مجله تاپ‌ناز‌

انواع ماموپلاستی و تغییر سایز سینه (روش انجام عمل و مراقبت های پس از آن)

شکل و سایز سینه ها از جمله معیارهای اساسی تناسب اندام و خوش فرم بودن مخصوصاً در قسمت بالا تنه میباشد. در طول زمان عوامل مختلفی سبب ایجاد تغییر در اندازه و شکل سینه ها میشود؛ و البته در این میان نمیتوان نقش ژنتیک را نادیده گرفت. در صورتی که سینه ها سایز متناسبی نداشته باشند یا افتاده باشند، ظاهر بدن را تحت تاثیر قرار داده و روی روحیه و اعتماد به نفس فرد تاثیر منفی میگذارند.

عمل ماموپلاستی یک روش جراحی برای تغییر سایز سینه ها می باشد. با اینکه ممکن است نام آن را شنیده باشید اما اطلاعات اشتباه و پراکنده زیادی در مورد ماموپلاستی وجود دارد. در این مطلب به بررسی همه جزئیات مربوط به نحوه انجام ماموپلاستی در انواع ماموپلاستی در مزایا و عوارض و کاندیداهای مناسب آن می پردازیم.

انواع ماموپلاستی و تغییر سایز سینه (روش انجام عمل و مراقبت های پس از آن)

انواع ماموپلاستی

ماموپلاستی یک نوع جراحی زیبایی سینه می باشد که در میان بانوان طرفداران زیادی دارد. ماموپلاستی اصلاح سایز، ترمیم افتادگی پستان و ایجاد سینه های متناسب است به صورتی که پزشک جراح بافت سینه را به شکلی تغییر می‌دهد که تناسب اندام شما حفظ شود. به صورت کلی سه دسته ماموپلاستی داریم که در ادامه به بررسی هر کدام از آنها می پردازیم.

ماموپلاستی افزایشی

برای حجیم سازی سینه ها، جراحی ماموپلاستی افزاینده انجام می شود و کسانی که از کوچک بودن بیش از حد سینه های خود رنج می برند می توانند با عمل ماموپلاستی افزایشی که با قرار دادن پروتز سینه انجام می گیرد، سینه های متناسب داشته باشند.

در این نوع ماموپلاستی ایمپلنتی در زیر یا روی ماهیچه سینه قرار می گیرد. برای این کار شکافی به اندازه ۳ سانتی متر در هاله اطراف نوک سینه و زیر بغل ایجاد می شود. برای ماموپلاستی افزایشی که شکاف در زیر بغل ایجاد میشود از یک آندوسکوپ که لوله نازکی دارای دوربین و نور است، در طول جراحی استفاده می شود.

جنس این پلنت های سینه از یک پوسته سیلیکونی پر شده از ژل سیلیکون یا محلول نمکی است. کسانی که برای جراحی ماموپلاستی افزایشی متقاضی هستند می توانند با استفاده از این پلنت های آزمایشی، اندازه ای را که برای سینه خود در نظر دارند را مشخص کنند.

انواع ماموپلاستی و تغییر سایز سینه (روش انجام عمل و مراقبت های پس از آن)

ماموپلاستی کاهشی

از سوی دیگر افرادی هستند که با بزرگی سینه خود مشکل دارند و این بزرگی سینه در خانم ها می تواند باعث درد در گردن و شانه، کمر درد، محدودیت در فعالیت ها، احساس ضعف و بی حسی در بدن یا سوزش در سینه ها شود. این افراد برای داشتن سینه های کوچک و متناسب با چارچوب بدن خود میتوانند ماموپلاستی کاهشی را انجام دهند. در این عمل جراحی، پوست، چربی و بافت اضافه سینه برداشته میشود.

ممکن است بعد از عمل ماموپلاستی کاهنده، خانم ها توانایی و حس شیردهی را به خاطر برش های بزرگ ایجاد شده از دست بدهند، پس اگر حفظ شیردهی برای شما مهم است توصیه می کنیم عمل ماموپلاستی کاهنده را بعد از دوران شیردهی خود انجام دهید.

در ماموپلاستی روش های خاصی برای کم کردن سایز سینه وجود دارد که متناسب با هر شخص متفاوت بوده و شامل لیپوساکشن برای برداشتن چربی های اضافه در سینه یا جراحی به وسیله برش تیغ جراحی روی بافت سینه میشود.

ماستوپکسی یا ماموپلاستی ترمیمی

برخی زنان، خاصیت ارتجاعی بودن و استحکام پوست شان به اندازه ای نیست که تحمل وزن سینه را داشته باشد در نتیجه به افتادگی سینه ها دچار می شود. این حالت که پتوزیس نام دارد، وضعیتی است که پوست سینه نسبت به بافت سینه بیشتر بوده که در عمل ماستوپکسی یا همان لیفت سینه، پوست اضافی را بر میداریم. همچنین عمل ماموپلاستی ترمیمی برای افرادی که به خاطر درمان سرطان سینه قسمتی از بافت سینه یا حجم زیادی از آن را از دست داده‌اند هم انجام میشود.

مطلب مشابه: بالا کشیدن سینه و جراحی لیفت سینه چه عوارضی دارد؟

مراحل انجام عمل ماموپلاستی

جراحی کوچک کردن سینه با برداشتن پوست، بافت غده ها و چربی اضافی انجام می شود. جهت برداشتن چربی اضافی میتوان از لیپوساکشن به جای روش های برش استفاده کرد. البته در صورتی که سایز سینه شما به خاطر پوست اضافه و بافت چربی بزرگ باشد، نمیتوانید از لیپوساکشن استفاده کنید.

بعد از بیهوشی که متناسب با شرایط شما انجام شده و شامل بیهوشی عمومی و تسکین وریدی است، جراح تکنیک جراحی و نوع برش را متناسب با شرایط فردی شما، این که چه اندازه پستان قرار است کوچک شود و ساختار پستان ها انتخاب می کند.

انواع ماموپلاستی و تغییر سایز سینه (روش انجام عمل و مراقبت های پس از آن)

انواع روش جراحی عمل ماموپلاستی

عمل ماموپلاستی به سه روش جراحی انجام می شود که شامل پری آرئولار که شامل برش دایره ای در اطراف هاله نوک سینه است. خط های بافت برش داده شده، قابل مشاهده و دائمی هستند. روش دوم برش در اطراف دور پستان و عمود به سوی بخش پایینی پستان به شکل راکت یا سوراخ کلید است و در نهایت روش سوم برش تی شکل برعکس یا همان شکل لنگری در زیر سینه و اطراف قفسه سینه است. ممکن است این روش را به اسم الگوی واریز هم بشناسید.

بعد از بریده شدن در هر سینه، پوست و چربی و بافت اضافه سینه برداشته شده تا سایز سینه ها کوچک شود. جراح بعد از برداشتن بافت، به شکل دهی نوک سینه و هاله اطراف آن می پردازد. به طور معمول نوک سینه پیوند زده میشود و در مواردی که سینه خیلی بزرگ است، نیاز است که نوک سینه و هاله اطراف آن را برداریم تا در موقعیتی بالاتر پیوند بزنیم.

در زمان جراحی، جراح تلاش میکند تا تقارن بین سینه ها حفظ شود. اما احتمال دارد تغییراتی در شکل و اندازه آنها به وجود آید. مثلاً ممکن است اندازه هاله اطراف نوک سینه کم شود. در آخر جراحی برای شکل گیری یک پستان کوچک، بافت ها کنار هم قرار گرفته و بخیه در زیر بافت های پستان زده میشود.

زمان مناسب عمل ماموپلاستی

توصیه می کنیم عمل ماموپلاستی را بعد از سنی که رشد سینه پایدار و کامل شده انجام دهید. این اتفاق معمولاً بعد از سن ۱۸ سالگی می افتد در صورتی که در آینده برنامه مشخصی مثل موارد زیر دارید توصیه می‌کنیم که ماموپلاستی را به تعویق بیاندازید.

دوران شیردهی

بعد از ماموپلاستی شیردهی چالش برانگیز خواهد بود. با اینکه بعضی از تکنیک های جراحی می تواند برای حفظ توانایی شما جهت شیردهی کمک کننده باشد، اما در ماموپلاستی کاهشی به خاطر برش های بزرگی که صورت می‌گیرد، بیشتر خانم ها توانایی و حس شیر دادن را از دست میدهند. به این ترتیب اگر حفظ شیردهی برای شما مهم است، توصیه میکنیم عمل ماموپلاستی کاهنده را بعد از تمام شدن دوران شیردهی انجام داده تا دیگر در خصوص شیر دادن نگران نباشید.

مطلب مشابه: سفت کردن سینه با ورزش + تمرین ورزشی برای سفت کردن سینه ها در منزل

کاهش وزن

در صورتی که تصمیم به کاهش وزن دارید، توصیه می‌کنیم تا ثابت شدن وزنتان صبر کنید. چون در بیشتر مواقع کاهش وزن باعث تغییر اندازه سینه میشود.

بچه دار شدن

در صورتی که در آینده قصد بچه دار شدن دارید، خوب است بدانید تغییرات سینه در دوران بارداری باعث تغییر نتایج ماموپلاستی می شود، چون که نوسانات زیادی در وزن خود تجربه خواهید کرد.

عوارض ماموپلاستی

مثل همه جراحی‌ها، جراحی کوچک کردن سینه هم خطراتی خواهد داشت، مثل عفونت، خونریزی یا واکنش منفی به بیهوشی. از جمله عوارض عمل ماموپلاستی که احتمال دارد با آن مواجه شوید می توان به سروما یا هماتوم، از بین رفتن یا کم شدن حس نوک سینه و هاله اطراف آن، آسیب دیدن بافت و ساختار های عمقی، تفاوت در شکل، اندازه و تقارن سینه ها، ماندگاری جای زخم بعد از جراحی و عدم توانایی و مشکل در شیردهی اشاره کرد.

ماموپلاستی برای چه افرادی مناسب نیست

در صورتی که بسیار چاق هستید یا سیگار میکشید، با جای زخم بعد از جراحی مشکل دارید، مشکل قلبی یا شرایطی مثل دیابت دارید یا هنوز به بلوغ کامل نرسیده اید و سینه‌های شما کاملاً رشد کرده است، توصیه می‌کنیم ماموپلاستی را انجام ندهید چون که ممکن است بعد از آن به جراحی دیگری هم نیاز پیدا کنید.

اقدامات قبل از ماموپلاستی

در جلسه مشاوره پزشک سلامت کلی و تاریخچه پزشکی شما را مورد بررسی قرار می‌دهد. توضیحات در خصوص نوع بیهوشی، روش جراحی، خطرات و عوارض و مراقبت های بعد از ماموپلاستی به شما ارائه می شود. سپس سینه ها معاینه و اندازه گیری می شود بعد در جلسه مشاوره انتظارات خود را بگویید تا پزشک شما بتواند تصمیم نهایی را بگیرد.

برای مدت معینی قبل و بعد از عمل باید از استعمال سیگار خودداری کنید. برای ارزیابی روند تغییرات احتمالی در بافت سینه باید ماموگرافی پایه انجام دهید. از مصرف مکمل های گیاهی و داروهای ضد التهاب و ضد انعقاد خون و مصرف آسپرین پرهیز کنید. در آخر نیاز از یکسری آزمایشاتی که به وسیله جراح سینه قبل از عمل ماموپلاستی تجویز می شود را انجام دهید.

مطلب مشابه: دلیل کوچک بودن سینه + روش هایی برای بزرگ کردن و خوش فرم کردن پستان

مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

بعد از عمل برای محافظت از سینه ها، جراح سوتین ماموپلاستی را تجویز خواهد کرد. به کارگیری سوتین طبی پس از جراحی سینه الزامی می باشد. بلافاصله بعد از عمل ماموپلاستی، سینه ها با باند یا گاز استریل پوشیده شده و درن پس از عمل ماموپلاستی در زیر بغل قرار می گیرد تا مایعات و خون اضافی به وسیله آن تخلیه شود.

احساس گیجی و سنگینی بعد از جراحی سینه طبیعی بوده و به خاطر تاثیر داروی بیهوشی است که در این حالت توصیه می کنیم برای ۲۴ ساعت همراه داشته باشید. برای کاهش خطر عفونت و درد ناشی از جراحی باید از آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید. حواستان به استفاده به موقع از این داروهای تجویز شده باشد.

بعد از دو روز می توانید حمام کنید. در دوران بعد از عمل ماموپلاستی مصرف سدیم را به حداقل رسانده و با نوشیدن مایعات رژیم غذایی خود را شروع کنید. جای زخم های این جراحی باید خشک نگه داشته شود. برای یک ماه از نوشیدن مشروبات الکلی و مصرف دخانیات پرهیز کنید. در صورتی که در پوست سینه خود احساس خشکی کردید می توانید از کرم مرطوب کننده استفاده کنید به صورتی که وارد زخم نشود. تا زمان بهبود یافتن سینه ها، فعالیت‌های بدنی برای دو تا چهار هفته نباید انجام شود. بعد از این مدت با مشورت پزشک راه رفتن را شروع کنید چون که باعث تسریع بهبودی شما می شود. تا چند ماه بعد از جراحی استفاده از سوتین های فنردار توصیه نمی شود.

طرز خوابیدن بعد از ماموپلاستی

پس از انجام عمل ماموپلاستی باید حتماً به پشت بخوابید. در این دوره زمانی از خوابیدن روی شکم و پهلو خود داری کنید. چین که فشار آمدن روی سینه ها می تواند به بافت سینه فشار وارد کرده و باعث عدم قرینگی در سینه ها شود. همچنین در زمان خواب در زیر سر خود دو بالش بگذارید تا درد و تورم تا حد مشخصی کاهش پیدا کند.

عمل ماموپلاستی برای اصلاح اندازه و فرم سینه ها انجام می شود، به همین علت روی سینه ها فشار وارد نکنید تا نتیجه ایده آل خود را از جراحی ماموپلاستی بگیرید و سینه شما در بهترین وضعیت خود تثبیت شود.

ورم سینه بعد از ماموپلاستی

احتمال درد و تورم در سینه ها بعد از عمل ماموپلاستی وجود دارد و احتمال دارد تا چند ماه بعد هم در بخش نوک سینه ها به بی حسی دچار شوید که حالتی طبیعی بوده و این موارد بعد از دوران نقاهت برطرف می شوند. توجه داشته باشید که برای دیدن نتیجه نهایی عمل ماموپلاستی به چند ماه زمان نیاز دارید که تورم سینه ها کاهش پیدا کرده و اصطلاحاً سینه ها جا بیفتند.

مطلب مشابه: روش های بزرگ کردن سینه + دلایل کوچک بودن سینه و روش های طبیعی برای خوش فرم کردن

نتایج عمل ماموپلاستی

شما میتوانید سریعاً نتایج عمل کوچک کردن سینه را ببینید. اما حواستان باشد که تورم جراحی به زمان نیاز دارد تا کاهش پیدا کند، بعد از مدتی زخم ها درمان شده و خط های روی بافت پستان کمرنگ شده و شاهد بهبودی آن خواهید بود. در صورتی که عمل ماموپلاستی با موفقیت انجام شود میتواند درد بخش فوقانی کمر، شانه ها و گردن را برطرف کند. اما احتمال دارد به خاطر عواملی مثل کاهش یا افزایش وزن، کهولت سن و … ظاهر سینه ها دوباره عوض شود.

انتخاب جراح سینه مناسب

از جمله نکاتی که برای رسیدن به بهترین نتیجه در عمل ماموپلاستی لازم است به آن توجه کنید انتخاب جراح مناسب است. جراح باید تخصص مهارت کافی برای انجام این عمل را داشته باشد. برای اطلاع از این قضیه با بیمارانی که از قبل به نزد این پزشکی رفته اند صحبت کرده و از میزان رضایت آنها اطلاع داشته باشید. همچنین می توانید به مطالعه مقالاتی که در سایت های معتبر وجود دارد و بررسی نظرات بقیه افرادی که به نزد این پزشک رفتن و از میزان تجربه مهارت او مطلع هستند هم استفاده کنید. همچنین میتوانید با پزشک مورد نظر برای دریافت مشاوره کامل از او در خصوص نتایج و عوارض جراحی ماموپلاستی اقدام کنید.

مطلب مشابه: استفاده از ترکیبات گیاهی و ورزش کردن برای درمان شلی و افتادگی سینه

مطالب مشابه را ببینید!