مجله تاپ‌ناز‌

مدیریت روابطه جنسی در زوجین در تعطیلات

رابطه زوجین

رابطه جنسی زن و شوهرها در روزهای تعطیل چگونه باشد؟

همیشه باعث ایجاد تغییراتی در روند عادی و سبک زندگی افراد می‌شود. زندگی جنسی زوج‌ها هم از این تغییرات در امان نخواهد بود.

دکتر حامد محمدی کنگرانی در این باره به سلامانه مي‌گوید: «از گذشته‌های دور تاکنون، تعطیلات فرصت مناسبی برای برقراری روابط جنسی در بین زوج‌های ایرانی بوده است. مثلا بیشتر زوج‌های قدیمی ترجیح می‌داند که رابطه زناشویی خود را محدود به آخر هفته که استرس کاری کمتری دارند و تعطیلات روز جمعه هم پیش روی‌شان است، بکنند. از طرف دیگر اگر نگاهی به آمار ماه‌های تولد در ایران بیندازیم، می‌بینیم که خیلی از ایرانی‌ها متولد آذر یا دی‌ماه هستند و این می‌تواند نشان‌دهنده برنامه‌ریزی زوج‌ها برای اقدام به بارداری در روزهای تعطیل نوروزی باشد.»
دکتر محمدی، مسائل مطرح‌شده را نشان‌دهنده اهمیت تعطیل نکردن رابطه جنسی در تعطیلات چند روزه و چند هفته‌ای نوروز می‌داند و می‌افزاید: «اینکه زوج‌ها در ایام نوروز هم به برقراری رابطه جنسی نیاز دارند، غیر قابل انکار است اما گاهی شرایط روزهای تعطیل نوروزی به‌گونه‌ای رقم می‌خورد که امکان ایجاد رابطه را از بین می‌برد.»
این مشاور خانواده ادامه می‌دهد:‌ «مثلا رفتن به مسافرت‌های دسته‌جمعی، حضور همیشگی بچه‌ها در خانه، سفر گروهی به خانه اقوام در شهرهای دیگر یا مهمان‌داری‌های مداوم، باعث می‌شوند که زوج‌ها نتوانند آنطور که باید و شاید، از فرصت تعطیلات برای لذت بردن از یکی از نیازهای طبیعی خود، استفاده بکنند. این در حالی است که اگر زوج‌های ما کمی برنامه‌ریزی داشته باشند، می‌توانند رابطه زناشویی لذت‌بخشی را در ایام نوروز هم تجربه کنند. مثلا یکی از این برنامه‌ریزی‌ها این است که اگر سفر می‌روید، کمی برای خوشی‌های زندگی‌تان ارزش قائل شوید و با کمی هزینه بیشتر، به‌جای خانه اقوام، یکی دو روز را هم در هتل بگذرانید یا اینکه برنامه خواب بچه‌ها را به‌صورتی تنظیم کنید تا آنها در روزهای تعطیل، تا آخر شب و بیشتر از شما بیدار نمانند.»
عضو کمیته روان‌درمانی انجمن روان‌پزشکان ایران معتقد است: «متاسفانه، ‌گاهی یکی از زوج‌ها توقع زیادی درباره دفعات برقراری رابطه زناشویی در ایام نوروز از طرف مقابل خود دارد و این توقع را بدون در نظر گرفتن شرایط این ایام یا طرف مقابل، در خود ایجاد می‌کنند. ایجاد چنین توقعی در فرد، امکان رنجش خاطر در اثر برآروده نشدن توقعاتش را ایجاد می‌کند.»
این روان‌پزشک تاکید می‌کند که این روزها دیگر رابطه جنسی به زمان و مکان خاصی محدود نمی‌شود و هرگاه که هرکدام از زوج‌ها بخواهند، می‌شود این رابطه را در صورت وجود شرایط ممکن، برقرار کرد. در تعطیلات نوروز، نیاز به برقراری رابطه جنسی بیشتر نمی‌شود اما ممکن است زوج‌هایی که مدیریتی بر ایجاد شرایط لازم برای برقراری چنین رابطه‌ای ندارند، دچار تنش و اختلاف نظر بشوند.
این مشاور خانواده خاطرنشان می‌کند:‌ «گاهی باهم بودن زیاد در تعطیلات نوروز، باعث می‌شود که افراد، حس کنند به برنامه‌ریزی‌های شخصی آنها احترام گذاشته نمی‌شود. با این حساب، خانواده با بحث و تنش مواجه خواهد شد و این بحث‌ها و تنش‌ها می‌توانند تاثیری منفی بر روابط جنسی زوجین برجای بگذارند. به‌همین خاطر هم توصیه می‌شود که برای دوری از چنین مشکلاتی، تا می‌توانید به افکار و برنامه‌ریزی‌های همدیگر احترام بگذارید و کارهای خود را با مشورت انجام دهید تا دچار کمترین تنش بشوید.»
درنهایت اینکه از تعطیلات عید، تنها به عنوان تعطیلات عید توقع داشته باشید و نه به‌عنوان فرصتی برای انجام دادن تمام کارهای انجام‌نشده‌تان.

 

مطالب مشابه را ببینید!