مجله تاپ‌ناز‌

معرفی قرص های چاق کننده و مزایای و معایب هر کدام از این قرص های چاقی

خیلی از قرص ها با موارد کاربردی درمانی، خاصیت چاق کنندگی هم دارند. به همین دلیل از آنها در انواع قرص چاقی هم استفاده می شود. در ادامه مجموعه ای از انواع قرص چاقی را به شما معرفی می کنیم.

بعضی از قرص ها برای مشکلات خاصی تجویز می شوند ولی آثار دیگری هم دارند. مثلا بسیاری از داروهایی که برای دیابت، افسردگی و فشار خون استفاده می شوند، می توانند اثرات چاق کنندگی هم داشته باشند.

داروهایی که مهار کننده باز جذب سروتونین هستند باعث افزایش وزن نمی شوند زیرا اغلب داروهای ضد افسردگی سروتونین را افزایش می دهند طوری که شما با خوردن آنها حس سیری خواهید کرد. پس چاق کننده به حساب نمی آیند.

پاکسیل هم جزو داروهای کنترل اضطراب است ولی به عنوان قرص چاق کننده شناخته می شوند زیرا در طول دوران مصرف باعث افزایش وزتن می شود. در این صورت باید دارو را قطع کرد و داروهایی مانند زولفت یپا پروزاک استفاده شود.

معرفی قرص های چاق کننده

در ادامه قرص های چاق کننده را معرفی می کنیم و البته این نکته را به یاد داشته باشید که مصرف خودسرانه این داروها برای چاقی اصلا پیشنهاد نمی شود و باید طبق نظر پزشک مصرف شوند.

کلورپروپامید (اینسولاز)، دیابینیز

بعضی از داروهای درمانی دیابت نوع دوم، وزن را کم می کنند. البته بعضی دیگر هم باعث اضافه وزن می شوند. این دارو دارای سولفونیل اوره است و عملکرد انسولین را بیشتر می کند. انسولین باعث کاهش قند خون و افزایش اشتها می شود. در این حالت هم داروهایی مانند بیتا، ژانویا و متفورمین برای کاهش وزن مناسب هستند.

والپوریک

والپوریک اسید(Depakote) به منظور درمان و بهبود تشنج، اختلال دو قطبی و جلوگیری از میگرن تجویز می شود. مطالعات سال 2007 روی بیماران صرعی نشان می دهد که 24 درصد مردان و 44 درصد زنان مصرف کننده این دارو، معادل 5 کیلو یا بیشتر وزن اضافه کرده اند.

آمیتریپتیلین (Elavil, Endep, vanatrip)

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای TCAs) مانند آمیتریپتیلین بیش از دیگر داروهای ضد افسردگی و میگرن باعث چاقی می شوند. عملکرد آنتی هیستامینی این دارو باعث چاقی می شود. این دارو برای درمان افسردگی کمتر تجویز می گردد زیرا استفاده بیش از حد آن باعث بروز بیماری قلبی می شود.

قرص های چاق کننده

انسولین (Insulin)

انسولین می تواند باعث چاقی شود. نوعی خاص از انسولین مانند لوبمیر با اثر طولانی باعث چاقی کمتر می شود و تحقیقات نشان داده که دریافت کنندگان انسولین، در سه سال اول، 5 کیلو وزن اضافه کرده اند و نیم کیلو بیشتر از این وزن را در سه ماه اول مصرف اضافه کرده اند.

داروهای ضدحساسیت (پزودوافدرین و فکسوفنادین)

این داروها نیز با عملکرد آنتی هیستامینی سبب افزایش وزن می گردند. این نوع عملکرد در بیشتر داروهای ضدافسردگی حذف یا تقلیل یافته اما این عملکرد در داروهای ضدآلرژی مهم بوده و قابل حذف نیست. تحقیقات سال ۲۰۱۰ نشان می دهد که مصرف این داروها، شانس چاقی به اندازه ۵۵ درصد افزایش می دهد. ضمن اینکه آنتی هیستامین در فعالیت آنزیمی که باعث تنظیم مصرف غذا در بدن می شود، اختلال ایجاد می کند.

آتنولول (Tenormin)

از داروهای درمان  فشار خون، بتا بلاکر (Beta-blockers) بوده که پر مصرف ترین آن ها ایندرال، متوپرولول و آتنولول می باشد. با مصرف آتنولول، مصرف کنندگان ۲.۵ کیلو وزن را در ماه های اولیه اضافه می کنند. این داروها سرعت سوخت کالری را کاهش و موجب خستگی می گردند.

داروهای پیشگیری از بارداری

مدروکسی پروژسترون استات (DMPA) تنها داروی اثبات شده در افزایش وزن و چاقی است و به عنوان قرص اشتها آور معرفی می گردد.

رمرون(میرتازایین)

یکی از داروهای ضد افسردگی که با عملکرد خود نوراپی و سروتونین را بیشتر می کند رمرون است. این دو ماده هم در ارتباط مستقیم با کاهش وزن هستند. این دارو تحت تاثیر عملکرد آنتی هیستامینی باعث افزایش وزن می شود. این افراد برای افراد مسن لاغر گزینه ای مناسب است.

فلوکستین (prozac یا پروزاک)

فلوکستین باعث کاهش وزن می شود و بعضی اوقات می تواند افراد را چاق کند. یک تحقیق 60 هفته ای روی بیمارانی که فلوکستین مصرف می کنند، نشان از کم کردن وزن تا 5 کیلو در شش ماه اول بود و سپس از اواسط دوره باز افزایش وزن داشند. افرادی که برای درمان افسردگی از این دارو استفاده می کنند و به دنبال کم کردن وزن هستند، با مشورت پزشک بهتر است از داروی داروی بوپروپیون(ولبوترین)به عنوان داروی جایگزین فلوکستین استفاده کنند.

دلتازون (پردنیزولون)

کورتیکواستروئیدهای خوراکی مانند دلتازون، باعث افزایش وزن در دراز مدت می شوند و جزء قرص های چاق کننده می باشند. تحقیقات طولانی مدت در سال 2006 نشان داد که 60 تا 80 درصد مصرف کنندگان دچار افزایش وزن شده اند. افرادی که برای درمان التهاب روده یا آسم از این دارو استفاده می کنند، بیشتر از مصرف گران این دارو برای درمان آرتیت روماتوئید در معرض خطر ابتلا به چاقی قرار دارند. رژیم غذایی، ورزش و گاهی اوقات مصرف کردن متفورمین می تواند عوارض این دارو راز از بین ببرد.

کلرپرومازین(تورازین)

تورازین و ملاریل با عملکرد آنتی هسیتامینی، اشتها را بیشتر می کنند و باعث ایجاد چاقی می شوند. اثر دارو نسبت به زیپرکسا و کلوزاریل کم است ولی این دارو به دلیل عوارض و تاثیر کم بر اسکیزوفرنی کمتر تجویز می شود.

زیپرکسا (اولانزاپین)

داروهای ضدسایکوتیک آتیپیک(Atypical antipsychotics) مانند کلوزاریل(کلوزاپین) یا زیپراکس می توانند باعث چاقی شوند. تحقیق سال 2005 نشان می دهد که 30 درصد از مصرف کنندگان آن، 7 درصد از وزن بدن خود را در طول 18 ماه اضافه کنند. این دارو برای افسردگی دو قطبی و اسکیزوفرنی استفاده می شود. قرص های معادل آن طبق نظر پزشک می تواند گدون(زیپرازیدون) و ابیلیفای(aripiprazole) باشد. برای کاهش اثر چاقی این دارو می توان از متفورمین در کنار آن استفاده کرد.

قرصهای چاق کننده گیاهی

اگر می خواهید از قرص های گیاهی استفاده کنید هم در ادامه بهترین قرص های گیاهی برای چاق شدن را به شما معرفی می کنیم:

شیکوریدین

شیکوریدین دینه جزو قرص های چاق کننده است که به صورت گیاهی است و از عصاره ریشه کاسنی، دانه شنبلیله و اسانس رازیانه تهیه می شود. مصرف این قرص باعث افزایش اشتها می شود و در نتیجه افراد چاق می شوند. این قرص با کاهش میزان قند خون، اشتها را بیشتر می کند و باعث چاق شدن یکنواخت تمام اندام های بدن می شود.

طریقه مصرف شیکوریدین ۳ بار در روز و هر بار به مقدار یک یا دو عدد قرص، نیم ساعت قبل از غذا می باشد، البته مصرف این قرص تنها برای بزرگسالان توصیه شده است.

قرص  مخمر آب جو

این قرص را می توانید از برندهای متنوع تهیه کنید و خیلی از افراد اعتقاد دارند که باعث چاقی می شود. این قرص برای رشد مو، سلامت پوست و تقویت ناخن ها موثر است و البته باعث افزایش اشتها می شود.

قرص چاقی فت فست

فت فست هم قرص آمریکایی است که دارای ترکیبات گیاهی است و برای افزایش اشتها و چاقی عرضه می شود. این قرص دارای ویتامین های گروه ب و بعضی از مواد معدنی مانند منیزیم، آهن، سلنیوم، فسفر و … است. طبق نظر شرکت سازنده این قرص در تمام افراد بین 14 تا 60 سال می تواند باعث چاقی شود.

از مهمترین مواد تشکیل دهنده این قرص ها، هورمون رشد است، پس بهتر است برای افرادی که کمبود آن را دارند تجویز شود. مصرف این قرص روی اشتها هم تاثیر مثبت دارد ولی درم ورد داشتن تاییدیه اف دی ای نظر قطعی وجود ندارد.

مطالب مشابه را ببینید!