مجله تاپ‌ناز‌

فواید ماساژ و اثرات شگفت انگیز ماساژ برای بدن و درمان بیماری ها

فواید ماساژ برای درمان بیماری ها و سلامت بدن

ماساژ امروزه طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد. فواید ماساژ باعث شده تا هر روز افراد بیشتری به سمت این کار کشیده شوند و از فواید جسمی و روانی ماساژ بهره ببرند. ماساژ به خاطر خواص و مزایای زیادی که دارد به عنوان یک معجزه شناخته میشود.

تحقیقات علمی فواید ماساژ را ثابت کرده و بسیار از پزشکان آن را جایگزین درمان های دارویی برای بسیاری از بیماری ها کرده اند. گرچه این شیوه درمانی روش جدیدی نبوده و بیش از هزاران سال قدمت دارد. در ادامه این مطلب به برسی فواید ماساژ تاریخچه و سایر اطلاعات لازم میپردازیم.

ماساژ چیست؟

برای این که با فواید ماساژ آشنا شوید ابتدا بیاید تعریف دقیقی از ماساژ داشته باشیم. ماساژ در واقع نوعی ورزش غیرفعال در نظر گرفته میشود. این کلمه از یک واژه یونانی به معنی مشت و مال دادن گرفته شده است و به صورت علمی به ماساژ بافت های نرم بدن میپردازد.

اگر روی بدن برهنه انسان، ماساژ را به روش درست پیاده کنیم، میتوانید شاهد نیرو بخشی و تحریک کنندگی آن باشید. در واقع ماساژ اصطلاح کلی برای دستکاری عضله ها، پوست، رباط و تاندون ها، مالش دادن و فشار دادن آن نواحی است. روش های ماساژ درمانی میتواند فشارهای عمیق یا ضربه های ملایم باشد و انواع مختلفی از آن وجود دارد.

خوب است بدانید که در اثر ماساژ دادن، بدن به صورت طبیعی ماده شیمیایی با خاصیت ضد درد به نام سروتونین تولید میکند. عوامیلی مثل کمبود خواب عمیق و ترمیم کننده باعث تشدید درد میشوند. ماساژ با بهتر کردن کیفیت خواب و عمیق تر شدن خواب بیمار، درد او را کمتر میکند.

فواید ماساژ

ماساژ چه فوایدی دارد؟

شما باید ماساژ را به عنوان روشی قدیمی برای بهبود دردهایی مثل درد عضلات، مفاصل، نواحی پایین کمر، سردرد، گردن درد، و همه دردهایی که در قسمت های عصبی و عضلانی بدن به وجود می آید، میباشد. به همین دلیل است که ماساژ را یک نوع معجزه میدانند. امروزه حدود بیست نوع ماساژ مختلف وجود داشته که هر کدام تکنیک های خاص خود را دارند. در ادامه به فواید مختلف ماساژ میپردازیم.

بهبود سیستم عصبی

اثر گذاری مثبت روی دستگاه عصبی، یکی از فواید ماساژ به شمار میرود. این بهبود سیستم عصبی رو بهبود مشکلاتی مثل بیماری هایی که در اثر فشار روانی به وجود آمده، سردرد، تنش، بیخوابی و … تاثیر داشته باشد. همچنین به این نکته توجه کنید که عملکرد سیستم عصبی روی همه سیستم های بدن اثر گذار بوده و شما به وسیله ماساژ و بهبود سیستم عصبی در واقع به دیگر اندام های بدن اجازه داده اید تا با یکدیگر ارتباط بهتری داشته باشند.

مطلب مشابه: فایده ماساژ برای بدن و انواع ماساژ + معرفی چند روش ماساژ عالی

فواید ماساژ

تقویت دستگاه عضلانی

از دیگر دلایلی که افراد را به سمت ماساژ میکشاند، تاثیر خوبی است که ماساژ روی گرفتگی ها و تنش های عضلانی میگذارد. برطرف کردن گرفتگی عضلات با ماساژ به راحتی امکان پذیر بوده و به این طریق باعث دور کردن کوفتگی و خستگی از بدن میشوید. به علاوه تاثیر ماساژ روی نیرو و کشش عضلات خود را دست کم نگیرید، حالت ارتجاعی که ماساژ به عضلات میبخشد، شگفت انگیز است.

وقتی که عضلات یک ماساژ خوب دریافت میکنند، گردش خون آنها بهتر شده و در ادامه شاهد رشد بهتر و فرم زیباتری خواهید بود. وجود عضلات آب شده یا دفرمه در برخی از نقاط بدن را با ماساژ میتوان درست کرد و فرم آنها را بهبود بخشید، به این ترتیب به احیا شدن عضلات ضعیف و آب شده کمک خواهید کرد. پس با چند جلسه ماساژ اصولی، قدرت و فرم بدن خود را به راحتی بدست بیاورید.

کاهش درد مفاصل

اگر زا درد مفاصلی که به خاطر التهاب و صدمه به وجود آمده اند رنج میبرید، باید حتما ماساژ را امتحان کنید. ماساژ کمک خیلی زیادی به رها شدن مفاصل از حالت ورم، چابکی و حفظ ایستادگی بدن میکند.

افزایش گردش خون

در این حوزه تحقیقاتی توسط کارشناسان برای فواید ماساژ برای قلب انجام شده است. خون به مقدار بیشتری در هنگام ماساژ به سمت قلب پمپاژ شده و در اثر بازتر شدن مویرگ ها، شاهد افزایش جریان خون هم هستیم. یعنی بهبود گردش خون ضعیف و کاهش فشار وارده بر عروق در اثر تشدید و تسریع گردش خون در بدن از اثرات ماساژ به شمار میرود. همچنین تقویت قلب در اثر کاهش تعداد ضربان قلب برای بهبود فشار خون هم در ماساژ شاهد هستیم.

مطلب مشابه: آموزش تصویری مرحله به مرحله ماساژ برای رفع خستگی

فواید ماساژ

بهبود دستگاه گوارشی و تنفسی

از دیگر فواید مهم ماساژ میتوان به راحت شدن از شر مواد زائد و سمومی مثل رادیکال های آزاد و توکسین ها است. با ماساژ بدن از این مواد پاکسازی میشود. یکی از مواردی که باعث بوی بد مدفوع میشود، توکسین است. برای کنترل توکسین باید کارهای مثل  تغییر برنامه غذایی و حذف مواد غذایی که رنگ های شیمیایی دارند و همچنین حذف مواد نگهدارنده و مصنوعی و به طور کلی تغذیه مناسب را انجام داد.

ماساژ از دیگر مواردی است که به بدن برای پاکسازی سمومی مثل توکسین کمک میکند. تحریک عروق بدن در اثر تکنیک های ماساژ صورت گرفته و حرکت بیشتر جریان هایی مثل لنف و خون در بدن را شاهد هستیم. در نتیجه توکسین ها به سوی کلیه و روده کشیده شده و از بدن خارج میشوند.

توجه کنید که سیستم گوارش شما تحت تاثیر عادات بد غذایی و استرس قرار گرفته و باعث یبوست، نفخ و سو هاضمه میشود. بهبود و تسکین دستگاه گوارش در اثر ماساژ باعث جلوگیری از یبوست میشود. در واقع ماهیچه های روده در نتیجه ماساژ تقویت شده که به هضم غذا در روده ها، معده و لوزالمعده کمک میکند. از تاثیر ماساژ روی دستگاه تنفسی هم غافل نشوید. ماساژ کمک زیادی به کاهش تنش در ریه میکند.

تاثیر مثبت روی بافت های سلولی زیر پوستی و خود پوست

ماساژ کمک زیادی به بیشتر کردن فعالیت سلول های پوستی میکند و در عملکرد بازسازی پوست موثر است. ماساژ با تحریک غدد چربی، آنها را تقویت کرده و به دفع سموم زیر پوستی کمک میکند. منافذ پوست در طول ماساژ باز میشود و در ادامه شاهد افزایش قدرت کشش، نرمی و تنفس پوست هستیم.

همچین ماساژ به جدا شدن سلول های مرده از پوست کمک میکند و فرایند دفع آنها را راحت تر میکند. در نتیجه افرادی که به صورت پیوسته ماساژ با کیفیت دریافت میکنند، دارای پوست شاداب تر، جوان تر و شفاف تری هستند.

مطلب مشابه: آموزش ماساژ عمقی برای رفع دردهای عضلانی مزمن

فواید ماساژ

فشار خون را تعدیل میکند

نقش مثبت ماساژ در کنترل فشار خون از دیگر فواید آن است. نگه داشتن فشار خون در حد اعتدال از دیگر کارهایی است که ماساژ علاوه بر جلوگیری از مشکلات دیگر فشار خون انجام میدهد.

کاهش اضطراب و استرس

از مهم ترین تاثیراتی که ماساژ خوب روی افراد میتواند داشته باشد، کاهش دادن استرس و اضطراب آنها است. همه خاصیت های درمانی که برای ماساژ گفتیم را در کنار تقویت کردن احساس آسایش، راحتی و آرامش خود تصور کنید تا نقش فوق العاده آن را در افزایش کیفیت زندگی خود شاهد باشید.

اگر تنش در عضلات را در نتیجه احساسات منفی تجربه کرده اید، با ماساژ میتوانید این موضوع را کاهش داده و فشاری که بر این عضلات وارد است را به صورت انرژی در بدن احساس کنید. حتما توجه داشته باشید که ماساژ را به صورت کامل نمیشود برای درمان های پزشکی جایگزین کرد، اما ماساژ به صورت یک مکمل در کنار درمان های پزشکی فوق العاده است.

درمان بی خوابی

همانطور که اشاره شد به صورت طبیعی در طول ماساژ بدن شروع به تولید سروتونین کرده و این ماده شیمیایی باعث ایجاد احساس خوشبختی و شادی در بدن شده و سلامت استخوان ها، هضم بهتر غذا، خلق و خوی شاد و تمرکز بهتر را به دنبال دارد. اگر این هورمون به سطح مناسبی برسد در خواب شما هم تاثیر گذار است.

موثر برای آسیب های ورزشی

در هنگام مسابقات یا تمرینات ورزشی، نواحی مختلف بدن از برخورد ضربات در امان نخواهند بود، در بسیاری از مواقع اصلا نیازی به ضربه خارجی نبوده و بدن به علت گرفتگی و کشیدگی عضلات در نتیجه بعضی از حرکت ها یا کشیده شدن تاندون یا پیچ خوردگی مفاصل، درد های شدید موضعی را تجربه خواهید کرد.

در چنین حالتی ورزشکاران از انواع ماساژهای تخصصی کمک گرفته تا دردهایی که ضربات به وجود آورده و آسیب ها را کم کنند. ماساژ برای کاهش این دردها همان مکانیزمی را پیاده میکند که برای کاهش درد معمولی استفاده میکرده.

حرف آخر

برای تسکین و مدیریت درد های مزمن روش های مختلفی پیشنهاد میشود که ماساژ یکی از آنها است. این روزها علم ماساژ به خاطر نتایج و تجربیات روز به روز پیشرفت کرده و آن را به روش درمانی برای تسکین درد بیمارانی که با دردهای عضلانی و استخوانی سر و کله میزنند، افرادی که سردرد دارند و دچار درد عمیق داخلی و حتی درد نخاعی میباشند، حتی بیشتر از فیزیوتراپی و طب سوزنی تاثیر گذار است.

همچنین ماساژ را به عنوان درمانی ساده برای افسردگی و دردهایی که در اثر نشستن در مدت طولانی در یکجا به وجود می آیند و باز کردن عضلات پیچ خورده و یک استامینوفن طبیعی، کاهش درد زایمان، روشی برای بهبود زخم ها و همچنین تسکین دردهای زنانه و افزایش تمرکز در نظر بگیرید. در مقاله ای که خواندید به برسی فواید ماساژ پرداختیم، امیدواریم برای رفتن به سمت این معجزه درمانی قانع شده باشید.

مطلب مشابه: 11 ترفند برای ماساژ دادن بدن خود یا ماساژدهی با این روش ها

مطالب مشابه را ببینید!