مجله تاپ‌ناز‌

قرص ویتاگنوس برای مشکلات قاعدگی و یائسگی + اطلاعات دارویی و عوارض این قرص

قرص ویتاگنوس برای مشکلات قاعدگی و یائسگی

قرص ویتاگنوس نوعی داروی گیاهی است که برای درمان بسیاری از مشکلات مخصوص زنان کاربرد دارد و قبل از مصرف، باید در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشید که به همین جهت در ادامه اطلاعات دارویی و عوارض این قرص را شرح داده ایم.

ویتاگنوس یا پنج انگشت به منظور درمان مشکلات مخصوص زنان مانند یائسگی و قاعدگی استفاده می شود. نام دیگر داروی گیاهی ویتاکنوس پنج انگشت نیز می باشد و برای جلوگیری از دردهای شدید در زنان از جمله اختلالات قاعدگی، ثطع غیر طبیعی پریود، پریود دردناک، نارسایی زودرس تخمدان، اختلال در زمان و میزان خونریزی و عوارض زمان یائسگی موثر می باشد.

اطلاعات دارویی قرص ویتاگنوس

قرص ویتاگنوس بر محور مرکزی ترشح هورمون در بدن یعنی غده هیپوتالاموس-هیپوفیز تاثیر می گذارد و طبق مطالعات انجام گرفته، گیان دارای ترکیبات استروژنی نیست و روی تخمدان ها مستثم تاثیر نمی گذارد.

کاربرد قرص ویتاگنوس

ویتاگنوس در موارد زیادی استفاده می شود که در ادامه با موارد استفاده درمانی این گیاه دارویی آشنا می شوید:

 • کنترل کیست تخمدان و پستان

یکی از کاربردهای مصرف این دارو  این است که بر اساس شدت عارضه باعث از بین رفتن، کاهش و یا توفق کیست در تخمدان و پستان می شود و به همین دلیل مصرف روزی 2 عدد ثرص تا زمان مورد نیاز توصیه می شود.

 • کنترل چاقی با منشاء هورمونی

اختلال در عملکرد هورمون ها دلایل بسیاری از چاقی ها در خانم ها است به همین جهت، تنظیم هورمون ها باعث کنترل چاقی می شود، پس می توانید برای رفع این مشکل روزی دو عدد قرص به مدت طولانی استفاده کنید.

بخوانید: سیکل قاعدگی و تغییرات بدن خانم ها هنگام پریود شدن
 •  نازایی به علت LFD

با مصرف این داروی گیاهی به مدت 6 ماه یا بیشتر موفقیتی معادل 30 درصد در جهان داشته است به همین دلیل، روزی 2 عدد قرص را به مدت 6 تا 12 ماه باید مصرف کرد.

 • رفع عوارض پیش از قاعدگی (PMS)

30 تا 40 درصد خانم ها قبل از قاعدگی دچار عوارضی مانند میب به غذای بیشتر و شیرین، حساسیت پستان، خستگی، نفخ، سردرد، عدم تمرکز، درد و اسپاسم، اضطراب، افسردگی، تحریک پذیری و تغیرات خلق خو می شوند که این داروی گیاهی ویتاگنوس باید به مدت یک هفته پیش از قاعدگی تا زمان قاعدگی و یا تا آخر دوره قاعدگی روزانه دو وعده استفاده شود.

 • رفع عوارض LFD (بالا رفتن استروژن خون)

ویتاگنوس برای برطرف کردن عوارض LFD مانند لکه بینی، پریود زیاد، قطع قاعدگی یا قاعدگی مکرر، که در این مواقع باید به مدت 3 تا چهار ماه روزی دو عدد قرص مصرف شود.

 • رفع عوارض یائسگی

این داروی گیاهی برای رفع عوارض یائسگی مانند خستگی، دلهره و اضطراب، شکسته شدن ناخن ها، تغییر خلق و خو، پوکی استخوان، افسردگی و عوارض قلبی هم استفاده می شود پس روزی 2 عدد قرص را به مدت طولانی بیشتر از دو سال باید استفاده کرد.

 • جلوگیری و کنترل از پیشرفت فیبروم رحمی

پیشگیری از فیبروم رحم که در بعضی از موارد باعث خونریزی می شود در این وضعیت باید حداثل به مدت 6 ماه یا در صورت لزوم به مدت طولانی روزی 2 عدد قرص مصرف شود.

 • رفع آکنه

در بیشتر خانم ها آکنه با اختلالات هورمونی در ارتباط است به همین جهت برای درمان اساسی آکنه یا جوش های صورت باید هورمون های بدن تنظیم شوند که برای رفع این مشکل می توانید به مدت 3 ماه روزی 2 عدد قرص بخورید.

قرص ویتاگنوس برای مشکلات قاعدگی و یائسگی

اشکال دارویی ویتاگنوس

این دارو به شکل قطره و قرص در داروخانه ها موجود است و بدون نسخه هم می توانید این داروی گیاهی را تهیه کنید ولی بهتر است قبل از مصرف این قرص با پزشک خود مشورت کنید. استفاده در اول صبح با معده خالی تاثیر بیشتری دارد و نیم ساعت پیش از صبحانه می توانید استفاده کنید.

بخوانید: قاعدگی شدید، دلیل قاعدگی شدید و درمان این مشکل

موارد منع مصرف

 1. مردان به دلیل ترکیبات استروژنیک این گیاه نباید از این گیاه دارویی استفاده کنند.
 2. در مواردی که پس از زایمان استفاده شود زمان شروع اولین پریود را جلو می اندازد.
 3. در افرادی که دارای سابقه حساسیت پوستی هستند احتمال بروز ضایعات پوستی افزایش می یابد.
 4. زنان شیرده، باردار و یا زنانی که تصمیم به بارداری دارند باید پیش از مصرف این دارو با پزشک مشورت نمایند.
 5. این دارو نباید به همراه قرص های ضد بارداری مصرف شود.
 6. کسانی که دچار اختلال در مقادیر دوپامین می باشند نباید از این داروی گیاهی استفاده کنند.

 

بررسی عوارض جانبی داروی ویتاگنوس

 • ناراحتی های دستگاه گوارش
 • خارش
 • آکنه

 

اختلالات دارویی

 • هورمون های جنسی
 • ضدبارداری های خوراکی

 

نکته مهم برای مصرف ویتاگنوس

از نکات مهم در مورد ویتاگنوس این است که دیر اثر می کند پس نباید در ماه اول انتظار داشت که مصرف این دارو گیاهی اثر چندانی داشته باشد و بهتر است بدانید اثر دارو سه تا چهار هفته پس از مصرف شروع می شود و پس از دو تا سه ماه به حداکثر می رسد و به دلیل اینکه دارو مزه خوبی ندارد و نمی توان آن را با مواد فرعی خوش طعم نمود، پس بهتر است در زمان مصرف آن را با آب، شیر، آبمیوه و یا هر ماده دیگری ترکیب کنید و البته این نکته را هم به خاطر داشته باشید که مصرف این داروی گیاهی در بعضی از افراد با معده خالی با دل آشوبه همراه خواهد است و در این مواقع بهتر است که همراه با غذا استفاده شود. در صورت فراموشی یک مصرف نوبت دارویی از دو برابر کردن دوز مصرف بعدی خودداری کنید و پس از پایان مدت انقضا از مصرف آن پرهیز کنید.

مطالب مشابه را ببینید!