مجله تاپ‌ناز‌

فواید ماساژ رفلکسولوژی + عوارضی که ماساژ رفلکسولوژی برای بدن دارد

انجام دادن ماساژ رفلکسولوژی  به دلیل ایجاد حس آرامش، باعث کاهش درد می شود و از زمان های قدیم مورد توجه افراد بوده است و در ادامه به بعضی از فواید ماساژ اشاره می کنیم.

ماساژ رفلکسولوژی نوعی هنر چهار هزار ساله و از جمله ماساژهای درمانی محبوب است که با اعمال فشار بر نقاط ویژه بدن برای کاهش درد، کاهش استرس و خیلی از موارد دیگر کاربرد دارند. رفلکسولوژی با به کار بردن تکنیک های فشاری در مناطق بازتابی، خیلی از موانع انرژی را از بین می برد و گرفتگی را بدن رفع می کند.

 

ماساژ رفلکسولوژی چیست

باید بدانید که در واقع رفلکسولوژی شامل فشار روی محدوده هایی از دست و پاهای شما است که با تمام اعضاء، غدد، بافت ها و ماهیچه ها در بدن مطابقت دارند. ماساژ رفلکسولوژی می تواند باعث گردش خون، اکسیژن و نیروچی چی را در بدن بهبود دهد و استرس را تا حدی زیادی کاهش دهد. شما هم با واکنش ضرب زانو آشنایی دارد که عمدتا دکتر به زیر زانوی بیمار ضربه وارد می کند و پای او در هوا بالا می رود و این عمل انجام شده باعث واکنش بخش دیگری از بدن می شود.

رفلکسولوژی معمولا این واکنش را در کل بدن اعمال می کند طوری که با اعمال فشار بر روی پا و دست می توانید مشکلات را در جاهای دیگری از بدن درمان کنید. به راحتی می توان گفت که ماساژ رفلکسولوژی شامل اصول مشابه طب سوزنی و بعضی از انواع ماساژ می باشد و از آنجایی که بدن ما توسط کانال های انرژی طرح ریزی شده وقتی که جریان های این کانال طبق عوامل مختلف مسدود شده باشند با درد روبرو می شوید.

در این زمان رفلکسولوژیت با اعمال فشار روی یک قسمت از این کانال ها یک پیام را به صورت کل در امتداد آن می فرستد و باعث آزاد شدن دوباره جریان انرژی در بدن می شود. باید توجه داشته باشید که این ماساژ به آرامی باعث ایجاد حس تعادل و رفاه می شود و سلامتی را با استفاده از پاسخ های التیام بخش بدن باز به بدن فرد بر می گرداند.

ماساژ رفلکسولوژی

دستورالعمل انجام ماساژ دادن

از آنجایی که ماساژ کف پا به صورت عمده برای کاهش تنش و استرس استفاده می شود و به عبارتی کاربرد درمانی ندارد و می توانید با مطالعه و اجرای این تکنیک های ساده برای خود از فواید این ماساژ بهره مند می شوید:

در نخستین مرحله از ماساژ باید روی یک صندلی بنشینید و سپس تمام قسمت های کف پا، انگشت و پاشنه پا را خیلی آرام ماساژ دهید. می توانید یک دست را روی یک پا و دست دیگر را کف پا قرار دهید و خیلی آرام از نوک انگشت خود به سوی قوزک ماساژ دهید و این حرکت را به سوی انگشتان ادامه بدهید و باز تکرار کنید.

حالا باید با یک دست پا را ثابت نگه دارید و با دست دیگر انگشتان هر پا را محکم فشار دهید و سپس به آرامی بکشید. سپس با انگشت شست از قسمت بالایی کف پا به صورت خطی و به سوی مرکز کف پا فشار محکم وارد کنید و در قوس و بر آمدگی پاها هم فشار چرخشی ایجاد کنید. توصیه می کنیم برای اثربخشی بهتر این حرکت را برای هر دو پا تکرار کنید.

یکی از پاها را نگه دارید و خیلی آرام به کف آن مشت بزنید و با حرکت انگشتان دست در سراسر کف پا حرکت چرخشی انجام بدهید. در این مرحله قوزکا تا ناحیه زانو را با استفاده از دستان خود ماساژ دهید و این مرحله را 5 بار تکرار کنید. در آخرین مرحله می توانید زانو را با فشار انگشتان چرخشی در ناحیه کاسه زانو ماساژ بدهید زیرا انجام این کار بعد از یک ایستادن طولانی می تواند عضلات پا را آرام کرده و به حالت اولیه برگردانید.

به صورت کلی می توان گفت که ماساژ مرتب به آرامی سیستم لنفاوی را تحریک می کند و ظاهر آنها را بهبود می بخشد و همچنین علاوه بر ایجاد آرامش و رفع تنش خیلی از متخصصین رفلکسولوژی می توانند با استفاده از تحریک کردن نقاط خاصی در کف پا به درمان بعضی از بیماری های بپردازند. توصیه می شود در مواردی که این ماساژ با اهداف درمانی مورد استفاده قرار می گیرد حتما تحت نظر افراد متخصص که دوره های آموزشی ماساژ درمانی را با موفقیت گذرانده اند انجام شود.

فواید رفلکسولوژی برای بدن

همان گونه که می دانید رفلکسولوژی فواید زیادی دارد که معمولا در طب سنتی و چینی به آن توجه می شود. این نوع ماساژ برای بخش هایی از بدن که کانال های اصلی انرژی می باشند مفید است و به همین دلیل در ادامه سعی می کنیم بعضی از مزیت های آن را شرح دهیم:

 

  • برقراری آرامش:

همان گونه که می دانید وقتی مسیرهای عصبی در بدن باز می شوند و انرژی در آنها جریان پیدا می کند احساس آرامش در فرد القا می شود و این روش باعث می شود تا استرس بدن تا حدی زیاد کم می شود. به همین منظور عمدتا از این ماساژ برای رفع مشکلات خواب و استرس های نظیر بیماران اعصاب و روان استفاه خواهد شد. این ماساژ برای افراد سالم نیز فاقد مانع خواهد بود و می توانید بعد از روزهای کاری سخت و پر تنش به کمک ماساژ آرامش را به معنای واقعی تجربه کنید.

 

  • کاهش سردرد و تحریک سیستم عصبی:

معمولا سردردهایی مانند میگرن دلایل عصبی دارند و وقتی که کانال های عصبی باز می شوند به آرامی بهبود پیدا می کند. با توجه به اینکه یکی از فواید ماساژ کاهش درد می باشد می توانید با تحریک سیستم عصبی خود، درد را کاهش دهید و به عبراتی می توان گفت هر نوع از دردهای عصبی و سردردهایی که ناشی از تنش می باشند با ماساژ رفلکسولوژی قابل درمان می باشد.

به راحتی می توان گفت که بیشتر افراد برای درمان این مشکل به سراغ قرص مسکن می روند ولی باید بدانید که این موارد به جای درمان و رفع عارضه تنها بیماری را تا مدتی کوتاه مخفی می کنند ولی انجام ماساژ باعث می شود تا عامل ایجاد کننده بیماری از بین برود و سلامتی بیشتری در بدن ایجاد گردد.

 

  • بهبود عملکرد عصبی:

سیستم عصبی یکی از پرکاربردترین بخش های بدن است که به صورت دائم مشغول به کار هستند و با توجه به اینکه عصب های بدن ممکن است به مرور حساسیت خود را نسبت به عوامل محیطی از دست دهند، عملکرد آنها هم به مرور کاهش پیدا می کند و به همین دلیل زمینه برای بروز بیماری های پارکینسون و لرزش دست و پا در دوران پیری ایجاد خواهد شد.

می توانید با این ماساژ تعداد زیادی از عصب های بدن خود را تحریک کنید و از این طریق حساسیت و واکنش پذیری آنها را بهبود ببخشید. با انجام این ماساژ نواحی مهم در دست و پا، مسیرهای عصبی تمیز می شوند و در سنین بالا کمک زیادی به فرد می کند.

 

  • افزایش سطح انرژی بدن:

با بالا رفتن سن ممکن است کانال های انرژی دچار انسداد شوند و به همین دلیل روند انرژی در بدن جریان پیدا نمی کند و شما در طول روز با حس خستگی و کسالت و بیماری های مختلف جسم و روان مواج می شوید. با استفاده از ماساژ رفلکسولوژی که بر نواحی کانال انرژی فشار وارد خواهد کرد باعث باز شدن این کانال ها و جریان پیدا کردن انرژی می شود که از این رو سطح انرژی بدن افزایش پیدا کند و متابولیسم بدن بهتر صورت می گیرد.

refloxolohgy 3 e1628620753474

عوارض جانبی رفلکسولوژی برای بدن

توصیه می شود که قبل از انجام ماساژ حتما اطلاعات کلی در مورد بیماری ها وداروهای مصرفی خود را به پزشک بدهید زیرا انجام دادن این کار باعث می شود پزشک ماساژ را با اطمینان خاطر بیشتری انجام بدهد:

اگر زخم، آسیب دیدگی جدید، نقرس، زخم های پا یا مچ و بیماری قلبی دارد ممکن است که انجام دادن ماساژ رفلکسولوژی برای شما خطر داشته باشد.

ماساژ ممکن است برای مبتلایان به دیابت، استئوآرتریت، عفونت های فعال، مشکلات گردش خون، سنگ کیسه صفرا، سنگ کلیه یا انواع خاصی از سرطان ها مناسب نباشد و همچنین زنان باردار نیز باید از انجام این ماساژ پرهیز کنند.

مطالب مشابه را ببینید!