مجله تاپ‌ناز‌

قرص سافکسوفست برای حساسیت + علائم و عوارض این داروی آنتی هسیتامین

قرص سافکسوفست

قرص سافکسوفست داروی آنتی هیستامین است که برای پیشیگری و رفع علائم آزاردهنده حساسیت های فصلی، اگزما، نیش حشرات و … استفاده می شود. این آنتی هیستامین غیر سداتیو باعث خواب آلودگی نمی شود و یک نام تجاری برای داروی فکسوفنادین است.

اگر برای درمان حساسیت های فصلی با علدمی مانند تب یونجه و کهیر به پزشک مراجعه نمایید، ممکن است قرص سافکسوفست را برای شما تجویز کند. این دارو آنتی هسیتامینی غیر آرامبخش و نام تجاری برای داروی فکسوفنادین است. باید توجه داشته باشید که وجود نام سافکسوفست بر روی بسته بندی محصول، معرف داروی فکسوفنادین با عوارض جانبی و تداخل دارویی مشابه است. دیگر نام های تجاری موجود برای فکسوفنادین عبارتند از قرص فستوور قرص سد آف که در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد این قرص را می خوانید.

قرص سافکسوفست داروی آنتی هیستامین غیر آرامخش

سافکسوفست آنتی هیستامین غیر آرامبخش و متعلق به گروه قرص های ضد حساسیت می باشد که از جانب پزشک متخصص به منظور درمان علائم حساسیت زکام بهاره از جمله التهاب و آبریزش بینی، عطسه، قرمزی، خارش و اشک چشم و بیماری کهیر مزمن تجویز می گردد.

نام دیگر این دارو عبارتند از فستوور و سد آف. نوع خارجی این دارو با نام تجاری تلفست در دسترس می باشد که همگی معرف یک داروی ضد حساسیت به نام فکسوفنادین هستند. این دارو توسط شرکت داروسازی سجاد داروی شرق در دوزهای 30، 60، 120 و 180 تولید شده است و با توجه به شدت آلرژی و سن بیمار، میزان دوز مصرفی تعیین می گردد.

اطلاعات کلی قرص

نام تجاری:

فستوور، سد آف، سافکسوفست

موارد مصرف:

علائم حساسیت‌های فصلی، اگزما، برخی حساسیت‌های غذایی، کهیر، نیش حشرات، آبریزش بینی، خارش قرمزی و آبریزش چشمان، عطسه، خارش دماغ، خارش گلو خارش سقف دهان، ایجاد نقاطی ملتهب، قرمز و خارش شدید

عوارض جانبی:

سردرد، خواب‌ آلودگی، گیجی، تهوع و اسهال، احساس درد در بازوان، پاها یا کمر، درد دوره قاعدگی، سرفه، کهیر، بثورات پوستی، خارش شدید، دشواری در تنفس یا بلعیدن، باد کردن صورت، گلو، زبان، لب‌ها، چشمان، دستان، پاها و قوزک‌ها، کوفتگی بدن، تپش‌ قلب‌ یا نامرتب (آریتمی)

تداخل دارویی: 

اردافیتینیب، ایزوکارباکسید، لاسمیدیتان، ترانیل سیپرومین (احتیاط شدید)، آمیفامپریدین، آپالوتامید، بوسوتینیب، کریزوتینیب، سیکلوسپورین، الاگولیکس، الیگلوستات، الوکسادولین، الوکسادولین، لومیتاپید، نفازودون، نوراتینیب، سارسیکلین (نظارت در صورت مصرف)

داروهای ضد اسید معده حاوی آلومینیوم و منیزیم

عوارض جانبی قرص سافکسوفست

این قرص حالت تخوع ایجاد می کند و برای مقابله با آن باید غذای سنگین و تند میل نکنید.

خواب آلودگی یکی دیگر از عوارض این دارو است و می توانید یک ضد حساسیت دیگر را امتحان کنید و اگر جواب نداد با پزشک مشورت کنید.

سردرد هم ممکن است ایجاد شود و شما می توانید از مسکن استفاده کنید.

خشک شدن دهان هم از دیگر عوارض است که می توانید با آدامس و یا شیرینی های بدون شکر استفاده کنید.

سرگیجه هم دیگر عارضه این دارو است که شما می توانید دراز بکشید تا گیجی برطرف شود، خیلی آرام بلند شوید و حرکت کنید. مصرف سیگار، قهوه، الکل و مواد مخدر هم ممکن است سرگیجه را بدتر کند.

نحوه مصرف قرص سافکسوفست

این دارو به صورت قرص و مایع مصرف می شود. این دارو را باید به صورت منظم و در راس ساعت مشخص مصرف کنید و هرگز در کنار آبمیوه، خصوصا آبمیوه گریپ فروت نباید مصرف کنید. این دارو را طب دستور پزشک مصرف کنید و دوز آن را کم یا زیاد نکنید.

اگر یک نوبت فراموش شد ه باید کنیم؟

در صورت فراموش کردن یک دوز، به محص یادآوری سریع آن را مصرف کنید. ولی اگر زمان نوبت بعدی نزدیک بود، نیاز نسبت دوز فراموش شده را مصرف کنید. باید به یاد داشته باشید که هرگز برای جبران نوبت فراموش شده، در نوبت بعدی، به اندازه دو دوز این دارو مصرف نکنید. همچنین اگر احیاینان دوز بیشتری از این دارو را مصرف کردید نگران نباشد. معمولا دوز زیادتر از این دارو بدون خطر است، ولی ممکن است شدن عوارض جانبی بیشتر شود.

دوز مصرف قرص 

دوز مصرفی هر بیمار با توجه به سن، وضعیت پزشکی و پاسخ او به درمان توسط پزشک تعیین می‌شود:

 • دوز ۳۰ و ۶۰ میلی‌گرم: درمان  حساسیت فصلی و زکام بهاره در کودکان ۶ تا ۱۲ سال
 • دوز ۱۲۰ میلی‌گرم: درمان حساسیت فصلی و زکام بهاره در بزرگ‌سالان
 • ‎دوز ۱۸۰ میلی‌گرم: درمان کهیر مزمن

قبل از شروع مصرف این قرص بخوانید:

قبل از مصرف این قرص ضد حساسیت:

 • در صورت ابتلا به بیماری‌های کلیوی، دیابت، بیماری‌های‌ قلبی‌، پرکاری‌ تیروئید یا سابقه‌ی این مشکلات، با پزشک مشورت کنید.
 • از عدم حساسیت خود به این دارو یا مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن اطمینان حاصل کنید.
 • مصرف مکمل ویتامین، مکمل‌های غذایی و محصولات گیاهی و یا داروهایی مانند اریترومایسین و کتوکونازول را به پزشک اطلاع دهید.
 • شیردهی، بارداری یا قصد باردار شدن را حتماً با پزشک خود در میان بگذارید.
 • بین مصرف داروی سافکسوفست و داروی ضد اسید معده دارای منیزیم یا آلومینیم (مالوکس و میلانتا و غیره)، حداقل ۲ ساعت فاصله زمانی را رعایت کنید.
 • چند روز قبل از آزمایش حساسیت، مصرف سافکسوفست را متوقف کنید؛ این دارو نتیجه‌ی آزمایش را تحت تأثیر قرار خواهد داد.
 • در صورت ابتلا به بیماری صرع یا سایر بیماری‌هایی که با خطر تشنج همراه هستند، مصرف این دارو توصیه نمی‌شود.
 • مصرف این دارو برای کودکان زیر ۶ ماه و افراد بالای ۶۵ سال توصیه نمی‌شود. اگر بالای محدوده سنی مجاز مصرف این دارو هستید، پیش از مصرف با پزشک مشورت کنید.

قرص ساکسوفیت را چگونه نگهداری کنیم؟

دارو دور از دسترس کودکان و در یک کابینت یا محیط بسته و در دمای اتاق و به دوز از گرما و رطوبت نگهداری شود.

مطالب مشابه را ببینید!