قرص الانزاپین و بیماری های ناشی از مصرف این دارو

در این مطلب اطلاعات دارویی قرص الانزاپین را ارائه کرده ایم. این دارو جزو داروهای ضد روان پریشی است و برای درمان اسکیزوفرنی مفید است. قبل از اینکه این قرص را مصرف کنید باید اطلاعاتی در مورد آن داشته باشید که در ادامه توضیحاتی در مورد این دارو را ارائه کرده ایم.

قرص الانزاپین با نام تجاری زیپرکسا شناخته می شود و به منظور مشکلات روحی و روانی مصرف می شود. این دارو کمک می کند که فرد حالت روحی مساعد داشته باشد.

اطلاعات دارویی قرص الانزاپین

داروی الانزاپین برای اختلالات شدیدی مانند دو قطبی و اسکیزوفرنی استفاده میشود و در بعضی از موارد حاد برای افرادی که دچار افسردگی مزمن و شدید هستند هم توصیه می شود و می تواند باعث کاهش استرس و اضطراب شود و در نهایت کنجر به کاهش توهم فرد می شود. وقتی که این دارو را استفاده می کنید حس مثبت تری پیدا می کنید و سعی می کنید به زندگی اصلی و روزمره خود برگردید و فعال تر باشید. این دارو از خانواده داروهای ضد روان پریشی بدون قاعده است و ممکن است پزشک این دارو را با بعضی از داروهای دیگر تجویز کند.

 

عملکرد دارو

داروی الانزاپین برای درمان مشکلات حاد روانی استفاده می شود و عملکرد آن ساده است و می توانید با استفاده از این دارو تعادل را در مغز برقرار کنید و در نهایت مانند فردی عادی زندگی کنید.

 

میزان مصرف الانزاپین

دزهای مصرفی این دارو و هر داروی شمایی دیگر حتما باید توسط متخصص تعیین شود و در این مطلب فقط نحوه استفاده عمومی آن را نوضیح داده ایم. دزهای مصرفی مربوط به افرادی است که بیماری آنها در سطح متوسط است و هیچ دارویی جز قرص الانزاپین را استفاده نمی کنند. باید یادتان باشد که معمولا یک بار در طول روز باید این قرص را مصرف کنید و سعی کنید که این دارو را با کمی غذا میل کنید.

وقتی که این دارو را استفاده می کنید باید بدانید که سن و میزان پیشرفت بیماری شما تاثیر زیادی در عملکرد دارو دارد و این دارو برای هر فردی به صورت تخصصی عمل می کند. بهتر است پس از این که کمی حال شما بهبود پیدا کرد، دارو را رها نکنید و سعی کنید قبل از هر نوع اقدام و یا قطع کردن دارو، در ابتدا با روانپزشک مشورت کنید.

اگر در حین استفاده از دارو یک دز آن را فراموش کردید تنها دو راه پیش روی شما است، در ابتدا ساعت را نگاه کنید و اگر از زمان عادی استفاده از دارو نگذشته است، می توانید دارو را استفاده کنید و در بعدی را در همان زمان مقرر شده قبلی استنفاده کنید و اگر ار زمان استفاده دز فراموش شده مدت زیادی گذشته بود باید صبر کنید و در زمان مقرر دز جدید را استفاده کنید و دز فراموش شده را از یاد ببرید.

قرص الانزاپین و بیماری های ناشی از مصرف این دارو

عوارض جانبی الانزاپین

داروهای شیمایی علی الخصوص داروهای ضد روان پریشی دارای یک سری از عوارض خاص هستند و شناختن این عوارض به شما کمک می کند تا از بروز مشکلات جدی تر پیشگری کرده و بتوانید شرایط را بهتر از قبل کنید. یادتان باشد که با تشدید هر عارضه ای باید ابتدا به پزشک مراجعه کنید و بهتر است از روش های خود درمانی و یا خوردن هر نوع دارو برای درمان عارضه قرص الانزاپین خودداری کنید. عوارض این دارو عبارتند از:

 • خواب آلودگی
 • سرگیجه شدید
 • ناراحتی های معده
 • سبک شدن سر
 • خشک شدن شدید آب بدن
 • یبوست
 • بالا رفتن میزان اشتها

نکته ۱ : این دارو می تواند منجر به سرگیجه شدید و سبکی سر شود بنابراین سعی کنید بعد از خوردن این دارو با احتیاط از جای خود بلند شوید تا با بلند شدن ناگهانی این مشکل تشدید نشود.

نکته ۲ : اگر مشکلات شما شدید تر شد و مشکلاتی مانند لرزش بدن،افزایش ضربان قلب ، تغییرات شدید روحی، بی قراری، بی حس در دست ها و پاها و یا مور مور شدن و تغییرات خواب را مشاهده کردید باید با پزشک خود مشورت کنید تا دارو های شما تعویض شده و یا دارو های دیگری همراه با الانزاپین برایتان تجویز شود تا این مشکلات را کاهش دهد.

 

بیماری های پس از مصرف الانزاپین

وقتی که قرص الانزاپین را مصرف می کنید ممکن است بیماری های مختلفی ایجاد شود. در ادامه تمام مشکلاتی که با خوردن این دارو به سراغ شما می آید را بررسی می کنیم.

دیابت

وقتی که این دارو را استفاده می کنید و اگر سبک زندگی خوبی نداشته باشید، ممکن است به دیابت مبتلا شوید. بهتر است وقتی که از این دارو استفاده می کنید، به صورت مرتب قند خون را اندازه بگیرید. اگر به دیابت مبتلا شدید بهتر است با مشورت پزشک یک رژیم غذایی و ورزشی خوب برای خود تهیه کنید تا بتوانید به خوبی هم با بیماری و هم با دیابت کنار بیایید.

بیماری های قلبی و عروقی

اگر فرد جوانی می باشید و از قرص الانزاپین استفاده می کنید باید بدانید که این دارو می تواند علاوه بر دیابت منجر به ایجاد افزایش وزن و افزایش کلسترول بد در خون شود. کلسترول باید در خون می تواند زمینه ساز بیماری های قلبی و عروقی باشد. در زمانی که از این دارو استفاده می کنید باید تحت مراقبت شدید پزشکی باشید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود که درمان شدن آن هزینه بیشتری را در بر دارید.

دیسکینزی مزمن

یکی از مهمترین عوارض این دارو این است که می تواند باعث دیسکینزی مزمان شود و باید یادتان باشد که تا وقتی که از این دارو استفاده می کنید این بیماری های ایجاد شده را به همراه خواند داشت. اگر مشکلات شما شدید و غیر قابل کنترل شده بوید باید سریع به پزشک مراجعه کنید تا بتواند از بروز مشکلات دیگر در بدن پیشگیری کند.

افزایش پرولاکتین

پرولاکتین یکی از هورمون های طبیعی در بدن است و در مردان و زنان مشکلات متفاوتی را ایجاد می کند. این هورمون می تواند باعث رهاسازی و ترشح شیر از پستان خانم ها شود و دوران قاعدگی را به تاخیر می اندازند و در مردان هم ممکن است باعث افزایش سایز سینه شود و توانایی جنسی آنها را کاهش دهد. اگر جنین نشانه هایی داشتید بهتر است پزشک خود را در جریان این عارضه ها و بیماری هایی که در اثر مصرف قرص الانزاپین شده است بگذارید تا راه حلی خوب پیدا شود.

افزایش سکته قلبی

دیگر مشکل این دارو که ممکن است ایجاد شود، کاهش تعریق است. وقتی که تعریق کاهش پیدا می کند، مواد سمی از بدن خارج نمی شوند و در نتیجه میزانسکته قلبی افزایش پیدا می کند. بهتر است بعد از خوردن دارو از کارهایی که باعث ایجاد گرم شدن بدن می شود بپرهیزید و سعی کنید که کمی استراحت کنید. بهتر است بعد از خوردن این دارو نوشیدنی های خنک میل کنید و سعی کنید فعالیت بدنی را کمتر کنید.

موارد احتیاط الانزاپین

هر دارویی که به صورت شیمیایی ساخته شده باشد می تواند یک سری موارد احتیاطی و موارد منع مصرفی داشته باشد. در ادامه شما را با موارد احتیاط و موارد منع مصرف این دارو آشنا خواهیم کرد.

حساسیت به دارو

اگر به این دارو حساسیت نشان دادید و نشانه های ساده حساسیت بعد از خوردن این دارو در شما پیدا شد باید پزشک خود را در جریان قرار دهید تا بتواند با تجویز داروی دیگر اثر واکنش هایی که بدنتان نسبت به این دارو پیدا می کند را بگیرد.

سابقه پزشکی

استفاده از این دارو به صورت سر خود ممنوع می باشد. یادتان باشد که قبل از هر کاری سابقه پزشکی خود را نزد پزشک مطرح کنید تا بتوانید داروهایی متناسب با وضعیت روحی و روانی خود دریافت کنید. در واقع موارد بسیار مهمی که باید آن ها را بیان کنید مشکلات کبدی، مشکلات کلیوی، کمبود گلبول های سفید خون، جنون، مشکلات ادراری و دارو های مصرفی می باشد.

الکل و گل

یادتان باشد زمانی که از این دارو استفاده می کنید به هیچ عنوان نباید از الکل و یا گل استفاده کنید. در واقع استفاده از الکل و یا گل می تواند مشکلات بسیاری را برای شما ایجاد کند و عوارض این دارو را تشدید خواهد کرد.

بارداری و شیر دهی

بارداری و شیر دهی از مهم ترین دوران های زندگی مادران می باشد زیرا هر دارویی که استفاده کنند بر روی نوزاد و جنین آن ها تاثیر می گذارد. قرص الانزاپین دارویی است که می تواند بر روی جنین تاثیر بگذارد و بهتر است در ۶ ماهه ابتدایی بارداری استفاده از این قرص را ترک کنید و تنها مجاز هستید در سه ماهه آخر بارداری از آن استفاده کنید.

در دوران شیر دهی نیز مادرانی که به فرزند خود شیر می دهند نیز باید بر روی داروهایی که می خورند توجه زیادی نشان دهند زیرا دارو ها ممکن است از طریق شیر مادر به جنین منتقل شده و در نهایت نوزاد و جنین دچار یک سری از نشانه های خاصی مانند خواب آلودگی شدید، مشکل در تنفس و لرزش و سفت شدن ماهیچه ها خواهند شد. هر کدام از این نشانه ها را که بر روی نوزاد خود مشاهده کردید باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

نکته : یادتان باشد که اگر نتوانید مشکلاتی مانند اسکیزوفرنی و دوقطبی و افسردگی را درمان کنید قطعا مشکلات بسیار زیادی برای خود و خانواده تان ایجاد خواهد شد بنابراین سعی کنید بدون دستور پزشک قرص ها را ترک نکنید و سعی کنید آن ها را در زمان مقرر مورد استفاده قرار دهید.

 

تداخلات دارویی الانزاپین

هر داروی شیمیایی با داروهای دیگر تداخل دارند و قرص الانزاپین نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. داروهایی که با داروی الانزاپین تداخل دارند عبارتند از :

 • فلووکسامین
 • سیپروفلوکساسین
 • برخی از آنزیم های سیتوکروم
 • داروهای ضد سرفه
 • داروهایی مانند سرترالین، فلوکستین و سایر دارو های افسردگی
 • داروهای تشنج
 • داروهای شل کننده عضلات
 • داروهای خواب آور
 • داروهای کنترل کننده قند خون مانند متفورمین
 • تمام استاتین ها

نشانه های اور دوز

اور دز شدن با این دارو بسیار راحت می باشد و اگر فرد کمی بیش تر از مقدار مجاز از آن بخورد قطعا مشکلات جدی در انتظار او خواهد بود بنابراین افرادی که از این داروها استفاده می کنند را باید به صورت دائم تحت نظر داشته باشید. نشانه هایی که به شما نشان می دهد فردی اور دز کرده است شامل بی هوش شدن و مشکلات شدید تنفسی می باشد.

روش نگهداری الانزاپین

 • داروهای برای اعصاب و روان می باشد را باید دور از دسترس کودکان و فرد استفاده کننده قرار دهید.
 • این داروها بسیار خطرناک هستند و نباید آن ها را در دسترس عموم قرار دهید.
 • یهتر است داروها را از بسته خود خارج نکنید و آن ها را در مکانی خنک و دور از نور خورشید نگهداری کنید تا فاسد نشوند.
 • داروها را در حمام و مکان های رطوبت دار قرار ندهید زیرا در این مکان ها به سرعت فاسد خواهند شد.
مطالب مشابه را ببینید!