روی طول عمر آن تاثیر دارد. علاوه بر جنس فریم جنس عدسی به کار برده شده نیز بسیار مهم است. لازم است عدسی ها در برابر ضربه مقاوم باشند تا سلامتی چچشم را به خطر نیندازند. علاوه بر انعکاس نور سرعت پخش نور در عدسی هم بسیار مهم است.

مطلب مشابه: از بین بردن خط و خش شیشه عینک آفتابی و روش تمیز کردن عینک آفتابی

عینک طبی برای چه کسانی مناسب است؟

فواید عینک طبی؛ دلایل استفاده از عینک های طبی

علاوه بر کسانی که مشکل بینایی و ضعف دید دارند سایر افراد هم می توانند از عینک طبی استفاده کنند. افرادی هستند که در بینایی هیچ مشکلی ندارند اما در نگاه طولانی به کتاب یا کامپیوتر دچار سرگیجه و سردرد می شوند. این افراد از جمله کسانی هستند که باید از عینک های طبی استفاده کنند.

همچنین با بالا رفتن سن بیشتر افراد اشیا خیلی نزدیک را نمی توانند ببینند این افراد از جمله کسانی هستند که باید از این عینک ها استفاده کنند. بیشتر این افراد در طول عمر خود از عینک استفاده نکرده اند اما با بالا رفتن سن و عدم تمرکز روی اشیا به آن احتیاج پیدا کرده اند. بهتر است برا همه افراد عینک توسط پزشک تایید و تجویز شود. استفاده از عینک های نمره دار برای افراد اسیب های جدیی را به دنبال دارد.

عینک طبی آماده یا سفارشی؟

در ساخت عینک طبی سفارشی عدسی های مناسب و استاندارد استفاده می شود. رنگ عینک، انتخاب فریم و تعیین فاصله کانونی بهتر است توسط خود افراد و مراجعه کنندگان تعیین و انتخاب گردد. بسیار مهم است که انتخاب فریم با توجه به سن و اندازه صورت انتخاب شود تا بعد ها موجب آزار و اذیت فرد نشود.

در کل به این دلیل که عینک در تمام طول روز همراه فرد است باید کاملا با سلیقه و نیاز بیمار و مراجعه کننده تهیه شود. در عینک های آماده هیچ یک از موارد گفته شده رعایت نمی شود. مراجعه کننده مجبور است از بین عینک های که موجود است یکی را انتخاب کند. در واقع تنها مزیتی که این عینک های آماده دارند پایین بودن قیمت آنها است. اما بهترین کار این است که عینک با تجویز پزشک و مناسب فرد ساخته شود.

علائم نشان دهنده نیاز به عینک طبی

علائمی که نشان می دهند فرد به عینک طبی نیاز درد در افراد مختلف متفاوت است. در برخی از افراد این علائم و نیاز بیشتر است و در افراد دیگر خفیف است یا اصلا وجود ندارد. در ادامه به بررسی شایع ترین علائم برای احتیاج به عینک می پردازیم.

تار بودن دید

اگر فردی با خواندن مطلبی از روی کتاب یا سایر اشیایی که ده قدم با آن فاصله دارد دچار مشکل باشد چشمان ضعیفی دارد. این افراد اشیایی را که با ان ها فاصله دارد به خوبی نمی بینند و از آن تصویر تاری مشاهده می کنند. تاری دید از برجسته ترین علائم ضعف بینایی است. افرادی که دچار این مشکل هستند با مراجعه به مطب های بینایی سنجی عینک طبی مناسب با نمره مناسب می توانند خریداری کنند.

مطلب مشابه: انتخاب عینک آفتابی مناسب با توجه به فرم صورت با عکس راهنما

حساس شدن به تغییرات و شدت نور

افرادی که در تغییر ناگهانی نور دچار مشکل می شوند و به خوبی نمی توانند ببیند بهتر است از عینک استفاده کنند. این افراد به زیاد شدن یا کم شدن شدت نور به شدت حساس هستند. ماهیچه های چشم این افراد قدرت انطباق نور را ندارد. ان ها می توانند با استفاده از عینک این اختلال در عملکرد را جبران کنند.

 سردردهای مداوم

بیشتر افراد که ضعف بینایی دارند و عینک استفاده نمی کنند دچار سردرد می شوند. بنابراین سردرد را می توان از علائم احتیاج به عینک های طبی دانست.

دیدن هاله در اطراف نور

بعضی از افراد زمانی که به نور های مانند چراغ یا شمع نگاه می کنند در اطراف ان هاله های دایره و بیضی شکل می بینند. این مسئله می تواند نشان دهنده مشکل در بینایی فرد باشد. این نقص را به راحتی می توان با استفاده از عینک های طبی جبران کرد. البت باید توجه داشت که گاهی این هاله به دلیل وجود آب مروارید است. پس حتما باید چشم ها توسط پزشک معاینه شود.

انواع عینک طبی

فواید عینک طبی؛ دلایل استفاده از عینک های طبی

پیش تر گفته شد که مهم ترین بخش عینک طبی لنز و عدسی آن است. مهم ترین و پرکاربردترین عدسی ها شامل مواردی چون:

  • عدسی هایی با لنز پلاریزه
  • پلی کربنات
  • دو کانونی
  • سه کانونی است.

عدسی های پلاریزه از چشم در مقابل اشعه های مضر خورشید مانند اشعه فرابنفش محافظت می کنند. این عینک ها علاوه بر اصلاح دید و رفع ضعف بینایی به حفظ سلامت چشم ها کمک ویژه ای می کنند. همچنین این عدسی برای کسانی که به نور حساسیت دارند بسیار مناسب است.

افرادی که آب مروارید چشم را عمل کرده اند این عینک ها بسیار مناسب است. به طور کلی عینک پلاریزه برای افرادی که در طول روز بیشتر در مقابل نور آفتاب قرار می گیرند توصیه می شود. عدسی های پلی کربنات در برابر ضربه ها بسیار مقاوم هستند. این عینک ها برای افرادی که شغل های سختی دارند و بیشتر تایم خود را فعال هستند بسیار مناسب است.

عینک های پلی کربنات بهترین گزینه برای استفاده کودکان است. این عدسی علاوه بر مقاومت بسیار خوبی که دارد اشعه فرابنفش را فیلتر می کند. عدسی های دو کانونی دارای دو نیمه هستند که یکی از نیمه های ان برای دید بهتر در فاصله دور است. نیمه دیگر این عدسی برای دید بهتر در فاصله نزدیک است. این عینک ها می توانند دوربینی و نزدیک بینی را هم زمان تنظیم کنند.

همچنین این عینک برای کسانی که با افزایش سن سطح نزدیک بینی آنها کاهش پیدا کرده بسیار مناسب است. عدسی های سه کانونی تمامی مزیت های عدسی دو کانونی را داراست. وجه تمایز این عدسی از عدسی دو کانونه دارد این است که به افراد کمک می کند اشیا نزدیک به هم را بهتر ببینند. این عدسی حتی شیء های که به هم خیلی نزدیک هستند را برای فرد قابل دیدن می کند.

کلام پایانی

در این مقاله تمام مواردی که برای خرید عینک طبی لازم است بررسی شده است. با خواندن مطالب بالا افرادی که نیاز به عینک دارند می توانند با آگاهی بیشتری اقدام به خرید کنند. نباید این نکته فراموش شود که استفاده از عینک فقط باید طبق تجویز و نظر پزشک باشد.

مطلب پیشنهادی: خانم های عینکی برای داشتن آرایشی زیبا و جذاب این نکات را انجام دهید

مطالب مشابه را ببینید!