مجله تاپ‌ناز‌

لکه خونی در چشم | دلیل ایجاد لکه خونی در چشم و روش درمان آن

لکه خونی چشم و یا قرمزی چشم یکی از مشکلاتی است که برای هر کسی ممکن است پیش آید و دلایل مختلفی باعث ایجاد آن می شوند و با انجام دادن روش های خانگی می توانید در منزل این لکه های خونی چشم را درمان کنید.

لکه خونی در چشم

بخش ملتحمه چشم که یک لایه نازک در چشم است و سطح بیرونی چشم به جز محل قرنیه در وسط را می پوشاند در ملتحمه چشم، گلبول های سفید، رگ های خونی کوچک و رشه های عصبی به مقدار زیاد وجود دارد که این عروق شکننده هستند و خیلی راحت پاره می شوند و باعث خونریزی در زیر ملتحمه می شوند.

دلیل بروز قرمزی در چشم

بعضی از فعالیت ها باعث می شود که روی چشم فشار وارد شود و در نتیجه باعث پارگی رگ های خونی در سطح چشم می شود.

لکه خونی در چشم

استفراغ

برخی از مشکلات مانند : مشکلات شکم، مصرف بیش از حد الکل، مسمومیت های غذایی، بیماری های صبحگاهی باعث ایجاد استفراغ می شوند که ممکن است فشار زیادی به چشم وارد کنند و به پارگی رگ های خونی منجر شوند.

گریه کردن

یکی دیگر از دلایل ایجاد لکه خونی در چشم گریه کردن می باشد که ممکن است به پارگی رگ های خونی منجر شود.

 نور خورشید

قرار گرفتن طولانی مدت در برابر نور خورشید بدون استفاده از عینک آفتابی منجر به قرمزی و آفتاب زدگی چشم می شود  که در واقع سفیدی چشم و یا قرنیه را درگیر می کند و این مشکل بیشتر در افرادی که اسکی یا قایقرانی می کنند و در معرض نور خورشید می باشند دیده می شود.

خشکی چشم

شایع ترین علل قرمزی چشم و ایجاد لکه های خونی، خشکی چشم می باشد که در اغلب موارد ناشی از خشکی هوا و یا خیره شدن به صفحه مانیتور می باشد.

افزایش فشار بر روی چشم

یکی دیگر از دلایل شکستگی و پارگی رگ های خونی افزایش فشار بر روی چشم می باشد که ماندن در یک حالت از یوگا برای مدت زمان طولانی، رفتن به سمت بالا در یک ترن هواپیمایی و یا حتی فشار بالا در هواپیما ممکن است باعث افزایش فشار در چشم در نتیجه باعث شکستگی رگ های خونی چشم شوند.

مالش چشم ها

برخی مواقع ممکن است بنا به دلایل مختلفی چشم تان را مالش دهید و با برخورد دست به چشم، هر نوع میکروبی به چشم تان وارد می شوند که ممکن است باعث پارگی رگ های خونی و در نتیجه ایجاد لکه خونی در چشم شود.

فشار آوردن برای دید بهتر

یکی دیگر از دلایل ایجاد لکه خونی در چشم این است که ممکن است برخی از افراد که برای دیدن اشیاء عینک می زنند زمانی که عینک در دسترس نداشته باشند به منظور دید بهتر به چشم هایشان فشار وارد کنند که در اینصورت باعث آسیب خفیف به چشم می شود و به پارگی رگ خونی منجر خواهد شد.

عطسه کردن 

به دلیل اینکه بدن ذاتا به یکدیگر متصل می باشد گاهی اوقات ممکن است در اثر یک عطسه سنگین رگ های خونی پاره شوند که آلرژی، سرماخوردگی و آنفولانزا باعث ایجاد عطسه می شوند.

سرفه کردن

زمانی که سرفه می کنید فشار ناشی از سرفه های سنگین ممکن است باعث پارگی رگ های خونی شوند.

 

لکه خونی در چشم

علائم و نشانه های بیماری

علائم لکه خون در چشم واضح است و این لکه خون که در سفیدی چشم ایجاد می شود می تواند در روزهای بعد تمام سفیدی چشم را درگیر کند، این مشکل جسمی بدون درد است و تغییراتی در بینایی ایجاد نمی کند.

درمان پارگی رگ چشم

برای رفع لکه خونی در چشم روش های خانگی و طبیعی زیادی وجود دارند که می توانید از آنها ستفاده کنید و شامل:

گلاب

گلاب علاوه بر خواص ضد باکتری، اثر خنک کنندگی نیز دارد به همین دلیل دو تکه پنبه را درون گلاب خیس کنید و بر روی پلک های بسته قرار دهید و اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه بر روی پلک های باقی بماند این روش را به مدت چند بار در طول روز انجام دهید.

شیر سرد

یکی دیگر از درمان های خانگی به منظور رفع لکه خونی در چشم، شیر سرد می باشد بنابراین پنبه را درون شیر سرد خیس کنید و به مدت ۱۵ دقیقه بر روی پلک بسته قرار دهید.

زغال اخته

به منظور تقویت دیواره های چشم زغال اخته که بهترین منبع آنتی اکسیدان می باشد بسیار مناسب است فقط کافی است هر روز از آب زغال اخته بنوشید.

 قاشق

یک قاشق چای را بشویید و به مدت یک ساعت آن را درون فریزر قرار دهید سپس بر روی پلک بسته قرار دهید تا به دمای معمولی برسد.

 خیار

خیار علاوه بر اینکه دارای مزایای خنک کننده و همچنین دارای خواص آرام بخش می باشد برای رفع لکه خونی در چشم مناسب می باشد از این رو خیار را برش داده و اجازه دهید یک ساعت درون فریزر باقی بماند سپس بیرون آورید و دو تکه آن را بر روی پلک های بسته قرار دهید و اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه بماند این روش را در طول روز بارها انجام دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

گل یاسمن

ده عدد گل یاسمن را جمع کنید و داخل یک لیوان از آب استریل شده قرار دهید و بگذارید به مدت ۱۰ تا ۱۲ ساعت درون آب باقی بمانند سپس با کمک قطره چکان دو تا چهار قطره از این محلول را در چشم هایتان بریزید به منظور داشتن نتیجه مطلوب این روش را سه بار در روز انجام دهید.

 تکه های یخ

سریع ترین و بهترین روش به منظور رفع لکه خونی در چشم ناشی از پارگی رگ های خونی، سرما می باشد که استفاده از یخ به کاهش جریان خون کمک می کند به همین دلیل یک تکه یخ را داخل یک حوله نازک و یا پارچه بگذارید و به مدت چند دقیقه بر روی پلک های بسته قرار دهید این روش را نیز بارها در طول روز انجام دهید.

چای کیسه ای

چای سبز به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی برای چشم بسیار مناسب می باشد به همین دلیل دو عدد چای کیسه ای را بر دارید و بشویید و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه درون فریزر باقی بماند و بعد از زمان نیم ساعت آن را روی پلک های بسته قرار دهید و بعد از ۱۵ دقیقه آن را دور بریزید.

 

چه زمانی در خونریزی زیر ملتحمه چشم به چشم پزشک مراجعه کنیم؟

  • درد شدید
  • داشتن سابقه فشارخون
  • ایجاد خونریزی به طور همزمان در هر دو چشم
  • صدمه به چشم و سر
  • ایجاد تغییراتی در بینایی مانند: تاری دید، دو بینی
  • سابقه اختلالات انعقادی خونی

در صورتی که خونریزی زیر ملتحمه با شرایط فوق همراه باشد باید فورا به چشم پزشک مراجعه کنید.

به صورت معمول برای خونریزی زیر ملتحمه چشم نیاز به درمان خاصی نیست و با درمان خانگی و طبیعی قابل درمان است و پس از 1 تا 3 هفته این مشکل رفع می شود، در این مدت بهتر است از بعضی از داروها مانند آسپزین، ایبوپروفن و داروهای مشابه استفاده نکنید.

 

مطالب مشابه را ببینید!