مجله تاپ‌ناز‌

انواع مدل های مبل مناسب خانه کوچک و راهنمای خرید

مبل مناسب خانه کوچک

از چالش های اصلی زندگی در خانه های کوچک چیدمان و نحوه انتخاب مبلمان است. این خانه ها به علت کوچکی نیازمند دقت بیشتری برای انتخاب اثاث و نحوه چیدمانشان هستند. این خانه ها مبلی نیاز دارند که محل قرار گیری، پارچه و فرم آن، خانه را شلوغ و فضای آن را کوچک نشان ندهد. شاید فکر کنید که انتخاب های شما بسیار محدود است اما ما در این مقاله به شما کمک میکنیم از طیف وسیعی از مبل های مناسب خانه های کوچک بهترین انتخاب را داشته باشید. شما با در زندگی در یک آپارتمان کوچک مبل مورد نظرتان را از دست نداده اید، فقط باید به چیدمان بیشتر دقت کنید.

به صورت کلی شما چهار انتخاب دارید: مبل راحتی، ال، استیل و کلاسیک که با توجه به سبک خانه و سلیقه خود انتخاب میکنید.

با این حال با توجه به این نکات کلی ظاهر خانه شما بزرگ تر به نظر خواهد رسید و فضایی دلباز تر خواهید داشت:

  • میز های مرتفع برای خانه های کوچک مناسب نیست، پس در هنگام خرید میز، فاکتور ارتفاع آن را هم در نظر بگیرید.
  • اگر ارتفاع سقف خانه شما کم است، از مبل های کلاسیک و استیل استفاده نکنید.
  • داشتن باکس های مخفی در قسمت دسته و نشیمن مبل برای استفاده بهتر و بهینه تر فضای آپارتمان توصیه میشود.
  • از میزهای عسلی برای جلو مبلی استفاده کنید. هرچه این میزها کوچک تر و ظریف تر باشند و تعداد آنها کم باشد مناسب تر است.
  • گوشه ها و فضاهای پرت خانه های کوچک محل های مناسبی برای استفاده از مبل هستند.
مدل های مبل مناسب خانه کوچک

مبل راحتی برای خانه های کوچک

مبل راحتی فضا سازی خانه های کوچک را بسیار آسان میکند. با این حال وقتی این مبل را انتخاب میکنید سبک خانه هم در نظر بگیرید. مبل های راحتی تنوع زیادی دارند ولی برای هر سبک خانه ای مناسب نیستند.

اگر سبک خانه شما تلفیقی از سبک مدرن و کلاسیک و یا کاملا مدرن است، مبل راحتی مناسب خانه شماست و اگر خانه ای به سبک کلاسیک و سنتی دارید سراغ این دسته از مبل ها نروید.

سعی کنید مبل راحتی که انتخاب میکنید ارتفاعش کم باشد تا دکوراسیون خانه شلوغ به نظر نرسد. این نوع مبل به راحتی دکور خانه را متحول میکند و تنوع زیادی دارد. نیازی نیست که یک ست کامل بخرید، میتوانید یک کاناپه سه نفره و برای تکمیل کردن ست از چند پاف استفاده کنید. از پر کاربرد ترین مبل های منازل کوچک میتوان به لاوست ها اشاره کرد.

مطلب مشابه: چیدمان مبل سلطنتی + اصول حرفه ای چیدن مبل سلطنتی در دکوراسیون منزل

مدل های مبل مناسب خانه کوچک

مبل ال مناسب برای خانه های کوچک

مبل های ال شکل از انتخاب های مناسب برای خانه های کوچک است. این مبل ها تنوع بسیار خوبی دارند و در تمام سبک های مبل مدرن و کلاسیک و استیل یافت میشوند. پس میتوانید با توجه به سبک خانه خودتان مبل ال مناسب را انتخاب کنید.

اگر خانه کوچک شما سبکی مدرن دارد مبل ال بهتر است از متریال هایی مثل فلز یا چرم ساخته شده باشد. برای این که خانه ای دنج تر با حس و حالی صمیمی تر داشته باشید بهتر است از مبل هایی با متریال چوبی استفاده کنید. علاوه بر ارتفاع کم، مبلی مناسب خانه کوچک است که عمق کمی هم داشته باشد تا در خانه فضای کمتری پر کند.

مدت زیادی از معرفی مبل های لمسه کوبی شده میگذرد با این حال این مدل مبل هنوز هم طرفداران خود را دارد. اگر خانه شما سبکی سنتی یا معاصر دارد، مبل های لمسه کوبی شده میتواند انتخاب مناسبی باشد.

با مبل های ال میتوانید از فضا استفاده ای بهینه کنید تا مرکز سالن خالی باشد و نمایی بزرگ تر به خود بگیرد.

مطلب مشابه: نحوه ست کردن فرش های طرح دار با مبل

مدل های مبل مناسب خانه کوچک

مبل استیل برای خانه های کوچک

اگر خانه شما سبکی کلاسیک دارد از مبل استیل استفاده کنید. ابعاد و سایز کوچک این مبل نسبت به بقیه انواع مبل ها، آنها را به انتخاب مناسبی برای خانه های کوچک تبدیل میکند.

از مبل های استیل با کنده کاری و منبت کاری ظریف تر برای خانه استفاده کنید تا ظاهری جمع و جور تر داشته باشد. مبل های استیل معمولا ارتفاع کمتری دارند و همین امر باعث میشود فضای کمتر از خانه بگیرند. اگر میخواهد از مبل استیل استفاده کنید حتما ارتباط رنگ مبل و کفپوش ها را در نظر بگیرید. نور طبیعی و رنگ های روشن جلوی بهم ریختگی و شلوغی خانه را میگیرد.

مدل های مبل مناسب خانه کوچک

مبل کلاسیک برای خانه های کوچک

اگر شما از مبل های ال و راحتی خوشتان نیامده یا اگر خانه شما سبکی سنتی و کلاسیک دارد، استفاده از نیم ست های کلاسیک را در نظر بگیرید و تا جایی که میتوانید تمام قسمت های مبل و دسته ها را به هم نزدیک کنید تا فرمی منسجم داشته باشد. در کل یادتان باشد که مبل کلاسیک مناسب خانه کوچک نیست مگر این که به چیدمان و رنگ بقیه اکسسوری های موجود در خانه دقت شود.

مطلب مشابه: آموزش نو کردن مبل کهنه با روش های ساده و جالب

مدل های مبل مناسب خانه کوچک

با توجه به محدود بودن فضای خانه باید از نیم ست های کلاسیک استفاده کنید و استفاده از ست های کامل انتخاب درستی نیست. کوسن مبل های کلاسیک انتخابی باید کوچک باشد و هارمونی رنگ متناسبی داشته باشد. از انتخاب مدل های کلاسیک اشرافی یا همایونی پرهیز کنید تا خانه شما حس خفگی و تاریکی نداشته باشد.

مدل های مبل مناسب خانه کوچک

چند توصیه دیگر

از خرید مبل های لاکچری و لوکس پرهیز کنید.

این مبل ها معمولا بدنه ای بلند یا بزرگ دارند، چوب آنها به رنگ طلایی و سفید به همراه منبت کاری های بزرگ و زیاد است. این مبل ها زیبایی مثال زدنی دارند ولی اصلا مناسب خانه های کوچک نیستند.

مبل های چستر هم انتخاب خوبی برای خانه های کوچک نیستند. پارچه رویی این مبل ها لمسه کاری و فرورفتگی های دکمه دار دارد که از پارچه های اعلا و براق استفاده شده است. این مبل ها زمانی جلوه خوبی دارند که در فضایی بزرگ باشند.

مدل های مبل مناسب خانه کوچک

طرح و رنگ مبل

رنگ و طرح از مهم ترین فاکتور های تناسب و زیبایی یک دکوراسیون است. از ترکیب رنگ ها برای خانه های کوچک استفاده نکنید چون به خاطر کمبود فضا، خانه شما را نامرتب و شلوغ نشان خواهد داد. به این ترتیب اگر مبل طرحی شلوغ و پر از رنگ داشته باشد مثل گل های درشت، برای خانه های کوچک مناسب نیستند.

در مورد رنگ هم به این نکته توجه داشته باشید که اگر به صورت یکدست از رنگ های تیره استفاده کنید، فضا را کوچک تر از چیزی که هست نشان میدهد. پس مبل هایی که زمینه ای به رنگ قهوه ای پر رنگ، سیاه، نوک مدادی و سایر رنگ های از این دست دارند، انتخاب مناسبی نیستند. این همان توجه به وزن بصری است. برای رعایت بیشتر این مورد میتوانید سعی کنید چیزی جلوی شومینه نگذارید تا فضای خانه شما کوچک تر احساس نشود.

اگر اتاق نشیمن کوچکتان به آشپزخانه متصل است، باعث کوچک تر دیده شدن خانه میشود. مبلمان را پشت به آشپزخانه قرار دهید تا به جداسازی آشپزخانه و پذیرایی کمک کند. نور زیاد برای بزرگ نشان دادن پذیرایی موثر است. استفاده از رنگ های روشن در اکسسوری خانه همچنین به پر نور کردن آنجا کمک میکند. جلوی نور را با استفاده از پرده های تیره سنگین نگیرید. مبل ها را در کنار پنجره قرار دهید تا از منظره هم لذت ببرید! ازمیز همرنگ با کفپوشتان استفاده کنید. همچنین مبلمان چند نفره باعث استفاده بهینه از فضای کوچکتان میشود.

مدل های مبل مناسب خانه کوچک

از مدل های خاص مبل غافل نشوید. مثلا مدل های بدون پشتی فضای زیادی را اشغال نمیکنند در عین حال حداکثر عملکرد را برای اتاق نشیمن فراهم میکنند. استفاده از این نوع مبل ها در کنار کمد دیواری انتخاب هوشمندانه ای است که موجب بزرگ تر نشان دادن فضا میشود.

انتخاب یک نقطه کانونی برای چیدن وسایل دور آن هم کمک شایانی به بزرگ تر نشان دادن فضا میکند. این کانون میتواند تلویزیون، پنجره یا شومینه باشد و به عنوان کانون توجه عمل کرده تا کوچکی خانه به چشم نیاید.

گاهی اوقات خالی گذاشتن فضای وسط نشیمن به بزرگ تر نشان دادن خانه کمکی نمیکند. پس مبل و وسایل را از دیوار فاصله دهید و ایجاد یک فضای دنج در وسط خانه را امتحان کنید. در آخر استفاده از فرش هایی به رنگ روشن یادتان نرود و استفاده از میز های شیشه ای در عین حال که فضا را بزرگ تر نشان میدهند، فضای بصری هم اشغال نمیکنند یعنی باعث شلوغ تر شدن فضا نمیشوند.

مدل های مبل مناسب خانه کوچک

حرف آخر

در این مقاله سعی شد در چیدمان و انتخاب مبل مناسب شما را راهنمایی کنیم تا مبلی را انتخاب کنید که فضا را تنگ نکند و مشکلی در رفت و آمد شما به وجود نیاورد. شما میتوانید بر اساس سلیقه خودتان و در نظر گرفتن ویژگی های محل زندگیتان یکی از این مبل ها را به نحوی انتخاب کنید که فضای خانه دلباز تر باشد و حتی بزرگتر به نظر برسد. همه چیز به سلیقه شما برمیگردد.

مطلب مشابه: مبل راحتی چیست و چه مشخصاتی دارد؟ (انواع مبل راحتی)

مطالب مشابه را ببینید!