مجله تاپ‌ناز‌

لوازم ضروری و تجهیزات استخر

لوازم ضروری و تجهیزات استخر

تجهیزات استخر از جمله وسایل ضروری جهت نگهداری و تمیز نگه داشتن استخر به شمار می‌روند. شنا یکی از محبوب‌ترین ورزش‌ها و تفریحاتی است که به کاهش استرس، بسیار کمک می‌کند. برای اینکه از محیط استخر بیشترین لذت را برده و اوقات خوشی را آنجا سپری کنید؛ باید از تجهیزات استخر بروز و باکیفیت استفاده نمایید. به کار بردن تجهیزات باکیفیت، این اطمینان را به شما می‌دهد که استخر همیشه در بهترین شرایط است و می‌توانید هر زمان که خواستید از آن استفاده کنید. با ما همراه باشید تا شما را با کاربرد انواع تجهیزات استخر آشنا کنیم.

 انواع تجهیزات استخر

جهت فراهم کردن شرایط و امکانات برای شنا در استخر به تجهیزات خاصی نیاز دارید. توجه داشته باشید تمام تجهیزات مورد نیاز برای احداث استخر عمومی یا خانگی، یکسان هستند و فقط نوع و مدل آنها با هم تفاوت دارد. تجهیزات استخر از نظر ساختاری به دو دسته تقسیم می‌شود:

 • تجهیزات اصلی: به تجهیزاتی گفته می‌شود که تمام استخرها به آن نیاز دارند و می‌توان به پمپ آب، مبدل حرارتی، فیلتر شنی، سختی گیر آب استخر و غیره اشاره کرد.
 • تجهیزات جانبی: به مجموعه تجهیزاتی گفته می‌شود که هر فرد با توجه به سلیقه و خواسته خود می‌تواند از آنها استفاده کند. لوازم تزئینی و دکوری اطراف استخر در این مجموعه قرار دارند.

لوازم ضروری و تجهیزات استخر

کاربرد تجهیزات اصلی در استخر

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم؛ تجهیزات اصلی استخر برای احداث هر نوع استخری ضروری است و به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم حتما از فروشگاه‌های معتبر اقدام به خرید نمایید تا از کیفیت و استاندارد بودن آن مطمئن باشید. استفاده از تجهیزات استخر بی‌کیفیت ممکن است جان افراد را به خطر بیندازد. تجهیزات اصلی استخر به تجهیزات ضدعفونی کننده آب، تجهیزات تصفیه آب، تجهیزات گرمایشی و تجهیزات نظافتی طبقه‌بندی می‌شوند که در ادامه به طور کامل به آنها می‌پردازیم.

تجهیزات ضدعفدنی کننده آب استخر

تجهیزات ضد عفونی کننده استخر یکی از مهمترین تجهیزات استخر هستند که همانطور که از اسمش هم مشخص است وظیفه ضد عفونی کردن آب استخر را به عهده دارد. از تجهیزات ضد عفونی کننده آب استخر می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • دستگاه تزریق کلر :
 • از کلر جهت ضدعفونی کردن  و تمیز نگه داشتن آب استخر استفاده می‌کنند. از جمله تجهیزات استخر که می‌توانید جهت ضدعفونی کردن آب از آن استفاده کنید؛ می‌توان به کلر زن خطی، کلر زن شناور، ازن ژنراتور، تست کیت، اشعه فرابنفش UV, افزایش دهنده و کاهش دهنده PH آب، پمپ تزریق اتاترون و دوزینگ پمپ اشاره نمود.
 • گندزدایی آب استخر با اشعه فرابنفش:
 • برای کاهش اثرات جانبی کلر و همچنین افزایش گندزدایی، اشعه فرابنفش یا واحد ازون را پیشنهاد می‌کنیم. البته توصیه می‌کنیم به خاطر اثر بخشی بیشتر از گندزدایی با اشعه UV استفاده نمایید. اشعه فرابنفش، موجب از بین رفتن تمام باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌شود. همچنین میکروارگانیسم‌هایی که برای سلامتی بدن مضر هستند را نابود کرده و مانع از تکثیر آنها می‌گردد. به‌علاوه اشعه UV تمام اثرات جانبی کلر بر روی  آب و بدن شناگران را نیز خنثی کرده و در آخر آبی تمیز و عاری از آلودگی و ویروس وارد استخر می‌شود.

لوازم ضروری و تجهیزات استخر

تجهیزات تصفیه آب

تجهیزات تصفیه آب، یکی از مهم‌ترین تجهیزات استخر محسوب می‌شوند. عاری بودن آب استخر از ویروس و آلودگی بسیار مهم است؛ زیرا با سلامتی شناگران در ارتباط می‌باشد. همچنین  شنا کردن در آب زلال و تمیز، بسیار لذت بخش است. از تجهیزات تصفیه آب استخر می‌توان موارد زیر را نام برد:

1) فیلتر استخر

از فیلتر جهت تصفیه و جداسازی ذرات معلق در آب استفاده می‌شود. هنگام خرید فیلتر باید به کیفیت و استاندارد بودن آن توجه کرد. زیرا استفاده از فیلتر نامرغوب نه‌تنها بر کیفیت آب تاثیر می‌گذارد بلکه باعث بروز مشکلاتی در استخر نیز می‌شود. توجه داشته باشید پایین آمدن کیفیت آب استخر بر سلامتی شناگران تاثیر می‌گذارد. فیلتر‌های تصفیه آب استخر در سه نوع تولید و به بازار عرضه می‌شوند که عبارتند از:

 • فیلتر شنی: فیلتر شنی یکی از پرکاربردترین تجهیزات استخر است که می‌تواند تمام آلودگی آب را تصفیه کرده و آب استخر را زلال و پاک کند.  فیلتر شنی به خاطر سرعت بالا در تصفیه، هزینه نگهداری پایین و همچنین اشغال فضای کم، نسبت به مدل‌های دیگر پرفروش‌تر است.
 • فیلتر کارتریج: فیلتر کارتریج یکی دیگر از تجهیزات استخر است که جهت از بین بردن ذرات معلق آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • فیلتر دیاتومه: فیلتر دیاتومه‌ یکی از تجهیزات تصفیه آب استخر است که می‌تواند ذراتی با قطر ۳ میکرون را تصفیه کند. استفاده از این فیلتر به زلال شدن آب استخر بسیار کمک می‌کند.

لوازم ضروری و تجهیزات استخر

2) پمپ استخر

پمپ استخر یکی دیگر از تجهیزات تصفیه آب است که برای هر استخری لازم و ضروری است. توجه داشته باشید اگر در استخر پمپ نداشته باشید؛ فیلتر و موارد دیگر عملکرد درستی نخواهند داشت. پمپ استخر، وظیفه تصفیه آب را بر عهده دارد و عملکرد آن به این صورت است که؛ بعد از خارج کردن آب، آن را به سمت فیلتر هدایت کرده و بعد از تصفیه، دوباره وارد استخر می‌کند. استفاده از این نوع تجهیزات استخر، این اطمینان را به شما می‌دهند که آب استخر همیشه تمیز است و خطری سلامتی شما را تهدید نمی‌کند. در هنگام خرید پمپ باید به نوع استخر و نرخ تعویض آب توجه کنید. همچنین پمپ گریز از مرکز یکی از انواع پمپ‌ها است که دارای یک یا چند طبقه می‌باشد. پمپ‌های گریز از مرکز یک طبقه، معمولا بیشتر در استخرها استفاده می‌شود و در طول روز می‌تواند حداقل سه مرتبه آب استخر را تصفیه کند.

3) بهترین جنس بدنه پمپ استخر

در هنگام خرید به جنس بدنه پمپ استخر توجه کنید. زیرا در صورتی که از مواد بی‌کیفیت تولید شده باشد؛ در اثر کلرزنی دچار خوردگی می‌شود. به‌طور مثال جنس بدنه پمپ نباید از چدن باشد. زیرا این متریال در برابر کلر و مواد شیمیایی بسیار آسیب پذیر است. برخی از تولیدکنندگان از فلزهایی همچون استیل و برنز در تولید بدنه پمپ استفاده می‌کنند که با اینکه نسبت به چدن در برابر خوردگی مقاوم‌تر هستند؛ ولی گزینه خوبی محسوب نمی‌شوند. بهترین متریال در تولید پمپ استخر، پلاستیک پلی اتیلن است که نسبت به مواد شیمیایی، کلر و غیره مقاومت بالایی دارد.

4) اسکیمر و گریل استخری

 اسکیمر جهت پاکسازی استخر، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اشیا، چربی ها، حشرات مرده، برگ و غیره که روی سطح آب شناور باشند از طریق درچه‌های اسکیمر از آب خارج می‌شوند. اسکیمر در بخش فوقانی دیوار استخر قرار دارد. آب وارد شده به داخل اسکیمر از طریق لوله کشی وارد سیستم تصفیه شده و بعد از مراحل گندزدایی، دوباره به استخر برمی‌گردد. البته گاهی هم آب وارد شده به داخل اسکیمر به فاضلاب منتقل می‌شود. یکی دیگر از تجهیزات استخر که نقش مهمی در تصفیه‌ آب دارد؛ گریل است‌. در زمان احداث استخر، کانال‌هایی را در اطراف کاسه استخر حفر کرده و صفحات مشبکی را روی آن قرار می‌دهند که به آن گریل می‌گویند. گریل وظیفه جمع‌آوری آب‌های سطحی و جلوگیری از ورود مواد آلوده به استخر را برعهده دارد. آب‌های جمع آوری شده توسط گریل، وارد پمپ تصفیه شده و بعد از فرآیند تصفیه دوباره به استخر بازمی‌گردند.

تجهیزات گرمایشی

تجهیزات گرمایشی، یکی دیگر از ضروری‌ترین تجهیزات استخر محسوب می‌شوند. شاید در فصل تابستان تجهیزات گرمایشی زیاد کاربرد نداشته باشد؛ اما در فصل زمستان بسیار کارآیی دارد. تصور کنید که در یک روز بسیار سرد و پس از یک شنای لذت‌بخش از استخر بیرون آمده‌اید و هیچ‌گونه وسیله گرمایشی وجود ندارد که خود را خشک کنید؛ مطمئنا سرما وارد بدنتان شده و بعد از آن دچار سرماخوردگی می‌شوید.

لوازم ضروری و تجهیزات استخر

تجهیزات نظافتی استخر

جهت راه اندازی استخر حتما در لیست خریدتان، تجهیزات نظافت استخر را از قلم نیندازید. جاروی استخر یکی از تجهیزات استخر است که جهت تمیز کردن کف و دیواره‌های استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد. جاروی استخر در سه نوع طراحی و تولید شده است که عبارت اند از:

 • جارو دستی استخر: جارو دستی استخر در دو نوع همراه با فیلتر تصفیه و بدون فیلتر تصفیه، وجود دارد.
 • جاروی نیمه اتوماتیک: این جارو به پمپ استخر متصل شده و در کف استخر قرار می‌گیرد.
 • جاروی روباتیک: جاروی روباتیک دارای بدنه سبک و موتور بسیار قدرتمند است که در کف و دیوارهای استخر حرکت کرده و تمام آلودگی‌ها را پاک می‌کند.

خرید تجهیزات استخر با کیفیت

استفاده از تجهیزات باکیفیت نه تنها بر کیفیت آب استخر تاثیرگذار است؛ بلکه این اطمینان را به شما می‌دهد که آب استخر عاری از آلودگی و میکروب است و هیچ مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند. پیشنهاد می‌کنیم حتما هنگام خرید به فروشگاه‌های معتبر مراجعه نمایید تا از کیفیت تجهیزات مطمئن باشید. شرکت گروه تاسیسات سلامتی به‌عنوان یکی از معتبرترین و بزرگ‌ترین مراکز در زمینه عرضه لوله و اتصالات، لوازم بهداشتی ساختمان و تجهیزات استخر فعالیت می‌کند. تمام محصولات ارائه شده توسط این مجموعه از کیفیت بالایی برخودار هستند و با قیمت مناسب به مشتریان گرامی عرضه می‌گردند. جهت خرید تجهیزات استخر درجه یک و مرغوب می‌توانید به آدرس اینترنتی https://gts.ir  مراجعه کرده و پس از ثبت سفارش در کوتاه‌ترین زمان تحویل بگیرید.

لوازم ضروری و تجهیزات استخر

کلام آخر

در این مقاله به انواع تجهیزات استخر و کاربرد آنها اشاره کردیم. همانطور که مطرح شد هر استخری به یک سری تجهیزات اصلی و جانبی نیاز دارد. تهیه تجهیزات اصلی استخر، بسیار ضروری است و به از بین بردن آلودگی و زلال بودن آب استخر کمک می‌کند. حتما این تجهیزات را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید تا  از کیفیت و به‌روز بودن آنها مطمئن باشید.

مطالب مشابه را ببینید!