مجله تاپ‌ناز‌

قرص دروسبلا برای پیشگیری از بارداری + نحوه مصرف و عوارض این دارو

قرص دروسبلا برای پیشگیری از بارداری
قرص دروسبلا (Drosbela) یا دروسپیرون نوعی قصد پیشیگری از بارداری خوراکی ترکیبی است که جزء آن پروژسترون آن، دروسپیرنون و جزء استروژن آن، اتینیل استرادیول نام دارد. این قرص از داروهای اورژانسی ضد بارداری به شمار نمی‌رود و در کنار فواید آن، با عوارض جزئی همراه است. در ادامه اطلاعاتی در مورد نحوه مصرف و عوارض این داروی جلوگیری از بارداری می خوانید.

در مواقعی که زمان کافی برای پیشیگری از بارداری ناخواسته وجود نداشته و برای انداختن جنین به روش اساسی دیگری نیاز است، دروسبلا را پیشنهاد می کنیم. این دارو یکی از قرص های ضد بارداری نسل چهارم است که به خانم هایی که از جراحی می ترسند پیشنهاد می شود.

اطلاعات دارویی قرص دروسبلا و دلیل مصرف آن

دروسبلا از ترکیب 2 قرص دروسپیرون و اتیلین استرادیول تولید شده و برای جلوگیر از بارداری ناخواسته استفاده می شود. این دو قرص شامل دو نوع هورمون اتینیل استرادیول و دروسپیرنون است و در صورت مصرف مناسب، با متوقف کردن رشد کامل تخمک های زن، از بارداری پیشیگری می کند. این گونه تخمک دیگر قادر به پذیرش اسپرم نیست و عمل لقاح انجام نمی شود.

این دارو می تواند باعث درمان اختلال خلقی پیش از قاعدگی Pmdd و آکنه در خانم های بالای چهاره سال هم اشاره کرد. PMDD نوعی شدید از سندرم قبل از قاعدگی PMS است و بیماران مبتلا به آن ممکن است ده تا چهارده روز قبل از شروع عادت ماهانه، تغییرات و علائم جسمی و احساسی شدید را تجربه کنند.

آیا می توان به قرص دروسبلا اطمینان کرد؟

هیچ نوع روش پیشگیری از بارداری به صورت صد در صد موثر نیست و روش های کنترل بارداری مانند استفاده از کاندوم یا عدم برقراری جنسی، از مصرف قرص های ضد باردرای بسیار موثرتر هستند. در مورد گزینه های ممکن برای کنترل بارداری با پزشکتان صحبت کنید.

قرص دروسبلا برای پیشگیری از بارداری

روش مصرف دروسبلا

این قرص در هر ورق حاوی 24 قرص صورتی حاوی هورمون و 4 قرص سفید دارونام بدون هورمون است که با ترتیبی خاص مصرف می شوند.

قرص‌های دروسبلا روزانه یک عدد، در فواصل زمانی معین (هر ۲۴ ساعت) و با معده خالی مصرف می‌شوند. پس از مصرف چهار قرص سفید غیر هورمونی، صرف نظر از این که خونریزی عادت ماهانه متوقف شده باشد یا نشده باشد، مصرف قرص‌های صورتی هورمونی شروع خواهد شد. گرچه در صورت استفاده درست از دروسبلا، بارداری با مصرف همان چهار قرص سفید غیر هورمونی متوقف می‌شود؛ اما لازم است که بقیه قرص‌ها حداقل برای هفت روز اول مصرف شوند.

بخوانید: قرص اورژانسی | استفاده از قرص اورژانسی ضد بارداری برای پیشگیری از بارداری

اطلاعات کلی دارو (موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی)

نام های تجاری : دروسپیرنون، اتینیل استرادیول

موارد مصرف : جلوگیری از بارداری، درمان اختلال خلقی پیش از قاعدگی (PMDD)، سندرم قبل از قاعدگی (PMS)،، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، درمان‌ آكنه‌، هیرسوتیسم

عوارض جانبی: حالت تهوع و استفراغ، سردرد و نفخ، حساسیت پستان، تورم مچ پا (احتباس مایعات) و تغییر وزن، خونریزی واژن، لکه بینی و پریود نامنظم (به خصوص در چند ماه اول استفاده از دارو)

تداخل دارویی: مهارکننده‌های آروماتاز (مانند آناستروزول، اگزمستان)، آتازانویر، اسپمیفن، تاموکسیفن، تیزانیدین، ترانگزامیک اسید، برخی محصولات ترکیبی که برای درمان هپاتیت مزمن استفاده می‌شود، گریزئوفولوین، مودافینیل

 

مزایای مصرف قرص دروسبلا

 • استفاده از این قرص باعث افزایش وزن نمی شود.
 • این دارو خواص ضد معدنی و ضد آندروژنی که از احتباس آب و نمک و همچنین نفخ و تورم جلوگیری می کند.
 • این قرص در اولین شرکت داروسازی هورمونی بین‌المللی دارای گواهینامه GMP جهت تولید هورمون‌های جنسی خوراکی در ایران تولید شده است.
 • تولید دروسبلا بر اساس فناوری اروپایی و بالاترین استانداردهای بین‌المللی تولید شده که اثربخشی و امنیت آن را تضمین می‌کند.
 • با بهترین فناوری دراژه بندی بسته بندی شده است.
 • دروسبلا خطر ابتلا به اندومتریوز، کیست تخمدان، بیماری فیبروکیستیک پستان و نیز خطر ابتلا به سرطان رحم و تخمدان را در دراز مدت کاهش می‌دهد.

اقدامات احتیاطی در مورد مصرف این دارو

قبل از مصرف دروسبلا به پزشک اطلاع دهید و باید مطمئن شوید به خود این دارو، اتینل استرادیول یا به استروژن ها و پروژستین های دیگر حساسیت ندارید تا از سکته مغزی، لخته شدن خون، فشار خون بالا، اختلالات و سرطان سینه پیشگیری شود.

بیشتر بخوانید: روش اورژانسی و فوری جلوگیری از بارداری

نگهداری

این قرص باید در دمای اتاق باشد و به دور از نور و رطوبت باشد. به طور کلی تمام داروها باید از دسترس کودک و حیوانات خانگی دور باشد و از ریختن قرص ها در توالت خودداری کنید. در صورت انقضا یا عدم نیاز به این محصول، آن را به درستی از بین ببرید.

موارد منع مصرف 

 • خانم‌های مبتلا به دیابت شدید با رگ‌های خونی آسیب‌دیده
 • خانم‌های مبتلا به فشار یا چربی خون بسیار بالا
 • خانم‌های مبتلا به بیماری‌های پیشرفته دریچه‌های قلب
 • سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی
 • خانم‌های سیگاری بالای ۳۵ سال
 • خانم‌هایی مبتلا به نارسایی کلیه
 • خانم‌هایی که در معرض خطر بالای ایجاد لخته خون (ترومبوز) در شریان‌ها و وریدها هستند
 • مبتلایان سرطان سینه و یا دیگر سرطان‌های مربوط به ارگان‌های جنسی و خونریزی رحمی
 • خانم‌های مبتلا به بیماری کبدی یا تومور کبد

در این بخش اطلاعاتی در مورد قرص پیشگری از بارداری دروسبلا را خواندید و امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

مطالب مشابه را ببینید!