مجله تاپ‌ناز‌

قرص لاکتوفم برای عفونت واژن + نحوه مصرف و عوارض این دارو

قرص لاکتوفم برای عفونت واژن

قرص لاکتوفم جزو داروهایی است که به منظور درمان عفونت واژن استفاده می شود و باید پیش از مصرف آن، اطلاعات کافی در مورد این دارو داشته باشید و از نحوه مصرف و عوارض آن آگاه باشید.

لاکتوفم دارویی برای درمان عفونت واژن می باشد که به شکل واژینال و خوراکی استفاده می شود. این دارو برای درمان بیماری های دیگر هم کاربرد دارد. لاکتوفم یک ترکیب سین بیوتیک مناسب است که برای خانم ها و دختران استفاده می شود.

اطلاعات دارویی قرص لاکتوفم

این دارو نوعی محصول پروبیوتیک است که دارای مقدار زیادی باکتری سودمند است که برای دستگاه ادراری و تناسلی خانم ها مفید هستند و باعث عدم رشد عفونت و باکتری های مضر در بدن می شود و دارای 50 نوع است که بعضی از موارد بنا به دلایل مختلف از جمله استفاده مکرر از استخر، آمیزش جنسی، لباس های تنگ از جنس پلاستیک و … باعث از بین رفتن باکتری های مفید می شود و در نتیجه بدن مقاومتش را مقابل عوامل بیماری زاد از دست می دهد. استفاده از لاکتوفم باعث بازیابی باکتری های مفید می شود و باعث از بین رفتن عفونت های رشد کرده در واژن می شود. داروی لاکتوفم محیط واژن را اسیدی می کند و از باعث نابودی میکروارگانیسم های بیماری زا می شود.

قرص لاکتوفم باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و با وجود کاهش التهاب دستگاه تناسلی باعث افزایش ترشحات طبیعی واژن می شود. اگر این دارو به صورت خوراکی مصرف شود از طریق روده و دیوارهای معده به محیط واژن وارد می شود این دارو باعث افزایش افزایش تاثیرات موجود در آنتی بیوتیک و ضد قارچ ها ها که به منظور درمان عفونت های قارچی مورد استفاده قرار گرفته می شود را افزایش می دهد. ایجاد ترشح به آن دسته از بیمارانی که از مقاربت و یا دوران یائسگی رنج می رند کمک می کند.

 

روش مصرف لاکتوفم

این دارو دارای 30 کپسول 500 میلی گرمی است که بهترن موقع مصرف آن یک عدد کپسول بعد از ناهار است و طول درمان آن یک ماه است ولی به دلیل اینکه این محصول یک مکمل به حساب می آید و عوارض و آسیب خاصی ندارد افرادی که عفونت ادراری و واژن متوالی دارند می توانند بعد از یک دوره مصرف یک ماهه فاصله بیندازند و باز یک دوره مصرف کنند.

 

عوارض لاکتوفم

عواض این دارو بسیار ناچیز است و در بعضی ازا فراد ممکن است ایجاد شود. مصرف این دارو در روزهای اولیه باعث ایجاد نفخ می شود که بعد از چند هفته برطرف می شود. باید دقت داشته باشید که اگر نشانه های تنگی نفس و خارش شدید داشتید باید به پزشک مراجعه کنید.

بخوانید: عفونت واژن و واژینوز باکتریال در خانه درمان کنید

در دوران بارداری و شیردهی

استفاده از لاکتوفم در بارداری و شیردهی هیچ عوارضی برای مادر و فرزند نخواهد داشت ولی بهتر است که با پزشکتان مشورت کنید.

مصرف دارو باعث کاهش ابتلا به دیابت در دوران بارداری می شود و همچنین باعث کاهش آلرژی های اولیه در کودک می شود که ممکن است پزشک شما با این قرص، آنتی بیوتیک را هم تجویز کند و به دلیل اینکه مصرف آنتی بیوتیک با پروپیوتیک باعث کاهش اثر آن می شود توصیه می کنیم که فاصله مصرف آنها بین 2 تا 4 ساعت باشد.

 

کاربرد دیگر لاکتوفم

این قرص علاوه بر این برای درمان عفونت واژن مورد استفاده قرار گرفته می شود برای بیماران نیز تجویز می شود که مهم ترین ها عبارتند از:

 1. کاهش علایم سندروم روده تحریک پذیر
 2. کاهش جذب کلسترول
 3. درمان بیماری های روده ای مانند یبوست و اسهال
 4.  کاهش فشار خون
 5. کاهش علایم بیماری های التهابی روده
 6. کمک به تولید ویتامین های گروه A و B در بدن
 7. بهبود علایم آلرژی های تنفسی، پوستی و غذایی به خصوص در کودکان
 8. کاهش میزان کلونیزاسیون هلیکوباکترپیلوری و کاهش زخم‌های گوارشی
 9. کاهش مقاومت به انسولین، کاهش میزان ابتلا به دیابت نوع دوم و دیابت بارداری
 10. کمک به هضم و جذب مواد مواد غذایی و املاح ضروری مانند : کلسیم، منیزیم، آهن و…
 11. کاهش احتمال عود عفونت و کاهش نقاهت بیماری‌های عفونت
مطلب پیشنهادی: درمان عفونت واژن با استفاده از سرکه سیب و روش های رفع عفونت

مورد احتیاط و هشدار

در صورت داشتن موارد زیر پیش از مصرف دارو به پزشک اطلاع دهید.

 • داشتن شرایط خاص مانند : نقص سیستم ایمنی و ایدز
 • استفاده از کاتتر وریدی
 • استفاده از دارو های سرکوب کننده ایمنی یا دارو های شیمی درمانی
 • ابتلا به بیماری دریچه قلب
 • سندروم روده کوتاه
 • کولیت اولسراتیو فعال
 • وجود علایم عفونت مانند : استفراغ، تب، اسهال خونی و درد شکمی شدید
 • سایقه حساسیت دارویی یا غذایی

 

موارد منع مصرف

در صورت مبتلا بودن به پانکراتیت حاد یا سابقه حساسیت به هر یک از اجزای فرآورده از مصرف آن پرهیز کنید.

 

شرایط نگهداری لاکتوفم

بهترین شرایط نگهداری قرص لاکتوفم در دمای دو تا هشت درجه سانتی گراد است که سبب افزایش طول عمر باکتری های پروبیوتیک می شود و همچنین این محصول را دور از نور خورشید، رطوبت و دسترس کودکان نگهداری کنید.

مطالب مشابه را ببینید!