مجله تاپ‌ناز‌

فواید نور خورشید + قرارگیری در نور خورشید برای سلامت بدن

نور خورشید می تواند فواید زیادی برای سلامت بدن داشته باشد. خیلی از عوامل موجود در جهان برای سلامت افراد پیامدهای مفید و مضری دارد که بهره بدن از هر کدام می تواند باعث بهبود عملکردهای بدن شود. در ادامه اطلاعاتی درم ورد فواید نور خورشید را می خوانید.

نور خورشید می تواند باعث تولید وی تامین D در بدن شود. با توجه به داشتن خواص زیاد نور آفتاب می توان از آن به عنوان یکی از گزینه هایی که باعث سلامت بدن می شود استفاده کرد.

فواید نور خورشید برای سلامت بدن

بسیاری از محققان به این نتیجه رسیده اند که با قرارگیری در معرض نور خورشید می توان از تاثیرات مثبت و منفی زیادی برخوردار شد. این نور طبیعی اشعه فرابنفش دارد و که تاثیرات مفیدی بر بدن می گذارد ولی عامل بروز بعضی از اختلالات پوستی هم می شود.

علاوه بر مضرات نور خورشید باید به فواید آن هم توجه داشته باشید و با دانستن بعضی از نکات از این فواید عالی بهره ببرید.

تاثیرگذاری نور خورشید بر بدن انسان

در موقع تماس با نور خورشید اشعه ها پوست بدن انسان را تحریک به تولید ویتامین دی می کنند. همان گونه که از خواص ویتامین D می دانید، یکی از منابع اصلی تولید آن نور خورشید است. این ویتامین خواص متعددی برای بدن دارد که از آن جمله می توان به جلوگیری از بروز التهاب، کاهش فشار خون بالا، کمک به ماهیچه ها، بهبود عملکرد مغز و جلوگیری از بروز سرطان اشاره کرد. سطح پایین ویتامین D باعث بروز بیماری های قلب، سرطان پروستات و جنون می شود.

بدن انسان با قرارگیری در مقابل نور خورشید فواید زیادی به خود می بیند. توصیه می شود که در طول روز 10 الی 15 دقیقه از وقت خود را برای ایستادن در مقابل نور خورشید اختصاص دهید زیرا این امر تاثیر زیادی برای از بین بردن بیماری های روحی مانند افسردگی، اختلالات عاطفی فصلی دارد و کیفیت خواب را هم بیشتر می کند.

لاغری هم از دیگر تاثیرات نور خورشید بر بدن است و بهتر است در فصول گرم سال در آفتاب قدم بزنید و پیاده روی کنید.

نور خورشید می تواند باعث تنظیم فشار خون شود. افراد دیابتی در ماه های گرم سال بیشتر به نشانه های بیماری مبتلا می شوند. شرایطی که ویتامین دی نقش موثری در تولید انسولین ایفا می کند و تاثیر زیادی بر بدن افراد دیابتی دارد.

فواید نور خورشید

خواص نور خورشید برای بدن

در ادامه خواص و فواید نور خورشید بر بدن را توضیح می دهیم.

حال خوب

اگر روز شما مملو از اتفاقات خسته کننده بوده است به شما توصیه می شود که به هوای آزاد بروید و از خواص نور خورشید بهره ببرید تا سروتونین خون شما تنظیم شود. نور خورشید برای 10 الی 15 دقیقه در طول روز حال شما را بهتر می کند و به شما احساس خوبی می دهد.

کم شدن فشار خون

فشار خون بالا برای بدن خطرناک است و باید به دنبال کاهش آن بود. طبق تحقیقات انجام گرفته در معرض نور خورشید لایه های بالایی پوست به نور آفتاب واکنش نشان می دهند که این عمل باعث حرکت اکسید در جریان خون و رگ های بدن می شود.

 

کم شدن وزن

کمبود نور خورشید می تواند باعث نوسانات خلقی و بیماری های روحی مانند افسردگی شود و این امر می تواند بر اشتهای شما تاثیر بگذارد. سیری و گرسنگی بدن را قسمتی از مغز به نام هیپوتالاموس مغز کنترل می کند که باعث ترشح سروتونین به کنترل و کاهش گرسنگی در بدن می شود.

فواید نور خورشید

افزایش کیفیت خواب

طبق تحقیقات انجام گرفته نور خورشید در صبح باعث افزایش کیفیت خواب می شود. کمبود خواب در بدن باعث بی خوابی و بیداری های سخت می شود.

 

علائم آلزایمر

محققین دریافته اند که بیماران مبتلا به آلزایمر با قرار گرفتن در معرض نور خورشید نشانه های کمتری از افسردگی، اضطراب و شب بیداری را دارا هستند.

تراکم استخوان ها

ویتامین D در بدن باعث افزایش استحکام و تراکم استخوان های بدن می شود. در این مورد باید بدانید که کلسیمی که در بدن جذب می شود به وسیله ویتامین دی جذب می شود.

 

رفع اختلالات پوستی

نور خورشید باعث افزایش سیستم ایمنی بدن و تواناسازی پوست و سلامت آن می شود. قرار گرفتن در معرض اشعه های UV باعث رفع و درمان بسیاری از اختلالات مانند آکنه و پسوزیازیس می شود.

 

سلامت چشم

بعضی ها تصور می کنند که نور خورشید دشمن بینایی است و سلامت چشم را به خطر می اندازد. ولی باید بگوییم که ویتامین D باعث بهبود بیناییی و عملکرد چشم می شود. طبق مطالعات انجام گرفته نور خورشید برای سلامت و کیفیت بینایی مناسب است.

 

کاهش ابتلا به دیابت نوع ۲

محققان بر این باور هستند که نور خورشید روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد و باعث تحریک ویتامین های بدن می شود. ترشح این ویتامین ها باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. ما به انرژی خورشید تکیه می کنیم، زیرا در راستای توانامند سازی بدن، بسیاری از عفونت ها و بیماری ها را از بین می برد.

 

پیشگیری از کاهش ویتامین د

ویتامین D در نامی دیگر به نام ویتامین آفتاب هم معرفی می شود. طبق تحقیقات انجام شده، نیمی از جمعیت جهان به کمبود ویتامین دی مبتلا هستند. در تحقیقات دقیق تر این گونه اعلام شده که در حدود یک میلیارد از افراد سراسر دنیا، در بین انواعی نژادها و گروه سنی های مختلف به کمبود این ویتامین در بدن مبتلا هستند. بهتر است هر روز در معرض نور خورشید قرار بگیرید.

 

افزایش قوای جنسی

خیلی از پزشکان برای رفع مشکلات زناشویی بر این باور هستند که قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای مردان و زنان در رابطه با افزایش میل جنسی تاثیر زیادی به همراه دارد. در این رابطه باید پشت و جلوی قفسه سینه خود را بیش از نواحی دیگر در معرض نور خورشید قرار دهید.

 

رفع مشکلات پریودی

از دیگر فواید نور خورشید می توان به جلوگیری و کاهش بعضی از سندروم های پیش از پریودی اشاره کرد. به این صورت که قرار گرفتن در مقابل این ویتامین از ابتلا به افسردگی، نوسانات خلقی، اختلالات جسمی، دوری از دورهمی و تحریک پذیری بیشتر جلوگیری می کند.

 

کاهش ابتلا به سرطان

خیلی از محققان در مورد فواید نور خورشید می گویند که قرار گرفتن در معرض نور خورشید در فصل بهار برای مردان خواص زیادی دارد. یکی از عوامل کاهش خطر ویتامین دی و بیماری سرطان است که در صورت بروز نشانه ها در جهت شناسایی را برای جلوگیری و درمان سریع تر واضح می کند.

مطالب مشابه را ببینید!