مجله تاپ‌ناز‌

لمینت یا کامپوزیت: کدامیک زیباترین لبخند را به شما می‌دهد؟

image 11

لمینت یا کامپوزیت: کدامیک زیباترین لبخند را به شما می‌دهد؟

آیا باید برای بهبود زیبایی لبخند خود از لمینت دندان استفاده کنید یا کامپوزیت؟ مزایا و محدودیت‌های هر روش، مقایسه دقیق و راهنمایی برای انتخاب بهترین گزینه به همراه جدول مقایسه.

سلامت مدیا جامع ترین مجله خبری در زمینه ی سلامت و زیبایی در این مقاله راهنمای دقیقی برای انتخاب لمینت دندان و کامپوزیت دندان ارائه کرده است.


لبخند، یکی از ویژگی های جذابیت و زیبایی افراد است. امروزه، تکنولوژی‌های مختلفی برای بهبود ظاهر لبخند و دندان‌ها ارائه شده است، از جمله لمینت دندان و کامپوزیت دندان. در این مقاله، به بررسی و مقایسه دو روش لمینت دندان و کامپوزیت دندان می‌پردازیم.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یک روش ترمیمی زیبایی است که برای بهبود ظاهر دندان‌ها استفاده می‌شود. لمینت‌ها پوسته‌های نازک معمولاً از موادی مانند پورسلن یا رزین ساخته می‌شوند. این لایه‌ها روی سطح جلویی دندان‌ها قرار می‌گیرند و با استفاده از چسب مخصوص به دندان‌ها چسبانده می‌شوند.

جنس لمینت دندان معمولاً به دو نوع تقسیم می‌شود:

1. **پورسلن (سرامیک):** لمینت‌های پورسلن از مواد سرامیکی تولید می‌شوند و بروی دندان‌ها متناسب با شکل و اندازه‌ی آنها پوشانده می‌شوند. این نوع لمینت به دندان‌ها یک ظاهر طبیعی می‌بخشد و مقاومت بالایی در برابر رنگ‌دهی و لکه‌ها دارد.

2. **رزین (کامپوزیت):** لمینت‌های رزینی یا همان کامپوزیت دندان از مواد پلاستیکی قابل شکل‌دهی ساخته می‌شوند. این نوع لمینت ممکن است نسبت به لمینت‌های پورسلن کمی کم‌ مقاوم تر باشد اما مزیت آنها هزینه کمتر و امکان تعمیر آسان تر است.

image 12

به طور کلی در هر دو روش لمینت سرامیکی و یا لمینت کامپوزیتی یک سری مواد بر روی دندانها برای اصلاحات ظاهری دندان و یا خوش فرمی و افزایش زیبایی لبخند با چسب مخصوص چسبیده می شود.

لمینت و یا کامپوزیت دندان می توانند اصلاحات زیر را برای دندان شما به ارمغان بیاوررند:

اصلاح رنگ دندان ها

ترک ها و شکستگی های قدیمی

اصلاح فواصل بین دندانها

فرق لمینت با کامپوزیت در چیست؟

تفاوت اصلی بین لمینت دندان و کامپوزیت دندان را می توان در جنس مواد تشکیل دهنده ی آنها دانست. لمینت ها از جنس سرامیک هستند و به همین دلیل باید پس از قالبگیری در لابراتوار ساخته شوند. ولی کامپوزیتها از جنس رزین هستند و در مطب دندانپزشک پس از چسباندن بر روی دندان فرم دهی صورت می گیرد.

تفاوت لمینت و کامپوزیت در اجرای مراحل:

  1. برای اجرای لمینت سرامیکی حدود نیم میلیمتر از مینای دندان تراشیده می شود و سپس قالب گیری از دندان در مطب انجام می شود و قالب گرفته شده به لابراتوار فرستاده می شود تا از جنس سرامیک لمینت آماده شود.ترمیم در لمینت معنایی ندارد و اگر لمینت سرامیکی شما شکسته یا لب پر شود باید همه ی مراحل از اول انجام شود.
  2. برای اجرای کامپوزیت دندان در همان مطب مواد مخصوص رزینی با چسب مخصوص آماده شده و بر روی دندان شما چسبانیده می شود و سپس دندانپزشک شروع به فرم دهی آن می کند تا به فرم دلخواه برسد. داشتن ترمیم و اصلاح یکی از ویژگی های شاخص و مهم برای این روش است.
image 13

زیبایی لبخند لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

تصمیم بین لبخند کامپوزیت یا لمینت بستگی به نیازهای خودتان، شرایط دهانی شما و توصیه‌های دندان‌پزشک دارد. هرکدام از این روش‌ها ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند.

لیمنت ها به دلیل اینکه مواد لعابی خاصی دارند جذب رنگ کمتری نسبت به کامپوزیت ها دارند از طرفی برتری دیگر لمینت ها نسبت به کامپوزیت ها مقدار ضخامت کمتر لمینت ها نسبت به کامپوزیت ها است. این موضوع باعث می شود تا دندانهای لمینت شده شفافیت بیشتری نسبت به دندانهای کامپوزیت شده داشته باشند. اغلب دندانپزشکان لمینت دندان را بهترین نوع زیبایی برای دندان ها می دانند.

انتخاب مناسب برای لمینت یا کامپوزیت

در سنین کمتر مانند نوجوانی و یا اوایل جوانی با توجه به این که فرد جنب و جوش بیشتری دارد و احتمال اینکه اتفاقات غیر مترقبه ی دندانی مانند شکستگی و یا ترک خوردگی بیشتر است توصیه می شود که کامپوزیت دندان انتخاب شود.

با توجه به اینکه تا سن 18 سالگی فک و دندانها به رشد خود ادامه می دهند توصیه می شود تا قبل از این سن از انتخاب لمینت دندان پرهیز شود چون ممکن است پس از انجام لمینت دندان و تراشیدن دندان برای قالب گیری و سپس نصب آن بر روی دندان فک و دندان ها رشد کرده و در کار لمینت اختلال ایجاد کنند.

کدام طبیعی تر است: لمینت یا کامپوزیت؟

روکش های از جنس چینی یا همان پرسلن (لمینت) ظاهری طبیعی تر و زیباتر را به دندانها می دهند و همینطور در مراحل ساخت به دلیل استفاده از مواد لعابی درخشندگی بیشتری دارند و معمولا برای طراحی لبخند های هالیوودی از این مواد استفاده می شود.

کامپوزیت ها درخشندگی کمتری دارند و با توجه به جنسی که دارند می توانند زودتر از لمینتها مواد رنگی موجود در خوراکی ها را جذب کنند و تغییر رنگ دهند.

کلام آخر:

به طور کلی می توان گفت اگر به دنبال اصلاحات جزئی دندانی مانند ترک خوردگی و یا لب پر شدگی در کنار داشتن زیبایی ظاهری هستید کامپوزیت دندان میتواند گزینه ی مناسبی برای شما باشد.اما اگر دندانهای شما نیاز اصلاحات کلی در فرم و شکل و ظاهر دارند و میخواهید تغییر رنگ در دندان نداشته باشید باید از لمینت ها بهره ببرید.

جدول زیر برگرفته از سایت سلامت مدیا (جامع ترین و تخصصی ترین مجله خبری سلامت محور) است.

جدول مقایسه:

ویژگیلمینت دندانکامپوزیت دندان
ظاهر طبیعیبیشترکمتر
مقاومت در برابر لکه‌ها و رنگ‌دهیبیشترکمتر
هزینهزیادکم
زمان اجراطولانیکوتاه
ماندگاریزیادکم
تراشیدن دندانداردندارد
برگشت پذیریندارددارد
ترمیمندارددارد

مطالب مشابه را ببینید!