مجله تاپ‌ناز‌

 لیست لوازم آرایشی؛ لوازم آرایشی ضروری که هر خانمی باید داشته باشد

شناخت انواع لوازم آرایشی و ابزارهای مورد نیاز برای آن برای هر خانم خوش سلیقه ای که به خودآرایی خود اهمیت می دهد ضروری است. هر خانم جوانی این رویا را دارد که کیف لوازم آرایشی او تکمیل باشد. اما آیا تنها تکمیل بودن کیف وسایل آرایش کافیست؟ مسلما خیر. زیرا صرفا خرید این لوازم مهم نیستند. بلکه باید شما با تمامی این لوازم آشنا بوده و کاربرد و نحوه استفاده از آنان را بدانید. زیرا تنها در این صورت است که می توانید آرایشی بی نقص و زیبا داشته باشید.

فراموش نکنید که استفاده از محصولات مراقبتی در کنار محصولات آرایشی ضروری است. زیرا آرایش کردن بر روی پوستی زبر و پر از جوش و چین و چروک هیچ جذابیتی نخواهد داشت. در این مقاله می خواهیم به معرفی کاملترین لیست لوازم آرایشی پرداخته و تک تک این لوازم را بررسی کنیم.

 لیست لوازم آرایشی؛ لوازم آرایشی ضروری که هر خانمی باید داشته باشد

لوازم آرایشی شامل چه لوازمی می شود؟

لوازم آرایشی شامل لوازمی برای آرایش پوست صورت، چشم ها، ابروها و لب ها می شوند. صورت شامل اجزای مختلفی است که برای هر کدام از آن ها محصولات آرایشی مخصوص در نظر گرفته شده اند. آرایش کردن بخشی از صورت و اهمیت ندادن به بخش دیگر موجب ناقص شدن آرایش شما خواهد شد. بنابراین سعی کنید یا آرایش نکنید یا آن را به بهترین شیوه و به صورت کامل انجام دهید.

ما در این مقاله لیستی کامل از لوازم آرایشی را معرفی کرده ایم. برخی از این لوازم بسیار حرفه ای بوده و تنها برای آرایش های خیلی کامل و حرفه ای به کار می روند. بنابراین نیازی نیست برای آرایش روزانه از آن ها استفاده کنید. البته باز هم استفاده از هر کدام از این لوازم به تصمیم شخصی شما بستگی دارد.

لوازم آرایشی صورت

پوست صورت اولین و مهم ترین ناحیه ای است که در هنگام آرایش کردن به آن می پردازند. لوازم آرایشی صورت بسیار متنوع بوده و هر کدام نقش مشخصی در زیباتر نشان دادن پوست و آرایش شما دارند. کرم مرطوب کننده، پرایمر، کرم پودر، پنکیک، کانتور، هایلایتر، کانسیلر، برنزه کننده، رژگونه و فیکسچرها جزء لوازم آرایشی مخصوص پوست هستند. بیوتی بلند و براش نیز جزء ابزارهای آرایشی می باشند. در ادامه به معرفی هر یک از این لوازم و ابزار مورد نظر می پردازیم.

بیوتی بلندر

 لیست لوازم آرایشی؛ لوازم آرایشی ضروری که هر خانمی باید داشته باشد

بیوتی بلندر یکی از پرکاربردترین ابزارهای لوازم آرایشی می باشد. این ابزار تکه اسفنج کوچکی است که به شکل های مخروطی و انواع شکل های دیگر ساخته می شود. از این ابزار جهت زدن انواع کرم پودر، پنکک و کانسیلر بهره می برند. برای استفاده از بیوتی بلندر کافیست به میزان بسیار کمی آن را خیس کنید تا حالتی مرطوب پیدا کند. سپس مقداری کرم روی آن زده و بیوتی بلندر را به حالت ضربه ای روی پوست خود بزنید. بیوتی بلندر را هر در صورت استفاده مرتب باید هفته ای یکبار بشویید.

براش

 لیست لوازم آرایشی؛ لوازم آرایشی ضروری که هر خانمی باید داشته باشد

براش ها جزء ضروری ترین لوازم آرایشی هستند که کاربردهای بسیار مختلفی دارند. به جرات می توانیم بگوییم که استفاده از بسیاری از محصولات آرایشی بدون براش ها امکان پذیر نیست. از براش برای زدن کرم پودر، پنکک، رژگونه، هایلایتر، کانتور و … می توانید استفاده کنید.

البته سعی کنید برای هر کدام از این لوازم براش های متفاوتی داشته باشید. هنگام خرید براش به نرم بودن پرزها و کیفیت موهای براش توجه کنید. سعی کنید براش هایی را خریداری کنید که کیفیت بالایی داشته و دیر خراب شوند.

کرم مرطوب کننده یا ژل آبرسان

 لیست لوازم آرایشی؛ لوازم آرایشی ضروری که هر خانمی باید داشته باشد

یکی از مهم ترین لوازم آرایشی و مراقبتی که قبل از آرایش کردن پوست باید آن را استفاده کنید، کرم مرطوب کننده یا آبرسان است. مهم نیست پوست خشک دارید، چرب و یا مختلط، در هر صورت استفاده از مرطوب کننده ضروری می باشد. مرطوب کننده از خشک شدن و لایه لایه شدن پوست شما جلوگیری کرده و باعث می شود آرایش بهتر به صورت شما بنشیند.

اگر پوست چربی دارید استفاده از ژل آبرسان بر پایه آب به جای کرم های بر پایه روغن توصیه می شود. زیرا این گونه پوست شما بعد از چندین ساعت برق نمی اندازد.

مطلب مشابه: آرایش صورت باریک + جدیدترین متدها و تکنیک های آرایش صورت باریک و تصاویر

پرایمر

 لیست لوازم آرایشی؛ لوازم آرایشی ضروری که هر خانمی باید داشته باشد

پرایمر، جزء نسل جدید لوازم آرایشی است که به عنوان راز بزرگ آرایش ماندگار سالن های آرایشی شناخته می شود. پرایمر را بعد از زدن مرطوب کننده و قبل از زدن کرم پودر باید استفاده کنید و جزء اولین مراحل زیرسازی پوست است. پرایمر به بسته شدن منافذ باز صورت کمک کرده و از ورود آلودگی و محصولات آرایشی به آنان جلوگیری می کند.

این محصول مانع از لایه لایه شدن پوست های خشک و برق افتادگی پوست های چرب بعد از آرایش می شود. بعد از زدن مرطوب کننده، مقداری پرایمر به پوست خود زده و آرامی آن را ماساژ دهید تا جذب شود. پرایمر به ماندگاری آرایش کمک بسیاری می کند.

کرم پودر، CC کرم و BB کرم

 لیست لوازم آرایشی؛ لوازم آرایشی ضروری که هر خانمی باید داشته باشد

کرم پودر یکی از ضروری ترین لوازم آرایشی است که به یکدست و مرتب دیده شدن آرایش کمک بسیاری می کند. کرم پودرها به صورت مایع موجود هستند. نقش کرم پودرها و کرم های CC و BB در یکدست، صاف، بی لکه و بی چین و چروک نشان دادن پوست است. شما نمی توانید در حالی که پوستتان لکه های زیادی دارد و تمام نواقص آن مشخص است آرایشی بی عیب و نقص داشته باشید.

سعی کنید کرم پودرهایی را انتخاب کنید که حاوی مرطوب کننده، ویتامین E و ضد آفتاب باشند. کرم پودر می تواند رنگ پوست را متعادل کرده و ظاهری صاف و شفاف به آن بدهد. داشتن بافت سبک برای یک کرم پودر بسیار مهم است.

مطلب مشابه: راهنمای کامل خرید ضد آفتاب | مزایا و نحوه استفاده از کرم ضد آفتاب

پنکک

 لیست لوازم آرایشی؛ لوازم آرایشی ضروری که هر خانمی باید داشته باشد

پنکک که با نام کرم پودر جامد نیز شناخته می شود یکی از بهترین لوازم آرایشی است که خرید آن را به همه توصیه می کنیم. استفاده از پنکک جزء آخرین مرحله زیرسازی پوست صورت است. اگر پوست چربی دارید و نمی خواهید صورتتان برق بیندازد، پنکک گزینه خوبی است. زیرا این پودر به متعادل سازی پوست صورت شما کمک می کند. رنگ پنکک را متناسب با رنگ پوست خود یا رنگ کرم پودرتان انتخاب کنید. زیرا در غیر این صورت شاهد دورنگ شدن پوست خواهید بود.

کانتور

 لیست لوازم آرایشی؛ لوازم آرایشی ضروری که هر خانمی باید داشته باشد

اگر به آرایش حرفه ای علاقه دارید و می خواهید همانند حرفه ای ها آرایشی کنید، پس باید لوازم آرایشی شما نیز حرفه ای باشد. کانتور نوعی کرم پودر غلیظ شده است که معمولا رنگ آن باید دو الی سه درجه تیره تر از رنگ پوست باشد. از کانتو برای زاویه دادن به صورت و ایجاد نقاط برجسته و فرورفته استفاده می شود.

مثلا اگر شما صورت گردی دارید، با کانتور زدن می توانید صورت خود را مقداری کشیده تر نشان دهید. نوع کانتور زدن بسیار مهم است. پس حتما قبل از استفاده آموزش های لازم را در این زمینه دریافت کنید. زیرا کانتور زدن اشتباه می تواند نتیجه عکس داشته باشد.

هایلایتر

 لیست لوازم آرایشی؛ لوازم آرایشی ضروری که هر خانمی باید داشته باشد

از دیگر لوازم آرایشی که به نوعی مکمل کانتور شناخته می شود، هایلایتر است. در واقع اگر از کانتور استفاده می کنید، باید حتما هایلایتر را نیز به کار ببرید. هایلایتر به شما کمک می کند که نقاطی از صورت خود را براق تر و برجسته تر نشان دهید.

هایلایتر به صورت پودری، کرم، مایع و استیکی تولید می شود. البته سعی کنید در استفاده از هایلایتر زیاده روی نکنید. زیرا استفاده زیاد از آن ممکن است باعث چاق نشان دادن صورت شده و یا آن را به صورت مصنوعی براق کند.

کانسیلر

 لیست لوازم آرایشی؛ لوازم آرایشی ضروری که هر خانمی باید داشته باشد

کانسیلر جزء لوازم آرایشی است که به عنوان اصلاح کننده هم شناخته می شود. کانسیلر یک نوع کرم پودر فشرده با غلظت بالا است که ماندگاری زیاد دارد. از این وسیله برای رفع تیرگی، جای زخم ها، رفع قرمزی های پوست، جای جوش و … استفاده می شود.

البته کانسیلر را بعد از کرم پودر اصلی به کار می برند. می توانید از کانسیلر برای اصلاح حالت خط چشم، رفع تیرگی دور چشم، زاویه دادن به ابروها و رفع خطای کانتور نیز بهره ببرید. سعی کنید رنگ کانسیلر یک الی دو درجه روشن تر از کرم پودر اصلی باشد.

برنزه کننده پوست

این لوازم آرایشی همانطور که از نام آن پیداست برای برنزه کردن پوست صورت کاربرد دارد. افرادی که به پوست برنزه علاقه دارند، می توانند برنزه کننده پوست را خریداری کرده و پوست خود را دو الی سه درجه تیره کنند. برنزه کننده صورت را باید بعد از کرم پودر و قبل از استفاده از رژگونه بزنید.

البته دقت کنید که رنگ برنزه کننده با رنگ پوست خودتان اختلاف درجه زیادی نداشته باشد. زیرا در غیر این صورت برنزه کننده روی پوست طبیعی به نظر نرسیده و حالت مصنوعی به خود می گیرد. برنزه کننده شما را از آفتاب گرفتن و سولاریوم بی نیاز می کند.

رژگونه های مایع و پودری

یکی از پرطرفدارترین لوازم آرایشی که تقریبا هر خانمی از آن استفاده می کند، رژگونه است. فرقی نمی کند آرایش شما ساده است یا یک آرایش حرفه ای؛ در هر صورت استفاده از رژگونه ضروری می باشد. رژگونه برای رنگ بخشیدن به گونه ها و ایجاد درخشش بیشتر در این ناحیه کاربرد دارد.

رژگونه به صورت مایع و پودری موجود می باشد که نوع پودری آن طرفدار بیشتری دارد. رژگونه ها در رنگ های مختلفی مانند قرمز، صورتی، گلبهی، نارنجی، قهوه ای، یاسی و … تولید می شوند. با توجه به سبک آرایش و رنگ های به کار رفته در آن می توانید مناسب ترین رنگ رژگونه را انتخاب کنید.

فیکسرها یا تثبیت کننده های آرایش

فیکسرها یا تثبیت کننده های آرایش، لوازم آرایشی هستند که به فیکس شدن و تکان نخوردن آرایش در مدت زمان طولانی کمک می کند. احتمالا دقت کرده اید که برخی از آرایشگرهای حرفه ای بعد از اتمام آرایش از فیکسر برای طول عمر دادن به آرایش استفاده می کنند. فیکسرها در انواع اسپری و پودری تولید می شوند.

تثبیت کننده باعث می شود که آرایش فیکس شده و از براق شده پوست های چرب بعد از چند ساعت جلوگیری می کند. دقت کنید که فیکسر زمانی کاربرد دارد که می خواهید آرایش شما بیش از 4 الی 5 ساعت روی صورت بماند. بنابراین استفاده روزانه از این لوازم آرایشی اصلا توصیه نمی شود.

لوازم آرایشی چشم ها

چشم ها یکی از مهم ترین اعضای صورت هستند که لوازم آرایشی مخصوص به خود را دارند. زمانی که به صورت کسی نگاه می کنیم، اولین موردی که توجهمان را جلب می کنند، چشم ها هستند. چشم ها نقش مهمی در زیباتر و با نشاط دیده شدن صورت دارند.

اکثر خانم ها سعی دارند با لوازم آرایشی چشم های خود را بزرگ و نافذ کرده و مژه های خود را حالت دهند. برای این کار به ابزار و محصولات آرایشی مخصوص چشم نیاز است. در ادامه این بخش به معرفی ابزار و لوازم مورد نیاز برای آرایش چشم می پردازیم.

فرمژه

یکی از لوازم آرایشی که احتمالا بارها آن را در فروشگاه ها مشاهده کرده اید، فرمژه است. فرمژه وسیله ای کوچک است که برای حالت دادن به مژه های بی حالت و راست به کار می رود. اگر مژه های بلندی دارید اما فرم زیبایی ندارند فرمژه برای شما ضروری است. زیرا این وسیله به مژه ها کمک می کند تا حالت زیباتری به خود گرفته و موقع ریمل زدن بتوانند بهتر خود را نشان دهند. بنابراین قبل از زدن ریمل ابتدا مژه های خود را فر کرده و حالت دهید، سپس ریمل را بزنید. این گونه مژه های شما به زیباترین شکل در می آیند.

براش

براش جزء لوازم ضروری برای آرایش کردن چشم ها می باشد. از براش برای زدن سایه پشت چشم و خط چشم استفاده می کنند. استفاده از چندین نوع براش برای سایه زدن چشم ضروری است. زیرا هر کدام از براش ها می توانند حالتی متفاوت به سایه چشم بدهند. به همین دلیل است که براش ها در شکل های مختلف موجود هستند. براش های خیلی باریک و کوچک برای زدن خط چشم های پودری و جامد به کار می روند.

پرایمر چشم

پرایمر چشم نقش پرایمر در لوازم آرایشی صورت را برای چشم ها دارد. با استفاده از پرایمر چشم می توانید آرایش خود را تثبیت کرده و از ماندگاری آن لذت ببرید. پرایمر همانند یک چسب دوطرفه هم به پوست شما و هم به لوازم آرایشی می چسبد. بنابراین از درهم شدن سایه، پاک شدن خط چشم و ریزش ریمل جلوگیری خواهد کرد.

می توانید پرایمر چشم را به تمامی نقاط چشم از جمله مژه ها بزنید. البته مواظب باشید که پرایمر وارد چشم شما نشود. سعی کنید از پرایمرهای باکیفیت استفاده کنید تا چشم شما دچار خارش، قرمزی و حساسیت نشود.

سایه چشم

یکی از جذاب ترین لوازم آرایشی چشم، سایه چشم می باشد. سایه چشم ترکیبی از رنگ های مختلف است که باعث سرزنده دیده شدن چشم ها می شود. سایه ترکیب رنگی بالایی داشته و طیف های گوناگون را شامل می شود.

همچنین تکنیک های زدن سایه چشم بسیار متنوع هستند. بنابراین به روش های مختلفی می توانید رنگ های مختلف سایه را به پلک های خود بزنید. دقت کنید که انتخاب ترکیب رنگ در زدن سایه بسیار مهم است. در انتخاب رنگ باید به رنگ لباس، چشم ها، پوست و موهای خود دقت کنید.

خط چشم

خط چشم جزء لوازم آرایشی بسیار پرکاربرد در میان خانم ها است. این وسیله آرایشی هم در آرایش روزانه و ساده و هم در آرایش حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد. خط چشم به صورت مدادی، مایع، ماژیکی، پالت پودری و … تولید می شود. با استفاده از خط چشم می توانید به چشم ها حالت داده و عیوب آن ها را برطرف کنید. مثلا اگر چشم های خیلی درشتی دارید، با تکنیک های خط چشم می توانید آن ها را مقداری کوچک تر نشان دهید. و برعکس، اگر چشم های ریزی دارید، با خط چشم و ترفندهای آن می توانید چشم های بزرگ تر و درشت تر برای خود بسازید.

ریمل

ریمل به عنوان لوازم آرایشی چشم ها و برای بلندتر و پرپشت تر نشان دادن مژه ها به کار می رود. فرقی نمی کند شما مژه های پرپشت و بلندی داشته باشید یا مژه هایی کم پشت. زیرا در هر صورت استفاده از ریمل می تواند زیبایی مژه های شما را دوچندان کند. استفاده از خط چشم بدون ریمل موجب بی روح نشان دادن چشم ها خواهد شد.

ریمل هایی را خریداری کنید که علاوه بر خاصیت بلند کنندگی مژه ها، بتوانند آن ها را پرپشت تر نشان دهند. در انتخاب برند ریمل و اورجینال بودن آن دقت کنید. زیرا ریمل بی کیفیت می تواند باعث حساس شدن چشم ها و ریزش ریمل به زیر چشم شود.

لوازم آرایشی ابروها

در این بخش از معرفی لوازم آرایشی می خواهیم به ابروها بپردازیم. متاسفانه برخی از خانم ها به آرایش ابروها توجه ندارند. زیرا حس می کنند که ابروها نیازی به آرایش نخواهند داشت. در حالی که آرایش ابروها می تواند کل آرایش صورت را دگرگون سازد. در این بخش می خواهیم به لوازم مورد نیاز جهت آرایش کردن ابروها بپردازیم.

قیچی و موچین

از لوازم آرایشی ابرو می توان به قیچی و موچین اشاره کرد که لازم است همیشه آن را در کیف خود داشته باشید. مرتب کردن و اصلاح کردن ابروها بسیار مهم است. زیرا هر چقدر هم که آرایش خوبی داشته باشید، با ابروهای نامرتب و اصلاح نشده زیبا به نظر نمی رسید. بنابراین همیشه نسبت به مرتب کردن ابروها خود هشیار باشید.

براش و شانه ابرو

براش و شانه ابرو به عنوان لوازم آرایشی ابرو جهت زدن انواع ژل، سایه و پودر و مرتب کردن موهای ابرو استفاده می شوند. براش ابرو باید جنس نرمی داشته و پرزهای آن در مدت زمان کوتاه دچار ریزش نشوند. براش برای زدن سایه ابرو و شانه برای ژل لیفت بسیار پرکاربرد است.

سایه ابرو، مداد ابرو

اگر ابروهایی نازک، کم پشت و دارای زدگی دارید، اصلا نگران نباشید. زیرا با لوازم آرایشی سایه و مداد می توانید تمام نواقص ابروهای خود را برطرف نمایید. داشتن ابروهای پرپشت و زیبا آرزوی هر خانمی است. اما برخی افراد بنا به دلایلی ابروهایی کم پشت و نازک داشته و از نعمت ابروهای پرپشت برخوردار نیستند. در این حالت می توانید از پالت های سایه ابرو و یا مداد ابرو برای حالت دادن و پرپشت نشان دادن ابروهای خود بهره ببرید.

ژل لیفت کننده ابرو

با لوازم آرایشی ژل لیفت دهنده می توانید به ابروهای خود حالت داده و آن ها را از یکنواختی و بی حالتی خارج کنید. درهم رفتن موهای ابرو و بی حالتی آن ها از زیبایی صورت می کاهد. حتی اگر ابروهای پرپشت داشته باشید، اگر بی حالت و به هم ریخته باشند، هیچ زیبایی به شما اضافه نخواهند کرد. ژل ها موجب پایداری حالت ابروها شده و برای ساعت های طولانی آن ها را مرتب و دست نخورده باقی می گذارند.

ریمل ابرو

ریمل ابرو جزء لوازم آرایشی ابروها است که چندین کاربرد متنوع دارد. این وسیله نقش سایه ابرو و ژل ابرو را همزمان به عهده دارد. با ریمل ابرو می توانید رنگ ابروهای خود را به صورت موقت تغییر داده و آن ها را تیره تر یا روشن تر نشان دهید.

همچنین این ریمل موجب پرپشت نشان دادن ابروها شده و جاهای کم پشت را با رنگ پر می کند. ریمول ابرو به موهای ابرو حالت داده و بر روی آن ها خشک می شود. درنتیجه از به هم ریختگی و بی نظمی ابروها جلوگیری خواهد کرد.

لوازم آرایشی لب

مگر می شود آرایش را بدون لوازم آرایشی لب به اتمام رساند؟ لب ها از دیگر اعضای صورت هستند که آرایش کردن آن ها بسیار مهم است. لوازم زیادی برای آرایش کردن و زیباتر نشان دادن لب ها وجود دارند که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم.

رژ لب مایع یا جامد

رژلب جزء مهم ترین لوازم آرایشی لب است که برای رنگ دادن و برجسته نشان دادن لب ها استفاده می شود. رژلب ها در انواع جامد، مایع، پالت کرم مانند، انواع 24 ساعته، براق، مات و … تولید می شوند. رژلب ها دارای تنوع بالایی در رنگ و بافت خود هستند. بنابراین در این زمینه اصلا هیچ محدودیتی برای انتخاب نخواهید داشت.

مداد لب (خط لب)

از دیگر لوازم آرایشی که برای حالت دادن و بهبود بخشیدن آرایش لب به کار می رود خط لب است. خط لب هم به صورت نیمه جامد و هم جامد (مدادی) تولید می شود. خط لب از پخش شدن رژلب در ساعت های طولانی جلوگیری خواهد کرد. از مزیت دیگر خط لب، برجسته نشان دادن لب ها و رفع عیوب لب ها است.

برق لب

لوازم آرایشی برق لب برای مواقعی کاربرد دارد که می خواهید رنگ و رویی سرزنده تر و جذاب تر به لب های خود بدهید. برق لب مانند رژلب مایع بی رنگ است که حالتی چسبنده و براق دارد. با زدن برق لب به لب ها می توانید درخشش و شفافیت بالایی به لب های خود ببخشید. همچنین اگر رژلب جامد استفاده کرده اید و می خواهید کمی آن را براق کنید، برق لب کاربردی خواهد بود.

تینت لب

آخرین لوازم آرایشی لب که می خواهیم آن را معرفی کنیم، تینت لب است. تینت ها رژلب هایی رقیق هستند که دارای رنگ و بویی میوه ای می باشند. بافت تینت بسیار سبک بوده و رنگ آن شبیه به رنگ و طبیعی لب ها است. اگر می خواهید رنگ لب های شما طبیعی به نظر رسیده و رنگ آن ها به زودی پاک نشود، تینت لب گزینه مناسبی است.

کلام آخر

در این مقاله به لیست کامل لوازم آرایشی همراه با توضیحات آن ها پرداختیم. امیدواریم با این لیست بتوانید تمام محصولات آرایشی مورد نیاز خود را به آسانی تهیه کنید. در انتخاب برند و کیفیت وسایل آرایش و بهداشتی خود همواره نهایت دقت را به خرج دهید. زیرا محصولات بی کیفیت می توانند صدمات جبران ناپذیری را به سلامتی شما وارد کنند.

مطالب مشابه را ببینید!