قد مردان ایرانی چه قدر است؟

قد مردان ایرانی چه قدر است؟

قد مردان ایرانی چه قدر است؟

بلندی قد در کشور ما یک ارزش زیبای شناسی برای مردان محسوب می شود و زنان مانند مردان بیشتر درپی تناسب اندامند تا بلندی قد.

هادی معیری نژاد– معمولا بلندی قد در کشورهایی ارزش محسوب می شود که میانگین قد آنان چندان بالا نباشد به عنوان مثال در هلند بلندی قد اصلا ارزش نیست چرا که بیشترمردان و زنان بیشتر از ۱۷۰ سانتی متر اندازه قامتشان است.
بسیاری از مردان ایرانی که قد بلند را یک ارزش زیبا شناسانه مردانه می پندارند در اولین سفر به اروپا و مواجهه با زنانی بلند قامت تر از خود به بی اهمت بودن این ارزش پی میبرند.
اما آنچه که در اندازه قد انسان ها موثر است در ابتدا نژاد و سپس روش زندگی و تغذیه است.
در چند سال اخیر که گرانی شیر این ماده مغذی را از سفره غذایی بسیاری از خانواده ها حذف کرده است کوتاهی قد و عدم تناسب اندام و خمودگی تهدیدی جدی برای نسل آینده است .
اما چند روز قبل رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور ضمن رد مباحثی مبنی بر کوتاه قد شدن ایرانی‌ها، گفت: آمار موجود، رشد طبیعی جمعیت کشور را نشان می‌دهد.
دکتر مجید حاجی‌ فرجی در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به سؤالی درباره کوتاه قد شدن ایرانی‌ها و با توجه به تغذیه موجود در کشور، گفت: چند سالی است که این موضوع به عنوان نوعی دغدغه از سوی برخی‌ها مطرح شده که البته اطلاعات غلطی در این زمینه عنوان شده است.تحقیقات مطرح شده در سطح دنیا و همچنین مقایسه جمعیت کشور با سایر کشورها حاکی از آن است که جمعیت کشور کوتاه قد نشده‌ و رشد نزولی نیز نداشته است البته مشکلاتی در بخش‌های استخوانی و کلسیم وجود دارد که در برخی موارد ممکن است کاهش رشد نسبت به سن رشد و قد اولیه را موجب شده باشد که این چنین مواردی نیز در حال اصلاح است.

قد مردان

کارشناسان سلامت عمومی در یک مطالعه دریافتند که از اواسط قرن ۱۹ میلادی تاکنون متوسط قد مردها حدود ۱۱ سانتیمتر افزایش یافته است.در این بررسی اطلاعات جمع‌آوری شده از صدها هزار مرد در ۱۵ کشور اروپایی مورد مطالعه قرار گرفت.

جدول زیر متوسط قد سربازان در نیمه دوم قرن ۱۹ ام را نشان می دهد

کشورقد
آمریکا۱.۷۱
نروژ۱.۶۹
ایرلند۱.۶۸
سوئد۱.۶۸
انگلیس۱.۶۶

نتایج ارزیابی‌ها نشان داد که متوسط قد مردان انگلیسی ۲۱ ساله از ۱۶۷.۰۵ سانتیمتر در سال‌های ۷۵-۱۸۷۱ به ۱۷۷.۳۷ سانتیمتر در سال‌های ۷۵-۱۹۷۱ رسیده است.

متخصصان بهداشت عمومی دانشگاه «اسکس» در این رابطه اظهار داشتند: رشد قد به میزان چشمگیری تحت تاثیر بسیاری از مسائل و شرایطی است که ظرف دو سال نخست زندگی، بدن کودک با آنها روبرو بوده است. به این ترتیب نرخ بالای ابتلا به بیماری‌ها از جمله بیماری‌های تنفسی یا اسهال که عامل مرگ و میر نوزادان است می‌تواند بر فرآیند رشد نوزادان و رشد قد آنان تاثیر بگذارد.

جدول زیر نشان دهنده بلند قد ترین مردان دنیاست

ردیفکشورقد (سانتی متر)
۱هلند۱۸۱
۲ایسلند۱۷۹.۸
۳نروژ۱۷۹.۷
۴سوئد۱۷۹.۳
۵دانمارک۱۷۸.۸
۶فنلاند۱۷۸.۴
۷جمهوری چک۱۷۸.۳
۸اسلوونی۱۷۸.۱
۹لوکزامبورگ۱۷۸
۱۰کورواسی۱۷۷.۶

به گزارش بی‌بی‌سی، این متخصصان همچنین معتقدند: کاهش جمعیت خانواده‌ها به معنی درآمد بیشتر، زندگی در شرایط پاکیزه‌تر و سالم‌تر و در عین حال آموزش بیشتر است که بر نوع تغذیه و سلامت تاثیر مثبت دارد. بنابراین افزایش میانگین قد مردان در اروپا که در این مطالعه آشکار شد می‌تواند نشان‌دهنده بهبود وضعیت سلامت آنان در دوران کودکی باشد.

این جدول نیز وضعییت قد مردان ایرانی و کشورهای نزدیک به ایران را نشان می دهد کشور ما همواره رتبه بین ۴۰ تا ۵۰ را در بین کشورهای جهان داشته است.

ردیفکشورقد
۴۰آذربایجان۱۷۲
۴۱اروگوئه۱۷۱.۸
۴۲آرژانتین۱۷۱.۳
۴۳کره جنوبی۱۷۱
۴۴سوریه۱۷۱
۴۵مراکش۱۷۰.۷
۴۶ایران۱۷۰.۶
۴۷پرتغال۱۷۰.۵
۴۸ساحل عاج۱۷۰.۴
۴۹مصر۱۷۰.۳
۵۰تونس۱۷۰.۳

کارشناسان سلامت عمومی معتقدند: هرچند بررسی میزان رشد قد افراد در جوامع، یک شاخص مفید است اما تمرکز بر وضعیت کلی بهبود سلامت افراد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

مطالب مشابه را ببینید!