لیلا حاتمی بهترین بازیگر زن جشنواره کارلووی واری شد

فیلم سینمایی «پله آخر» به کارگردانی علی مصفا در چهل و هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کارلووی واری دو جایزه دریافت کرد.

 

لیلا حاتمی

به گزارش خبرآنلاین، مراسم اختتامیه این دوره جشنواره فیلم کارلووی واری در جمهوری چک شنبه شب برگزار شد و در بخش مسابقه رسمی لیلا حاتمی برای فیلم «پله آخر» برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد.

«پله آخر» به کارگردانی علی مصفا یکی از 12 فیلم بخش مسابقه رسمی جشنواره کارلووی واری 47 بود. این فیلم همچنین در بخش غیررسمی جشنواره جایزه منتقدان فیلم بین‌المللی (فیپرشی) را دریافت کرد.
لیلا حاتمی در این فیلم نقش لیلی ستاره سینما را بازی می‌کند که به تازگی شوهرش را از دست داده است. او سر صحنه فیلمبرداری ناگهان مقابل دوربین خنده‌اش می‌گیرد و از کار باز می‌ماند. هیچ کس نمی‌تواند دلیل خنده‌هایش را حدس بزند و…
مصفا و علیرضا آقاخانی دیگر بازیگران اصلی «پله آخر» هستند که اولین بار پارسال در جشنواره فیلم فجر نمایش داده شد.
«پله آخر» دومین فیلم مصفا بعد از «سیمای زنی در دوردست» است. مصفا دو سال پیش در مقام بازیگر فیلم «چیزهایی هست که نمی‌دانی» به کارگردانی فردین صاحب‌الزمانی در بخش مسابقه رسمی جشنواره کارلووی واری حضور داشت و این فیلم از سوی هیئت داوران این بخش تقدیر شد. صاحب الزمانی تدوین‌گر فیلم «پله آخر» است.

جایزه بزرگ یا گوی بلورین بهترین فیلم بخش مسابقه رسمی این دوره جشنواره کارلووی واری به «تقریبا مرد» به کارگردانی مارتین لوند از نروژ اعطاء شد. این فیلم جایزه بهترین بازیگر مرد (هنریک رافائلسن) را نیز به طور مشترک با «کشتن یک سگ آبی» (با بازی اریک لوبوس) دریافت کرد.
«توطئه ایتالیایی» (داستان یک قتل عام) به کارگردانی مارکو تولیو جوردانا کارگردان ایتالیایی برنده جایزه ویژه هیئت داوران شد. رافائل اوله برای فیلم کانادایی «Camion» جایزه بهترین کارگردان را گرفت.

جایزه بهترین فیلم بخش مسابقه «شرق غرب» به «خانه‌ای با یک برجک هرمی» ساخته ایوا نیمان از اوکراین رسید. در این بخش فیلم «امواج ناپدیدشده» به کارگردانی کریستینا بوزیت و برونو سمپر تولید مشترک لیتوانی، فرانسه و بلژیک تقدیر شد.
در بخش مسابقه فیلم‌های مستند نیز فیلم «آخرین آمبولانس سوفیا» ساخته ایلیان متف فیلمساز بلغاری تولید مشترک بلغارستان، کرواسی و آلمان جایزه بهترین فیلم مستند بیش از 30 دقیقه را گرفت و «A Story for the Modlins» به کارگردانی سرجو اوکسمن برنده جایزه بهترین فیلم مستند کمتر از 30 دقیقه را دریافت کرد. در این بخش فیلم «جهان خصوصی» ساخته هلنا ترستیکووا از جمهوری چک تقدیر شد.
امسال در جشنواره کارلووی واری هلن میرن بازیگر بریتانیایی جایزه گوی بلورین یک عمر دستاورد را دریافت کرد. سوزان ساراندون بازیگر آمریکایی هم تقدیر شد.

چهل و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کارلووی 29 ژوئن تا 7 ژوئیه (9 تا 17 تیر) برگزار شد.

کارلووی واری یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌های سینمایی دنیا همین طور مهمترین جشنواره درجه الف در اروپای مرکزی و شرقی است.

مطالب مشابه را ببینید!