مجله تاپ‌ناز‌

مبل راحتی چیست و چه مشخصاتی دارد؟ (انواع مبل راحتی)

اطلاعات درباره مبل راحتی

معمولا مبلمان موجود در منازل در دو دسته بندی اصلی هستند 1. مبلمان کلاسیک 2. مبلمان راحتی . در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که مبل های راحتی چیست و این مبل ها چه ویژگی های دارد ؟ همچنین به معرفی انواع مدل های مختلف از مبل راحتی می پردازیم و مبل های راحتی را با مبلمان کلاسیک مقایسه می کنیم تا خریدی راحت و مطمئن مطابق با نیازتان داشته باشید.

مبل راحتی

مبلمان راحتی بیش از چندین صده است که طرفداران خود را دارد و تقریبا از قرن شانزدهم به بعد مبل ها از شکل کلاسیک به حالت راحتی درآمدند و تنوع یافتند. می توان خاستگاه مبل راحتی را قاره سبز دانست و بیشتر در کشورهای از جمله فرانسه و انگلستان که بعد به شدت مورد پسند سایر کشورها قرار گرفت. بد نیست بدانید که مبلمان راحتی امروز با نام مبل مدرن هم شناخته می شود.

مبل راحتی

مبل های راحتی در بین انواع مبلمان طرفدار بیشتری دارند و در بیشتر خانه یک دست از آن در هال یا پذیرایی وجود دارد . در ادامه به مقایسه مبلمان کلاسیک و راحتی می پردازیم:

  • ارتفاع مبلمان کلاسیک بیشتر از مبل های راحتی است
  • فوم نشیمن و پشتی مبلمان راحتی ضخیم تر است و حالت ارتجاعی دارد و از نشستن روی آن احساس خستگی نمی کنید.
  • مبلمان راحتی دارای طراحی ساده و فاقد تاج هستند و ساختار کلاف و پایه در قسمت پارچه ای مبل پنهان شده است.

مبل راحتی

انواع مبلمان راحتی

کاناپه

کاناپه کلمه ای فرانسوی است که به مبلمانی اطلاق می شود که مبل های 2 نفره ، 3 نفره و گاها 4 نفره دارند . کاناپه ها در دیزاین منزل بسیار تاثیر گذارند و هنگام خرید حتما به ابعاد آن ها توجه داشته باشید. تفاوت اصلی کاناپه با مبل در چند نفره بودن آن است.

مبل راحتی

مبل لاوست

مبل های لاوست مبل های کوچک و عریض هستند تا دو نفر به راحتی روی آن ها بشینند. این نوع از مبل ها با اندازه ای حدود 150 سانتی متر طول و 200 سانتی متر عرض مناسب استفاده در خانه های کوچک هستند.

مبل راحتی

مبل تختخواب شو

این دسته از مبل ها دارای دسته های پهن و پایه های کوتاهی هستند و با توجه به فضای کوچک اکثر خانه ها گزینه مناسبی برای خرید هستند که می توانید در شب به عنوان تخت خواب از آن ها استفاده کنید. مزیت دیگر این مبل ها هم قیمت مناسب آن هاست.

مبل راحتی

مبلمان راحتی ال شکل

مبلمان L ازانواع مدل ها مرسوم مبل های راحتی است که به خاطر سبک طراحی فضای زیادی برای نشستن در اختیار شما قرار میدهند اما فضای کمی از منزل را اشغال می کنند. از مزیت های دیگر این مدل از مبل های راحتی این است که می توان مبل را جدا از هم قرار داد.

مبل راحتی

کیفیت مبل راحتی مناسب

برای اطمینان از کیفیت مبل راحتی باید به چند مورد توجه داشته باشید که در ادامه با هم بررسی می کنیم .

چوب مبل راحتی

دقت داشته باشید که چوب های نامرغوب اگر در ساخت مبلمان منزل به کار رود دیر یا زود مبلمان منزلتان فرسوده خواهد شد. بنابراین در هنگام تهیه مبل های راحتی دقت داشته باشید که از چوب های باکیفیت مثل بلوط ، راش ، گردو ، افرا و چوب روسی استفاده شده باشد.

مبل راحتی

فوم مبل راحتی

موضوع مهم دیگری که هنگام خرید مبل راحتی باید مورد توجه قرار گیرد جنس فوم به کار رفته در آن است. فوم ها انواع مختلفی دارند و نرم بودن یک مبل به تنهایی به معنی مناسب بودن آن فوم نیست. فوم های مناسب قابلیت شستشو دارند و هنگامی که آب روی آن ها ریخته شود تغییر شکل نمی دهند. بنابراین فوم مناسب فوم های هستند که در کنار قابلیت شستشو ، نرم و ضخیم بوده و بعد از مدتی کیفیت خود را از دست ندهند.

روکش مبل راحتی

روکش مبل راحتی باید به نحوی باشد که بتواند در مقابل شستشو و نور آفتاب مقاومت کند و قابلیت تحمل فشار زیادی را داشته باشد. جنس مناسب روکش برای مبلمان راحتی پارچه های مخمل یا کتانی هستند.

موضوع مهم دیگر اینکه جنس این روکش های مورد استفاده باید به گونه ای باشد که در فصل گرما باعث تعریق نشود و در فصل سرما سردی هوا را به خود جذب نکند.

مبل راحتی

وزن مبل راحتی

مبلمان راحتی باید وزن مناسبی داشته باشند تا در هنگام تغییر دکور منزل به راحتی قابل جابه جا کردن باشند.

رنگ مبل راحتی

رنگ مبلمان یکی دیگر از موضوعاتی است که بسته به سلیقه و دکور منزل شما می تواند خیلی مفید باشد . پس سعی کنید هنگام خرید از رنگ مناسب انتخاب کنید. بد نیست بدانید که رنگ های روشن در خانه هایی که رفت و آمد زیادی دارند اصلا مناسب نیست مگر اینکه همیشه از کاور مبل استفاده کنید.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی تعریف و تاریخچه مبلمان راحتی پرداختیم و انواع مدل های موجود را بررسی کردیم و سپس موارد مهمی که در انتخاب درست مبل راحتی تاثیر گذار است را بیان کردیم . امیدارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

مطالب مشابه را ببینید!