فواید مطالعه قبل از خواب + مزایای کتابخوانی در آخر شب

مطالعه کردن قبل از خواب یکی از روش های موثر برای درمان کردن بی خوابی است. افرادی که قبل از خواب دچار استرس و اضطراب می شوند برای کنترل این مورد می توانند که کتاب بخوانند. یکی دیگر از فواید کتابخوانی در آخر شبانه (مطالعه شبانه) می تواند باعث تقویت قدرت حافظه، افزایش اعتماد به نفس و سطح آگاهی و مطالعه شود.

مطالعه کردن در هر ساعتی از شبانه روز که باشد می تواند روی بهبود عملکرد فرد موثر باشد. مطالعه کردن فرآیندی مفید است و توصیه می شود که در طول روز چند ساعت را برای مطالعه کردن وقت بگذارند. عده ای طبق عادت پیش از خوابیدن مقداری کتاب می خوانند و این سوال ایجاد می شود که مطالعه کردن قبل از خواب موثر و مفید است؟ در ادامه در مواد فواید و مزایای کتاب خواندن شبانه توضیحاتی را ارائه کرده ایم.

با توجه به اینکه در دنیای امروزه افراد زمان کمی را برای رسیدگی به امورات شخصی و روزمره دارند، قبل از خوابیدن زمان کافی برای مطالعه کردن دارند و حتی عده ای در طول روز هیچ ساعت مطالعه ای ندارند. طبق توصیه های روانشناسان کتاب خواندن قبل از رفتن به رختخواب و خوابیدن می تواند تاثیرات مفید داشته باشد و روی عملکرد مغز و ذهن فرد تاثیر زیادی می گذارد به ویژه برای افرادی که دارای بی خوابی و اختلال خوابیدن می باشند کتاب خواندن می تواند روش مناسب باشد که باعث کاهش استرس آنها قبل از خواب خواهد شد.

فواید مطالعه قبل از خواب

باید بدانید که مطالعه کردن در شب دارای تکنیک هایی است که به شما کمک می کند مطالعه مفیدتری داشته باشید ولی قبل از شروع این تکنیک ها بهتر است در مورد فواید مطالعه کردن اطلاعات بیشتری داشته باشید. مطالعه کردن می تواند جوانب مختلفی از زندگی انسان تاثیرگذار باشد. افرادی که اضطراب و استرس دارند از این طریق می توانند استرس را کم کنند. کتابخوانی دارای تاثیرات دیگری می باشد که در ادامه در آنها اشاره می کنیم. فواید کتابخوانی و مزایای مطالعه کتاب های مختلف بسیار زیاد است و شما می توانید با خواندن کتاب مدیریت خوبی در زندگی و مسیر موفقیت خود داشته باشید.

bOOK e1630267022953

دیگر تاثیر مهم کتاب خواندن قبل از خواب، کاهش استرس و آرام شدن اعصاب است. همان گونه که می دانید اضطراب افراد زمانی که بیش از حد باشد باعث آشفتگی در خواب فرد هم می شود با توجه به اینکه در دنیای امروزه، استرس یکی از بخش های جدا نشدنی از زندگی افراد است باید آن را کنترل کرد و یکی از شیوه های خوب در این مورد کتاب خواندن است. طبق تحقیقات مطالعه کردن پیش از خوابیدن می تواند از میزان این استرس ها کم کند و بهتر است که 20 تا 30 دقیقه قبل از خواب کتاب بخوانید، این کار باعث کاهش ضربان قلب و کنترل استرس می شود. برای این کار بهتر است هر شب یک صفحه را مطالعه کنید و به مرور زمان می توانید تعداد صفحات مطالعه خود را بیشتر کنید و این بستگی به شما و نوع برنامه ریزی که دارد خواهد داشت.

 

 • خواب خوب:

تجربه نشان می دهد که افراد با خواندن کتاب قبل از خوابیدن می توانند خواب راحت تر داشته باشند. این افراد به آرامی به خواب می روند و ذهن آنها درگیری دیگری ندارد از سویی کتاب خواندن در این ساعات آرامش بهتری به فرد می دهد زیرا فرد در این ساعت فعالیت های روزانه اش را انجام داده است و دیگر کاری برای انجام دادن ندارد پس می توانید با تمرکز و آرامش بیشتری کتاب بخوانید. خواندن کتاب قبل از خواب باعث می شود تا چشم و ذهن شما خسته شود و به همین دلیل می باشد که خیلی راحت تر به خواب خواهید رفت.

 

 • دور شدن از تکنولوژی:

یکی از فواید مهم مطالعه کردن قبل از خوابیدن دوری کردن فرد از تکنولوژی می باشد. اگر جزو آن دسته از افراد هستید که قبل از خوابیدن مدام گوشی خود را چک می کنید و در فضای مجازی فعال هستید بهترین کار برای کم کردن ساعات فعالیت در فضای مجازی مطالعه کردن است. فعالیت کردن در فضای مجازی می تواند تنش های زیاد را پیش از خوابیدن برای شما ایجاد کند پس بهتر است که کتاب بخوانید. طبق تحقیقات دیدن صفحه گوشی و لپ تاپ مانع از تولید ملاتونین می شود و این کار فعالیت خواب را برای شما سخت تر می کند. باید سعی کنید در موقع کتاب خواندن هم نور کم استفاده کنید تا ملاتونین مغز شما بیشتر شود.

 

دیگر فواید کتاب خواندن در شب:

خواندن کتاب در شب فواید خوب دیگری هم دارد. افرادی که مطالعه کافی در شب دارند، حافظه خوبی دارند، پیش از خوابیدن بسیاری از افکار سازماندهی می شوند و در این زمان می توانید با کتاب خواندن بخش مهمی از مطالب را به خاطر بسپارید.

 • تقویت قدرت حافظه
 • دستیابی به آرامش و کنترل کردن استرس های روز
 • دور شدن از فضای متشنج اینترنتی
 • کسب یک عادت خوب
 • بالا بردن سطح آگاهی
 • افزایش اعتماد به نفس
 • خواب راحت
 • کسب تجربه های جدید
 • افزایش قدرت تصمیم گیری و فکر کردن

bOOK e1630267009138

نکات مهم برای مطالعه کردن پیش از خواب

مطالعه کردن قبل از خواب نکات مهمی دارد که باید به آن توجه نمود. فراهم کردن محیطی مناسب برای مطالعه کردن شرط مهمی است که باعث می شود تمرکز شما روی مطالعه حفظ شود. پس بهتر است فضای اتاق خواب خود را برای این کار مهیا کنید. یکی از نکات اصلی در این مورد که باید به آن توجه کنید نور کافی و مناسب در فضا است و باید دقت کنید که اگر نور در زمان مطالعه کردن کم باشد، چشم شما آسیب خواهد دید و نمی توانید مطالعه خوبی داشته باشید. افرادی که فضای مناسب با نور کافی برای کتاب خواندن ندارند ممکن است که از کتاب خود دلزده شوند. داشتن چراغ مطالعه می تواند نور فضای اتاق شما را به خوبی تنظیم کند.

گوش کردن به موسقی باعث عدم تمرکز در موقع مطالعه می شود؟ شاید این سوال در ذهن شما باشد ولی تحقیقات نشان می دهد که موسیقی بی کلام در صورتی که مورد علاقه قرد باشد، می تواند راندمان مطالعه او را بالا ببرد. انتخاب کتاب مناسب هم یکی دیگر از نکاتی است ک باید به آن توجه کنید، انتخاب نوع کتاب بسته به سلیقه شما متفاوت است ولی برای خواب کتاب های تاریخی و یا رمان می تواند مناسب باشد. باید کتابی را انتخاب کنید که جذب کننده باشد. همچنین نوشیدنی های آرامش دهنده و نوع نشستن شما هم می تواند در کارایی مطالعه تاثیر داشته باشد.

مطالب مشابه را ببینید!