مجله تاپ‌ناز‌

اطلاعات درباره ماموپلاستی یا عمل کوچک کردن سینه خانم ها

همه چیز در مورد ماموپلاستی

زنان زیادی از افتادگی یا بزرگی سینه خود ناراضی هستند. این مشکل به دلایلی مثل ژنتیک، شیردهی، بارداری، اضافه وزن و … اتفاق می افتد. روش ماموپلاستی برای زنانی که با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند پیشنهاد میشود. این عمل جراحی زیبایی اعتماد به نفس شما را زیاد کرده و اندام شما را دوباره زیبا نشان خواهد داد. پس اگر شما هم فرم سینه فعلی خود را دوست ندارید، بهتر است ماموپلاستی را در نظر بگیرید.

امروزه این روش به عنوان بهترین روش تغییر سایز سینه شناخته میشود و قطعا بعد از ماموپلاستی تغییر شگفت انگیزی در ظاهر شما به وجود می آید. در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات خود را درباره روش ماموپلاستی و هر چیزی که خوب است قبل از این کار بدانید مثل عوارض ماموپلاستی یا هزینه ماموپلاستی و مزایای ماموپلاستی بیشتر آشنا شوید.

ماموپلاستی چیست؟

خانم ها میتوانند نوعی عمل جراحی زیبایی به نام ماموپلاستی انجام دهند تا حجم سینه های خود را تغییر داده و آنها را زیبا تر کنند. البته این عمل فقط به خاطر تناسب اندام و زیبایی انجام نمیشود و میتواند اهداف درمانی هم داشته باشد، مثلا این عمل را برای از بین بردن درد شانه ها و گردن یا برقراری تقارن در سینه ها هم انجام میدهند.

افرادی هستند که به خاطر بزرگی بیش از حد سینه ها، نمیتوانند به خوبی بخوابند یا حرکت های ورزشی یا فعالیت های روزانه خود را به خوبی انجام دهند. همین موارد باعث میشود تا افراد بخواهند سینه های خود را کوچک تر کنند. پس به صورت کلی عمل ماموپلاستی به زنانی کمک میکند که به دلایل مختلف پزشکی، ظاهری یا حتی روانی، حجم سینه های خود را دوست نداشته و میخواهند اندامی زیبا تر و سینه هایی خوش فرم تر داشته باشند.

اطلاعات درباره ماموپلاستی یا عمل کوچک کردن سینه خانم ها

ماموپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

این عمل بیشتر برای کسانی مناسب است که از درد ناشی از سینه های بزرگ ناراضی هستند. بزرگی سینه ها فشار زیادی به شانه ها و گردن وارد کرده و ناراحتی و درد را در این قسمت ها به وجود می آورد. همچنین در فصول گرم سال عرق کردن در قسمت زیر سینه ها، علاوه بر عرق سوز شدن، در بعضی مواقع باعث ایجاد زخم هم میشود.

در خانم ها لاغر، مشکل بزرگی سینه باعث بهم ریختن تناسب اندام آنها میشود و دوخت لباس و خرید آن را برای این افراد مشکل میکند. به این ترتیب ماموپلاستی برای همه خانم هایی که از بزرگی سینه خود به هر دلیلی ناراضی هستند مناسب است.

به چه کسانی ماموپلاستی توصیه میشود؟

توجه داشته باشید که انجام این کار برای همه افراد مفید نیست و در برخی مواقع سلامت عمومی فرد در خطر قرار میگیرد. پس قبل از عمل بهتر است توسط پزشک معاینه شوید. افرادی که بیماری های خود ایمنی یا دیابت دارند، از انجام عمل ماموپلاستی منع میشوند.

همچنین اگر اختلال در انعقاد خون دارید و ترمیم زخم در بدن شما طولانی است، از روش ماموپلاستی نمیتوانید برای کوچک کردن سینه های خود استفاده کنید. این عمل را افراد دارای اضافه وزن یا کسانی که دارند وزن کم میکنند هم نمیتوانند انجام دهند. افرادی که در سن رشد قرار داشته و به تکامل سینه نرسیده اند، امکان استفاده از این روش را ندارند.

مطلب مشابه: بزرگ بودن بیش از حد سایز سینه زنان چه عوارضی دارد؟

ماموپلاستی چگونه انجام میشود؟

قبل از ماموپلاستی جراح کاملا بیمار را معاینه کرده و مطمئن میشود که او در سلامت کامل قرار دارد. پس برگزاری جلسات مشاوره ای قبل از عمل صورت میگیرد که پزشک در این جلسات ار همه سوابق پزشکی بیمار خود مطلع خواهد شد. درباره مواردی دیگر در این جلسات صحبت شده و به انتظارات هم پرداخته میشود تا هر دو به نتیجه برسند و انتظار دست نیافتی در ذهن بیمار به وجود نیاید. آزمایش هایی هم در این جلسات تجویز میشود که میزان آمادگی و وضعیت سلامت عمومی بیمار را برای عمل مشخص میکند.

معمولا بیهوشی عمومی در این عمل استفاده میشود. جراح قبل از این که بیمار بیهوش شود، محل های برش سینه را به شکل دقیقی مشخص میکند. اگر این کار در زمان بیهوش بودن بیمار انجام شود، احتمال خطا بالا میرود. معمولا در این جراحی سه نوع برش ایجاد میشود که به اندازه و بافت سینه بستگی دارد. این برش ها در هاله قهوه ای رنگ سینه به شکل دایره ای هم انجام شود. از دیگر برش های این عمل میتوان به برش تی وارونه و برش سوراخ کلیدی اشاره کرد. بعد از این که برش ها ایجاد شدند، جراح بافت و پوست اضافه سینه را برداشته و به اصلاح فرم سینه میپردازد. تکنیک و روشی که جراحی انجام میشود به انتظارات و آناتومی بدن بیمار بستگی دارد.

نتایج عمل بلافاصله بعد از آن مشخص نیست و جای تورم و زخم، نتیجه اصلی را نشان نمیدهند. به این ترتیب اگر میخواهید نتایج اولیه را ببینید، صبر کنید تا عوارض اولیه برطرف شود. البته نتیجه نهایی بعد از رفع اولیه عوارض هم به خوبی مشخص نیست. باید شش ماه از عمل شما بگذرد تا بتوانید نتیجه اصلی عمل را مشاهده کنید. توصیه میکنیم که در این مدت، به همه دستورات پزشک گوش کنید تا نتایج مورد نظر خود را داشته باشید. توجه کنید که نتایج این کار برای هر فردی فرق میکند، پس نتایج عمل خود را با دیگران مقایسه نکرده تا اعتماد به نفس شما پایین نیاید و نارضایتی شما از عمل، بی دلیل زیاد نشود. در نهایت توصیه ما این است که قبل از عمل حتما سوالات خود را از پزشک پرسیده و از انتظارات صحبت کنید. تست ماموگرافی را انجام داده و به همه آزمایش ها و معاینات بروید. مصرف مواد غذایی رقیق کننده خون تا دو هفته قبل از عمل متوقف کنید.

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

توصیه میشود که چند روز بعد از جراحی را استراحت کرده و در خانه بمانید. فعالیت های سبک روزانه را میتوانید انجام دهید ولی فعالیت هایی سنگینی مثل ورزش کردن و برداشتن چیزهای سنگین را انجام ندهید. بعد از جراحی و در دوران نقاهت باید طاق باز بخوابید، سینه های خود را فشار یا ماساژ ندهید، در مصرف به موقع داروهایی که توسط پزشک تجویز شده است، سهل انگاری نکنید.

همچنین در روزهای اولیه بعد از غذاهای آبکی و شل بخورید و به سراغ غذاهای سفت نروید. بهتر است از غذاهای شور و چرب هم دوری کرده و مصرف نمک و چربی را محدود کنید. استفاده از میوه هایی مثل آناناس هم توصیه میشود، این میوه به ترمیم شدن زخم جراحی کمک زیادی میکند. سوتین های طبی ممکن است توسط پزشک تجویز شود، در این حالت برای ۶ ماه تا یک سال بعد از عمل جهت بهبودی کامل از آنها استفاده کنید.

تا یک روز بعد جراحی حمام نروید و حتی بعد از آن هم از آب پر فشار یا داغ استفاده نکنید. زخم ها باید خنک باشند، پس از رفتن به مکان های گرم خودداری کنید. داروها را به صورت خود سرانه مصرف نکرده و از ضد التهاب ها و مسکن هایی مثل نوافن، ژلوفن و… خودداری کنید. در صورت که قبل از عمل اس داروی ضد انعقاد خون استفاده میکردید، با پزشک مشورت کرده و مصرف آنها را ادامه دهید. برای این که وزنتان ثابت بماند، مدتی که از عمل گذشت، ورزش سبک اما منظم داشته باشید.

مزایای ماموپلاستی

همانطور که اشاره شد، کاهش حجم و کوچک شدن سینه ها، اصلی ترین مزیت ماموپلاستی میباشد، بعد از این کار فرد به اندام زیبا و متناسبی که دوست دارد میرسد. از مزایای دیگر این روش سفت شدن و جوان شدن سینه ها است. به علاوه ماموپلاستی باعث بالا کشیده شدن سینه ها شده و در نهایت نتایجی مثل لیفت سینه خواهد داشت.

شما بعد از عمل سینه هایی بسیار خوش فرم دارید که با بدن و اندام شما تناسب دارد و به این ترتیب میتوانید در لباس های مختلف زیباتر جلوه کنید و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. این کار برای کاهش درد و ناراحتی های شانه ها و گردن هم خیلی موثر است و فرد بعد از کاهش حجم سینه ها به راحتی میتواند ورزش ها و فعالیت هایی که دوست دارد را انجام دهد.

عوارض عمل ماموپلاستی

چون این عمل با بیهوشی عمومی انجام میشود. عوارض این عمل بیشتر به داروهای بیهوشی مربوط است. حالت تهوع، سرگیجه، سردردی که بعد از عمل ممکن است داشته باشید به داروهای بیهوشی مربوط هستند. همچنین شما در محل جراحی ممکن است مواردی مثل سوزش، خارش، التهاب، تورم و احساس درد را داشته باشید. این موارد چند روز بعد از جراحی خوب میشوند و طبیعی هستند.

البته این احتمال در برخی موارد وجود دارد که عوارض تا چند ماه هم ادامه داشته باشند. ولی اگر بیشتر از ده روز عوارض ادامه پیدا کرد، به پزشک اطلاع دهید تا خیال خود را از بی خطر بودن آنها راحت کنید. باقی ماندن جای زخم و بخیه ها، از نگرانی های دیگر افرادی است که قصد دارن ماموپلاستی انجام دهند. برش های این عمل توسط جراحان ماهر در محل هایی زده میشود که قابل دیدن نبوده، پس اگر قرار باشد جای زخمی هم باقی بماند، زیبایی شما تحت تاثیر آن قرار نخواهد گرفت.

به صورت کلی برش و بخیه در ماموپلاستی طوری انجام میشود که جای زخم خیلی کمی باقی مانده و مدتی که از عمل گذشت، پیدا کرد ن جای بخیه ها به سختی قابل تشخیص باشد. همچنین پمادهایی توسط پزشک تجویز میشود که برای کمرنگ کردن جای زخم مفید هستند.

نگرانی دیگری که برای انجام ماموپلاستی وجود دارد، آسیب دیدن بافت و اعصاب سینه است. اگر این عمل را در کلینیک های معتبر انجام دهید، خیالتان راحت باید که آسیبی به اعصاب سینه یا بافت آن نمیرسد. پزشک این مراکز تخصص کافی را دارد و با مهارت برش ها را در محل هایی میزند که به رگ ها و اعصاب سینه آسیبی نرسد.

اما توجه داشته باشید که ممکن است در روزها یا ماه های بعد از عمل احساس بی حسی در بخش هایی از سینه یا کل آن داشته باشید که دلیل آن مواد بیهوشی هستند و به مرور زمان از بین میروند. پس جای نگرانی وجود نداشته و عوارض این چنینی موقتی هستند.

مطلب مشابه: سفت کردن سینه با ورزش + تمرین ورزشی برای سفت کردن سینه ها در منزل

طول عمر ماموپلاستی

سوال بیشتر افراد در خصوص دوام ماموپلاستی است. شما بعد از عمل تغییر اندازه سینه های خود را به راحتی حس میکنید ولی تورم و عوارض دیگر نتیجه واقعی را نشان نمیدهند. نهایت یک و نیم سال طول میکشد تا نتایج اصلی عمل را ببینید  و این نتایج تا آخر عمر باقی خواهد ماند. البته تاثیر افزایش سن و زیاد شدن وزن هم در نظر داشته باشید. همچنین اگر توصیه های بعد از عمل که توسط پزشک به شما داده میشود را به خوبی رعایت نکنید، سینه ها حالتی افتاده پیدا کرده و فرم خود را از دست خواهند داد. البته از این حرف برداشت نکنید که اندازه سینه با رعایت نکردن به حالت قبل از عمل برمیگردد، بلکه اندازه آن تا آخر عمر ثابت است و این فرم آنهاست که ممکن است در اثر رعایت نکردن تغییر کرده و افتاده شود.

ماموپلاستی برای خانم های شیرده و باردار

خود عمل مشکلی برای خانم های باردار به وجود نمی آورد ولی استفاده از آنتی بیوتیک های قبل و بعد عمل و داروی بیهوشی ممکن است به جنین آسیب بزند. همچنین در دوران بارداری و در اثر فعال شدن غدد شیری، حجم سینه ها تغییر کرده و نتایج عمل تحت تاثیر قرار میگیرد.

محدودیت سنی ماموپلاستی

به توصیه پزشکان این عمل بهتر است زمانی انجام شود ه سینه ها به رشد مناسبی از قبل رسیده باشند. به این ترتیب انجام این عمل در اوایل بیست سالگی و در دوران نوجوانی توصیه نمیشود و خوب است این کار را بعد از ۲۲ سالگی انجام دهید. خانم های مسن هم بهتر است به سراغ این عمل نروند.

هزینه عمل ماموپلاستی

این کار هزینه هایی شامل جلسات مشاوره قبل از عمل و همچنین معاینات و آزمایش هایی که برای آمادگی نیاز دارید میشود. بعد از آن به خود جراحی میرسیم که به محل زندگی شما و مکانی که برای جراحی میروید و هزینه بیمارستان، سن بیمار، مواد بیهوشی و نوع درمان بستگی دارد. بعد از عمل هم باید هزینه های معاینات، داروها و مراجعات بعدی هم در نظر بگیرید. اما بر اساس قیمت پایین تر کلینیک را انتخاب نکنید و حتما مهارت و تخصص پزشک را در اولویت قرار دهید. گاهی کلینیک های گران قیمت هم دلیل بر اعتبار بالای آن نمیباشد

مطالب مشابه را ببینید!