مجله تاپ‌ناز‌

بهترین نوع قهوه یا اسپشیالیتی چیست + راهنمای تشخیص و خرید

دانه های قهوه

قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در جهان است. اما همه قهوه ها از کیفیت یکسانی برخوردار نیستند. موارد بسیاری بر کیفیت، طعم و عطر قهوه تاثیر گذار است. از جمله این موارد محل کشت، نژاد، نحوه برداشت و آماده سازی و رست کردن قهوه است.

در این مقاله ابتدا قهوه اسپشیالیتی معرفی شده، سپس روش تشخیص و در نهایت شیوه انتخاب و محل خرید آموزش داده و معرفی شده است.

بهترین نوع قهوه یا همان قهوه اسپشیالیتی چیست؟

هر چند قهوه های عجیب و غریب و بسیار گران قیمت در جهان وجود دارند. اما هدف ما معرفی بهترین انواع قهوه در دسترس برای عموم مردم است.

قهوه اسپشیالیتی به قهوه هایی گفته می شود که بالاترین استاندارد ها از لحظه کشت در مزرعه تا رسیدن به فنجان شما در آن رعایت شده باشد. قهوه اسپشیالیتی در مناطق کوچک و محدودی در جهان کشت می شود. این مناطق شرایط ویژه ای دارند که عطر و طعم قهوه کشت شده در آن ها بسیار بی عیب و نقص از کار در می آید. قهوه اسپشیالیتی به دقت و با دست برداشت، خشک و سورت می شود.

میزان استفاده از کود ها و سموم شیمیایی، مقدار رسیدن و نحوه چیدن میوه قهوه، تعداد ناخالصی و دانه معیوب در نمونه های قهوه و شیوه رست کردن همه در اسپشیالتی شدن قهوه تاثیر دارد و برای داشتن یک قهوه اسپشیالیتی همه این موارد به دقت کنترل می‌شود.

نوع معمولی قهوه در بازار، قهوه تجاری نام دارد. این نوع قهوه به صورت عمده و صنعتی تولید می شود و کیفیتی معمولی دارد. اگر شما به دانه های قهوه تجاری نگاه کنید تعداد بیشتری دانه ناقص و خراب نسبت به قهوه اسپشیالیتی مشاهده خواهید کرد. قهوه های تجاری نسبت به قهوه اسپشیالیتی بیشتر تفت داده می شوند تا طعم و عطر نامطبوع حاصل از این دانه ها کمتر شود.

راه های تشخیص قهوه اسپشیالیتی از قهوه تجاری

شناخت قهوه با کیفیت اسپشیالیتی از قهوه معمولی راحت نیست و نیاز به تجربه دارد. با این حال با در نظر گرفتن نکات زیر می توان قهوه با کیفیت را از قهوه معمولی تشخیص داد.

 1. قیمت: هیچ ارزانی بی علت نیست. قهوه اسپشیالیتی ارزان نیست. اگر قهوه ای نسبت به سایر محصولات ارزان تر بود بدون شک نمی تواند اسپشیالیتی باشد. هزینه های تولید و نگهداری قهوه های اسپیشیالیتی از سایر قهوه ها به مراتب بیشتر است.
 2. میزان رست: قهوه های اسپشیالیتی معمولا درجه رست مدیوم یا روشن دارند. برای تهیه قهوه اسپشیالیتی و به دست آوردن عطر و طعم اصیل تلاش بسیار زیادی می شود. در نتیجه در مرحله رست برای حفظ این عطر و طعم قهوه از درجه بیشتر از مدیوم رست نمی شود.
 3. منطقه دقیق کشت: قهوه های اسپشیالیتی هنگام فروش با ذکر محل دقیق کشت به مشتری عرضه می شوند. به عنوان مثال در قهوه اتیوپی یرگاچف یا قهوه برزیل سانتوس سرادو، یرگاچف و سانتوس سرادو محل دقیق کشت این دو نوع قهوه هستند با توجه به محدود بودن زمین زیر کشت این نوع قهوه ها نمی توان نام یک کشور یا یک منطقه وسیع را به عنوان محل کشت قهوه اسپشیالیتی ارائه کرد.
 4. نژاد دار بودن: گاهی اوقات در هنگام قهوه های اسپشیالیتی به نژاد دقیق آنها اشاره می شود. به عنوان مثال قهوه برزیل سانتوس یلو بوربن می تواند قهوه با کیفیت تری نسبت به قهوه برزیل باشد. همچنین قهوه های اسپیشیالیتی از بین قهوه های عربیکا انتخاب می شوند و معمولا چیزی به نام قهوه اسپشیالیتی روبوستا نداریم.
 5. ظاهر دانه های قهوه: هر چه دانه های قهوه یک دست تر باشند و قهوه های شکسته، روشن تر، تیره تر یا اجسام دیگر در میان دانه ها کمتر باشد قهوه با کیفیت تر است و میزان این دانه ها در قهوه اسپشیالیتی حداقل ممکن است.
تست مزه قهوه

چگونه بهترین قهوه را مطابق با سلیقه خود انتخاب کنیم؟

بهترین راه برای انتخاب قهوه مطابق با سلیقه هر شخص تجربه کردن و چشیدن طعم قهوه مناطق مختلف جهان است. بعد از چندین بار تست کردن قهوه های مختلف به تدریج ذائقه شما با طعم های متفاوت قهوه آشنا می‌شود و قادر به لذت بردن از این تفاوت ها می‌شوید. در انتها به سلیقه خود پی می برید و متوجه می‌شوید که کدام قهوه بهترین انتخاب برای شما است.

معمولا قهوه های با کیفیت در هنگام فروش دارای اطلاعاتی در مورد طعم و کاراکتر قهوه هستند. این اطلاعات شامل میزان اسیدیته و ترشی، بادی یا غلظت، شیرینی یا قند، تلخی، آروما یا رایحه و طعم و افتر تست یا ماندگاری طعمی هستند. شما می‌توانید به کمک این اطلاعات انتخاب بهتری انتخاب بهتری در هنگام خرید داشته باشید.

اسیدیته یا ترشی قهوه

اسیدیته به طور کلی کمک به شفاف شدن طعم قهوه می‌کند. در قهوه های با اسیدیته بالاتر طعم ها واضح تر هستند و حس تازگی بیشتری به دهان منتقل می‌شود. درست است قهوه های با اسیدیته بالا ترش تر نیز هستند اما نباید این ترشی را با ترشی ناشی از مانده بودن محصول اشتباه گرفت.

به طور کلی قهوه های عربیکا اسیدیته بالاتری نسبت به روبوستا دارند و همچنین قهوه های عربیکایی که در ارتفاعات بالاتر کشت شده اند اسیدی تر هستند. به عنوان مثال قهوه های کشور اتیوپی مثل یرگاچف و سیدامو اسیدیته بالایی دارند ولی قهوه های برزیلی مثل سانتوس و یلوبربن اسیدیته بسیار پایین دارند. میزان رست قهوه نیز بر اسیدیته قهوه تاثیر گذار است. هر چه رست قهوه تیره تر باشد ترشی و اسیدیته قهوه کمتر خواهد شد.

بادی یا غلظت قهوه

بادی یا غلظت قهوه حس قوام قهوه در هنگام نوشیدن است. هر چه بادی قهوه بیشتر باشد از میزان آبکی بودن آن در هنگام نوشیدن کم می‌شود. به طور کلی قهوه های کشت شده در ارتفاعات پایین مانند قهوه های آسیایی و آمریکایی جنوبی، بادی قوی تری دارند و قهوه های پرورش یافته در مزارع مرتفع آفریقا و آمریکای مرکزی بادی سبک تری دارند. رست کردن قهوه نیز بادی آن را افزایش می‌دهد. این موضوع به علت کاراملی شدن قند های موجود در قهوه است. پس قهوه های دارک غلیظ تر از قهوه های مدیوم خواهند بود.

قند یا شیرینی قهوه

وقتی صحبت از قند درون قهوه می‌کنیم نباید انتظار شیرینی از قهوه داشت. قند های درون قهوه عمدتا کمک به بالانس شدن طعم قهوه می کنند و خبری از شیرینی شکری نیست. تلخی در قهوه های با شیرینی بیشتر کمتر حس می‌شود و به طور کلی این قهوه ها ملایم تر هستند. قهوه های مزارع مرتفع آفریقایی و آمریکای مرکزی بر خلاف قهوه های آسیایی و آمریکایی جنوبی قند بیشتری دارند. همچنین رست کردن قهوه قند های آن را کاراملی می‌کند و شیرینی آن با رست شدن کمتر می‌شود.

تلخی قهوه

هر چند بسیاری از افراد اندکی تلخی را در فنجان قهوه خود ترجیح می‌دهد. اما به طور کلی تلخی قهوه امری منفی تلقی می‌شود و بسیاری از افراد قهوه با تلخی کمتر را ترجیح می‌دهند. قهوه های روبوستا و قهوه های دارک تلخی بیشتری دارند اما عوامل دیگری نیز باعث تلخ شدن قهوه می‌شوند. به طور مثال دم کردن قهوه با آب جوش یا دم کردن به مدت بیش از اندازه طولانی قهوه را تلخ می کند. همچنین رعایت نکردن زمان عصاره گیری در هنگام تهیه اسپرسو باعث تلخ شدن اسپرسو می شود.

آروما یا رایحه و طعم

آروما به نوت های طعم و بوی قهوه اشاره دارد. این نوت ها بنا بر نژاد، محل کشت و پروسه آماده سازی و میزان رست می‌تواند متفاوت از یکدیگر باشند. به عنوان مثال قهوه های عربیکا برزیلی عمدتا نوت های فندقی دارند در حالی که قهوه های عربیکا اتیوپی سیدامو نوت های میوه ای و گلی دارند. برای تشخیص دقیق این نوت ها باید ذائقه تربیت شده داشته باشید اما در هر صورت متوجه تفاوت بین قهوه های مناطق مختلف خواهید شد.

افتر تست یا ماندگاری طعمی

بعد از مصرف قهوه طعم آن برای مدتی در دهان باقی می‌ماند اما همه قهوه ها مثل هم نیستند. در بعضی از قهوه ها این ماندگاری بلند مدت تر از باقی قهوه ها است. به طور کلی قهوه های رشد کرده در مزارع مرتفع یا دارای رست دارک افتر تست بیشتری دارند.

درخت قهوه

از کجا قهوه با کیفیت تهیه کنیم؟

اگر به دنبال قهوه با کیفیت هستید توصیه ما به شما خرید از فروشگاه های آنلاین است. زیرا با این کار فرصت مقایسه و بررسی بیشتری دارید همچنین قدرت انتخاب بیشتری نیز دارید. همین موضوع باعث می‌شوند فروشگاه های آنلاین قهوه تلاش بیشتری برای ارائه خدمات با کیفیت به مشتریان خود بکنند چیزی کمتر در فروشگاه های حضوری یافت می‌شوند.

با خرید آنلاین قهوه:

 • به تنوع و اطلاعات بیشتری دسترسی دارید که در سوپر مارکت اینطور نیست.
 • شما به سادگی می‌توانید در مورد هر قهوه سرچ کنید یا در خود فروشگاه توضیحات را بخوانید و مقایسه کنید.
 • به علت فروش بیشتر فروشگاه های تخصصی، قهوه آن ها همیشه تازه است و ماه ها در قفسه نمانده است.
 • برخورداری از تخفیف های دوره ای و باشگاه مشتریان که معمولا در فروشگاه های آنلاین وجود دارد.
 • معمولا فروشگاه های آنلاین نماینده یک عمده فروش هستند و قهوه با کیفیت بالا را با قیمت کمتر عرضه می‌کنند.

در ادامه یک فروشگاه معتبر آنلاین ایرانی و دو نمونه خارجی جهت مقایسه آورده شده اند:

 • فروشگاه قهوه زیگ زاگ : با خرید اینترنتی قهوه از zigzagcoffee.com شما به تنوع خوبی از قهوه ها دسترسی خواهید داشت. این فروشگاه ایرانی به صورت آنلاین فعالیت می‌کند و قهوه را به صورت تازه رست شده به دست مشتری می‌رساند. ویژگی جذاب زیگ زاگ آسیاب کردن قهوه به خواست مشتری درست قبل از ارسال است و این موضوع باعث حفظ کیفیت قهوه می‌شود. هر چند توصیه ما به شما خرید قهوه به صورت دانه و آسیاب کردن آن قبل از مصرف است. کیفیت قهوه های ارائه شده در قهوه زیگ زاگ بالا بوده و برای مشتریان دائمی خود تخفیف های خوبی در نظر گرفته اند. این فروشگاه در شهر تهران ارسال فوری و پستی و در سایر شهر ها ارسال به صورت پستی دارد.
 • فروشگاه آنلاین مکسی کافی : maxicoffee.com یک فروشگاه فرانسوی تخصصی قهوه است. در این فروشگاه قهوه، علاوه بر ارائه محصولات مکسی برند های معروف قهوه مثل ایلی نیز ارائه می شود. مکسی کافه ابزار دم آوری و آسیاب و سرو قهوه نیز می فروشد که به نظر ما لازمه هر فروشگاه قهوه آنلاینی است. طبق بررسی های ما فروشگاه مکسی کافی ماهیانه حدود یک میلیون نفر بازدید کننده دارد و این عدد بسیار بالایی برای فروشگاهی است که صرفا در زمینه قهوه فعال است.
 • قهوه پیتز : peets.com یک برند معروف آمریکایی قهوه است. این برند تنها به صورت آنلاین فعالبت می‌کند و بر خلاف مکسی کافی تنها قهوه های تولید خود را ارائه می دهد. قهوه پیتز مانند قهوه زیگ زاگ قهوه را به صورت تازه رست شده ارائه می دهد و کارخانه رستری قهوه دارد. پیتز از بهترین رسترهای قهوه جهت آماده کردن قهوه استفاده می کند. اگر در آمریکا زندگی می کنید حتما یک بار این سایت را امتحان کنید.
قهوه اسپشیالیتی

سخن پایانی

قهوه تنها یک نوشیدنی ساده نیست. عوامل بسیاری بر کیفیت قهوه تاثیر گذار هستند و اگر شما به دنبال قهوه خاصی هستید حتما باید این عوامل را در نظر بگیرید. امروزه در دنیا فروشگاه های قهوه آنلاین بهترین کیفیت قهوه را ارائه می دهند و پای این فروشگاه ها به ایران نیز باز شده است.

به نظر ما بهترین و مطمئن ترین راه خرید قهوه با کیفیت خرید از فروشگاه های آنلاینی است که به صورت تخصصی به فروش قهوه مشغول هستند و خرید از سوپرمارکت یا فروشگاه های ناشناس و غیر تخصصی را توصیه نمی کنیم.

در پایان امیدواریم که این مقاله به شما کمک کند تا بتوانید قهوه مناسب سلیقه خود را پیدا کنید و از آن لذت ببرید.

مطالب مشابه را ببینید!