مجله تاپ‌ناز‌

راهنمای کامل انتخاب لوستر آویز مناسب + عکس از لوسترهای زیبا

راهنمای کامل انتخاب لوستر آویز مناسب + عکس از لوسترهای زیبا

لوستر یکی از مهم ترین وسایلی است که در فضاهای مختلف به کار برده می شود. از جمله انواع لوسترها می توان به لوستر مدرن، لوستر کلاسیک، لوستر کریستالی، لوستر برنز و … استفاده کنید. انتخاب لوستر زیبا و مناسب در زیبایی و روشنایی خانه نقش بسیار مهمی دارد.

لوستر 2

اما همین طور که انتخاب درست لوستر در زیبا نشان دادن محیط موثر است، انتخاب نادرست آن هم باعث شلوغی و بی نظمی خانه می شود و جلوه خوبی ندارد. همچنین ممکن است شما برای دکوراسیون منزل خود هزینه زیادی کرده باشید اما اگر محیط شما نورپردازی مناسبی نداشته باشد، زیبایی محیط به چشم نمی آید.

لوستر 8

برای انتخاب لوستر مناسب باید به فاکتورهای زیادی مانند جنس لوستر، اندازه لوستر، طراحی لوستر، رنگ لوستر و تناسب آن با دکوراسیون فضای مورد نظر توجه کرد. در این مطلب نکات مهم برای انتخاب و خرید لوستر آویز مناسب را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

انتخاب لوستر آویز

لوستر 4

نورپردازی نقش مهمی در دکوراسیون خانه ها دارد، به همین دلیل هنگام انتخاب لوستر باید به موارد زیادی توجه کرد. لوسترها در مدل ها و جنس های مختلفی از جمله مدرن، کلاسیک، کریستالی، برنزی، چوبی و … تولید می شوند. در ادامه مهم ترین فاکتورها برای انتخاب لوستر را بررسی می کنیم.

سبک لوستر

یکی از مهم ترین موارد برای انتخاب لوستر پذیرایی، توجه به مدل و سبک لوستر است. مدل لوستر باید با سبک دکوراسیون داخلی هماهنگی داشته باشد تا جلوه زیبایی به فضای خانه بدهد. برای خانه هایی با سبک مدرن، لوسترهای ساده با نور متوسط بسیار مناسب هستند. برای خانه هایی با سبک کلاسیک نیز می توانید از لوسترهایی با سبک کلاسیک همراه با کریستال هایی درخشان استفاده کنید.

اندازه لوستر

ابعاد و اندازه لوستری که انتخاب می کنید بستگی به فضای مورد نظر دارد. در فضاهای بزرگ بهتر است لوسترهایی با ابعاد بزرگ را انتخاب کنید. در فضاهای کوچک باید از لوسترهای ساده و مینیمال استفاده کنید، چون اگر نور زیاد باشد مجبور می شوید که برخی از لامپ ها را باز یا خاموش کنید. به طور کلی اندازه لوستر نباید کوچک تر یا بزرگ تر از ابعاد فضای مورد استفاده باشد.

برای این کار می توان از فرمول جمع کردن طول و عرض محیط به معیار فوت که به ما قطر لوستر را به اینچ می دهد، استفاده کرد. برای مثال، اگر طول 12 و عرض 8 فوت باشد باید این دو را با هم جمع کنیم و به ما قطر لوستر مناسب فضا که 20 اینچ است را می دهد. اگر قرار است نور فقط به محل خاصی متمرکز باشد می توانید فقط اندازه طول و عرض آن محل را حساب کنید.

میزان نوردهی

لوستر آویز 5

هنگام انتخاب لوستر مناسب باید به میزان نوردهی آن نیز توجه کنید. برای این منظور باید مشخص کنید که لوستر را برای تامین نور محیط می خواهید یا فقط برای زیبایی و دادن جلوه بیشتر به محیط. بر این اساس، مواردی مانند این که لوستر مورد نظر چند لومن نور می تواند بتاباند یا چند سرپیچ لامپ دارد اهمیت زیادی دارند.

فضاهایی مانند آشپزخانه به تعداد سرپیچ های کمتری نسبت به پذیرایی نیاز دارد، زیرا فضای آشپزخانه کوچک تر است و به نور کم تری نیاز دارد. اگر به نور زیاد علاقه دارید باید به دنبال لوسترهای چند شاخه با تعداد لامپ بالا بگردید و اگر به دنبال زیبایی آن هستید، لوسترهایی متناسب با سبک محیط خود انتخاب کنید.

تناسب با رنگ دکوراسیون

لوسترهای مختلف، در رنگ های متنوعی وجود دارند. هنگام خرید لوستر باید لوستری را انتخاب کنید که با رنگ چند وسیله در محیط مورد استفاده هماهنگی داشته باشد. لوسترهای مدرن معمولا در رنگ های سفید، مشکی و طوسی تولید می شوند، زیرا مهم ترین ویژگی سبک مدرن استفاده از رنگ های خنثی است.

در مقابل، لوسترهای کلاسیک ممکن است رنگ طلایی، برنجی، برنزی، آنتیک و … داشته باشند که نشان دهنده سبک خاص آن ها است. برای مثال اگر خانه ای با فرش های سنتی و مبلمان استیل دارید، برای این فضا باید از لوسترهای کریستالی و سنتی استفاده کنید.

مطلب مشابه: مدل لوستر حبابی شکل و تصاویر مدل های لوستر برای پذیرایی، نشیمن، آشپزخانه و خواب

توجه به ارتفاع سقف

لوستر 3

یکی دیگر از مواردی که هنگام خرید لوستر باید به آن توجه کنید، ارتفاع و بلندای سقف خانه است. اگر سقف پذیرایی شما ارتفاع کمی دارد و کوتاه است، بهتر است از لوسترهای سقفی استفاده کنید تا هم کوتاهی سقف شما کمتر نشان داده شود و هم تبدیل به یک مانع نشود و مزاحمتی برای افراد خانه ایجاد نکند.

اما سقف های بلند، دست شما را برای انتخاب هر نوع سبکی باز می گذارند. اگر سقف پذیرایی شما بلند است و متراژ بالایی دارد، لوسترهای آویز و چند طبقه بهترین انتخاب برای شما هستند. همچنین در خانه هایی که سقف کوتاه دارند می توانید از دیوارکوب یا یک آباژور هماهنگ با لوستر برای تنظیم نور محیط استفاده کنید.

برای تعیین ارتفاع مناسب برای لوستر، باید توجه داشته باشید که بخش پایین لوستر باید حداقل 7 فوت (2.1 متر) بالاتر از سطح زمین باشد. با توجه به ارتفاع سقف خانه خود ممکن است نیاز به استفاده از فیکسچر فلاش داشته باشید.

نصب و نظافت لوستر

راحتی نصب لوستر از جمله موارد بسیار مهمی است که در زمان خرید باید به آن دقت داشته باشید، زیرا هر چه نصب لوستر راحت تر باشد خطرات احتمالی که در پی دارد کم تر می باشد و هنگام نصب لوستر باید دقت شود که با کابلی محکم به سقف آویز شده باشد. همچنین در هنگام خرید لوستر حتما از فروشنده در مورد نحوه نگهداری لوستر سوال بپرسید.

روش های تمیز کردن لوستر انتخابی و این که می توان از مواد شوینده برای پاک کردن آن استفاده کرد یا خیر، بسیار اهمیت دارد. در نظر داشته باشید که لوستری که انتخاب می کنید دارای شکل های عجیب و غریبی نباشد تا به آسانی بتوانید آن را تمیز کنید، زیرا در صورت تمیز نکردن جلوه نامطلوبی خواهد داشت و گرد و غبار روی لوستر نیز موجب کم نور شدن آن می شود‌.

جنس لوستر

لوسترها از جنس های مختلفی مانند کریستال، برنز، فلزی، چوبی، سرامیکی و برنج تولید می شوند. در زمان خرید لوستر باید جنس و سبکی را انتخاب کنید که با وسایل خانه شما مانند مبل ها، پرده و … هماهنگی داشته باشد. همچنین در نظر داشته باشید که لوستر یکی از لوازمی است که برای مدت طولانی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین باید از استحکام مناسبی برخوردار باشد و بدنه آن مقاوم باشد.

قیمت لوستر

یکی دیگر از موارد مهمی که باید هنگام خرید لوستر در نظر داشته باشید، قیمت لوستر و بودجه شما برای خرید لوستر است. با در نظر داشتن این مورد راحت تر می توانید تصمیم بگیرید و هنگام انتخاب لوستر مورد نظر دچار سردرگمی نخواهید شد. اگر به بودجه توجه کنید انتخاب های شما محدودتر می شود و بهتر می توانید انتخاب کنید. با این کار شما بیشتر از بودجه مد نظر خود خرید نمی کنید و بودجه برای لوازم دیگر خانه هم باقی می ماند.

امکانات جانبی لوستر

انواع مختلفی لوستر در بازار موجود است که دارای امکاناتی مانند لامپ های رشته ای اضافی یا ریموت و قابلیت پخش کردن موزیک می باشند. این نوع لوسترها با داشتن امکانات جانبی نظر افراد زیادی را به خود جلب می کنند. داشتن ریموت و لامپ های رشته ای این امکان را به شما می دهد که مقدار نور دریافتی خود را تنظیم کنید.

انواع مدل های لوستر

لوسترها یکی از مهم ترین اجزای دکوراسیون داخلی هستند که دارای سبک ها و مدل های مختلفی می باشند و شما بر اساس سبک دکوراسیون و سلیقه شخصی خود می توانید لوستر مورد نظر خود را انتخاب کنید. در ادامه انواع مدل های لوستر برای پذیرایی را معرفی خواهیم کرد.

لوسترهای مدرن (Modern Chandeliers)

لوسترمدرن

یکی از پر طرفدار ترین سبک های دکوراسیون، سبک مدرن است. هر سبک جدیدی که بعد از سال 1930 تا به امروز ایجاد شده است در دسته مدل های معاصر قرار می گیرد. به طور کلی لوسترهای سبک مدرن دارای خطوط صاف و ساده و پرداخت های تک رنگ به خصوص کروم یا نیکل هستند و در ساختار آن ها اثری از طرح های پیچیده و تزئینات به چشم نمی آید. لوسترهای مدرن معمولا دارای اشکال هندسی منظمی هستند و می توانند برای فضاهای مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند.

لوسترهای سنتی (Traditional Chandeliers)

لوستر 9

لوسترهای سبک کلاسیک معمولا دارای منحنی های ملایم همراه با خطوط مستقیم هستند. رایج ترین مواد مورد استفاده در لوسترهای کلاسیک شامل کریستال، برنج، برنز، شیشه و … است. این مواد به لوستر اجازه می دهد تا نور را بگیرد و منعکس کند و جلوه زیبا و درخشانی ایجاد کند.

به طور کلی سبک کلاسیک و سنتی تداعی کننده زرق و برق و تجمل و پیچیدگی است و از رنگ های گرم و طلایی در آن استفاده می شود. لوسترهای کلاسیک معمولا در مدل های مختلف مانند سقفی، آویز، شمعی و … نیز تولید می شوند.

لوسترهای کریستالی (Crystal Chandeliers)

کریستالی

لوسترهای کریستال، رایج ترین و محبوب ترین نوع لوسترها در جهان می باشند و به خاطر ظاهر زیبا و نور افشانی فراوان یکی از بهترین گزینه ها برای دکوراسیون های کلاسیک هستند. لوسترهای ساخته شده در این سبک بر اساس انوع برش های انجام شده بر روی کریستال ها از جمله برش دستی، صیقل دستی، برش با ماشین یا پرداخت متفاوت هستند.

لوسترهای کریستالی در منزل و محیط های تجاری و اداری با طراحی های متفاوت، کاربرد زیادی دارند. به طور کلی، لوسترهای کریستالی بدون توجه به نوع فلز به کار رفته در آن ها، ساختار آن ها و یا مدلی که دارند، حالتی جذاب و خیره کننده به محیط می دهند. این نوع لوسترها معمولا در رنگ های کریستال های سفید، زرد و طلایی وجود دارند.

لوسترهای برنز (Bronze chandeliers)

برنزی

لوستر برنز یکی از انواع لوسترهای پر طرفدار سبک کلاسیک است که به دلیل ظرافت و زیبایی که دارد، در محیط های مختلف مانند خانه، هتل، رستوران و … استفاده می شود. لوسترهای برنزی از آلیاژ برنج و برنز ساخته می شوند و به دلیل مقاومت بالایی که دارند، در برابر رطوبت و اکسیداسیون مقاوم می باشند. اگر فضای پذیرایی شما به اندازه کافی بزرگ است و سبک دکوراسیون خانه شما کلاسیک است، لوستر برنزی و برنجی می تواند جلوه بسیار خاص و زیبایی به محیط خانه شما بدهد.

لوسترهای فلزی (Metal chandeliers)

فلزی

لوسترهای فلزی یکی دیگر از انواع لوسترهای پذیرایی هستند که بسیار رایج می باشند و معمولا از آهن، استیل و یا آلومینیوم تولید می شوند. بسیاری از لوسترهای مدرن و کلاسیک از نوع فلز هستند و به همین دلیل استحکام و مقامت بسیار بالایی دارند. لوسترهای فلزی در طرح ها و سبک های متنوعی ساخته می شوند و همه افراد با هر سلیقه ای و هر نوع دکوراسیونی می توانند از آن ها استفاده کنند.

لوسترهای چند شاخه (Transitional Chandeliers)

لوستر شاخه ای کریستالی

لوسترهای چند شاخه، از به هم وصل شدن شاخه های متعدد به شاخه اصلی ساخته می شوند و لامپ ها روی هر شاخه قرار دارند. لوسترهای شاخه ای تنوع بسیار زیادی دارند و در مدل های تک شاخه و چند شاخه موجود هستند.

مدل های تک شاخه معمولا در اتاق خواب و مدل های چند شاخه در اتاق نشیمن و پذیرایی استفاده می شوند. تعداد لامپ های این لوستر به تعداد شاخه های آن بستگی دارد و هر چه لوستر شاخه های بیشتری داشته باشد، تعداد لامپ ها بیشتر است.

لوسترهای روستیک (Rustic Chandeliers)

لوستر روستیک چوبی2 edited

لوسترهای سبک روستیک از موادی مانند چوب، آهن و شاخ حیوانات ساخته می شوند و با داشتن ظاهری زیبا و طبیعی می توانند به محیط گرما ببخشند. لوسترهای چوبی تنوع رنگی خاصی ندارند و معمولا به رنگ های قهوه ای یا سفیده اراده می شوند.

این نوع لوسترها، معمولا دارای سر پیچ معمولی E27 می باشند و برای روشنایی آن ها می توان از لامپ های کم مصرف، لامپ ال ای دی، فلورسنت و … استفاده کرد. لوسترهای بزرگ و سنگین به سبک روستیک بهترین گزینه برای یک اتاق بزرگ با سقف های طاق دار می باشند.

مطلب مشابه: مدل لوستر آشپزخانه مدرن و لاکچری + 40 مدل برای آشپزخانه ایرانی

نحوه نگهداری و مراقبت از لوستر

لوستر آویز 3

یکی از مزایای لوستر این است که بسیار بادوام است و با گذشت زمان هم مانند روز اول شیک و نو می ماند. البته این ویژگی به نوع فلز به کار رفته در لوستر هم بستگی دارد و ممکن است به تدریج بدنه ی آن کدر شود اما باز هم از زیبایی آن کم نمی شود.

نظافت لوستر بسیار ساده و راحت است. توجه داشته باشید که برای تمیز کردن لوستر، حتما دستورالعمل های مراقبت از وسایل خاص را مطالعه کنید و از مواد شوینده ای که ممکن است به بدنه ی آن آسیب وارد کنند استفاده نکنید. قبل از تمیز کردن لوستر، یک نردبان یا پله متحرک و یک تکه پارچه آماده کنید.

برای تمیز کردن کریستال های لوستر، از دستکش‌های نخی استفاده کنید تا اثر انگشت بر روی کریستال ها باقی نماند. علاوه بر آن، در صورت امکان برای پاک کردن گرد و غبارها از روی لوستر سعی کنید از شیشه پاک کن، آب، سرکه یا الکل استفاده نکنید.

اگر لوستر لکه های زیاد و سختی مانند چربی دارد، می توانید از محلول های تمیز کننده ای که از یک قسمت ایزوپروپیل الکل و چهار قسمت آب مقطر تشکیل شده اند، استفاده کنید و بلافاصله آن را با یک پارچه ی دیگر خشک کنید. این محلول ها برای لکه های سخت بسیار کاربردی هستند و به لوستر آسیب نمی زنند، اما از این ترکیب روی قسمت فلزی لوستر استفاده نکنید.

به طور کلی بهتر است از تمیز کردن لوستر با مایعات خودداری کنید، چون این کار باعث می شود که اثرات آب بر روی کریستال ها باقی بماند. همچنین توصیه می شود لوستر خود را هر 2 تا 3 ماه یک بار با استفاده از یک گردگیر پری، گردگیری کنید و برای لوسترهای فلزی یا درام نیز از یک پارچه خشک و تمیز استفاده کنید.

لوستر 10
لوستر آویز 4
لوستر آویز 2
لوستر آویز 1
لوستر 7
لوستر 5
مدرن
لوستر 1

مطالب مشابه را ببینید!