مجله تاپ‌ناز‌

قرص نئوتادین برای رفع حساسیت + مواد استفاده و عوارض این دارو

قرص نئوتادین

قرص نئوتادین به منظور رفع حساسیت استفاده می شود و در همه داروخانه ها بدون نسخه فروخته می شود و در این مطلب قصد داریم که کارکردهای این دارو به همراه مزایای و عوارض این دارو را شرح دهیم.

نام دیگر نئوتادین دس لوراتادین است که از داروهای آنتی هیستامین می باشد و برای کاهش علامت هایی آلرژی استفاده می شود و در ادامه در مورد نحوه مصرف آن می خوانید.

قرص نئوتادین

یکی از مشکلاتی که خیلی از افراد با تغییر فصل به آن دچار می شوند حساسیت فصلی می باشد که با عطسه و آبریزش بینی همراه می شود. استفاده از داروهای ضد حساسیت می تواند در این گونه مواقع بسیار تاثیرگذار باشد و علائم را کمتر کند. بیشتر افراد این داروها مانند نئوتادین را در دسته آنتی هسیتامین های می شناسند و از آن استفاده می کنند.

قرص نئوتادین جزو داروهای آنتی هیستامین است و در بیشتر اوقات می تواند التها و مخاط بینی را رفع کند. از این دارو برای درمان خارش کهیر هم استفاده می شود. این قرص تاثیر خود را در کوتاه مدت می گذارد و اثر آن در مدت یک شبانه روز می ماند.

نئوتادین یکی از داروهای بدون نسخه می باشد که می توانید آن را از داروخانه ها تهیه کنید. هر قرص دارای 5 میلی گرم لوراتادین است و در نوارهای 10 عددی قرص و جعبه 20 عددی فروخته می شود. این قرص به صورت شربت نئوتادین هم موجود است. این شربت رنگ زردی دارد و طعم و بوی میوه آن برای کودکان تجویز می شود.

عطسه پشت سر هم و مدام و برای هیچ کسی خوشایند نیست. از دسته مشکلاتی است که ممکن است گریبان گیر هر فردی شود. بر اساس تحقیقاتی که به دست آمده است در هر پنج نفر یک نفر مبتلا به آلرژی های فصلی می شود. شما هم ممکن است چند روز در سال به این مشکل گرفتار شوید و در این شرایط بهترین تصمیم، استفاده از قرص نئوتادین می باشد.

نحوه مصرف قرص نئوتادین

مصرف این قرص با توجه به عواملی مانند سن، شرایط پزشکی و میزان علائم و واکنش به نخستین دوز مصرف آن تعیین می شود و به صورت کلی به صورت زیر برای تمام افراد تجویز می شود:

کودکان ۶ ماهه تا ۵ سال: مصرف این دارو برای این سنین توصیه نشده است.

کودکان ۶ الی ۱۱ سال: یک عدد قرص ۲.۵ میلی گرمی در روز

افراد ۱۲ سال به بالا: یک عدد قرص ۵ میلی گرمی در روز

نکات مهم و قابل توجه در مورد مصرف این دارو

 • بایستی این دارو را بر اساس تجویز پزشک مصرف کنید.
 • چنانچه پس از مصرف با مشکلاتی مثل گرفتگی شدید معده؛تنگی نفس و یا درد شدید مواجه شدید لازم است تا با پزشک خود مشورت کنید.
 • اگر به این قرص و یا مواد داخل آن حساسیت دارید بایستی از مصرف آن خودداری کنید.
 • هنگام ویزیت توسط پزشک تمامی داروهای مصرفی  خود را در اختیار او قرار دهید تا پزشک بر اساس آن ها قرص را برایتان تجویز کند.
 • اگر پس از مصرف این قرص دچار مشکلات پوستی مثل کهیر و یا هر گونه واکنش ژنتیکی شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • در صورت فراموش کردن یک دوز از قرص مصرف در صورت یادآوری می توانید آن را مصرف کنید اما اگر زمان دوز دوم فرا رسیده بود بهتر است تا از مصرف دوز فراموش شده امتناع کنید.
 • اگر باردار هستید بدون تجویز پزشک اقدام به مصرف این قرص نکنید.
 • از آنجایی که مادران باردار از شیر خود نوزاد را تغذیه می کنند بایستی از مصرف این قرص پرهیز کنند.
 • مصرف قرص نئوتادین باعث ایجاد خواب آلودگی در فرد خواهد شد به همین منظور بهتر است تا طی دوران درمان از رانندگی خودداری کنید.
 • اگر شما با مشکل اختلال حافظه یا عدم توانایی در خواندن کتاب ها مبتلا هستید پیشنهاد می کنیم که پیش از مصرف این قرص با پزشک مشورت کنید.
 • اگر شما مبتلا به بیماری خاصی هستید و یا ملزم به رعایت رژیم کم نمک،کم قند و با هر گونه رژیم دیگری هستید بهتر است که قبل از مصرف این قرص با پزشک خود مشورت کنید.
 • کسانی که با مشکل اختلال کبدی و کلیوی مواجه هستند نبایستی از این دارو استفاده کنند.
 • این دارو ممکن است در نتایج آزمایش های پوستی تاثیر بگذارند به همین خاطر بهتر است تا دکتر را از این موضوع مطلع نمایید.

راهکارهای خانگی برای رفع حساسیت فصلی

علاوه بر مصرف این دارو شما می توانید با روش های خانگی حساسیت را رفع کنید. بیشتر اوقات آلرژی فصلی با سرماخوردگی اشتباه گرفته می شود ولی به طور کلی علائم حساسیت فصلی شامل گلودرد، عطسه، آبریزش بینی و سرفه است. برای رفع کردن این علائم که گاهی باعث کلافگی شما می شوند باید خوراکی های مناسب مصرف کنید.

مصرف پیاز به دلیل داشتن آنتی اکسیدان و کورستین می تواند باعث رفع علائم آلرژی فصلی شود و حتی می تواند از این مشکل پیشیگری کند.

مطالب مشابه را ببینید!