مجله تاپ‌ناز‌

اطلاعاتی در مورد مالتی تسکینگ (چند وظیفه گی) و عوارض آن

مالتی تسکینگ به معنی انجام دادن چندین کار در یک زمان است و افرادی که دچار چند وظیفه ای می شوند چند کار را به صورت موازی در یک زمان با هم انجام می دهند، این افراد این قابلیت را دارند تا در موقع صحبت کردن با موبایل، لباس پهن کنند، حواسشان به بچه باید و این فعالیت ها به مرور زمان باعث باعث افت فعالیت های ذهنی خواهد شد.

چند وظیفه ای به معنای انجام دادن چن کار همزمان و به صورت موازی با هم است که این تجربه برای بسیاری از افراد پیش آمده است به ویژه خیلی از خانم ها از این تجربه ها حرف می زنند، مثلا ممکن است شما در یک زمان چندین کار مانند حرف زدن با دوستان، غذا خوردن، چک کردن گوشی و … را انجام بدهید در این صورت شما دچار چند وظیفگی شده اید، اگر چنین تجربه هایی دارید باید بیشتر در این مورد اطلاعات کسب کنید زیرا هنوز خیلی از افراد وجود دارند که نمی دانند انجام همزمان چندین کار می تواند چه عوارضی برای آنها داشته باشد.

این کار در زندگی مدرن امروزی گاهی غیر قابل اجتناب است و بسته به سبک زندگی که دارید انجام دادن این رفتارها متغیر است. طبق بعضی از مقالات افراد از مالتی تسکینگ لذت می برند زیرا می توانند در زمانی کمی چند وظیفه را با هم انجام دهند ولی متاسفانه از عوارض این امر هم غافل می شوند.

 

مالتی تسکینگ چیست؟

اگر موقع حرف زدن با موبایل در حال فعالیت با لپ تاپ هستید و یا غذا درست می کنید دچار چند وظیفگی می شوید و ممکن است در مورد این دسته از عملکردهای خود با دیگران هم بحث کنید و حس لذت زیادی از این کار داشته باشید. ولی باید توجه داشته باشید که انجام دادن این کارها در زمان طولانی می تواند آسیب هایی هم به همراه داشته باشد به ویژه می تواند روی عملکرد شما هم تاثیراتی داشته باشد.

 

تعریفی که از چند وظیفه بودن می توانیم ارائه دهیم انجام دادن موازی و همزمان چند کار و یا فعالیت با هم است که باعث می شو شما تمرکز خود را روی چندین موضوع مختلف تقسیم کنید، این دسته از فعالیت ها و رفتارها اجتناب ناپذیر می باشند و بسته به سبک زندگی شما میزان آن متغیر است. چند وظیفه بودن از نظر بعضی ازا فراد یک لطف الهی و یک هدیه خاص است بعضی باور دارند که این دسته از فعالیت ها باعث تقویت عملکرد آنها می شود و بدون شک احساس غروری در آنها رخ می دهد آنها این قابلیت را برای دیده شده استفاده می کنند و بیشتر به انجام دادن این کارها ترغیب می شوند. در واقع این دسته از فعالیت ها می تواند زندگی آنها را تحت تاثیر قرار دهید و به مرور زمان آسیب هایی به فرد وارد می کند.

 

دلیل لذت بردن از چند وظیفه بودن

مالتی تسکینگ در افراد باعث لذت می شود زیرا در مغز هورمون هایی وجود دارد که ترشح کننده دوپامین هستند و باعث سرخوشی، پاداش، حس لذت و … در مغز می شوند. تحقیقات نشان داده هر قدر کارهای بیشتری انجام بدهید دوپامین بیشتری ترشح می شود ترشح این هورمون هم باعث می شود تا بدن ما در فواصل مختلف آن را ترشح کند و هر چه بیشتر حس لذت ایجاد می کند.

اطلاعاتی در مورد مالتی تسکینگ (چند وظیفه گی) و عوارض آن

توانایی مغز کاهش پیدا می کند

یکی از نکات مهم در مورد چند وظیفه بودن که باید به آن اشاره کرد این است که به مرور زمان انجام دادن همزمان چند کار با هم باعث می شود تا توانایی ذهن شما کمتر شود. افرادی که تمرکز خود را روی چند موضوع به صورت موازی و همزمان تقسیم می کنند عملکرد ضعیفی خواهند داشت و به مرور زمان سیستم شناختی ذهن شما کند خواهد شد.

تحقیقات نشان می دهد که پردازش سیستم شناختی مغز کم هزینه نمی باشد و مطالعات متعدد در دانشگاه های استنفورد نشان می دهد که اشتغال زیاد ذهنی به صورت همزمان باعث می شود تا در تحلیل ها ذهنی با مشکل مواجه شوید از سویی باعث افت عملکرد شدید می شود. کاهش فعالیت های ذهنی شما می تواند تاثیرات زیاد در عملکرد ذهنی و جسمی شما داشته باشد.

دلیل کاهش پیدا کردن توانایی های ذهن

همان گونه که گفتیم مالتی تسکینگ باعث کاهش توانایی مغز می شود زیرا می تواند مقدار زیادی از دوپامین را در یک زمان ترشح کند و در آخر فرد را دچار خستگی روحی و جسمی می کند. این امر دلالی دارد که شامل موارد زیر است:

چند وظیفه بودن باعث می شود تا شما استرس بیشتری را تحمل کنید و اگر شما مرتب خودتان را درگیر انجام دادن فعالیت های متعدد می کنید بیشتر در معرض استرس قرار می گیرید و میزان ترشح هورمون های استرس زا در شما بیشتر خواهد شد. در این صورت حس خستگی بیشتری خواهید کرد و باعث می شود تا ذهن شما درگیری های بیشتری داشته باشد.

انجام دادن همزمان چند کار با هم باعث می شود تا ذهن شما سازمان دهنی درستی نداشته باشد و باعث ایجاد خطا می شود در این صورت بعضی از اطلاعات نا مربوط در ذهن شما فیلتر می شوند و در نتیجه موقع انتقال از یک فعالیت دیگر دچار کند ذهنی می شوید. ذهن شما برای این انتقال های فعالیت هزینه های زیادی پرداخت می کند. مغز ما برای انجام چند کار به طور همزمان سازمان دهی نشده است و فعالیت بیشتر با ذهن نوعی اضافه کاری محسوب می شود که در سیستم آن طراحی نشده است. شما هر زمان که این کار را انجام می دهید فشاری مضاعف به ذهن خودتان وارد کرده اید که که موجب کاهش و افت ذهنی شما می شود.

رهایی از چند وظیفه ای بودن

برای رها شدن از چند وظیفه ای یا مالتی تسکینگ باید فعالیت های روزانه خود را زمان بندی کنید و با حفظ اولویت هر یک از فعالیت ها را انجام بدهید. شش ساعت طلایی برای انجام فعالیت های روزمره خود را در نظر داشته باشید و در این زمان ها هر کدام از فعالیت های خود را انجام دهید. با انجام این برنامه ریزی هفتگی می توانید فعالیت های خود را به شکل بهتری سازمان دهی کنید. هر شب قبل از خوابیدن برنامه ریزی کنید، در میان برنامه های روزانه خود ساعت های را برای استراحت کردن در نظر بگیرید، سعی کنید از حمایت های اطرافیان بهره مند شوید و برای بالا بردن فعالیت های ذهنی خود به روانشناس مراجعه کنید.

مطالب مشابه را ببینید!