مجله تاپ‌ناز‌

مراحل روتین پوستی مناسب هر نوع پوست

برای اینکه پوستی بی نقص داشته باشید نیاز به روتین پوستی مناسب پوست خود را دارید که در روز و شب این روتین ها متفاوت است کافیست شناخت کامل را در مورد روتین پوستی داشته باشید. برای اینکه در هر سنی که هستید بهترین پوست را داشته باشید و از ایجاد آکنه، لک و چین چروک و… جلوگیری کنید بهتر است از یک روتین پوستی پیروی کنید.

روتین پوستی چیست و چرا ترتیب روتین پوستی اهمیت دارد؟

روتین پوستی شامل فعالیت هایی است که به صورت منظم برای مراقبت از پوست انجام می شود. از آنجایی که نوع پوست هر فردی متفاوت است منطقی است که روال روتین پوستی هم با دیگری متفاوت می باشد. باید به این موضوع نیز اشاره کرد که روتین پوستی برای درمان و پیشگیری از هر گونه مشکلات پوستی استفاده می شود. با توجه به اینکه روتین پوستی روزانه و شبانه متفاوت است، ترتیب استفاده از محصولات مراقبتی برای روتین پوستی نیز متفاوت است که باعث می شود حداکثر استفاده را از محصولات مراقبتی پوست خود ببرید.

شناخت انواع پوست صورت

برای اینکه بتوانیم یک روتین پوستی مناسب و موفق داشته باشیم نیاز به شناخت کافی در مورد پوست صورت خود داریم تا بتوان از ایجاد آکنه، لک، منافذ باز و… جلوگیری کرد.

 • پوست چرب

پوست چرب به علت تولید چربی در مناطق پیشانی یا تیغه‌ی بینی بیشترین تولید چربی را دارند، پوست های چرب بیشتر مستعد جوش بوده و روی پوست صورتشان چربی مشاهده می شود.

 • پوست معمولی یا نرمال

پوستی که نه خیلی چرب است نه خیلی خشک پوست نرمال می گویند. اگر دارای پوستی بدون چربی اضافی و خشکی و یا حس کشیدگی پوست هستید شما دارای پوستی نرمال هستید.

 • پوست خشک

پوست خشک به علت کمبود آب در لایه های پوست خود همیشه ایجاد حس کشش را می دهد. پوست خشک پس از شست و شو به فرد پوسته پوسته شده و احساس کشیدگی پوست را می دهد، اگر شما این نشانه ها را دارید، دارای پوستی خشک هستید.

image 167

ترتیب روتین پوستی

باید گفت در انجام مراحل روتین پوستی، ترتیب استفاده از محصولات مراقبتی پوست بسیار مهم است. چرا که هر محصول در زمان خاص خودش می تواند بیشترین جواب دهی را داشته باشد. در ادامه ما ترتیب استفاده از این محصولات را برایتان قرار داده ایم.

روتین روزانه پوست

روتین روزانه با روتین شبانه تفاوت هایی دارد که برای ایجاد یک پوست شفاف و زیبا نیاز است نکات مربوط به هر روتین را رعایت کرد. روتین روزانه برای هر نوع پوستی متفاوت است با توجه به نوع پوستتان روتین خود را مشخص کنید.

روتین روزانه پوست چرب

 1. شست و شو : در مرحله اول باید با فیس واش مخصوص پوست چرب را استفاده کنید. با استفاده از شوینده صورت یا فیس واش چربی های داخل منافذ که از شب تا صبح ترشح شده اند را پاک می کنید.
 2. لایه بردار : افرادی که پوست چرب و حساسی دارند و دائما در معرض جوش زدن هستند بهتر است که 2 الی 3 بار در هفته از لایه بردار مخصوص پوست چرب استفاده کنند تا آلودگی ها و یا بافت مرده ی روی پوست را از بین ببرند.
 3. تونر : با کمک تونر می توان PH پوست را تنظیم کرد و به پاکسازی عمقی منافذ باز کمک کرد. همچنین به جذب بیشتر محصولات مراقبتی کمک می کند.
 4. سرم صورت : باید از سرم های مورد نیاز پوستتان استفاده کنید مانند سرم ویتامین C که برای روشن کنندگی به کار می رود یا سرم های ضد آکنه که برای عدم ایجاد جوش به کار می روند.
 5. آبرسان و مرطوب کننده : استفاده از آبرسان و مرطوب کننده بسیار ضروری است و باید در هر روتینی باشد. آبرسانی پوست باعث عدم ایجاد منافذ باز یا ایجاد آکنه های چرکی می شود بهتر است کاملا پوست خود را آبرسانی کنید تا پوست شاداب تری داشته باشید .
 6. کرم دور چشم : کرم دور چشم برای جلوگیری از یجاد هر گونه چروک و یا از بین بردن چروک های دور چشم است. باید بدانیم که در هر سن و سالی باشیم باید از کرم دور چشم استفاده کرد، بهتر است اگر بین 20 تا 40 سال دارید از کرم دور چشم های با ویتامین آنتی اکسیدان استفاده کنید و اگر بیش تر از 40 سال سن دارید از کرم دور چشم هایی که دارای رتینول و هیالورونیک اسید استفاده کنید .
image 168

روتین روزانه پوست مختلط

 1. شست و شو : در مرحله‌ی اول بهتر است که پوست صورتتان را با یک فیس واش یا شوینده صورت مخصوص پوست مختلط کامل بشورید تا چربی ها و کثیفی های داخل منافذ پاک شوند.
 2. لایه بردار : لایه بردارها برای از بین بردن سلول های مرده روی پوست بسیار کاربردی هستند و بهتر است برای داشتن یک پوست خوب هفته ای یک بار و یا نهایتا دو باز از لایه بردار استفاد کنید.
 3. تونر : تونر یکی از واجبات روتین پوستی است چرا که با تنظیم کردن ph پوست و پاک سازی کامل منافذ به بهبود پوست و تاثیر حداکثری بقیه محصولات پوستی کمک می کند. یک پد را به تونر آغشته کنید و بر روی پوست صورت بکشید.
 4. سرم صورت : سرم های سبک و ترمیم کننده بهترین انتخاب برای روتین پوستی روزانه هستند، سرم هایی مثل سرم ویتامین سی یا سرم های جوانساز را در این مرحله استفاده کنید. به علت استفاده از تونر در مرحله ی قبلی سرم ها بیشترین بازدهی را در این مرحله دارند.
 5. آبرسان : استفاده از آبرسان مهم ترین بخش یک روتین پوستی است چون با قرار گیری آبرسان در لایه میانی پوست باعث ایجاد طراوت و شادابی در پوست می شود از طرفی به پوست برای جلوگیری در برابر آکنه کمک می کند. آبرسان های کنترل کننده ی چربی می توانند انتخاب مناسبی باشند.
 6. ضد آفتاب : ضد افتاب برای ایجاد یک لایه محافظ در برابر نور خورشید و صد دفاعی پوست است. ضدآفتاب با ایجاد یک کلایه ضخیم باعث می شود پوست از هر گونه ضرری دور بماند. ضد آفتاب ها با SPF +50 بهترین انتخاب برای پوست مختلط است.

روتین روزانه پوست خشک

 1. شست و شو : در مرحله ی اول با یک فیس واش مخصوص پوست خشک صورت خود را بشویید، چرا که به کنترل خشکی پوست کمک می کند. به کمک این محصولات کثیفی ها و ترشحات پوست در شب قبل را کاملا از بین می برید.
 2. لایه بردار : بهتر است که پوست های خشک بسیار کمتر از لایه بردار استفاده کنند. پوست های خشک برای اینکه دچار خشکی نقطه ای نشوند بهتر است حداکثر دو بار در ماه از لایه بردار استفاده کنند.
 3. تونر : تونر برای تنظیم پی اچ پوست های خشک کاربرد خیلی خوبی دارد. از ایجاد هر گونه خشکی جلوگیری می کند و البته باید تونر مخصوص پوست های خشک را تهیه کنید تا دچار آکنه نشوید. از طرفی تونر به پاکسازی کامل منافذ استفاده می شود.
 4. سرم ها : سرم های تقویتی باید بعد از تونر استفاده شوند تا بهتر بر روی پوست عمل کنند. سرم های ویتامین سی، سرم روشن کننده، سرم جوانساز، سرم ابرسان بهترین سرم هایی هستند که شما میتوانید در این مرحله و در روتین روزانه ی خود استفاده کنید.
 5. آبرسان و مرطوب کننده : آبرسان و مرطوب کننده مهم ترین مرحله برای افراد دارای پوست خشک است چرا که با آبرسانی عمیق و ایجاد رطوبت باعث طراوت در پوست می شود و پوست را از خشکی نجات می دهد. افرادی دارای پوستی خشک هستند، بهتر است از آبرسان هایی استفاده کنند که دارای دی اکسید تیتانیوم هستند.
 6. ضد آفتاب : ضد افتاب با ایجاد یک لایه محافظ در برابر نور خورشید باعث می شود پوست دچار خشکی بیشتر، چروک و حساسیت نشود. همچنین بهتر است از ضد آفتاب هایی با SPF+50 استفاده کنید.
image 169

روتین پوستی شب

روتین پوستی روز و شب در مراحلی با هم متفاوت هست. از آنجایی که پوست در طول صبح تا شب در برابر لودگی ها و کثیفی هاست باید از شوینده های بیشتری در این مرحله استفاده کرد و از محصولات درمانی بیشتری در روتین پوستی شب استفاده کنیم .

روتین پوستی شبانه پوست چرب

 1. میسلار واتر : باید به کمک یک میسلار واتر مناسب پوست چرب چربی های سطحی روی پوست را از بین ببرید و از طرفی میتوان به کمک این محصول آرایش روی پوست را پاک کرد.
 2. شست و شو صورت : در این مرحله بهتر است با یک شوینده ی مناسب برای پوست های چرب صورت را بشویید که منافذ را پاکسازی کرده تا کثیفی های عمقی تری را از بین ببرد. بعد از میسلار واتر حتما باید از فیس واش استفاده کنید.
 3. تونر : برای افزایش تاثیر گذاری محصولات پوستی باید از تونر استفاده کنید. تونر با تنظیم ph پوست از ایجاد هر گونه حساسیتی جلوگیری می کند باید به این موضوع نیز اشاره کرد که تونر عمقی ترین منافذ را نیز پاکسازی می کند.
 4. سرم صورت : سرم ها نقش درمان کننده را در روتین ایفا می کنند که باید در هر روتین پوستی باشد. سرم های متفاوتی وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد. اگر منافذ باز دارید از سرم های حاوی نیاسینامید استفاده کنید، اگر پوست تیره ای دارید از سرم ویتامین سی استفاده کنید، اگر پوستی با جوش های چرکی دارید از سرم های ضد جوش استفاده کنید، اگر پوستی با منافذ باز داشته و از خشکی پوست دچار قرمزی و التهاب پوستی می شوید از سرم های حاوی هیالورونیک اسید استفاده کنید. در روتین شبانه استفاده از این سرم ها واجب است.
 5. آبرسان و مرطوب کننده : برای ایجاد یک لایه محافظ برای سرم ها از یک لایه آبرسان و مرطوب کننده باید استفاده کرد. حتی اگر پوست چربی دارید باید از آبرسان پوست چرب استفاده کنید، زیرا در طول مدت دچار منافذ باز می شوید.
 6. کرم دور چشم : کرم دور چشم از واجبات روتین پوستی در شب ها است، استفاده از این محصول برای جلوگیری از ایجاد هر گونه چین و چروک دور چشم است.

روتین پوستی شبانه پوست مختلط

 1. میسلار واتر : برای پاک کردن آرایش یا هر گونه کثیفی سطحی بر روی پوست باید از یک میسلار واتر مناسب پوست مختلط استفاده کنید. این محصول هر گونه کثیفی بر روی پوست را که در طول صبح تا شب ایجاد شده است را از بین می برد و تاثیر شوینده صورت را بیشتر می کند.
 2. شست و شو : این مرحله برای از بین بردن کثیفی های عمقی تر پوست است حتما باید بعد از میسلار واتر از یک شوینده صورت مناسب پوست خود استفاده کنید تا کثیفی های نسبتا عمقی تر را از بین ببرد. این مرحله باید با آب کشی زیاد انجام شود. سعی کنید در حین این مرحله از آب ولرم استفاده کنید که پوست دچار خشکی یا حساسیت نشود.
 3. تونر : تونر برای تنظیم ph پوست است و شما باید حتما برای تاثیر هر چه بیشتر بقیه محصولات پوستی از تونر استفاده کنید. البته باید این نکته را نیز خاطر نشان کرد که تونر ها به پاکسازی عمقی پوست نیز کمک می کند.
 4. سرم صورت : باید گفت این مرحله بسیار در روتین شب بسیار مهم است. سرم ها نقش درمانی بسیار زیادی را دارند و برای پوست های مختلط باید از سرم های حاوی سرم هیالورونیک اسید برای آبرسانی 1000 برابری، سرم رتینول برای از بین بردن چین و چروک، سرم الفا اربوتین برای از بین بردن لک و…استفاده کنید. شما باید از سرم هایی مخصوص که برای رفع مشکل پوستی شما هستند، استفاده کنید.
 5. آبرسان و مرطوب کننده : برای یک پوست شاداب همیشه باید از آبرسان بر روی سرم صورت استفاده کنید تا دچار پوست پرتقالی و منافذ باز نشوید.
 6. کرم دور چشم : کرم دور چشم برای هر کسی در هر سنی واجب است. پوست دور چشم به علت نازک بودن بیشتر از بقیه نواحی صورت می تواند دچار اسیب از طریق نور خورشید و دیگر عوامل محیطی شود پس بهتر است از این محصولات در هر سنی که هستید استفاده کنید.

روتین پوستی شبانه پوست خشک

 1. میسلار واتر : آلودگی ها و کثیفی ها بر روی پوست کسانی که خشک است کمتر مشخص است. به همین دلیل باید از میسلار واتر برای پاک کردن منافذ به صورت سطحی استفاده کنید. دقت کنید که اگر منافذ سطحی را پاک نکنید در مراحل بعدی به مشکل خواهید خورد.
 2. شست و شو : از شوینده صورت مخصوص پوست خشک استفاده کنید و پوست را به صورت کامل بشویید تا منافذ از آلودگی های چرب خلاص شوند و از ایجاد جوش چرکی و یا جوش های سر سیاه جلوگیری شود.
 3. تونر : از تونر برای تنظیم پی اچ پوست استاده می شود و باید از آن استفاده کرد که تمامی محصولات پوستی به خوبی بر روی پوست عمل کنند. تونر با ایجاد تعادل در پوست از ایجاد هر گونه حساسیت جلوگیری می کند.
 4. سرم های صورت : باید گفت که مهم ترین مرحله در روتین پوستی شب، استفاده از سرم صورت است. شما باید برای رفع هر مشکل پوستی که دارید از سرم صورت استفاده کنید اگر پوستی با منافذ باز دارید یعنی پوستتان کم آب است و باید از هیالورونیک اسید برای جذب آبرسان استفاده کنید و یا از سرم ویتامین سی برای روشن کنندگی پوست استفاده کنید به این موضوع توجه داشته باشید که هر سرمی برای کاری تولید شده است.
 5. آبرسان و مرطوب کننده : شما باید از مرطوب کننده و آبرسان های قوی برای پوست های خشک استفاده کنید تا دچار هیچگونه منافذ باز نشوید. آبرسان مهم ترین مرحله ی برای افراد دارای پوست خشک است. پس با حجم زیادی از این محصول پوستتان را آبرسانی کنید.

فرق روتین پوستی آقایان و بانوان

تفاوتی در بین روتین پوستی آقایان و خانم ها دیده نمیشه به جر مرحله ی ضد آفتاب که برای آقایان ضد آفتاب مخصوص آقایان پیشنهاد می شود وگرنه در انجام مراحل روتین پوستی هیچ تفاوتی در بین این دو دیده نمی شود.

بهتر است اقایان با توجه به نوع پوستشان از یک روتین پوستی مناسب پیروی کنند.

image 170

نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

شما از چه محصولاتی برای روتین پوستی خود استفاده می کنید؟

مطالب مشابه را ببینید!